Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Çekme

 

Kredi kullanırken yapılan en büyük hataların başında aylık bütçe hesaplaması yapılmadan yanlış bir kredi limiti belirleyerek kredi kullanmaktır. Buna ek olarak kişinin kullandığı kredi ile yaşadığı geçici rahatlamanın sonucunda eski harcama alışkanlıklarına dönmesi de bir süre sonra yeni bir kredi çekme ihtiyacını duymasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda en çok tercih edilen yöntem ise eski krediyi kapatıp yeniden kredi çekme yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Ancak bunun için kapatılacak olan kredinin borçlarında gecikmeye düşülmemesi çok önemlidir.

Kişilerin çoğu zaman düştüğü ikilem aynı anda iki bankadan kredi çekilebilir mi ya da aynı bankadan 3 kredi çekilir mi gibi kendi kendine sorduğu sorular oluyor. Bizlerde bu yüzden bu konuyu daha detaylı ele almak istedik. Yazımızın devamında tüm detaylara ulaşabileceksiniz.

Kredinin Üzerine Kredi Çekilir Mi ?

Evet, bankalar tarafından aranılan kredi kullanma şartlarını taşıyorsanız ikinci (2.) krediyi çekme hakkınız bulunur. Burada önemli olan daha önce çekmiş olduğunuz kredinin sayısı değil limitidir. Çünkü bankalar kredi başvuru formu değerlendirmesinde sizin aylık gelirinizi temel almakta olup aylık ödeme tutarınız ile maaşınızın arasında olan dengeye bakarlar.

KREDİNİZİ BİZ ÇEKELİM SİZ ÖDEYİN : https://finanskredirehberi.com/biz-kredinizi-cekelim-siz-odeyin/

Yani aynı anda iki bankadan kredi çekmek ya da aynı bankadan 3. Krediyi çekmek gibi tüm konular önemli değildir. Önemli olan tek konu kişinin belgelenebilir aylık geliri ile ödemesi gereken aylık taksit tutarının arasındaki dengedir. Bu denge bankalar arasında değişmekle beraber genelde kredi için ödenmesi gereken aylık taksit tutarının maaşın yarısını geçmemesi istenir.

Örneğin bankadan kredi çekmek istiyorum diyen kişinin aylık belgelenebilir geliri 1.500 lira ise bu durumda en fazla aylık ödemesi 750 liraya kadar olan krediler için başvuruları kabul edilecektir. Bu kişi daha önce kredi kullandıysa ve bu kredinin aylık ödemesi de 500 lira ise bu durumda en fazla aylık ödemesi 250 liraya kadar olan bir kredi için onay alabilir. Yapılan başvurudan kredi başvuru reddi kararı çıkarsa bu yapılan kredi başvurusunun sayısından değil bu tutarın aşılmasından kaynaklanır.

borç varken yeni kredi çekme

2. Krediyi Çekip Tüm Borçları Kapatmak

Bankalar kullanılabilir kredi limiti belirlerken mevcut bankalara olan tüm borçlarınızı dikkate alarak hesaplama yapar. Bu da daha önce kullanmış olduğunuz kredilerin kredi limitini etkilemesine neden olur. Bankadan kredi kullanmak ve kredi notunu yükseltmek için kullanabileceğiniz en kolay yöntem mevcut kredi borçlarını kapatmaktır. Kredi borcu kapatıldığı anda kredi riski düşeceği için bu da hem kullanılabilir kredi limitinin yükselmesine hem de kredi notunun artmasına neden olacağı için kredi onayı alınmasını kolaylaştırmaktadır.

Bunun için elinde nakit parası olmayan kişilerin ise borç transfer kredisi olarak ta bilinen kredi çekerek tüm borçları kapatma yöntemini tercih etmeleri son derece yaygındır. Borç taşıma kredisi kullanmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta bu kredi ile sadece mevcut borçlarını kapatma hakkı elde edecek olmalarıdır. Yani kullanacağınız bu kredi paketinin ardından elinizde hiç para artmaz. Banka size değil alacaklı olan diğer bankalara ödeme yapar. Tüm kredi borcu, kredi kartı borcu ve kredili mevduat hesabı borçlusu olduğunuz bankalara yeni bankanız ödeme yaparak bu borçları kapatır.

Borç Transfer Kredisi Avantajları Nelerdir ?

Borç transfer kredisi kullanmak isteyen kişilere sunulan en büyük avantaj farklı bankalara olan borçların tek bir çatı altında toplanması ve borçların kolay takibinin sağlanmasıdır. Özellikle de çok sayıda bankaya borcu olan kişilerin farklı son ödeme tarihlerini takip etmeleri son derece zoru olup bu kredi paketinden yararlanmaları avantajlı olacaktır.

Yine borçların borç transfer kredisi başvuru evrakının onaylanması ile beraber 48 aya kadar vade seçeneğine bölünmesi de aylık taksitlerin düşürülerek ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Tüm bu hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin kredi kullanmak istedikleri bankayı ziyaret ederek kredi başvuru formu doldurmaları yeterli olacaktır.

Kredi Veya Kredi Kartı Borç Yapılandırma Yapıldıktan Sonra Tekrar Kredi Çekilebilir Mi ?

Aslında bu soruyu daha önce kredi çeken veya kredi yapılandırma yapan bir çok tüketici kendine sormaktadır. Fakat kredi kartı yapılandırma veya kredi yapılandırma sonrası tekrar ikinci bir kredi kullanabilirsiniz. Fakat daha önceki kredi ödemelerinde bir gecikmeye uğradıysanız bu durum KKB kayıtlarında gözükeceğinden bu kredinizi onaylanmama durumu ortaya çıkabilir.

kredi notunu neler etkiler

Burada dikkat edilecek durum kredi kartı yapılandırması ile kredi yapılandırılması arasındaki farkı iyi ayırt etmek gerekir. Kredi kartı yapılandırma olağan bir durum olarak karşılanırken,kredi 72 ay yapılandırma yapmış olmak demek, sizin daha önce kullanmış olduğunuz krediyi ödeyemediğiniz anlamına gelir buda ikinci bir ek kredi çekmenizin önünü kapayacak bir engeldir.

Aynı Anda İki Bankadan Kredi Çekmek Kredi Notunu Etkiler Mi ?

Kredi puanı ve kredi notu düşmesi genellikle ödenmeyen veya geciktirilen kredili ürünler sonucunda oluşur. İkinci veya üçüncü olarak çekilecek bir kredinin kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemesi söz konusu değildir. Eğer kredi kartı veya kredili ürünlerinde gecikme yaşadıysanız ve banka tarafından sürekli aranıyorsanız bu sizin lehinize olan bir durumdur. Kesinlikle bu aramaları cevapsız bırakmayınız.

Bankaların sizi sürekli arayarak kredinizi ne zaman ödeyeceğinizi sorması ve tarih istemesi sizin KKB notunuzun ve kredi sicilinizin etkilenmemesi içindir. Aksi halde bu aramaları cevapsız bırakır ve kaçınırsanız kredi sicilinize kırmızı çizgi çekilecek ve kredi notunuz düşecektir.

Tekrar konumuza dönecek olursak bir veya birden fazla kredi çekmek konusunda sizin için birinci durumda önemli olan konu kredi notudur.

“Kredi notunuzu nasıl korursunuz ve kredi notunuzu yüksek tutabilirsiniz bu konudaki tüm detayları kredi notu öğrenme başlıklı makalemizde bulabilirsiniz.”

Etiketler:

Eski Krediyi Kapatıp Yeni Kredi Çekme Konusuna 4 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
internet alışverişine bankadan onay
Kredi Kartını İnternetten Alışverişe Açtırma ( Yeni )

Kredi kartı kullanan kişi sayısı her geçen gün...

kredi tahsis ücreti iade
Yeni Çekilen Kredilerde Dosya Masrafı Geri Alma

Bankadan kredi kullanan kişilerin kredi dosya masrafı adı...

x