Ehliyet harcı parası yatırma işlemi, ehliyet çıkartmadan önce yapmamız gereken işlemlerden biri. Ehliyet işlemleri için internetten veya Trafik Şube Müdürlüklerinden alacağınız randevu sayesinde, tam gününde ve saatinde giderek vakit kaybetmeden işlem yapabiliyorsunuz. Bu sayede hem yoğunlukların, hem de Trafik Şubelerdeki sıra bekleme durumlarının da önüne geçilmiş oluyor. Elbette işlem yapmaya gitmeden önce, yapmanız gereken işlemlerin en önemlisi ehliyet harcı ödemeleri olarak gösteriliyor.

Yani; ehliyet yenileme veya değişikliği yapmak istiyorsanız önce randevu almalı, daha sonra da randevu günü gelmeden anlaşmalı bankalara ehliyet parasını yatırmanız gerekiyor.

Ehliyet Randevusu Nereden ve Nasıl Alınır?

Sürücü belgesi işlemlerini halletmek ve yenilemek için internet üzerinden randevu alabiliyorsunuz. Tıpkı kimlik değişikliği yaptığınızdaki gibi, internetten randevu alarak işlemleri gerçekleştirmek üzere sisteme kayıt olabiliyorsunuz.

Bunun için yapmanız gereken ilk işlem Nüfus Müdürlüğü’nün internet sitesine giriş yapmak ve hangi işlem için randevu almak istiyorsanız seçim yapmak. Randevu sayfasına giriş yaptığınızda sizi “Kimlik Kartı” ve “Sürücü Belgesi” olarak iki seçenek karşılayacak. Bu seçeneklerden birisini seçerek randevu alabiliyorsunuz. Aynı gün ve saat için 2 farklı işlem biriminden de randevu alma imkanınız mevcut.

https://randevu.nvi.gov.tr/ internet sitesine giriş yaptıktan sonra sadece kimlik ve ehliyet değil; Pasaport, oturma belgesi, adres kayıt (ikametgah), yeni doğum ve yeni kimlik işlemleri yapabiliyorsunuz. Bu işlemler için ilgili butona tıklayabilir ve randevu alabilirsiniz.

Ehliyet Harcı Yatırma İşlemi Nereden ve Nasıl Yapılır?

Ehliyet ödemesi yapmak istiyorsanız karşınızda birçok seçenek bulunuyor. İnternetten kredi kartı ile ödeme yapabileceğiniz gibi, bankalardan, ATM’lerden veya kullandığınız bankanın internet bankacılığından bile hesabınız aracılığıyla ödeme yapabiliyorsunuz.

Ödeme seçeneklerinden bazıları şunlardır;

  • Banka şubeleri
  • İnternetten online ödeme
  • ATM’lerden kartsız işlemler menüsünden ödeme
  • Banka internet bankacılığı ve mobil uygulama ile ödeme

Bu seçeneklerden size en uygun olanı seçerek ödeme yapabilirsiniz. Ehliyet parası yatırma işlemini daha önce hiç yapmadıysanız, alttaki adımları uygulayabilirsiniz.

İnternetten (Online) Ehliyet Parası Yatırma Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden kredi kartınız ile ehliyet ödemesi yapabiliyorsunuz. Bunun için isterseniz Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi (GİB), isterseniz de e-devlet hesabınızı kullanabilirsiniz. E-Devletten ödeme yapmak isteseniz bile, sistem sizi gib.gov.tr’ye yönlendirir.

gib.gov.tr internet sitesine giriş yaptıktan sonra “Sürücü Belgesi Harç Ödemeleri” menüsüne giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra burada sizden Gib hesabınıza giriş yapmanız istenecek. Eğer vergi mükellefi iseniz, şirketiniz adına açılmış GİB hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Vergi mükellefi değilseniz “E-devlet şifresi ile giriş yap.” butonuna basabilirsiniz.

Daha sonra sürücü belgesi harcı ödemesi için ilgili sayfa otomatik olarak açılacaktır. Tutar otomatik olarak belirleneceği için herhangi bir bilgi girişi yapmanıza da gerek yok. Kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra ödeme tamamlanacaktır.

Not: İsterseniz ödeme yaptıktan sonra bilgisayarınıza dekont indirebilirsiniz.

ATM’lerden Ehliyet Harcı Yatırma İşlemi Nasıl Olur?

Ehliyet sınav parası yatırma, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ATM’lerini kullanarak da bankanın müşterisi olmasanız bile ehliyet parası yatırma işlemi yapabilirsiniz. Bunun için ATM başına geldiğinizde “Kartsız İşlemler” menüsü veya “Giriş” tuşuna basmanız gerekiyor.

Kartsız işlemler menüsüne giriş yaptıktan sonra, sizi karşılayacak olan ekranda “Ödemeler” butonuna basarak menüyü açmalısınız. Burada kimlik, vergi ödemesi ve SGK ödemesi gibi ekranlar karşılayacak. Eğer ilk ekranda “Sürücü Belgesi” adımı yoksa, ikinci sayfaya geçmek için sağ yönlü ok tuşlarını kullanabilirsiniz.

Sürücü belgesi ödeme işlemleri için T.C. kimlik numaranızı ve ardından cep telefonu numaranızı girmeniz yeterli. Bu bilgileri tuşladıktan sonra ATM’nin para bölmesi açılacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra da dekontunuzu almayı unutmayın.

İnternet Bankacılığından Sürücü Belgesi Harcı Ödeme İşlemleri

Bankanızın internet bankacılığı veya mobil uygulamasını kullanarak da sürücü belgesi ödemesini yapabilirsiniz. Bu durum her banka için geçerli olmadığından, internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra “Ödemeler” sekmesini kullanarak aktif olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Ehliyet Parası Ne Kadardır?

Ehliyet parası ne kadar derseniz, 2020 yılının ilk çeyreğinde fiyatlar güncellenmiştir.

Bu durumda yeni ehliyet ücretleri ise şunlardır;

  • A2 – A sınıfı ehliyet ücretleri 486 TL
  • B sınıfı sürücü belgesi ücretleri 988 TL
  • F sınıfı sürücü belgesi ücreti 486 TL
  • C ve D sınıfları ehliyet ücreti 1.491 TL olarak belirleniştir.

Bu ücretler, ilk defa sürücü belgesi almak için belirlenmiş olan ehliyet harcıdır. Randevu aldıktan sonra yaptığınız kimlik kartı ücreti ile bu harcın birbirinden farklı olduğunu söylemekte de fayda var. Ehliyet harcı bir defaya mahsus, sadece ilk alışta ödeme yapılan bir ücrettir.

Eski ehliyet tiplerinde kayıp, çalıntı veya yenileme gibi işlemlerde 15 TL yenileme harcı talep ediliyordu. Artık yeni ehliyetlerde ise bu gibi durumlarla karşılaştığınızdaki yenileme ücreti 286 TL olarak belirlenmiş durumda. 2016 yılından sonra çıkarmış olduğunuz tüm ehliyetlerin “Yeni Ehliyet” sınıfında değerlendirileceğini de bilmelisiniz.

Dilerseniz bir önceki konumuz olan yeni kimlik ücreti ödeme başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.