Eşlerin Kredi Notu Diğer Eşin Kredi Çekmesini Etkiler Mi ?

Yayın Tarihi: 27.07.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 30.08.2019
 

Eşimin kredi puanı beni etkiler mi?, sorusu toplu nakit ihtiyacı duyan ve bunu da kredi kullanarak gidermek isteyen pek çok evli çiftin en çok merak ettiği konulardandır.  Evli çiftlerden birinin kredili ürün için bankaya yapmış olduğu başvuru sonucunun olumsuz gelmesi sonucu, bu soru pek çok kişiyi yakından ilgilendirmektedir. Eşimin borcundan dolayı kredi çekemiyorum, diyenler bu sorunla, kişisel kredi notları yüksek de olsa, ödemelerinde herhangi bir gecikme ya da ödememe sorunu yaşanmasa da karşılaşılabilecekleri söylenmektedir.

Evli çiftlerde, eşler birbirinden bağımsız çalışıyor olabilirler. Kredi çekmek isteyen bir eşin kredi notu kredi çekilmesine uygun olabilir. Kredi sicili de son derece olumlu olabilir. Ancak diğer eşin kredili ürünlerini geri öderken gecikme yaşaması, kredi sicilinin kötü olması ya da borçlarını ödeyememiş olması, kredi başvurusunda bulunan diğer eşi de etkilemektedir.

Kredili ürün ödemelerinde sorun yaşayan kişinin eşi eğer maaşlı bir çalışansa, bazı durumlarda eşinin kredi borçlarından dolayı maaşın bir kısmına haciz konulabilir ve kredi çekerken eşin borcu olduğu için kredi onaylanmayabilir.

Kredili Ürünlerde Eşlerin Finans Durumu

Bankalar aracılığıyla toplu nakit ihtiyacını karşılamak için kredi çekmek istendiğinde ya da kredi kartı çıkarılmak istendiğinde, evli çiftlerde bazı kredi türleri için eşlerin bankalarla kurmuş olduğu finans ilişkisi de önemli olmaktadır. Özellikle kredi çekerken herhangi bir sorun yaşanması istenmediğinde, çiftler ilk olarak Findeks aracılığıyla kredi notu öğrenme işlemini yapmalılardır.

Eğer iki kişinin de kredi notu, kredi çekilmesi için uygunsa bankalar kredi onayı verir. Ancak eşlerden birinin bankalarla kurduğu finans ilişkisinde; geri ödemelerde sorun yaşanmışsa, icralık bir durum oluşmuşsa, kredi notu düşükse, vergi borcu bulunuyorsa ya bankaya yapılmış herhangi bir borç ödenmemişse, kredi başvurusunda bulunan diğer eşin kredi talebi onaylanmayabilir.

Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi ?

Eşlerden biri kredi çekmek için başvurduğu zaman kredi türü de başvurunun onaylanıp, onaylanmamasında önemli olmaktadır. Yani sadece kredide eş durumu değil, başvurulan kredi türü ve de kredi tutarı da önemli olmaktadır. Yukarıda bahsi geçen sorunlardan birini yaşamış bir kişinin eşine özellikle konut kredisi için onay çıkmayabilir.

Soyadı, erkek bireyden alındığı için özellikle kadın eşin kredi başvurusunda durum daha hassas olmaktadır. Eğer erkek eş, kredili ürünlerinden dolayı olumsuz bir sicile sahipse kadın eşin başvurusu olumsuz sonuçlanır.  Ancak bu durumun tersi olduğunda; yani kadın eşin kredi sicili kötü olduğunda kredi başvurusunu erkek eş yaparsa, bazı bankalar eş durumunu göz ardı edebilmektedir.

eş muvafakatnamesi olmadan kredi

Kredili İşlemlerde Eş Muvakafatlanemesi Ve Önemi Nedir ?

Eşlerin kredi notu, kredi çekmek isteyen eşin kredi başvurusunu direkt etkilememektedir. Çekilmek istenen kredi tutarı, kredi başvurusunda bulunan eşin kullanabileceği tutardan daha azsa, eş durumuna bakmadan kredi veren bankalar aracılığıyla kredi kullanılabilir. Ancak her iki kişinin de kredi notu düşükse, genel olarak banka böyle çiftler için kredi onayı vermez. Ancak çiftlerden birinin kredi notu yüksekse, önceki finans ilişkilerinde herhangi bir sorun yaşanmamışsa, bu durumda bankalara yapılan kredi başvurusu onaylanabilir.

Bankalar ya da kredi veren kurumlar, finansal ilişkiler için eş olma durumunu ortak gelir – gider dengesini hesaplayabilmek adına önemsemekte ve değerlendirmelerini de bu yönde yapmaktadırlar. Çekilmek istenen kredi tutarının geri ödemesi için ödeme planı oluşturulurken, bankalar gider kalemi oluştururlar ve bu noktada da başvuru yapan kişinin eşinin bankalarla olan finans ilişkisine de bakarlar.

Tüm bunlarla birlikte; bazı bankalar eşin kredi notuna, diğer bankalarla olan finans ilişkisine bakmadan düşük tutarlarda kredi verebilir. Buradaki amaç; bankanın gelirini arttırması, mevcut müşterisi ile olan ilişkisini devam ettirmesi ya da yeni müşteri kazanması olmaktadır. Bu nedenle, düşük tutarlı krediler için eşin kredi notunun düşük olması önemli değildir.

Eşlerden Birinin Kredili Ürünü Yasal Takipte Olduğu Zaman Diğer Eş NasıL Etkilenir?

Eşlerden biri, kredili ürünlerinde yasal takibe düştüğü zaman diğer eşin kredi çekme talebi genel olarak olumsuz sonuçlanmaktadır. Bu, eşim benim yüzümden kredi çekemiyor diyenlerin en çok yaşadığı sorunlardan biridir. Bir ev içindeki kişilerin gelir ve giderleri ortak yani bir olarak gören bankalar, bu sebeple yasal takibe düşmüş bir kişinin eşine kredi onayı vermez.

Ancak her bankanın kendi çalışma prensibi olduğu da unutulmamalıdır. Yani eşlerden biri yasal takipte olsa da düşük tutarlı krediler için başka bankalara başvuru yapılabilir. Eşlerden biri yasal takibe düştüğü zaman kredili ürün kullanmak için yapılması gerekenler ise;

eşimin kredi notu beni etkiler mi

  • Hangi eş yasal takibe düşmüşse, bankayla anlaşmaya gidilerek yasal takip sürecinin durdurulması öncelikli işlem olmaktadır. Bu, kredi notunun sürekli düşmemesi için alınması gereken en önemli önlem olmaktadır.
  • Bankayla anlaşma sağlandıktan ve de yasal takip süreci kapatıldıktan sonra da aktif olarak bankayla olan ilişkinin sürdürülmesi gerekmektedir.
  • Kredi notu düşük olan eşin kredi notu yükseltilmeli ve bu süreç içinde kredi başvurusu yapılmamalıdır. Çünkü kredi başvuru sayısı da kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Eşlerden kredi notu düşük olan kişinin kredi notunu yükseltmek içinse; kredili ürün taksitleri düzenli olarak ödenmeli, kredi taksitleri ile birlikte varsa eş adına ait faturaların da son ödeme tarihi geçmeden ödemelerin sağlanması gerekmektedir. Ayrıca bu süreçte çiftlerin, kredi başvurusu yapmamaları da önemli olmaktadır.

Evlenmeden Önce Alınan Kredi, Boşanma Durumunda Eşleri Nasıl Etkiler

Eğer eşlerden herhangi biri evlilik gerçekleşmeden önce kredi veya kredi kartı ürünlerinden dolayı evliliği sürerken bir haciz şoku ile karşılaşırsa, hacize konu olan borcu ödemekle tamamen kendisi yüklümlüdür. Bahsi geçen borca dair borçlu olan kişinin eşinin malına yada maaşına haciz gelmez.ı durumunda borçlunun eşinin mal ya da maaşına haciz gelemez. Evliyken çekilen kredi boşanınca ne olur derseniz, eşler boşandığında malların bölünmesi gibi borçlarda bölünmüyor kredi ve kredili ürünler için böyle bir ayrım yapılmıyor.

Fakat boşanma işlemi gerçekleşirken kredi ile alınan ev veya kredi ile alınan bir araba var ise bu mallar eşit şekilde bölüştürülüyor. Veyahutta bu mallar satılarak borçlar kapatılıyor kalan para veya mal varsa yine eşit şartlarda eşlere verilmektedir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Eşlerin Kredi Notu Diğer Eşin Kredi Çekmesini Etkiler Mi ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartı aidatı
Kredi Kartı Aidatı Mağdurları İçin Aidat Geri Alma Yöntemi

Kredi kartının aidatının iadesi birçok kredi kartı müşterisini...

ons altın dedir
Ons Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bu yazımızda sizlere altın yatırımını merak edenler için...

x