Eşler Boşandığında Konut Kredisini Durumu Ne Olur ?

 

Yola ilk çıkıldığında bütün çiftler ömür boyu aynı yastığa baş koymak amacını taşırken ne yazık ki bazen yolların ayrılması kaçınılmaz bir hale gelerek boşanma ile sonuçlanabilmektedir. Günümüzde konut kredisi kullanım oranı artmayı sürdürürken konut kredisi kullanan çiftlerin boşanma sürecinde bu kredinin ne olacağı da büyük bir merak konusu oluşturmaktadır.

Eşler boşandığında konut kredisinin durumu ne olur ? Sorusunun cevabını diğer yönleri ile yazımızın devamında bulabileceksiniz. Anlaşmalı boşanmada, ve evlenmeden önce kredi ile alınan evin durumları hakkında sizlere detaylı açıklamalarda bulunacağız.

Anlaşmalı Boşanmada Kredili Evin Durumu Ne Olur ?

Boşanma sürecinde ve sonrasında kredili evin durumunun ne olacağı boşanmanın anlaşmalı olarak gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine bağlı olarak değişmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların üzerinde uzlaştığı bir protokol hazırlanmakta olup bu protokolde kredi kullanılarak alınan konutun ne olacağına dair karar karşılıklı olarak verilir. Yani anlaşmalı boşanmada kredili ev için uygulanacak olan yöntem tarafların uzlaşısına bağlı olarak belirlenir.

Boşanmada ipotekli evin paylaşımı nasıl yapılır ? Boşanma davası açıldığında kredi ödemelerine devam edilen konutlar için uygulanan yöntem konutun mülkiyeti o anda kimde ise onda kalması şeklindedir. Ancak diğer eşe bu konutun edinilmiş mal olması sebebi ile o tarihe kadar ödenen konut kredisi taksit tutarının yarısı kadar diğer eşin para almasına mahkeme karar verir. Kalan konut kredisi borcunun ödemesi ise konutun mülkiyeti üzerine geçen kişi tarafından ödenmeye devam eder.

 

Evlenmeden Önce Krediyle Alınan Ev Ne Olur ?

Boşanmalarda uygulanan iki tip rejim bulunur. Bunlardan ilki mal ayrılığı rejimidir. Mal ayrılığı rejimi evliliğin ölüm ya da boşanma gibi durumlarla sona ermesi halinde uygulanır ve malların nasıl paylaşılacağını belirler. Bu rejim kapsamında eşlerin evlenmeden önce ve evlendikten sonra edinmiş oldukları mallarda tek başlarına söz hakkı bulunmaktadır.

nişanlıyken krediyle alınan ev

Ancak 2002 yılında çıkarılan yeni kanun kapsamında edinilmiş mallara katılma rejimi hayata geçirilmiştir. Bunun aksine bir evlilik sözleşmesi düzenlenmediği sürece 2002 yılından sonra evlenen çiftlerin boşanma davaları bu rejim üzerinden sonuçlandırılır. Evlilik öncesi edinilen tüm mallar bireyin kendisine aittir. Yani evlenmeden önce krediyle alınan ev boşanma sürecinde paylaşıma açık değildir ve evi satın alan kişiye aittir. Aynı şekilde evlilik öncesi edinildiği için çiftlerden diğerinin bu borca katılımı zorunlu değildir.

Evlenmeden Önce Kredi İle Alınan Dairenin Paylaşımı

Konut kredisi evlenmeden önce kullanılmış olsa dahi çiftin evlilik sonrası kredi borcunu beraber ödemesi ve bunun kanıtlanabiliyor olması durumunda ortak edinilmiş mal olarak paylaşımı mümkündür. Yine konut kredisinin ortak ödenmesi durumunda çiftlerin üzerine uzlaşma sağlaması söz konusu olursa kalan konut kredisi borcunun ve evin yarı yarıya bölüşülmesi de mümkündür. Genelde çiftler çekişmeli boşanma davası açtığı için konut kredisi kullanılarak alınan evin bölüşmesi de sorunlu olarak geçen bir süreçtir.

Ancak bu konuda kanuni yaptırımlar kesin olup burada sonuca bağlanılması için dikkate alınan kriter çiftin evlilik tarihi ve konutun evlilik tarihinden önce alınıp alınmadığıdır. 2002 yılından sonra yapılan tüm evliliklerde sonradan edinilen mallar ortak mal olarak kabul edilmekte olup boşanma sürecinde bu malların bölüştürülmesi uygulaması yapılır.

Evlilik tarihinden önce edinilen mallar ise kişilerin kendi tasarrufu altında olup bu malların bölüştürülmesi söz konusu değildir. Ancak evlilik sonrası kredi ödemesi çiftlerden her ikisinin de katkısı ile yapılmışsa bu durumda diğer eşin de konuta ortak olması söz konusudur. Burada önemli olan diğer eşin borcun ödemesine dair katkıda bulunduğunu şahitler ve diğer kanıtlar eşliğinde ispatlayabilmesidir. Bu başarıldığı takdirde borcun ödenmesine ortaklık eden eşinde evin bedelinden kendi payına düşeni almasına mahkeme onay verecektir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
asgari ücretle çalışıyorum ev kredisi alabilirmiyim
Asgari Ücretlilere Konut Kredisi Çıkar Mı ?

Konut kredisi reddi nedenleri incelendiğinde en çok ret...

kredi raporunun sıfır olması
Kredi Notum Sıfır (0) Gözüküyor, Kredi Çekebilir Miyim?

Bankalar kredi kullanmak için başvuruda bulunan müşterilerini değerlendirirken...

x