Eski yarım krediyi kapatıp yeni kredi çekmek, konusuna başlamadan önce bir hatadan bahsedelim. Kredi kullanırken yapılan en büyük hataların başında aylık bütçe hesaplaması yapılmadan yanlış bir kredi limiti belirleyerek kredi kullanmaktır. Buna ek olarak kişinin kullandığı kredi ile yaşadığı geçici rahatlamanın sonucunda eski harcama alışkanlıklarına dönmesi de bir süre sonra yeni bir kredi çekme ihtiyacını duymasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda en çok tercih edilen yöntem ise eski krediyi kapatıp yeni kredi çekme yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Ancak bunun için kapatılacak olan kredinin borçlarında gecikmeye düşülmemesi çok önemlidir.

Kişilerin çoğu zaman düştüğü ikilem aynı anda iki bankadan kredi çekilebilir mi ya da aynı bankadan 3 kredi çekilir mi gibi kendi kendine sorduğu sorular oluyor. Bizlerde bu yüzden bu konuyu daha detaylı ele almak istedik. Eski krediyi kapatıp yeni kredi çekmek isteyen kişilerindikkat etmesi gereken hususları aşağıda listeledik.

Eski Kredi Kapatıp Yeni Kredi Çekilir Mi ?

Evet, bankalar tarafından aranılan kredi kullanma şartlarını taşıyorsanız ikinci (2.) krediyi çekme hakkınız bulunur. Burada önemli olan daha önce çekmiş olduğunuz kredinin sayısı değil limitidir. Çünkü bankalar kredi başvuru formu değerlendirmesinde sizin aylık gelirinizi temel almakta olup aylık ödeme tutarınız ile maaşınızın arasında olan dengeye bakarlar.

KREDİNİZİ BİZ ÇEKELİM SİZ ÖDEYİN : https://finanskredirehberi.com/biz-kredinizi-cekelim-siz-odeyin/

Yani aynı anda iki bankadan kredi çekmek ya da aynı bankadan 3. Krediyi çekmek gibi tüm konular önemli değildir. Önemli olan tek konu kişinin belgelenebilir aylık geliri ile ödemesi gereken aylık taksit tutarının arasındaki dengedir. Bu denge bankalar arasında değişmekle beraber genelde kredi için ödenmesi gereken aylık taksit tutarının maaşın yarısını geçmemesi istenir.

Örneğin bankadan kredi çekmek istiyorum diyen kişinin aylık belgelenebilir geliri 1.500 lira ise bu durumda en fazla aylık ödemesi 750 liraya kadar olan krediler için başvuruları kabul edilecektir. Bu kişi daha önce kredi kullandıysa ve bu kredinin aylık ödemesi de 500 lira ise bu durumda en fazla aylık ödemesi 250 liraya kadar olan bir kredi için onay alabilir. Yapılan başvurudan kredi başvuru reddi kararı çıkarsa bu yapılan kredi başvurusunun sayısından değil bu tutarın aşılmasından kaynaklanır.

2. Krediyi Çekip Tüm Borçları Kapatmak

Bankalar kullanılabilir kredi limiti belirlerken mevcut bankalara olan tüm borçlarınızı dikkate alarak hesaplama yapar. Bu da daha önce kullanmış olduğunuz kredilerin kredi limitini etkilemesine neden olur. Bankadan kredi kullanmak ve kredi notunu yükseltmek için kullanabileceğiniz en kolay yöntem mevcut kredi borçlarını kapatmaktır. Kredi borcu kapatıldığı anda kredi riski düşeceği için bu da hem kullanılabilir kredi limitinin yükselmesine hem de kredi notunun artmasına neden olacağı için kredi onayı alınmasını kolaylaştırmaktadır.

Bunun için elinde nakit parası olmayan kişilerin ise borç transfer kredisi olarak ta bilinen kredi çekerek tüm borçları kapatma yöntemini tercih etmeleri son derece yaygındır. Borç taşıma kredisi kullanmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta bu kredi ile sadece mevcut borçlarını kapatma hakkı elde edecek olmalarıdır. Yani kullanacağınız bu kredi paketinin ardından elinizde hiç para artmaz. Banka size değil alacaklı olan diğer bankalara ödeme yapar. Tüm kredi borcu, kredi kartı borcu ve kredili mevduat hesabı borçlusu olduğunuz bankalara yeni bankanız ödeme yaparak bu borçları kapatır.

Borç Transfer Kredisi Avantajları Nelerdir ?

Borç transfer kredisi kullanmak isteyen kişilere sunulan en büyük avantaj farklı bankalara olan borçların tek bir çatı altında toplanması ve borçların kolay takibinin sağlanmasıdır. Özellikle de çok sayıda bankaya borcu olan kişilerin farklı son ödeme tarihlerini takip etmeleri son derece zoru olup bu kredi paketinden yararlanmaları avantajlı olacaktır.

Yine borçların borç transfer kredisi başvuru evrakının onaylanması ile beraber 48 aya kadar vade seçeneğine bölünmesi de aylık taksitlerin düşürülerek ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Tüm bu hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin kredi kullanmak istedikleri bankayı ziyaret ederek kredi başvuru formu doldurmaları yeterli olacaktır.

Kredi Veya Kredi Kartı Borç Yapılandırma Yapıldıktan Sonra Tekrar Kredi Çekilebilir Mi ?

Aslında bu soruyu daha önce kredi çeken veya kredi yapılandırma yapan bir çok tüketici kendine sormaktadır. Fakat kredi kartı yapılandırma veya kredi yapılandırma sonrası tekrar ikinci bir kredi kullanabilirsiniz. Fakat daha önceki kredi ödemelerinde bir gecikmeye uğradıysanız bu durum KKB kayıtlarında gözükeceğinden bu kredinizi onaylanmama durumu ortaya çıkabilir.

kredi notunu neler etkiler

Burada dikkat edilecek durum kredi kartı yapılandırması ile kredi yapılandırılması arasındaki farkı iyi ayırt etmek gerekir. Kredi kartı yapılandırma olağan bir durum olarak karşılanırken,kredi 72 ay yapılandırma yapmış olmak demek, sizin daha önce kullanmış olduğunuz krediyi ödeyemediğiniz anlamına gelir buda ikinci bir ek kredi çekmenizin önünü kapayacak bir engeldir.

İlgili Konu : Acil Para Lazım Kredi Çekemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi Yapılandırma Ne Demek, Kredi Nasıl Yapılandırılır ?

Kredi yapılandırma süreci; Bu süreç insanların mevcut kredilerinin faiz oranı azaldığında yapılabilecek ve insanların ödemesi zor olan krediler olduğunda yapılabilecek bir süreçtir. Bireyin borçları yeniden yapılandırmayı gerektiriyorsa; başvuru zamanına kadar ödedikleri krediler kapatılmış ve kalan tutarıda yeni bir faiz oranıyla yeni bir ödeme planı hazırlanmaktadır.

Ancak, kişi borçlarını ödemesi çok zor gözüküyor ise; Öncelikle, bir bankanın kredinizi yeniden yapılandırmasını talep edebilirsiniz.Bu başvurunun ardından banka sizden borç ve gelir durumunu gösteren belgeler isteyecektir.( Maaş bordrosu, kredi kartı hesap ekstreleri ) vb. Yapılandırma talebi banka tarafından onaylanır ise bireysel borçlar yeni kredi çekilen ilgili bankaya devredilir. Transferden sonra; Ödemeyi kolaylaştırmak için yeni ödeme planları hazırlanmaktadır.

Yeni Kredi Çekmek Mi, Yoksa Yapılandırma Yapmak Mı Mantıklı ?

Kredi borcunu kapatmak için yeni bir borç almak, bir kredi yeniden yapılandırma süreci oluşturmaktan daha avantajlı olabilir. Ancak insanlar kredi notlarıyla ilgili bir sorun yaşamamalıdır. Kredi notu yüksek olanları kapsayacak şekilde yeni krediler çekmek daha makuldür. Kredi notu düşük bireylerin; Kredi borcunu kapatmak için bir borcun yeniden yapılandırılması daha makuldür.

Vadesi 72 ay olan 11.000 TL tutarında para çekiyorsanız, faiz oranı % 1.20 ile % 1.30 arasında yeni bir kredi alabilirsiniz. Ancak aynı şartlar altında bir krediyi yeniden yapılandırmak isteyen herkes aynı krediyi koruyacaktır. % 1.40 ile% 1.50 arasında faiz oranları alabilirsiniz.Tekrar konumuza dönecek olursak bir veya birden fazla kredi çekmek konusunda sizin için birinci durumda önemli olan konu kredi notudur.

1 Yorum

 1. Yılmaz
  6 Ocak 2019 at 19:47 — Cevapla

  Merhaba ben sskdan emeklıyım hala devam eden bı kredım var yaklasık 11 ay oldu cektıgım kredı ıse. 36 aya bolundu tekrardan kredı cekmek ıstıyorum ama baska bankadan cekme ıhtımalım varmı cvp verırsenız sevınırım tşk ederım

 2. Akın
  3 Mayıs 2018 at 10:52 — Cevapla

  Merhaba ” Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Çekme ” yazınızı okudum ve size bir soru sormak istiyorum . SSK yok kredi cekebilirmiyim ?
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim…

 3. olcay
  15 Mart 2018 at 01:43 — Cevapla

  ben bir şey sormak istiyorum şimdi eski kredimi kapatmak istiyorum daha 2 sene var ama bu krediyi kapattıktan sonra yeni kredi ile 4 yıllık bir ihtiyaç kredisi daha çekmek istiyorum kredimin geri kalan kısmının çoğu faiz değil ana para olduğu için zarar edeceğimi söyluyorlar acaba bu doğru mu bilgi verirseniz sevinirim.

  • 3 Mayıs 2018 at 10:59 — Cevapla

   Burda kar zarardan önce size sağlayacağı faydaya bakmak gerekir. Doğrudur bankalar kredilerin ilk taksitlerinde önce faiz tutarını tahsil ederler kalan para son taksitlere kalacaktır. Örnek vermek gerekir ise yeni çekeceğiniz kredi tutarı 10.000 TL ise geri ödemesi 13.500 TL ise ve eski borcunuz 4000 TL olduğunu varsayarsak elinize geçecek rakam 6000 TL gibi bir rakam olacaktır. Bankaya olan yeni borcunuz ise 13.500 TL tutarında olacaktır. Bu şekilde hesabınızı yaparak karar verebilirsiniz.

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir