Mahkum kredisi nasıl alınır, ülkemizdeki diğer ülkeler gibi, bankalar da vatandaşlara gerektiği gibi düzinelerce kredi türü sunmaktadır. Tüketicilere koşullu krediler, tüketici kredileri, konut kredileri, araç kredileri ve diğer birçok kredi türü ve uygun ürünler sunmaya devam ediyorlar.Ya, mahkum ve hükümlü kredisi veriliyor mu ? Veriliyor ancak denetimde ve tahliye olan mahkumlar için bankaların kredi başvurusunda istedikleri bazı koşullar vardır.

Ne yazık ki, bu şartlara uymayanlar kredi alamayacak ve bazen kredi talebi istenen sınıra ulaşamayacak. Ancak kredi başvurusunda bulunma şartlarını yerine getirenler elleri boş dönmeyecek ve mutlu ayrılacaklar. Bu şartları detaylı olarak inceleyeceğiz. Peki, mahkum ve hükümlü kredisine başvuru nasıl yapılır ve nasıl alınır? Bu soruya cevap vereceğiz.

Kredi Başvurusunu Eski Mahkum Veya Tutuklu (Denetimli ) Olması Nasıl Etkiler?

Son yıllarda birçok mahkum ve hükümlüler için oldukça fırsatlar için yasalar düzenlendi. Özgürlük isteyen ve kredilerini ikinci yaşama başlamak için kullanmak isteyen vatandaşlar için yeni bir affet teklifi vardı.

Bu aralıkta yapılan açıklamalar hükümlü bir vatandaşın serbest bırakıldıktan sonra kredi kullanabileceğini göstermektedir. Bu yasanın ve affın detayları tam olarak anlaşılamasada hükümlü ve mahkumları oldukça umutlandırdı, ancak ilgili kanunun hükümlerine göre mahkum olanlar kredi kullanabilir.

Ne yazık ki, hükümlü kişilere toplumda her zaman bir ön yargı vardır. Bu ön yargı eski hükümlülere şans vermeden yaklaşmak çok yaygındır. Bu yaşamış oldukları hüküm, onlar hakkında net ve olumsuz yorumlara yol açtı. Ancak mahkumun diğer adının kaderin mahkum olduğu unutulmamalıdır. Hataları düzeltmek veya sefaletin ağır sorumluluğunu önlemek için ikinci bir şansı hak ediyorlar. Ancak, tahliye edilmiş vatandaşlara mahkum olmamak ve istihdam sağlamak gibi ülkemizde neler olduğunu görelim.

Mahkumlar tahliye işlemlerinden sonra yeni bir hayatta ilk kez gerekli olan finansal yardım için bankaları bir destek görüyor.Bu, mahkumlara kredi verme durumunu nasıl değerlendirebileceğimizi gösterir. Bir iş kurmak isteyen mahkumların gerekli fon için bankaya başvurabileceklerinden söz edebiliriz.

Denetimli Olan Hükümlüler (Mahkumlar) Kredi Alabilir  Mi?

Tahliye olmuş ve denetimli mahkumlara verilen kredi türü “SRAP KREDİSİ” olarak isimlendirilmiştir. “SOSYAL RİSKİ AZALATMA PROJESİ” nin baş harfleri kullanılarak bu isim oluşturulmuştur. Projenin amacı, eski mahkumların daha kolay bir şekilde iş kurmalarını sağlamaktır. Günümüzdeki pek çok özel kurum, eski mahkumlara karşı mesafeli olmakta ve bu kişilerden gelen iş başvurularını genellikle reddetmektedir.

Eski mahkumların topluma olumlu bir şekilde katkı sağlayabilmelerini sağlamak adına Sosyal Riski Azaltma Projesi geliştirilmiştir. Eski hükümlü destek projesi olarak da anılmaktadır. Kredinin başvuru süreçlerini eksiksiz bir şekilde yerine getiren kişiler, iş kurmak için ihtiyaç duydukları sermayeyi elde edebilir.

Srap Mahkum Kredisi Almak İçin Başvuru Ve Aranan Şartlar Nelerdir?

Srap mahkum kredisi almak isteyenler ilk olarak iş fikirlerini bir proje haline getirmelidir. İlk defa girişimcilik projesi hazırlayacak olanlar için yorucu bir süreç olabilir. Bu süreçte daha profesyonel bir şekilde hazırlanmak isteyenler, KOSGEB tarafından verilen “Girişimcilik Eğitim Programı”’na katılabilir. Bu program, her ilde ve ilçede düzenlenmektedir. Ücretsiz bir eğitim olarak sunulmaktadır.

hükümlü ve mahkumlar nasıl kredi alır

KOSGEB resmi sitesi üzerinden, eğitimlerin hangi tarihler arasında gerçekleştirileceği öğrenilebilir. Bu kurs, KOSGEB tarafından sunulan hibe ve kredilere başvurularda da gerekli olan Girişimcilik Sertifikası alma imkanı da sunmaktadır. Eğitim boyunca başarılı bir girişimcilik projesinin nasıl hazırlanacağı ile ilgili bilgiler verilmektedir.

Mahkum Kredisi Nasıl Alınır?

Srap kredisi alabilmek için projenin detaylı bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Masrafların ne kadar olacağı, tahmini gelirin ne olacağı, projenin neden uygun bir seçim olduğu gibi konularda ikna edici bir rapor hazırlanmalıdır. Gelir ve giderlerin hesaplanmasında abartılı rakamlar kullanılmamalıdır. Sunulan projeler belirli kriterler çerçevesinde değerlendirilmekte ve kredi başvurusu için uygun olup olmadığına karar verilmektedir.

Kredi başvurusu ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise mülk ve sigortadır. Başvuru ile ilgili şartlardan bir tanesi de 1990 model ya da üzerindeki herhangi bir taşıta sahip olmamaktır. Taşıta sahip olmak, kişinin krediye ihtiyacı olmadığı ve kredi çekmeden de sermayeye sahip olabileceği izlenimini verir.

Aynı şekilde, kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul olmaması da gerekmektedir. Kişilerin sigortalı olup olmadıkları da kontrol edilen kriterler arasındadır. Başvuruda bulunacak olanların Bağ-Kur, Emekli Sandığı ya da SGK üzerinden sigortalı olmaması gerekir.

Srap Mahkum Kredisinde Geri Ödeme Koşulları Nelerdir?

Mahkum kredisi geri ödeme koşulları da incelenmesi gerekir. Krediyi almaya hak kazanan kişilerin en kısa sürede iş düzenini kurmaları ve gelir elde etmeye başlamaları gerekmektedir.  Geri ödeme konusunda endişe duyup, iş kurma hayallerinden vazgeçilmesini önlemek adına bazı ödeme kolaylıkları sunulmaktadır.

Krediyi almaya hak kazanan kişiler, 2 yıl ödeme yapmadan aldıkları krediyi kullanabilirler. 2 yıllık süre işe adapte olunması ve düzenli olarak gelir kazanmaya başlanması için tanınan bir süredir. 2 yılın sonunda piyasada kalmayı başaran ve başarılı bir şekilde işletmesini kuran kişiler, kredi geri ödemesine başlayabilmektedir. Vade süresi olarak 8 yıl verilmektedir.

Srap kredisi, banka kredileri gibi doğrudan nakit olarak kullanılabilecek bir kredi değildir. İş kurmak için gerekli olan bazı masrafların kredi ile karşılanması şeklinde sunulmaktadır. İş kuran kişiler, iş yeri ile ilgili masrafların faturalarını sunarak gerekli ödemelerin gerçekleştirilmesini sağlayabilir. Bu nedenle, iş yeri ile ilgili yapılan her alışverişin faturalandırılmasına dikkat edilmelidir. Faturası olmayan giderler için ödenek yapılmayacaktır.

İş Kurmak İsteyen Eski Hükümlülere İŞKUR’dan Destek

İŞKUR, ülkedeki işsizlik oranını azaltmak ve nitelikli çalışan sayısının artmasını sağlamak adına önemli hizmetler sağlayan bir kurumdur. Geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen eski hükümlülere hibe desteği, günümüzde de faydalanılabilecek bir hizmettir. Eski hükümlü iş yeri açma konusunda detaylı bir proje sunduğu takdirde, 36 bin TL’ lik destekten faydalanabilmektedir. İŞKUR desteğinden faydalanmak isteyenler öncelikle iş fikirleri ile ilgili projelerini tamamlamalıdır. Proje hazırlama sürecini tamamlamış olanlar, hükümlü iş yeri açma kredisi başvuru formunu doldurmalıdır. Doldurulan form ve proje ile ilgili diğer belgeler, İŞKUR merkezlerine teslim edilmelidir.

Kredi için yapılan başvurular ayrıntılı bir şekilde incelemeye tabi tutulmaktadır. Gelecek vaat eden projelere yatırım yapıldığı için projelerin ikna edici ve sektörde yer edebilecek potansiyelde hazırlanmasına özen gösterilmelidir. Başvurular kısa bir sürede sonuçlanabilmektedir.

Faizsiz olarak verilen bu kredi sayesinde, iş kurmak için gerekli olan sermayenin karşılanmasında daha avantajlı bir yol tercih edilmiş olacaktır.

İlgili makale : Hibe Kredisi Nasıl Alınır, Geri Ödenir Mi?

Bankalardan da destek kredileri alınabilir ancak kredi geri ödemesinde faiz oranının da göz önünde bulundurulması gerekecektir. İŞKUR tarafından verilen kredilerin geri ödemesine de hemen başlanması istenmemektedir. Yeni kurulan işten düzenli bir şekilde gelir elde edilebilmesi için belirli bir süre tanınmaktadır. Bu süreden sonra kredi geri ödemesine başlanabilir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir