EFT sorgulama nasıl yapılır, en etkin ve hızlı gönderilen paranın nerede olduğunu öğrenebiliriz detayları ile ele aldık. Eğer size bir EFT gönderildi ve halen hesabınıza yatmadıysa bu makalemizde EFT sorgulama nasıl yapılır, öğrenebilecek ve paranızın durumunu net bir şekilde anlayabileceksiniz.Artık kimse bankalarda saatlerce sıra bekleyerek para gönderme ve transfer işlemi yapmıyor.

Bir eşimize dostumuza, oğlumuza veya kızımıza para transferi yapacak isek öncelikle Havale ve EFT yöntemlerini online olarak basit bir şekilde yapıyoruz. Tabi teknolojinin kolaylığı yanında bazı zorlukları da oluyor mesela gönderilen EFT ler zamanında ulaşmıyor. İki farklı banka arasında yapılan işleme EFT dendiğinden bazı durumlarda EFT hesaba ulaşmadığında sorgulama yapmak gerekiyor. Peki, EFT sorgulama nasıl yapılır, ve karşı tarafa bilgi verilir bu konular üzerine hazırladık makalemizi.

Yazımızı okuduğunuzda eft sorgulama işlemi ile alakalı aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacak dilerseniz şimdi hızlı bir şekilde EFT sorgu yapmak nasıl oluyor bakalım.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

En çok kullanılan bankacılık hizmetlerinden biride EFT işlemidir. İki farklı banka arasında gerçekleştirilen para transferlerini ifade eden EFT aslında Elektronik Fon Transferi kelimelerinin ilk harfleri kullanılarak gerçekleştirilen bir kısaltma terimidir. Yani bir para transferinin EFT olarak kabul edilebilmesi için mutlaka iki farklı bankada yer alan hesaplar arasında gerçekleştirilmesi gerekir.

Yapılan her EFT işlemi için özel kod verilmekte olup EFT sorgulaması bu kodlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Peki, EFT sorgulama nasıl yapılır ? ETF Sorgulaması her banka için farklı yollardan yapılmakta olup bankalara göre sorgulama yöntemlerinden yazımızın sonunda bahsedeceğiz

EFT Sorgu No Nerede Yazar,  Nasıl Bulunur ?

Hesabınıza EFT şeklinde gönderilmiş olan nakitin durumunu kontrol edip sorgulayabilmeniz için size gönderilmiş olan EFT sorgu numarasını bilmeniz gerekiyor. Biliyorsunuz ki bankadan eft işlemi yaptığınızda size işlem sonunda bir eft numarası verilmektedir. Eğer sizler bu adımı atlayarak EFT işlemni sonlandırmış iseniz ve eft sorgu no nerede yazar ve nasıl bulunur sorunuzun cevabı çok basit, hesabınıza giriş yaparak işlemler sekmesinin altından yapılan dekontları görüntüleyebilirsiniz. Yaptığınız EFT dekontunun üzerinde EFT sorgu numarası yazmaktadır.

EFT Hesabıma Geçmedi Ne Yapmalıyım!

EFT’nin genelde en geç 10 dakika içerisinde karşı bankanın hesabına geçmesi gerekir. Ancak hesap bilgilerinin hatalı olması durumunda EFT karşı hesaba geçilmez ve beklemeye alınır. Buna ek olarak yüksek tutarlı yapılan para transferlerinde bankalar hafta sonu verilen talimatları bekleterek parayı hafta sonu boyunca kendileri işletmeyi tercih etmektedir.

eft sorgulama nasıl yapılır

EFT Sorgulama Yapabileceğiniz En Çok Kullanılan 5 Banka

Sizlere en çok kullanılan 5 bankadan gönderilen EFT’ler nasıl sorgulanır örnekleri ile beraber açıklamalı bir şekilde sunduk sorgulama işemi banka sırasına göre şu şekilde yapılmaktadır;

Ziraat Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT sorgulama işlemi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Biri kişinin kendi adına gelen EFT hesabına geçmediği için yaptığı sorgu iken diğeri ise söz konusu paranın kendi hesabından düşmesine rağmen karşı banka hesabına geçmediği durumlardadır. Her iki durumda da mutlaka EFT sorgu numarası bilgisine sahip olmanız gerekir. EFT sorgulama Ziraat Bankası tarafından internet şubeden, mobil bankacılık hizmeti üzerinden ve hesabın bulunduğu Ziraat Bankası şubesi üzerinden sunulmaktadır.

İşleminizi nasıl yapacağınız konusunda bilginiz yoksa ya da EFT sorgu numaranızı bilmiyorsanız Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası olan 0850 220 00 00 numarasını arayabilirsiniz.

Akbank EFT Sorgulama Yöntemi

Akbank hesabınız ya da Akbank kredi kartı kullanarak başka bankalarda yer alan hesaplara gerçekleştirdiğiniz para transferleri için sorgu numarası üzerinden Akbank EFT sorgulama işlemi hizmetinden yararlanabilirsiniz. EFT sorgulama hizmetini Akbank internet şubesi ve Akbank mobil bankacılık hizmet kanalları üzerinden yapabileceğiniz gibi hesabınız bulunuyorsa bu hesabınızın yer aldığı Akbank şubesi de size EFT hareketiniz hakkında bilgilendirmede bulunacaktır.

İlgili Makale : EFT Kaç Saat Sonra Hesaba Geçer?

Adınıza gönderilen bir EFT sorgusu için ise karşı tarafın parayı yolladığı banka şubesi üzerinden EFT sorgu numarası ile bilgi isteme hakkınız bulunmaktadır. Yine isterseniz Akbank müşteri hizmetleri telefon numarası olan 444 25 25numarasını da tercih edebilirsiniz.

Garanti Bankası EFT Sorgu Yolları

EFT konusunda en çok sıkıntı yaşayan bankalar arasında ilk sıralarda yer alan Garanti Bankası özellikle de hafta sonu geç saetlerde yollanan paraları hesaba geçmeden açıkta bekletmeyi tercih etmektedir.

Bu nedenle bu saatlerde yapılan EFT ‘ler için para gönderen ya da para bekleyen kişilerin atik davranmaları ve EFT sorgulama işlemi ile hesaplarına paranın en kısa sürede geçmesini sağlamaları gerekmektedir. EFT şubesi ya da Garanti Bankası internet şubesi ve Garanti Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası olan 444 0 333’ü arayarak EFT Sorgulama Garanti işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

eft sorgulama yöntemleri

Enpara EFT Sorgulama Ve Öğrenme Nasıl Oluyor?

Finansbank tarafından kurulan masrafsız bankacılık sistemi olan Enpara EFT işlemlerinin en sorunsuz gerçekleştiği bankalardan biridir. Genelde 10 dakikalık süre içerisinde hesaba para aktarımı yapılır. Yine de yaşanan sorunlarda EFT sorgulama Enpara işleminiz için Enpara müşteri hizmetleri telefon numarası olan 0850 222 36 63 numarasını aramanız yeterli olacaktır.

Vakıfbank EFT Sorgulama Yapılışı?

EFT işlemi ile ilgili sorun yaşıyorsanız Vakıfbank EFT sorgulama işlemini yapmanız yeterlidir. Vakıfbank şubeleri üzerinden EFT sorgulama işlemini gerçekleştirebileceğiniz gibi aynı zamanda Vakıfbank internet şubesi ve Vakıfbank mobil şube üzerinden de EFT sorgulama yapmanıza olanak sağlanmaktadır. Ancak bu işlemi en kolay yapabileceğiniz kanal hiç şüphesiz Vakıfbank müşteri hizmetleri telefon numarası 0850 222 0 724 numarasından arama yapabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir