Öncelikle EKAP nedir ? Ne işe yarar ve üye olma nasıl olur bununla alakalı bilgiler vererek başlayalım. EKAP yani Elektronik Kamu ihale kurumu, kamu kurum ve kuruluşlarına doğrudan alımlar ve satın almalar ve ihaleler için kişilerin kullanabilecekleri bir sistemdir. KİK tarafından hazırlanan bu sistemde yapılabilecek tüm işlemler için yine KİK ile sözleşme yapılması gerekmektedir.

Ekap’a üye olan her birey ve tüzel kişi, kamu sektöründe açılan tüm ihalelere dahil olabilecek, doğrudan teminat yolu ile yapılacak tüm mal ve hizmet alım, satımlarında, idari şartlara uyum sağlayarak, sistem üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Ekap Kamu İhale Kurumu’ nun yapacağı tüm ihalelere katılabilmek için yapılacak tüm işlemlere dahil olabilmek adına EKAP üyeliğinizin bulunması ve işlemlerinin başlatılabilmesi bunun için de EKAP’ın resmi internet sitesine giriş yapılması gerekmektedir.

Kamu ihalelerinden haberdar olamk isteyen gerçek ve tüzel kişilerin ekap ihale arama işlemlerini görebilmesi hem de ileri bir tarihte açılacak ihaleleri takip altına alabilmeleri için, bu sisteme üye olunması şartı bulunmaktadır.

Ekap Nedir?

Ekap sistemi kamu ihalelerinin tüm şirketlere açık şekilde sunulduğu ve gerekli şartları karşılayan tüm üretici ve hizmet sunan gerçek kişilerin ve tüzel firmaların ihalelere katılabileceği bir KAMU İHALE PLATFORMU’ dur.

Ekap sistemi tamamen ücretsiz bir platformdur. Sadece istenilen bazı gerekli evraklar vardır. Bu evrak ve belgeleri yazımızın devamında sizlere sunacağız.

Ekap KiK Üyelik Şartları Nelerdir ?

EKAP’a üye olmak ve üyelik işlemlerine hak kazanmak için için EKAP’ın internet adresine giriş yapan kişilerden, gerçek kişi, tüzel kişi ve kurum kuruluş kategorilerinden birisini seçmeleri talep edilmektedir. Hangi ünvan ile ihalelere katılmak istediğinizi belirttikten sonra, sizden bazı formları doldurmanız talep edilecektir.

Gerçek kişi adına yapılacak başvuru işlemlerinde; TC kimlik numarası, Nüfus cüzdanı seri numarası, nüfusa kayıtlı olunan il, ilçe ve ad, soyad gibi özel bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Tüzel kişi adına yapılacak başvuru işlemlerinde ise, EKAP üyelik formunda vergi kimlik numaranız ve ticaret ünvanınızın ilk üç karakteri ile işlem yapabileceksiniz. Tüzel kişilerden bu bilgilerin yanı sıra, ticaret ünvanları, ticaret odasına kayıtlı oldukları il, hangi ticaret odasına kayıt oldukları, hangi tarihte kayıt oldukları, ticaret sicil numaraları gibi bilgilerin doldurulması gerekecektir.

Son olarak EKAP üyelik işlemlerinde kurum ve kuruluş adına üye olacak kişilerden de, tüzel kişilerde olduğu gibi ticaret odası kayıtları ve vergi kimlik numaraları üzerinden işlemler yapılmaktadır. Burada doldurulacak olan bilgiler, kamu kurumlarının ortak sisteminden kontrol edildikten sonra sizlere geri dönüş yapılacaktır. Bundan dolayı, EKAP sistemine üye olmak ve ihalelere katılmak isteyen kişilerin, doldurdukları formlarda yanlış bilgi doldurmamaları gerekecektir.

ekap ücretli mi

EKAP Üye Olmak İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Bu aşamada istenilen evraklar ikiye ayrılmaktadır. Gerçek kişi olarak başvuruda bulunacaksanız istenilen evrak ve belgeler farklıdır. Tüzel kişi olarak başvuru yapacak iseniz bu kez sizden talep edilen evraklar başka olacaktır. Şimdi bunları inceleyelim

Gerçek Kişi EKAP Başvurusu İstenilen Evraklar

 • Belgenin kayıtlı olduğu ticaret odasında veya esnaf ve esnaf veya ilgili profesyonel ofiste dokümanın orijinal veya noter tasdikli kopyası
 • Noter tasdikli imza beyannamesi
 • Temsilci tarafından yetki verilen vekaletnamenin notunu ve vekil protokolü imzalamışsa vekilin noter tasdikli imzası gereklidir.

Tüzel Kişi EKAP Başvurusu İstenilen Evraklar

Eğer bir şirket yani tüzel kişi olarak başvuruda bulunarak üye olmak istiyorsanız;

 • Ticaret Odasının ve / veya Tüzel Kişinin, Protokolün tescil edildiği yılda tescil edilmiş sanayiden olduğunu gösteren belgenin orijinal veya noter tasdikli kopyası,
 • Bir şirketin noter tasdikli imza sirkülasyonu
 • Temsilci protokolü imzalarsa, noter tasdikli vekaletname ve acente adına noter tasdikli sertifika imza beyannamesi gereklidir.
 • İsim pulları, imzalama için ayrılmış bölümleri imzalamaya yetkili şirketler tarafından kullanılır. Şirket türüne ve şirketin haklarının dağıtımına bağlı olarak, yalnızca bir kişi alanı imzalayabilir veya alanı imzalayabilecek birden fazla kişi varsa, her bir kişi veya yetkili kişinin bir kısmı protokolü ayrı olarak imzalayabilir. Şirketiniz için gereken imza sayısı önceden belirlenmiştir. Bknz: İmza Sirküleri Nedir?
 • Protokolü şirket adına imzalayan kişiye belirli bir süre için bu kişi için bir onay döngüsü verilirse, bu süre sona ermemelidir.

EKAP Üyelik İşlemleri İçin Evrakların Gönderilmesi Ve Bekleme Süreci

Yukarıda anlattığımız gibi EKAP yani daha kısa ismi ile “KİK” Kamu İhale Kurumu ihaleleri takip ederek bu katılmak istiyorsanız ve bir şirketseniz mutlaka EKAP’ a üye olmanız gerekmektedir. Aksi halde her ne suretle olursa olsun Kamu İhalelerinin hiçbirine katılma şansınız yoktur. Ekap için istenilen belgeleri ıslak imzalı olacak şekilde hazırlayarak EKAP’ merkez adresine kargo veya posta ile gönderim yapmalısınız. Eğer ihale tarihiniz çok yakın ise kargo ile göndermenizi tavsiye ederim zira posta biraz gecikebilir.

ekap üye nasıl olunur

EKAP’ a ön üyeliğinizi tamamlandığınızda size üyelik sorgulama ekranında üyelik durumunuzun onaylanıp onaylanmadığını takip edeceğiniz bir kod verilecektir.Bu kod ile üyelik durumunuzu zaman zaman sorgulayabilirsiniz. EKAP’a üye olmak için gönderdiğiniz evraklarınızın işlemde bekleme süresi 3-4 iş günüdür.

Üyeliğiniz evraklarınız uygun bulunduğu taktirde bu zaman zarfı içerisinde onaylanmaktadır.EKAP’ a gönderdiğiniz evraklarınız incelendikten sonra ekap tarafından belirtmiş olduğunuz mail adresinize kullanıcı adı ve parolanız gelecektir. Ekap yani KİK Kamu ihale kurumuna kayıt ve üyelik işleminiz bu şekilde sonuçlanacaktır.

EKAP Giriş, İhale Arama Ve İhale Evrakları İndirme İşlemleri Nasıl Yapılıyor ?

EKAP’ın resmi internet sitesine size verilen kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra site içerisinde ister sizin elinizdeki daha önceden tespit ettiğiniz ihale numarasını arayabilir veya güncel Kamu İhale Ve İlanlarını görüntüleyebilirsiniz. Katılmak istediğiniz ihale dökümanlarını elektronik imzalı şekilde indirebilirsiniz.

Elektronik imzalı şekilde EKAP’tan indirmiş olduğunuz ihale evrakları resmi olarak satın alınmış sayılıyor ve belgelemiş oluyorsunuz. Elektronik imzalı indirebilmeniz için firmanız adına düzenlenmiş bir e-imza’ ya sahip olmanız gerekmektedir. Eğer e imzanız yok ise bölgenize ait Ticaret Odasına giderek hızlı bir şekilde alım yapabilirsiniz.

İhale evrakları için ihaleyi yapan kurumlardan tekrar giderek evrak almanıza gerek yoktur. Bu arada önemli bir hususun altını çizmeden geçemeyeceğim, ekap.kik.gov.tr adresinden kamu ihale evraklarını üyelik yapmadanda indirebilirsiniz fakat bu hiçbir işe yaramaz ve resmiyet kazanmış bir indirme sayılmaz. Diğer bir önemli husus ise EKAP “KİK” Kamu İhale Kurumun Tek adresi  ” https://ekap.kik.gov.tr ” dir. Farklı adreslere üye olarak üyelik bedeli altında paralar ödemeyiniz.

Ekapla alakalı soru ve sorunlarınız için konumuzun altından bizlere sorularınızı yöneltebilirsiniz. Editörlerimiz kısa süre içerisinde cevaplayacaklardır.

1 Yorum

 1. deniz çal
  2 Şubat 2019 at 09:33 — Cevapla

  ekap dan e imza ileindirdiğim dökümanı iptal yada düzeltme yapabilirmiyim?

 2. SELİME ERERDEM
  27 Ocak 2019 at 19:49 — Cevapla

  EKAP A ÜYELİK SÖZLEMESİNİ GÖNDERİRKEN EKİNE E İMZA İLE İLGİLİ BİR ŞEY KOYACAKMIYIZ .

 3. SELİME ERERDEM
  27 Ocak 2019 at 11:40 — Cevapla

  EKAP A ÜYELİK ÜCRETİ YADA AİDATI VARMI?
  ÜYE OLDUKTAN SONRA EKAP E İMZA İLE İNDİRİLEN DOSYALAR İÇİN ÜCRET TALEP EDİYORMU.

 4. Salih
  19 Aralık 2018 at 23:07 — Cevapla

  Sifremizi unuttuk ama bunu yeniden alma sansimiz varmi yeniden sifreyi yenileyebilirmiyz ama sanirim sifre yenilemede e posta falan soruyo onlarda yok en yeniden sifre almak mumkun mu

 5. nihat küpeli
  29 Ekim 2018 at 17:46 — Cevapla

  Tüzel kişilerde üyelik için ticaretodası belgesi ve imza sürküleri yeterli oluyormu,protokol kaydı nedir

  • 29 Ekim 2018 at 21:39 — Cevapla

   Nihat bey merhaba,
   İlgili mevzuatı gereği kayıtlı olduğu ticaret ve/veya sanayi odasından Protokol kaydının yapıldığı yılda alınmış, tüzel kişiliğin odaya kayıtlı olduğunu gösterir belgenin aslı veya noterce onaylı örneği, Tüzel kişiliğin noter tasdikli imza sirküleri, Eğer protokol vekil tarafından imzalanmış ise vekil adına düzenlenmiş noter onaylı vekâletname ile vekilin noter tasdikli imza beyannamesi gereklidir. Protokol kaydı ticaret sicili gazetesi veya faliyet belgesi olmalı yinede tüm detayları Ekap müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

 6. Tevfik uzun
  12 Eylül 2018 at 06:54 — Cevapla

  Ekap üyelik kaydı tam olarak kaç gün sürüyor acaba yardımcı olursanız sevinirim.

  • 12 Eylül 2018 at 08:22 — Cevapla

   Tevfik bey evraklarınızı kargo ile gönderdiğiniz taktirde 3 – 5 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Fakat tabi bu kurumun iş yoğunluğuna göre değişecektir.

 7. kubi
  26 Ağustos 2018 at 12:31 — Cevapla

  ekap.com
  bu site de kayıt için para istiyor. kandırmaca mı

  • 26 Ağustos 2018 at 20:18 — Cevapla

   Herhangi bir site hakkında yorum yapmak doğru olmayacaktır. Fakat Ekap resmi internet sitesi yazımız içerisinde belirtildiği gibi ekap.kik.gov.tr adresidir.

 8. nurhan
  10 Ağustos 2018 at 21:01 — Cevapla

  ekap üyeligim var e .imzamda var .ihale dökümanını indiremiyorum. yardımcı olurmusunuz

 9. Selçuk
  8 Mart 2018 at 12:26 — Cevapla

  Sahış firmam var ekapa üye olmak için şiket mi olmam lazım

 10. eray
  2 Mart 2018 at 22:12 — Cevapla

  iyi günler
  evraklarımı elden ankaraya ulaştırırsam 1 günde onay alabilir miyim

  • 8 Mart 2018 at 13:09 — Cevapla

   Bunun çok mümkün olacağını söyleyemeyiz fakat yinede ekap müşteri hizmetlerini arayarak sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.

 11. mustafa özer
  1 Şubat 2018 at 10:15 — Cevapla

  Başvuru formu ile istenen belgeler arasında tüzel kişilerde istenen noter tasdikli imza sirküsünün aslı mı gönderilmesi gerekiyor? Fotokopi kabul ediliyor mu?

  • 1 Şubat 2018 at 10:22 — Cevapla

   Mustafa bey ekap’a üye olmak için evrakların asılları veya noter tastikli suretleri gerekmektedir. Yinede en güncel bilgiyi 444 0 545 numaralı müşeteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

 12. SERKAN
  5 Ağustos 2017 at 23:42 — Cevapla

  Harika bir sunum anlatım. Gerçekten böyle bir anlatımdan dolayı çok teşekkür ederim. Acayip işime yaradı.
  Etap ile ilgili aradığımı buldum.

 13. Handan
  20 Haziran 2017 at 23:26 — Cevapla

  Çok güzel bir anlatım olmuş ekap hakkında merak ettiğim herşeyi buldum. Teşekkürler

  • 22 Haziran 2017 at 15:11 — Cevapla

   Handan hanım ; Ekap’ a üye olmak için, farklı adreslere üye olarak paralarını kaptıran kişiler var bu yüzden detaylı bir anlatım yapmaya çalıştık. İlginize teşekkür ederiz.

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir