Eft Nedir? Eft Saatleri Kaça Kadar Yapılır?

 

Dünya genelinde sayıları hızla artan bankalar birçok alanda hizmetleri ile müşterilerinin taleplerini karşılamayı sürdürür. Genelde finans işlemlerinin ana damarı olarak bilinen bankalar çalışma saatleri süresi içerisinde sunmuş olduğu hizmet kalitesi ile ön plana çıkar. Bankalar genel olarak birçok alanda hizmet sunsa da genelde işlemler parasal işlemler olarak yapılır.

Banka müşterileri birçok alanda işlemlerini şubeler, internet bankacılığı ve ATM cihazları aracılığı ile sürdürür. Banka işlemlerinde en fazla kullanılan yöntemlerden birisi de para transfer işlemleridir.Bankalar uygulamış ve sunmuş oldukları olanaklar kapsamında hizmetlerini sürdürür.Bunlardan bir taneside EFT dir. Peki EFT nedir ?

Para transferi konusunda ise banka müşterileri EFT veya havale yöntemi ile işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Havale bankanın kendi içerisindeki müşteriler içerisinde kullanılan bir yöntemdir.

Eft Nedir Ve EFT İşlemi Nasıl Tanımlanır ?

Bankaların müşterileri arasında hızlı transfer noktasında tercih edilen EFT yöntemi belirli bir prensip ile çalışır. Dünya genelinde hizmet veren tüm bankalar arasında yapılan para transfer işlemlerinde kullanılır. Genel olarak kullanılan EFT işlemi farklı iki banka arasında yapılan para transferleri arasında kullanılır. Tercih edilen EFT yöntemi genel olarak açılımı ise elektronik fon transferi olarak bilinir. Bu cümlenin baş harflerinden oluşan kısaltma ile EFT işlemi ortaya çıkar.

 

Bankalar Arası EFT İşlem Saatleri Nasıl Belirlenir ?

Dünya genelinde yapılan EFT işlemleri Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde hizmet veren bankalar içinde belirli bir saat dilimi içerisinde yapılır. Bu kapsamda ülke içerisinde hizmet veren bankalar için EFT saati çalışma saatleri esas alınarak düzenlenmiştir. Özellikle çalışma saatleri esas alınmasındaki mantık bankalar arasındaki iletişim zamanlamasıdır.

EFT işlemlerinin başlama zamanı sabah 09:00 olarak belirlenmiştir.  EFT bitiş saatleri konusunda ise bankalar arasında bir farklılık oluşsa da 16:00 ile 17:30 arasında değişen zaman dilimlerinde EFT işlemleri için belirlenen son zamandır.

“Kısacası EFT anlamı : Ödeme yapılacak olan bankadan farklı bir bankada hesabı olan kişiye ya da şirkete yapılacak olan para transferi işlemine verilen addır. EFT açılımı ise  Elektronik Fon Transferidir, bu yüzden baş harflerine verilen anlamdır.”

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bileşik Faiz Oranı Nedir? Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır?

Yazımıza bileşik faiz oranı nedir?  Bununla başlayalım ; her...

Bankalardan Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigorta Gerekiyor ?

Eğer yeni bir sigortalı işe girmiş iseniz ve...

x