Emekliler Ne Kadar Kredi Kullanabilir ? ( 10 Maaş Kredi )

 

Geçim sıkıntısı yaşayan emeklilerin biraz olsun rahat nefes almalarını sağlamak ve maddi açıdan desteklenmelerini mümkün kılmak için emekliye 10 maaş faizsiz kredi verilmesi gündeme getirilmişti. Ancak bankalar ile ortak müzakere zemininin bulunamaması ve ekonomik verilerde yaşanan gerileme ile beraber ne yazık ki proje rafa kaldırılmış ve ileri bir tarihe atılmıştı. Şimdi gözler yeniden emeklilere 10 maaş faizsiz kredi kampanyasına çevrildi.

Emeklilerin gündelik ihtiyaçları ve birikmiş borçları için hangi bankalar maaşının 10 katı kredi veriyor bu yazımızda inceleyeceğiz. Bankalardan emeklilerin maaşlarının kaç katı kredi alabilecekleri ve geri ödemeleriyle alakalı tüm bilgiler yazımızın devamında tek tek ele alacağız.

Emeklilere 10 Maaş Faizsiz Kredi Desteği Verilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen yeni talimat ile beraber emeklilere faizsiz kredi paketi hakkında yeniden çalışmalar başladı. Emeklilerin her geçen gün daha da ağırlaşan yaşam koşulları altında ezilmelerini önlemek için geliştirilen yeni kredi paketinde emeklilere faizsiz kredi desteği verilecek.

Her emekli almış olduğu maaşının 10 katına kadar kredi talep edebilecek. Yani aylık maaşı 2 bin 300 lira olan bir emekli en fazla 23 bin liraya kadar 48 ay vadeli ihtiyaç kredisini faizsiz olarak kullanacak.

Kredi kullanmak isteyen kişiler için belirlenen üst limit olarak ise 45 bin lira sınırı uygulanacak. Yani emekliye faizsiz kredi desteği için en fazla 45 bin liralık kredi kullandırılacak.

emekliler için kredi kampanyaları

Emekli Maşşından 3 Maaş İstenirse Avans Olarak Çekilecek

Kredi kullanmanın yanı sıra ayrıca isteyen emeklilere de talep etmeleri durumunda 3 maaş avans olarak verilecek. Maaş avansını SGK verecek ve ödemelerde direkt olarak SGK emekli maaşı üzerinden kesinti olarak gerçekleştirilecek.

Emeklinin maaşından her ay kullanmış olduğu kredi tutarının aylık miktarı kesilerek maaş ödemesi yapılacak. 3 maaş avans alan kişiler almış oldukları bu tutarı 36 aya kadar vadeli olarak ödeyebilecek. Yine bu maaş avans içinde emekliden herhangi bir masraf kesintisi ya da faiz işletilmesi söz konusu olmayacaktır.

Emeklilere Faizsiz Kredi Ne Zaman Verilecek ?

Milyonlarca emekli yapılan her yeni açıklama ile büyük bir heyecan yaşarken “emekliye 10 maaş faizsiz kredi ne zaman verilecek?” sorusunu soruyor. Ne yazık ki hala emekliler için faizsiz kredi konusunda hükümet kanadı tarafından yapılan net bir açıklama bulunmuyor.

Emeklilerin büyük bir heyecan içerisinde beklediği emekliye faizsiz kredi müjdesi hakkında hükümet kanadına sorulan her soru “üzerinde çalışmalar devam ediyor” yanıtı ile geçiştiriliyor. Hükümeti yeni uygulamanın çıkması konusunda en çok zorlayan konuların başında ise özel bankaların bu uygulama için rıza göstermemesi olarak öne çıkıyor.

emekliler ne kadar kredi kullanabilir

Emekli Kredilerinin Geri Ödemeleri Bankadaki Hesaptan Düşecek

Emeklilere 10 maaş avans kredileri için sağlanan en büyük kolaylıklardan biride emeklinin ayrıca kredi taksit ödemesi yapmayacak olması.

Kredi kullanan emeklilerin aylık ödemesi gereken borç tutarı emekli maaşlarından otomatik olarak kesilecek. Yani emekli kredisi kullanan kişilerin aylık ödemeleri emekli maaşını aldıkları bankalar üzerinden yatırılan maaşlardan otomatik olarak düzenli bir şekilde borç bitene kadar kesilecek. Emekli kredisi olarak en fazla 48 ay vade seçeneği sunulacak.

Ziraat bankasından emeklilere 10 Maaşın’da üstünde kredi paketi ;

https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/krediler/kredi-paketleri/emeklinin-artisi-kredi-paketi

Vakıfbank emekliler için hazırlamış olduğu kredi paketleri ;

http://www.vakifbank.com.tr/Default.aspx?pageID=134&nID=440

Devlet bankaları tarafından emekliler için hazırlanan özel hazırlanmış kredi paketlerini bulabilirsiniz hemen hemen hepsi 10 emekli maaşından daha fazla kredi imkanı sunmaktadır. Güncel faizsiz emeklilik kredilerini finans kredi rehberi sitemizden takip edebilirsiniz.

65 Yaş Aylığı Nedir Kimler Alabilir ?

Yaşlı Bakım Parası Şartları Nelerdir ? Kimler Alabilir ?

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ikinci el araçlara kredi çıkar mı
İkinci el Araçlara Kredi Çıkar Mı, Yaş Sınırı Nedir ?

Bankaların araç alımlarını finanse etmek üzere kullandırmış oldukları...

vefat eden anne babadan kalan borç
Vefat Eden Anne Veya Babanın Borcu, Çocuklara Geçer Mi ?

Günümüz şartlarında artan ihtiyaçlar, tüketim mallarının fiyatlarını her...

x