Eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi bu sorunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz.Eşinizin veya hanehalkının kredi notunun kredi talebinizi etkileyip etkilemediğine dair soruları merak edenler oldukça fazladır. Aslında, bu sorunun cevabı kredi türüne, tutarına, kredi kuruluşuna ve kredi derecelendirmesine bağlıdır.Ancak yine de, eş veya Aile bireylerinin düşük bir kredi notu varsa, o zaman kredi talebi biraz etkilenir. Bu yüzden eşlerin kredi notu durumları veya ailede topluca başvurulan kredilerde diğer bireylerin kredi skoru dereceleri oldukça önemlidir.

Bu makalemizde eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi ve kredilerde eş durumunu merak edenlere bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Eşimin Kredi Notu Çok Düşük, Kredi Çekebilir Miyim?

Eşim daha önce yapmış olduğu geç ödemelerden ve düzensiz banka alışkanlıklarından dolayı sürekli kredi notunu düşürüdü ve şuan çok düşük bir kredi notu ortalaması var eşimin kredi notunun düşük olması benim kredi çekmemi engeller mi diyorsanız, şöyle söylemeliyim ki bu çekeceğiniz kredi türüne ve kredi miktarına bağlıdır.

Genel olarak eşlerin kredi notu birbirlerini etkilemez fakat eğer bir konut kredisi kullanacaksanız ve sadece tek başına sizin geliriniz yeterli olmuyor ve eşiniz kefil olarak isteniyorsa işte bu durumda eşinizin kredi notu kısmende olsa sizi etkileyecektir. Aynı durum bir taşıt kredisi başvurusunda da karşınıza çıkabilir.

Eşler Evlendiğinde Kredi Notu Ortak Mı Olur?

Bir kredi puanı veya bir kredi puanı, bir bankanın izlenmesi sonucu bireysel bir ödemenin puanıdır. Evlenirseniz, kredi puanınız eşinizle paylaşılmaz. Evliliğinizden önce ve sonra ödediğiniz kredi kartları, krediler ve vergiler kişisel notlarınızı etkiler. 2002’den önce yürürlükte olan “mal ayrımı programında”, eş malları tamamen ayırabiliyordu ve 2002’de kişisel ve genel mallar bir yasa şeklinde ayrılmıştı.

Eşlerin birbirlerinin mallarını ve borçlarını paylaşmaları ve kredi derecelendirmelerinde ortak olmaları gerekmez. Kredi ayrı olarak çekilirse, eşin kredi notu ayrı olarak hesaplanır. Bu konuyla alakalı detaylı bilgiye Eşler Boşanınca Durumunda Kredilerin Durumu başlıklı makalemizde bulabilirsiniz.

Eşimin Yapılandırılmış Banka Borçları Kredi Kullanmamı Engeller Mi?

Eşiniz daha önce maddi olanaksızlıklardan dolayı bankalara kredi kartı ve kredi borçlarını ödeyememiş ve kredi notu düşerek avukatlık olarak yasal takibe düşmüş olabilir. Fakat daha sonra avukat ile anlaşarak borçlarını yapılandırmış ise bu durum sizin kredi çekmenize engel bir durum değildir.

 

Aksine bu düzenlemeden dolayı kısmen olsa da eşinizin kredi notunda bir yükseliş ve pozitif bir durum oluşmuş olabilir bu yüzden yasal takip ve avukatlık durumlardaki eşlerin diğer eşin kredi kullanmasını engellemesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Karı Koca Olarak Başvurulan Ortak Kredilerde Hangi Eşin Kredi Notu Değerlendirilir?

Aslında bu durum çok hatalı olarak bilinen bir durumdur. Örnek vermek gerekirse sizler ortak bir konut kredisi almak istiyorsanız krediye ortak olabilirsiniz fakat işlem sadece bir kişinin üstüne yapılmaktadır. Banka ortak kredi değerlendirmesinde hangi eşin kredi notu yüksekse onu dikkate alarak işlem yapmaktadır.

eşimin kredi notu çok düşük kredi çıkar mı

Bu yüzden Karı veya Kocadan yani eşlerden hangisi daha iyi ve yüksek bir skora sahipse kredi değerlendirmesi bu kişi üzerinden yapılarak ortak kredi çekim işlemleri tamamlanır. Bu durumdan dolayı eşinizin kredi notunun düşük veya zayıf olması bu durumu doğrudan etkilememektedir. Fakat kredi ödemelerinde aynı sorumluluğa sahip olursunuz.

İlgili Makale : Konut Kredisi Eş Onayı Ve Zorunluluğu

Eşim Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilir?

Kredi notu yüksek olan eşin kullandığı bir kredi kartı üzerine kredi notu düşük olan eşin adına bir ek kart çıkartılır ve ödemeleri düşük olan eş tarafından bu karta zamanında ve düzenli olarak yapılır. Ek kart sayesinde yapılan harcamalar ve düzenli ödemeler kredi skoru düşük olan eşin notunu yavaş yavaş yukarıya doğru taşıyacaktır.

Bankalarla olan ilişkilerde kredi kartı ekstrelerinin zamanında ödenmesi, eğer varsa çekilen krediler zamanında ödenmeli, yapılan borç yapılandırma taksitleri zamanında ödenerek kredi notu kısa sürede yükseltilebilir. Bu süreçte findeks.com aracılığı ile kredi notu sürekli takip edilmeli ve kredi notu kontrol edilmelidir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir