finanskredirehberi.com

Enflasyon Kelimesinin Anlamı Nedir ?

Tarih: 07.08.2017
Güncel: 11.09.2018

Değerli ziyaretçilerimiz bu makalemizde kısaca Enflasyon nedir ? Ve enflasyonla beraber kullanılan ÜFE, TÜFE oranlarından bahsedeceğiz. Enflasyon, ülke içindeki Fiyatlar genel düzeyinin hızlı ve sürekli şekilde artma ve azalma eğilimi göstermesi durumudur.

Enflasyonun artışı ile ülke içinde kullanılan paranın değerinde sürekli bir düşüş yaşanması da söz konusu. Mal ve hizmetlerin sürekli olarak fiyatlarının artışı ile topluma yansıyan bu durumun Hayat pahalılığı gibi ya da bol sıfırlı paraların bulunması gibi geçmiş dönemlerde mevcut olan sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Mücadelede etkin bir mücadele verildiği ve belli dönemlerde başarıların elde edildiği de bilinmekte. Enflasyon canavarı olarak tabir edilen ve halk arasında oldukça yaygın kullanılan bu Terim için fiyat endeksi TEFE ve TÜFE rakamlarından oluşan bir sistemdir.

Enflasyon TÜFE Oranı Nedir Hangi Alanları Kapsar ?

Ülkemizde tüketici fiyat endeksi olarak adlandırılan TÜFE, mal ve hizmet harcamalarını tamamını kapsayan bir tanımlamadır. Giyim içecek yiyecek seyahat ve kültür gibi tüm hizmet ve mal harcamalarının meydana geldi bir oluşumu tanımlayan TÜFE, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ayın 25’ine kadar kısmi olarak toplanıp ayın 25’inden sonra yayınlanan bir indeks hesabıdır. Bu endeksler her ay toplanıp yıllık TÜFE hesabı da yapılmaktadır.

enflasyon ne demektir

Enflasyon ÜFE Oranı Nedir Ve Neleri Kapsar ?

Ülke genelinde üretici fiyat endeksi olarak tanımlanan ÜFE, 4 aşamadan meydana gelmektedir. Tarım, enerji, imalat ve madencilik alanlarından oluşan Büfe için fiyat endeksleri bu belirtmiş olduğumuz sektörlerden alınarak aylık ortalama fiyat endeksleri yine her ayın 25’ine kadar toplanıp yayınlanır. Bu belirtmiş olduğumuz ÜFE grupları arasında en dikkat çekeni tarım ve imalat sektörü göze çarparken üretici fiyat endeksinin oluşmasında imalat sahası yaklaşık % 72’lik bir oranı kaplarken tarım hisse % 22’lik oranda etkin olduğu söylenebilir.

Enflasyon Oluşma Sebepleri Ve Nedenleri

Enflasyonun oluşma sebeplerinden bahsedecek olursak iki temel oluşumda meydana gelen enflasyon için talep enflasyonu ve maliyet enflasyonu olarak karşımıza çıkmakta. Farklı pozisyonlarda önümüze çıkan talep enflasyonu ülkenin dış ticaret açığı yani belli bir ithalatın ihracatı geçmesi durumunda para ihtiyacına neden olan bir enflasyon biçimidir.Bu durumda para basma zorunluluğu hisseden devlet sürekli piyasaya para basarak ulusal paranın değerinin düşmesine neden olmaktadır.

Böylece satın alınacak malın alınması için paranın değeri düşüreceğinden dolayı alım gücü de doğrudan değer kaybı yaşayıp enflasyon oluşacaktır.

Yani piyasaya hızlı bir şekilde para arz edilmesi ile meydana gelen para çokluğu tüketiciler için hizmette mal satın almaya yönelik talep enflasyonu oluşur.

Belli bir ürün için talebin olması ülkede bu talebi karşılayacak durumun olmamasına rağmen bir birim ürünü birden fazla insanın talep etmesinden kaynaklı malın fiyatı doğal olarak artış gösterir. Bu da enflasyon için bir başka seçenek olarak karşımıza çıkmakta.

paranın değeri nasıl düşer

Ürüne duyulan talebin sürekli olarak artış göstermesi o ürünle ilgili daha fazla üretim ve daha fazla arz oluşturur. Üretim sahası daha fazla makine daha çok yatırım malı oluşturarak daha fazla iş görür talebi meydana getirir.Üreticinin üretim maliyetleri artarken Bodrum üretilen malın fiyatını da doğrudan yansıyacaktır. Böylece maliyet Enflasyonunun ortaya çıkması kaçınılmaz bir gerçek olur.

Hızlı bir büyüme eğiliminde olan Ülke ekonomisi belli bir ölçüde ülke içi enflasyonu dikkate alması gerekiyor. Meydana gelen ekonomik krizlerin sonrasında hazırlanan ekonomik politikaları ile belli bir seviyeye düşürülen enflasyon yüzde 6 seviyelerine kadar inerek paradan 6 sıfır atma başarısı gösterilmiştir.
Batıdaki Gelişmekte olan ülkelerde %2 ile % 4 seviyesinde bulunan enflasyon oranı ile kıyaslama yaptığımızda yüksek bir enflasyona sahibi olmamız hızlı büyüme trendi içinde bulunmamızdan kaynaklıdır.

Enflasyonun Sonuçlarını Sıralayacak Olursak ;

Ekonomik ve sosyal olmak üzere iki farklı sonuca ulaşacağımız enflasyon için; Ekonomik sonuçları; hızlı bir fiyat artışı ile üreticinin elde edeceği kârı tüketiciyi de ihtiyaçlarına karşılayacağı üründen mahrum edecek bir sonuçtur. Üretim yapmak isteyen ortadan kalkarken üreticinin elinde bulunan nakit parayı kolay para kazanma yöntemlerini yani emlak, altın ve döviz gibi sistemlere yatırarak finansal piyasalarda belli bir dalgalanmanın oluşmasına sebep olurlar.

Enflasyonun Sosyal sonuçları; ülkede refah düzeyi sürekli olarak düşüş yaşarken ücret ve maaşlarda artış olması da söz konusu değildir. Toplumda belli bir gelir dağılımının olmadı sosyal adalet ve eşitlikten uzak bir sistemin oluşması sağlıksız ve huzursuz bir toplumun meydana gelmesi de enflasyon ile söz konusudur.

Enflasyonla Nasıl Mücadele Edilir ?

Enflasyonun belli oranda önlenebilmesi için enflasyona sebep olan yapısal problemlerin çözülmesi adına adımlar atılmalıdır.Devletin ve firmaların üzerine düşen enflasyonla mücadele konusunda belli başlı görevler bulunurken, gelir ve giderlerin arasında fazla bir fark oluşmaması uygun para politikalarının izlenmesi gereksiz personelin çalıştırılmaması ve devlet harcamalarının gereksiz yapılmaması devlet tarafından yapılması gereken önemli tedbirlerdir.

Firmalara düşen görev ise verimi arttıracak tedbirler alarak aşırı kâr amaçlı planlardan uzak durarak vergilerin gerçeği yansıtarak zamanında ödenmesi sağlanmalıdır.Enflasyonla mücadelede tüketiciye düşen görevler ise gelir ve gider dengesini belli bir ölçüde tutarak gösterişe yönelik tüketimden uzak duran bilinçli bir tüketici olma gayreti göstermelidir.

“Yukarıda sizlere youtube kanalında gördüğüm sade şekilde anlatılmış ve kısaca enflasyon nedir açıklaması yapılan bir video yazdıklarımızla videoyu birleştirdiğinizde enflasyonla alakalı kafanızda birşeyler oluşacaktır.”

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Enflasyon Kelimesinin Anlamı Nedir ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
borsa ve bist ne işe yarar
Borsa Nedir ? Borsa Oynama Püf Noktaları

Belkide televizyonlarda ve ekonomi üzerine okuduğunuz dergilerde sıkça...

x