Eski Hükümlüler Mahkum Kredisi Nasıl Alır? ( SRAP KREDİSİ)

Yayın Tarihi: 14.07.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Mahkum kredisi veren bankalar ile eski hükümlüler de kredi kullanabilir. Günümüzde, kredi çekmesi normalde oldukça zor olan kişilere bile kredi sağlanabilmektedir. Bankalar müşteri sayısını arttırmak ve kredi ürünlerine daha fazla talep gösterilmesi adına bu şekilde kampanyalar ya da ürünler ortaya koyabiliyor. Tahliyelerinin ardından yeni hayatlarına devam etmek isteyen ve bunun içinde ekonomik desteğe ihtiyaç duyan eski hükümlüler, eski hükümlüye müjde veren bankalara başvuru yapabilir.

Eski hükümlüler ve eski mahkumlara kredi veren (temin) eden bankalar, mahkumlara ve hükümlülere eski iş sektörlerinde devam etmek istemeleri ya da yeteneklerini kullanarak yeni iş yeri açmak istemeleri durumunda devlet ya da İŞKUR tarafından sunulan hizmetlere de başvuru yapabilir. Eski hükümlülere hibe şartları sağlandığı takdirde, ihtiyaç duyulan ödeneklere sahip olunabilir.

Eski Hükümlülere Verilen Srap Kredisi

Tahliye olmuş mahkumlara verilen kredi türü “Srap Kredisi” olarak isimlendirilmiştir. Sosyal Riski Azaltma Projesi’nin baş harfleri kullanılarak bu isim oluşturulmuştur. Projenin amacı, eski mahkumların daha kolay bir şekilde iş kurmalarını sağlamaktır. Günümüzdeki pek çok özel kurum, eski mahkumlara karşı mesafeli olmakta ve bu kişilerden gelen iş başvurularını genellikle reddetmektedir.

Eski mahkumların topluma olumlu bir şekilde katkı sağlayabilmelerini sağlamak adına Sosyal Riski Azaltma Projesi geliştirilmiştir. Eski hükümlü destek projesi olarak da anılmaktadır. Kredinin başvuru süreçlerini eksiksiz bir şekilde yerine getiren kişiler, iş kurmak için ihtiyaç duydukları sermayeyi elde edebilir.

eski hüküm giyenlere kredi imkanı

Hükümlü Ve Mahkum Srap Kredisi Başvurusu

Srap mahkum kredisi almak isteyenler ilk olarak iş fikirlerini bir proje haline getirmelidir. İlk defa girişimcilik projesi hazırlayacak olanlar için yorucu bir süreç olabilir. Bu süreçte daha profesyonel bir şekilde hazırlanmak isteyenler, KOSGEB tarafından verilen Girişimcilik Eğitim Programı’na katılabilir. Bu program, her ilde ve ilçede düzenlenmektedir. Ücretsiz bir eğitim olarak sunulmaktadır.

KOSGEB resmi sitesi üzerinden, eğitimlerin hangi tarihler arasında gerçekleştirileceği öğrenilebilir. Bu kurs, KOSGEB tarafından sunulan hibe ve kredilere başvurularda da gerekli olan Girişimcilik Sertifikası alma imkanı da sunmaktadır. Eğitim boyunca başarılı bir girişimcilik projesinin nasıl hazırlanacağı ile ilgili bilgiler verilmektedir.Peki, srap kredisi nasıl alınır?

Srap kredisi alabilmek için projenin detaylı bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Masrafların ne kadar olacağı, tahmini gelirin ne olacağı, projenin neden uygun bir seçim olduğu gibi konularda ikna edici bir rapor hazırlanmalıdır. Gelir ve giderlerin hesaplanmasında abartılı rakamlar kullanılmamalıdır. Sunulan projeler belirli kriterler çerçevesinde değerlendirilmekte ve kredi başvurusu için uygun olup olmadığına karar verilmektedir.

Kredi başvurusu ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise mülk ve sigortadır. Başvuru ile ilgili şartlardan bir tanesi de 1990 model ya da üzerindeki herhangi bir taşıta sahip olmamaktır. Taşıta sahip olmak, kişinin krediye ihtiyacı olmadığı ve kredi çekmeden de sermayeye sahip olabileceği izlenimini verir.

Aynı şekilde, kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul olmaması da gerekmektedir. Kişilerin sigortalı olup olmadıkları da kontrol edilen kriterler arasındadır. Başvuruda bulunacak olanların Bağ-Kur, Emekli Sandığı ya da SGK üzerinden sigortalı olmaması gerekir.

eski tutuklular için kredi

Eski Mahkumların Kullandığı Srap Kredisinde Geri Ödeme Koşulları

Mahkum kredisi nasıl alınır gibi konularda araştırma yapılırken, geri ödeme koşullarının da incelenmesi gerekir. Krediyi almaya hak kazanan kişilerin en kısa sürede iş düzenini kurmaları ve gelir elde etmeye başlamaları gerekmektedir.  Geri ödeme konusunda endişe duyup, iş kurma hayallerinden vazgeçilmesini önlemek adına bazı ödeme kolaylıkları sunulmaktadır.

Krediyi almaya hak kazanan kişiler, 2 yıl ödeme yapmadan aldıkları krediyi kullanabilirler. 2 yıllık süre işe adapte olunması ve düzenli olarak gelir kazanmaya başlanması için tanınan bir süredir. 2 yılın sonunda piyasada kalmayı başaran ve başarılı bir şekilde işletmesini kuran kişiler, kredi geri ödemesine başlayabilmektedir. Vade süresi olarak 8 yıl verilmektedir.

Srap kredisi, banka kredileri gibi doğrudan nakit olarak kullanılabilecek bir kredi değildir. İş kurmak için gerekli olan bazı masrafların kredi ile karşılanması şeklinde sunulmaktadır. İş kuran kişiler, iş yeri ile ilgili masrafların faturalarını sunarak gerekli ödemelerin gerçekleştirilmesini sağlayabilir. Bu nedenle, iş yeri ile ilgili yapılan her alışverişin faturalandırılmasına dikkat edilmelidir. Faturası olmayan giderler için ödenek yapılmayacaktır.

İş Kurmak İsteyen Eski Hükümlülere İŞKUR’dan Destek

İŞKUR, ülkedeki işsizlik oranını azaltmak ve nitelikli çalışan sayısının artmasını sağlamak adına önemli hizmetler sağlayan bir kurumdur. Geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen eski hükümlülere hibe desteği, günümüzde de faydalanılabilecek bir hizmettir. Eski hükümlü iş yeri açma konusunda detaylı bir proje sunduğu takdirde, 36 bin TL’ lik destekten faydalanabilmektedir. İŞKUR desteğinden faydalanmak isteyenler öncelikle iş fikirleri ile ilgili projelerini tamamlamalıdır. Proje hazırlama sürecini tamamlamış olanlar, hükümlü iş yeri açma kredisi başvuru formunu doldurmalıdır. Doldurulan form ve proje ile ilgili diğer belgeler, İŞKUR merkezlerine teslim edilmelidir.

Kredi için yapılan başvurular ayrıntılı bir şekilde incelemeye tabi tutulmaktadır. Gelecek vaat eden projelere yatırım yapıldığı için projelerin ikna edici ve sektörde yer edebilecek potansiyelde hazırlanmasına özen gösterilmelidir. Başvurular kısa bir sürede sonuçlanabilmektedir. Faizsiz olarak verilen bu kredi sayesinde, iş kurmak için gerekli olan sermayenin karşılanmasında daha avantajlı bir yol tercih edilmiş olacaktır.

Bankalardan da destek kredileri alınabilir ancak kredi geri ödemesinde faiz oranının da göz önünde bulundurulması gerekecektir. İŞKUR tarafından verilen kredilerin geri ödemesine de hemen başlanması istenmemektedir. Yeni kurulan işten düzenli bir şekilde gelir elde edilebilmesi için belirli bir süre tanınmaktadır. Bu süreden sonra kredi geri ödemesine başlanabilir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Eski Hükümlüler Mahkum Kredisi Nasıl Alır? ( SRAP KREDİSİ)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
politika faizi nedir
Politika Faizi Nedir?

Politika faizi kavramı son günlerde sıklıkla duyulmaktadır. Peki,...

altın kredisi alma şartları
Altın Kredisi Veren Bankalar Ve Şartları

Altın kredisi başvurusu ile altına yapılacak yatırımlar daha...

x