En Uzun Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Yayın Tarihi: 04.12.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 31.08.2018
 

Bankaların en yaygın olarak kullanılan hizmetlerin başında ihtiyaç kredisi paketleri bulunmaktadır. Her banka müşterilerine dilediği faiz oranları üzerinden kredi kullandırmakta ve yapılan kredi başvurusunu onaylama ya da onaylamama hakkına sahiptir.

Ancak müşterilerin açısından en önemlisi uzun vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar oluyor. Biliyoruz ki bankaların kullandırmış oldukları kredilerde uygulanan kredi vade süreleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenmektedir.

Yani bankaların kullandırmış oldukları kredilerde uygulayacakları üst vade süresi için yetkili merci BDDK ‘dır ve bankaların verilen bu kararı çiğneme gibi bir hakkı kesin olarak yoktur.

İhtiyaç Kredisinde En Uzun Vade Kaç Ay ?

İhtiyaç kredisinde en uzun vade yapılan yasal değişiklik ile beraber 48 aya çıkarılmıştır. Yani en uzun vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar müşterilerine en fazla 48 ay vadeli kredi kullandırma hakkına sahiptir. Bu noktada yapılan en büyük hata 60 ay vadeli kredi veren bankalar tarafından düzenlenen kredi kampanyalarının ihtiyaç kredisi paketlerine ait olduğu konusunda düşülen yanılgıdır. Çünkü 5 yıl vadeli kredi veren bankalar bu kredi vade seçeneklerini sadece konut kredisi paketleri için sunabilmektedir.

Aynı şekilde 72 ay taksitli ihtiyaç kredisi veren bankalar da kesinlikle bulunmamaktadır. İhtiyaç kredisi paketlerinde kesinlikle 48 ay üzerini aşan bir vadenin uygulanması söz konusu değildir. Kullanılan ihtiyaç kredisinin türü de burada vade için bir değişikliğe gidilmesini değiştirmemektedir. Pek çok kişi ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerinde vadenin daha da uzatılacağını düşünmektedir ancak böyle bir uygulama bulunmamaktadır.

120 Ay Vadeli ( Taksitli ) İpotekli İhtiyaç Kredisi Var Mı ?

Hayır, günümüzde hiçbir banka ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerinde 120 ay vadeli kredi kullanma seçeneği sunmamaktadır. İpotekli ihtiyaç kredileri sadece yüksek tutarlı kredi kullanan kişilerin bu kredileri için bankadan daha kolay kredi onayı almalarını sağlamak amacı ile kullanmış oldukları bir kredi paketidir. Yine düşük kredi notu ortalaması olduğu için bankadan kredi çekmekte zorlanan kişiler de kredi çekebilmek için bankaya konut ipoteği ya da araç ipoteği göstererek kredi çekmeyi tercih etmektedir.

ihtiyaç kredisi

Yani gösterilen ipotek sadece kişinin kredi onayı almasını mümkün hale getirir ve kredi vadesi için hiçbir şekilde belirleyici etkisi yoktur. Bu nedenle 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi Vakıfbank ya da İş Bankası başta olmak üzere hiçbir bankada ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerinde kullandırılamamaktadır.

Konut kredisi dışında 120 ay vadeli kredi kullanımı sadece ev tadilat kredisi paketlerinde kullandırılmakta olup ING Bank ev tadilat kredisi paketinde bu seçenek sunulmaktadır. Ancak bu kredi paketi kesinlikle normal ihtiyaç kredisi olarak kullanılamaz ve sadece evinizin tadilatında kullanılmak üzere faturalı olarak yapılan harcamalar için kullanılabilmektedir. Mutlaka giderin faturalı olması ve bu faturanın bankaya ibraz edilmesi gerekir.

5 Yıl ( 60 Ay Vadeli ) Taksitli İhtiyaç Kredisi Nasıl Kullanabilirim ?

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen ancak uzun vadeli kredi kullanmayı tercih eden kişilerin bankalardan kullanabilecekleri krediler için tercih edebilecekleri maksimum kredi vadesi 48 aydır. Bunun haricinde bankadan daha uzun vadeli kredi kullanmak için yapılacak olan tüm yöntemler bankacılık sistemini kandırmaya yönelik olacağı için suç olarak kabul edilir. Bu alanda en çok uygulanan yöntem ise konut kredisi kullanmaktır.

120 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişiler bir akrabalarının evini kredi kullanarak satın alıyormuş gibi yaparak konut kredisi başvuru formu doldurarak bankadan uzun vadeli kredi kullanmayı tercih etmektedir. Son dönemde yapılan bu tip başvuruların son derece fazla olması nedeni ile “babamın evini kredi ile satın alabilir miyim ?” sorularına bankalar hayır yanıtını vermeye başlamıştır.

ihtiyaç kredisi için vade seçenekleri

Yine aynı şekilde kardeşler arası satış konut kredisi şartları için de bankalar oldukça sert maddeler uygulamaktadır. Bu tip usulsüzlükleri önlemek için bankalar 1. Derece akraba ev kredisi başvurularını oldukça titiz bir şekilde incelemektedir. Kardeşe kredili ev satışı için bankalarca uygulanan kriterler oldukça sert olup burada amaç konut kredisinin amacı dışında kullanılmasını engellemektir.

Uzun Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Özetlemek gerekirse bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin kullanabileceği en uzun vadeli ihtiyaç kredisi paketi 48 ay ile sınırlıdır. Bunun haricinde bankaların daha uzun vadede bir ihtiyaç kredisi kullandırması kanunlarla yasaklanmış olup hiçbir bankanın bunun için bir istisna uygulaması söz konusu değildir.

Ülkemizde ihtiyaç kredisi veren tüm bankalar 48 ay vade üst sınırına tabi olup ihtiyaç kredisi paketinden farklı olarak sadece ING Bank tarafından sunulan ipotekli ev tadilat kredisi paketi için 120 ay vade seçeneği sunulmaktadır. Ancak bu kredide ihtiyaç kredisi şeklinde kullanımını engellemek amacı ile sadece faturası ibraz edilen harcamalarda kullandırılmaktadır.

Yani kullanılan kredinin mutlaka konut tadilat giderleri için harcanması şartı bulunur ve banka bu harcamaların faturalarla ibraz edilmesini talep eder. Aksi durumda faturasız yapılan tüm giderler için kişinin 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi paketlerine yönelmesi gerekir. Yüksek tutarlı tadilat giderleri için ise 120 ay vadeli kredi seçeneği aylık ödemelerin azaltılması açısından oldukça ciddi yarar sağlamaktadır.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
En Uzun Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
eş muvafakatnamesi örneği
Konut Kredilerinde Eş Zorunluluğu ( Onayı ) ve Detayları

Evli çiftler arasında son yıllarda yaşanan en sık...

kentsel dönüşüm ev yapma kredisi
Kentsel Dönüşüm Kredisi Alma Ve Kredi Veren Bankalar

Ülkemizin büyük bir bölümü ne yazık ki deprem...

x