finanskredirehberi.com

Anasayfa > Kredi Notu > Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi?

Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi?

Tarih: 27.07.2018
Güncel: 21.10.2019
kredi çekerken eşlerin durumu

Eşinizin veya hanehalkının kredi notunun kredi talebinizi etkileyip etkilemediğine dair soruları merak edenler oldukça fazladır. Aslında, bu sorunun cevabı kredi türüne, tutarına, kredi kuruluşuna ve kredi derecelendirmesine bağlıdır. Ancak yine de, eş veya Aile bireylerinin düşük bir kredi notu varsa, o zaman kredi talebi biraz etkilenir. Bu yüzden eşlerin kredi notu durumları veya ailede topluca başvurulan kredilerde diğer bireylerin kredi skoru dereceleri oldukça önemlidir. Bu makalemizde eşimin kredi notu kredi çekmemi engeller mi ve kredilerde eş durumunu merak edenlere bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Eşim Yasal Takipte İcralık Kredi Çekebilir Miyim?

Eş eşin durumunu genel bir gelir ve gider dengesi ile değerlendirir. Kredi ödemeleri de bir maliyet kalemi olduğundan, finansal kuruluşlar eşlerinin gelirlerini ve kredi notlarını mümkün olduğunca araştırmaya çalışırlar.

Bununla birlikte, bu durum dışında, bazı bankaların ortaklarının gelirlerini ve kredi notlarını düşük performanslı tüketici kredileriyle değerlendirmelerine gerek yoktur. Bu durumun sonucu olarak, eşinizin kredi notu çok düşük olsa bile, kredi kullanımı için bir sorun olmayabilir.

eş muvafakatnamesi olmadan kredi

Alacaklılar genellikle eşin kredi notunu görmek istediğinden, eşi aktif olarak yasal işlemlerde yer alan birinin kredi alabilmesi çok zordur. Daha açık olması için, açık yasal işlemlere devam eden bir kişinin eşi, bazı borç verenlerden sadece küçük, tutarlı tüketici kredilerini çekebilir. Çok amaçlı krediler, çok sayıda ev ve araca sahip krediler çok zor ve istisnai durumlar.

Eşimin Kredi Notu Düşük, Kredi Kullanmama Engel Teşkil Eder Mi?

Öncelikle, kredi verenin değerlendirmesinde kredi notu düşük olanlar ile yasal takibi olanlar arasında önemli bir fark olduğu belirtilmelidir. Yasal olarak yasal takibi olan bir kişi, bir finans kurumu için en tehlikeli gruba katılamayabilir, ancak bir kredi notuna sahip olamaz, ancak düşük kredi derecesine sahip bir kişi değerlendirme kriterleri içinde olabilir. Kredi talebinin değerlendirme kriterleri dahilinde olduğu ve muhtemelen borçlu olmadığı için onaylanması muhtemeldir. Tabii ki, bu durumda, eşin kredi notu, kredi notu da çok önemlidir.

Kredi Derecesi Düşük Olan Aile Bireyini Gelire Dâhil Etmeyin

Özellikle konut kredisinde, aynı hanedeki hanehalkı geliri borç veren tarafından araştırılmak istiyor. Kanun şimdi eşin davranışında yer alan bir ortak olduğu için, krediyi veren kurum eşin gelir ve kredi notuna bakar. Ancak çocukların, annelerin ve babaların geliri, kredi kullanmak isteyen kişinin kendini beyan etmesine daha fazla bağlıdır. Bu nedenle, yeterli geliriniz varsa ve hanenizde kredi notu düşük olan birinin gelirini rapor etmiyorsanız, kredi isteğinizin sorunsuz bir şekilde onaylandığı daha doğrudur.

eşimin kredi notu beni etkiler mi

Eşimin Rızası Olmadan Kredi Kullanabilir Miyim ?

Eşlerden biri kredi çekmek için başvurduğu zaman kredi türü de başvurunun onaylanıp, onaylanmamasında önemli olmaktadır. Yani sadece kredide eş durumu değil, başvurulan kredi türü ve de kredi tutarı da önemli olmaktadır. Yukarıda bahsi geçen sorunlardan birini yaşamış bir kişinin eşine özellikle konut kredisi için onay çıkmayabilir.

Soyadı, erkek bireyden alındığı için özellikle kadın eşin kredi başvurusunda durum daha hassas olmaktadır. Eğer erkek eş, kredili ürünlerinden dolayı olumsuz bir sicile sahipse kadın eşin başvurusu olumsuz sonuçlanır.  Ancak bu durumun tersi olduğunda; yani kadın eşin kredi sicili kötü olduğunda kredi başvurusunu erkek eş yaparsa, bazı bankalar eş durumunu göz ardı edebilmektedir.

İlgili Makale : Konut Kredisi Eş Onayı Ve Zorunluluğu

Eşlerin kredi notu, kredi çekmek isteyen eşin kredi başvurusunu direkt etkilememektedir. Çekilmek istenen kredi tutarı, kredi başvurusunda bulunan eşin kullanabileceği tutardan daha azsa, eş durumuna bakmadan kredi veren bankalar aracılığıyla kredi kullanılabilir. Ancak her iki kişinin de kredi notu düşükse, genel olarak banka böyle çiftler için kredi onayı vermez. Ancak çiftlerden birinin kredi notu yüksekse, önceki finans ilişkilerinde herhangi bir sorun yaşanmamışsa, bu durumda bankalara yapılan kredi başvurusu onaylanabilir.

Bankalar ya da kredi veren kurumlar, finansal ilişkiler için eş olma durumunu ortak gelir – gider dengesini hesaplayabilmek adına önemsemekte ve değerlendirmelerini de bu yönde yapmaktadırlar. Çekilmek istenen kredi tutarının geri ödemesi için ödeme planı oluşturulurken, bankalar gider kalemi oluştururlar ve bu noktada da başvuru yapan kişinin eşinin bankalarla olan finans ilişkisine de bakarlar.

Tüm bunlarla birlikte; bazı bankalar eşin kredi notuna, diğer bankalarla olan finans ilişkisine bakmadan düşük tutarlarda kredi verebilir. Buradaki amaç; bankanın gelirini arttırması, mevcut müşterisi ile olan ilişkisini devam ettirmesi ya da yeni müşteri kazanması olmaktadır. Bu nedenle, düşük tutarlı krediler için eşin kredi notunun düşük olması önemli değildir.

Eşler Evlendiğinde Kredi Notu Ortak Mı Olur?

Bir kredi puanı veya bir kredi puanı, bir bankanın izlenmesi sonucu bireysel bir ödemenin puanıdır. Evlenirseniz, kredi puanınız eşinizle paylaşılmaz. Evliliğinizden önce ve sonra ödediğiniz kredi kartları, krediler ve vergiler kişisel notlarınızı etkiler. 2002’den önce yürürlükte olan “mal ayrımı programında”, eş malları tamamen ayırabiliyordu ve 2002’de kişisel ve genel mallar bir yasa şeklinde ayrılmıştı. Eşlerin birbirlerinin mallarını ve borçlarını paylaşmaları ve kredi derecelendirmelerinde ortak olmaları gerekmez. Kredi ayrı olarak çekilirse, eşin kredi notu ayrı olarak hesaplanır. Bu konuyla alakalı detaylı bilgiye Eşler Boşanınca Durumunda Kredilerin Durumu başlıklı makalemizde bulabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartı aidatı geri nasıl alınır
Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri (İADE) Alınır? (3 YÖNTEM)

Kredi kartının aidatının iadesi birçok kredi kartı müşterisini...

mahkum kredisi srap nasıl alınır
Hükümlü Kredisi Nedir, Mahkum Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizdeki diğer ülkeler gibi, bankalar da vatandaşlara gerektiği...

kredi derecelendirme kuruluşu
Ülkelerin Kredi Notunu Belirleyen Kurum ve Kuruluşlar

Ülke kredi puanı, rating kuruluşları adı verilen kuruluşlar...

x