Ekap Nedir ? Ekap’a Üye Olma Ve İhale Arama Nasıl Yapılır ?

Yayın Tarihi: 01.06.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 11.09.2018
 

Öncelikle EKAP nedir ? Ne işe yarar bununla alakalı bilgiler vererek başlayalım. EKAP yani Elektronik Kamu ihale kurumu, kamu kurum ve kuruluşlarına doğrudan alımlar ve satın almalar ve ihaleler için kişilerin kullanabilecekleri bir sistemdir. KİK tarafından hazırlanan bu sistemde yapılabilecek tüm işlemler için yine KİK ile sözleşme yapılması gerekmektedir.

Ekap’a üye olan her birey ve tüzel kişi, kamu sektöründe açılan tüm ihalelere dahil olabilecek, doğrudan teminat yolu ile yapılacak tüm mal ve hizmet alım, satımlarında, idari şartlara uyum sağlayarak, sistem üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Ekap Kamu İhale Kurumu’ nun yapacağı tüm ihalelere katılabilmek için yapılacak tüm işlemlere dahil olabilmek adına EKAP üyeliğinizin bulunması ve işlemlerinin başlatılabilmesi bunun için de EKAP’ın resmi internet sitesine giriş yapılması gerekmektedir.

Kamu ihalelerinden haberdar olamk isteyen gerçek ve tüzel kişilerin ekap ihale arama işlemlerini görebilmesi hem de ileri bir tarihte açılacak ihaleleri takip altına alabilmeleri için, bu sisteme üye olunması şartı bulunmaktadır.

Ekap KiK Üyelik Şartları Nelerdir ?

EKAP’a üye olmak ve üyelik işlemlerine hak kazanmak için için EKAP’ın internet adresine giriş yapan kişilerden, gerçek kişi, tüzel kişi ve kurum kuruluş kategorilerinden birisini seçmeleri talep edilmektedir. Hangi ünvan ile ihalelere katılmak istediğinizi belirttikten sonra, sizden bazı formları doldurmanız talep edilecektir.

Gerçek kişi adına yapılacak başvuru işlemlerinde; TC kimlik numarası, Nüfus cüzdanı seri numarası, nüfusa kayıtlı olunan il, ilçe ve ad, soyad gibi özel bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Tüzel kişi adına yapılacak başvuru işlemlerinde ise, EKAP üyelik formunda vergi kimlik numaranız ve ticaret ünvanınızın ilk üç karakteri ile işlem yapabileceksiniz. Tüzel kişilerden bu bilgilerin yanı sıra, ticaret ünvanları, ticaret odasına kayıtlı oldukları il, hangi ticaret odasına kayıt oldukları, hangi tarihte kayıt oldukları, ticaret sicil numaraları gibi bilgilerin doldurulması gerekecektir.

Son olarak EKAP üyelik işlemlerinde kurum ve kuruluş adına üye olacak kişilerden de, tüzel kişilerde olduğu gibi ticaret odası kayıtları ve vergi kimlik numaraları üzerinden işlemler yapılmaktadır. Burada doldurulacak olan bilgiler, kamu kurumlarının ortak sisteminden kontrol edildikten sonra sizlere geri dönüş yapılacaktır. Bundan dolayı, EKAP sistemine üye olmak ve ihalelere katılmak isteyen kişilerin, doldurdukları formlarda yanlış bilgi doldurmamaları gerekecektir.

EKAP Üyelik İşlemleri İçin Evrakların Gönderilmesi Ve Bekleme Süreci

Yukarıda anlattığımız gibi EKAP yani daha kısa ismi ile “KİK” Kamu İhale Kurumu ihaleleri takip ederek bu katılmak istiyorsanız ve bir şirketseniz mutlaka EKAP’ a üye olmanız gerekmektedir. Aksi halde her ne suretle olursa olsun Kamu İhalelerinin hiçbirine katılma şansınız yoktur. Ekap için istenilen belgeleri ıslak imzalı olacak şekilde hazırlayarak EKAP’ merkez adresine kargo veya posta ile gönderim yapmalısınız. Eğer ihale tarihiniz çok yakın ise kargo ile göndermenizi tavsiye ederim zira posta biraz gecikebilir.

EKAP’ a ön üyeliğinizi tamamlandığınızda size üyelik sorgulama ekranında üyelik durumunuzun onaylanıp onaylanmadığını takip edeceğiniz bir kod verilecektir.Bu kod ile üyelik durumunuzu zaman zaman sorgulayabilirsiniz. EKAP’a üye olmak için gönderdiğiniz evraklarınızın işlemde bekleme süresi 3-4 iş günüdür.

Üyeliğiniz evraklarınız uygun bulunduğu taktirde bu zaman zarfı içerisinde onaylanmaktadır.EKAP’ a gönderdiğiniz evraklarınız incelendikten sonra ekap tarafından belirtmiş olduğunuz mail adresinize kullanıcı adı ve parolanız gelecektir. Ekap yani KİK Kamu ihale kurumuna kayıt ve üyelik işleminiz bu şekilde sonuçlanacaktır.

EKAP Giriş, İhale Arama Ve İhale Evrakları İndirme İşlemleri Nasıl Yapılıyor ?

EKAP’ın resmi internet sitesine size verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra site içerisinde ister sizin elinizdeki daha önceden tespit ettiğiniz ihale numarasını arayabilir veya güncel Kamu İhale Ve İlanlarını görüntüleyebilirsiniz. Katılmak istediğiniz ihale dökümanlarını elektronik imzalı şekilde indirebilirsiniz.

Elektronik imzalı şekilde EKAP’tan indirmiş olduğunuz ihale evrakları resmi olarak satın alınmış sayılıyor ve belgelemiş oluyorsunuz. Elektronik imzalı indirebilmeniz için firmanız adına düzenlenmiş bir e-imza’ ya sahip olmanız gerekmektedir. Eğer e imzanız yok ise bölgenize ait Ticaret Odasına giderek hızlı bir şekilde alım yapabilirsiniz.

İhale evrakları için ihaleyi yapan kurumlardan tekrar giderek evrak almanıza gerek yoktur. Bu arada önemli bir hususun altını çizmeden geçemeyeceğim, ekap.kik.gov.tr adresinden kamu ihale evraklarını üyelik yapmadanda indirebilirsiniz fakat bu hiçbir işe yaramaz ve resmiyet kazanmış bir indirme sayılmaz. Diğer bir önemli husus ise EKAP “KİK” Kamu İhale Kurumun Tek adresi  ” https://ekap.kik.gov.tr ” dir. Farklı adreslere üye olarak üyelik bedeli altında paralar ödemeyiniz.

Ekapla alakalı soru ve sorunlarınız için konumuzun altından bizlere sorularınızı yöneltebilirsiniz. Editörlerimiz kısa süre içerisinde cevaplayacaklardır.

Etiketler:

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Ekap Nedir ? Ekap’a Üye Olma Ve İhale Arama Nasıl Yapılır ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Ekap Nedir ? Ekap’a Üye Olma Ve İhale Arama Nasıl Yapılır ? Konusuna 20 Yorum Yapıldı
 1. deniz çal dedi ki:

  ekap dan e imza ileindirdiğim dökümanı iptal yada düzeltme yapabilirmiyim?

 2. SELİME ERERDEM dedi ki:

  EKAP A ÜYELİK SÖZLEMESİNİ GÖNDERİRKEN EKİNE E İMZA İLE İLGİLİ BİR ŞEY KOYACAKMIYIZ .

 3. SELİME ERERDEM dedi ki:

  EKAP A ÜYELİK ÜCRETİ YADA AİDATI VARMI?
  ÜYE OLDUKTAN SONRA EKAP E İMZA İLE İNDİRİLEN DOSYALAR İÇİN ÜCRET TALEP EDİYORMU.

 4. Salih dedi ki:

  Sifremizi unuttuk ama bunu yeniden alma sansimiz varmi yeniden sifreyi yenileyebilirmiyz ama sanirim sifre yenilemede e posta falan soruyo onlarda yok en yeniden sifre almak mumkun mu

 5. nihat küpeli dedi ki:

  Tüzel kişilerde üyelik için ticaretodası belgesi ve imza sürküleri yeterli oluyormu,protokol kaydı nedir

  1. Finans Kredi Rehberi dedi ki:

   Nihat bey merhaba,
   İlgili mevzuatı gereği kayıtlı olduğu ticaret ve/veya sanayi odasından Protokol kaydının yapıldığı yılda alınmış, tüzel kişiliğin odaya kayıtlı olduğunu gösterir belgenin aslı veya noterce onaylı örneği, Tüzel kişiliğin noter tasdikli imza sirküleri, Eğer protokol vekil tarafından imzalanmış ise vekil adına düzenlenmiş noter onaylı vekâletname ile vekilin noter tasdikli imza beyannamesi gereklidir. Protokol kaydı ticaret sicili gazetesi veya faliyet belgesi olmalı yinede tüm detayları Ekap müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

 6. Tevfik uzun dedi ki:

  Ekap üyelik kaydı tam olarak kaç gün sürüyor acaba yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Finans Kredi Rehberi dedi ki:

   Tevfik bey evraklarınızı kargo ile gönderdiğiniz taktirde 3 – 5 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Fakat tabi bu kurumun iş yoğunluğuna göre değişecektir.

 7. kubi dedi ki:

  ekap.com
  bu site de kayıt için para istiyor. kandırmaca mı

  1. Finans Kredi Rehberi dedi ki:

   Herhangi bir site hakkında yorum yapmak doğru olmayacaktır. Fakat Ekap resmi internet sitesi yazımız içerisinde belirtildiği gibi ekap.kik.gov.tr adresidir.

 8. nurhan dedi ki:

  ekap üyeligim var e .imzamda var .ihale dökümanını indiremiyorum. yardımcı olurmusunuz

  1. Finans Kredi Rehberi dedi ki:

   Nurhan hanım üyeliğiniz olmadan bile dökümanları indirebilir ve görüntüleyebilirsiniz. Fakat ihaleye girebilmek için üye olma şartı aranıyor. https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/Ortak/IhaleArama/index.html bu linkte sağdaki döküman yazısına tıklayarak indirebilirsiniz.

 9. Selçuk dedi ki:

  Sahış firmam var ekapa üye olmak için şiket mi olmam lazım

 10. eray dedi ki:

  iyi günler
  evraklarımı elden ankaraya ulaştırırsam 1 günde onay alabilir miyim

  1. Finans Kredi Uzmanı dedi ki:

   Bunun çok mümkün olacağını söyleyemeyiz fakat yinede ekap müşteri hizmetlerini arayarak sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.

 11. mustafa özer dedi ki:

  Başvuru formu ile istenen belgeler arasında tüzel kişilerde istenen noter tasdikli imza sirküsünün aslı mı gönderilmesi gerekiyor? Fotokopi kabul ediliyor mu?

  1. Finans Kredi Uzmanı dedi ki:

   Mustafa bey ekap’a üye olmak için evrakların asılları veya noter tastikli suretleri gerekmektedir. Yinede en güncel bilgiyi 444 0 545 numaralı müşeteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

 12. SERKAN dedi ki:

  Harika bir sunum anlatım. Gerçekten böyle bir anlatımdan dolayı çok teşekkür ederim. Acayip işime yaradı.
  Etap ile ilgili aradığımı buldum.

 13. Handan dedi ki:

  Çok güzel bir anlatım olmuş ekap hakkında merak ettiğim herşeyi buldum. Teşekkürler

  1. Finans Kredi Uzmanı dedi ki:

   Handan hanım ; Ekap’ a üye olmak için, farklı adreslere üye olarak paralarını kaptıran kişiler var bu yüzden detaylı bir anlatım yapmaya çalıştık. İlginize teşekkür ederiz.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
senet düzenleme
Boş Senet Nasıl Doldurulur Detaylı Anlatım

Öncelikle sizlere senet nedir bunu açıklayalım. Senetler, nakit...

Senetle Araba (Araç) Alma Püf Noktaları Ve Riskleri

Ülkemizde gün içerisinde binlerce arabanın alım ve satımı...

x