Emekli (Dul, Yetim ) Aylıklarına Haciz ve Kesinti Uygulanabilir Mi ?

 

Bu yazımızda sizlerin günlük yaşantılarında sıkça karşısına çıkan bir sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Kimi zaman Anneaneler ve Babaanneler emekli aylıklarına güvenerek torunlarına çocuklarına konut kredisi, taşıt kredisi, kimi, zamanda ihtiyaç kredisi kullanırlar ve kimi zaman bu krediler herhangi bir sebepten dolayı ödenmez.

İşte burada akla gelen ilk soru emekli aylığına haciz konurmu veya emekli aylığından kesinti yapılırmı sorularıdır.Sizi çok meraklandırmadan sorumuzun cevabını vermeye başlayalım. “Emekli maaşından sadece nafaka ödemeleri ve SGK alacakları hariç hiçbir şekilde kesinti yapılamaz ve haciz konamaz, bloke uygulanamaz”

Emekli maaşının yanında 5510 sayılı SGK Kanunu gereği 93. maddede açıkça belirtilir. Emeklinin kendisinin yazılı izni olmadan hiçbir icra kurumu emekli maaşı ve aylığına haciz koydurması mümkün değildir. Ancak emekli kişinin kendi yazılı izni olarak emekli maaşımdan kesinti yapılabilir şeklinde beyanı olur ise bu şekilde kesinti yapılabilir.

Emekli Maaşı Yanında Dul Ve Yetim Kişilere Ait Maaşlara Haciz Konamaz

Yine yukarıda bahsettiğimiz SGK kanunu maddesi gereğimce emekli maaşları yanında dul ve yetim maaşlarınada haciz konması yasaktır. Eğer bu haciz nafakayı, SGK’ ya kapsıyor ise yine aynı kural geçerli ve haciz ve kesinti işlemi gerçekleştirilebilir. Gerekli borcun ödenmesine karşın yazılı izin ve beyan var ise kesinti ve haciz yapılabilir. Bahsi geçen konular haricinde dul maaşları, yetim maaşları ve emekli maaşlarından kesinti yapılması kanunen yasaktır.

emekli maaşından kesinti

Eğer aksi bir durumla karşılaştı iseniz gerekli icra mahkemesi müdürlüklerine giderek sorununuzu dile getirin ve yasal mercilerden hakkınızı arayınız. Maaşınıza yapılan kesinti ve haciz işleminin tam olarak borcun neden kaynaklandığını öğrendikten sonra bu işlemleri yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Eğer karşınızda bir muhattap bulamıyor iseniz Bimer Şikayet Başvurusu adımından başvuru yaparak kısa sürede cevap alabilirsiniz.

Emekli Aylığı Hesabı Ve Normal Mevduat Hesabı Arasındaki Fark

Bilmeyenler için hatırlatmamızda yarar var Emekli, Dul be Yetim aylıkları bankalarda bulunan diğer mevduat hesapları gibi değildir. Normal bir banka hesabı ile karıştırılmaması gerekir. Emekli, dul ve yetim aylığı maaşları direk bankalar nezdinde özel hesaplardır başka hesaplara aktarılamaz.

Örnek vermek gerekirse sizin bir Emekli, dul veya yetim aylığı aldığınızı varsayalım siz bankada başka bir kişi oğlunuz veya kızınız üzerine bir hesap açmış olsanız ve 123123 hesaba yatan emekli maaşımın bankanızdaki 124124 nolu şu hesaba otomatik olarak aktarılmasını istiyorum deseniz daha bu bankalarca yapılmayacaktır. Nedeni bahsettiğimiz maaş türleri özel hesaplardır.

Emekli, dul ve yetim maaşları direk banka Atm’lerinden veya hesaplarından direk elden çekilmesi gereken hesap türleridir. Haciz ve kesintinin yapılamaması yanı sıra böyle özel bir bilgiyide sizlerle paylaşmak istedim.

Emekliye Ait Kredi Kartı Borcuna İstinaden Banka Kesinti Yapabilir Mi ?

Biliyoruz ki banakalara kredi kartı almak için gittiğimizde bizlere okumamız imkansız bir sürü evrak ve kağıt imzalatmaktadırlar. Aslında bu evrakların hepsi uygun bir zamanda okunarak imzalanması gerekir. Ama hayat yoğunluğundan ve gündelik telaşımızdan hemen hemen hepimiz bu evrakları direk imzalayarak veriyoruz. Peki kredi kartı borcu emekli maaşı haczi ve kesintisi ile ne gibi bir bağlantısı var diyebilirsiniz.

Hemen açıklıyorum normal şartlarda yukardıda da belirttiğimiz gibi emekli maaşından belirtilen şartlar dışında kesinti ve haciz yapılamaz fakat bankaya kredi kartı başvurusu yaparken imzaladınız kağıtlar arasında borcumu ödeyemez isem emekli maaşımdan kesinti ve haciz yapılmasını kabul ediyorum ibareli bir kağıt imzalamış iseniz biraz işiniz zora giriyor. Çünkü emeklinin yazılı beyanı var ise emekli maaşından kesinti ve haciz uygulanabilir.

Etiketler:

Emekli (Dul, Yetim ) Aylıklarına Haciz ve Kesinti Uygulanabilir Mi ? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
bic kodu nedir ne işe yarar
Banka Swift (BIC) Kodu Nedir ?

Ekonomik terimler arasında özelliklede bankacılık sektöründe sıkca kullanılan...

bankalarda olumlu sicil edinme
Kredi Kartıyla Findeks Kredi Notu (Puanı) Yükseltme Tekniği

Bu yazımızda bir ev, bir taşıt veyahutta basit...

x