Esnafa 30 Bin Faizsiz Destek Kredisi ve Şartları

 

Bilindiği üzere esnaf ekonominin can damarı olarak kabul edilmektedir. Küçük esnafın varlığı piyasadaki nakit akışının kesintisiz olarak gerçekleşmesini sağlarken aynı zamanda vasıfsız işçilerin istihdamı içinde önemli bir kaynaktır. Bu nedenle bir ülkede güçlü bir ekonomiden bahsedebilmek için mutlaka esnafın desteklenmesi gerekmektedir.

Esnafın desteklenmesi amacı ile pek çok kredi kullandırılmakta olup bunlardan biride esnafa faizsiz kredi desteğidir. Her sene başında hükümet tarafından açıklanan bu kredi paketlerinde esnafa belirlenen oranda kredi desteği belirli şartlar altında verilmektedir. 2017 yılında esnafa 30 bin faizsiz destek kredisi verilmesi kararlaştırılırken kredi kullanma şartları içinde bir miktar esnetme yapıldığı görülmektedir.

Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle ülkemizde esnaf için kullandırılan tüm devlet destekli kredilerde yetkilendirilen tek banka Halk Bankası’dır. Halkbank esnaf kredileri için kendi kredi paketlerine sahip olmakla beraber aynı zamanda hükümet tarafından kullandırılmasına karar verilen tüm faizsiz esnaf kredisi limitlerini de yönlendirmektedir.

Bu nedenle 30 Bin faizsiz esnaf kredisi kullanmak isteyen tüm esnafların ilk olarak kayıtlı oldukları Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri üzerinden bilgi alarak başvuru süreçlerini başlatmaları gerekmektedir. Bunun ardından Esnaf Kooperatifiin sizi yönlendirdiği Halk Bankası şubeleri üzerinden gerekli kredi başvuru evrakları ile başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

halkbank esnaf kredisi

Öncelikle bu kredi paketinden yararlanmak isteyen kişilerin bazı şartları taşımaları gerektiği bilinmelidir. Bu şartları taşımayan kişilerin kredi başvurusunda bulunsalar dahi başvuruları reddedilerek kredi kullanımlarına izin verilmeyecektir.

Esnafa 30 Bin Faizsiz Kredi Şartları Nelerdir?

Bu şartlardan ilki başvuruda bulunacak olan esnafın başvuru tarihini takip eden tarihten geriye dönük son 12 ay içinde ticari faaliyetlerini ya da vergi mükellefiyetlerini sonlandırmamış olmaları şartı bulunmaktadır. Yani kredi başvuruşunda bulunan esnafın son bir sene içerisinde çalışma hayatına ve vergi ödemelerine devam ediyor olması şartı bulunmaktadır.

 

Yine buna ek olarak 30 Bin faizsiz esnaf kredisi almak isteyen kişilerin başvuru tarihlerinden önceki son 5 yıllık zaman dilimi içinde bir başka kamu kurum ve kuruluşu tarafından verilen faizsiz kredi ya da hibe kredi desteği almamış olması şartı bulunmaktadır. Bu kredi paketlerinden yararlandığı tespit edilen esnafların kredi başvuruları ne yazık ki kabul edilmemektedir. Ancak 2016 yılında kullandırılan KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi protokolü ile 2017 yılı itibari ile başvuruların kabul edilmeye başlandığı sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği protokolü kapsamına giren KOSGEB kredileri bu destek kredilerinin dışında kabul edilmektedir.

devlet destekli hibe krediler

Bu şartlara ek olarak kullanılmak istenen bazı kredilere özel olarak aranılan şartlar bulunmaktadır. Örneğin Halkbank faizsiz esnaf kredisi paketleri arasında yer alan ustalık belgesi olanlara faizsiz kredi paketinden yararlanmak isteyen kişilerin yukarıda yer alan şartlara ek olarak başvuru tarihi itibari ile en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olmaları şartı da aranmaktadır.

Yine bu kişilerin ustalık belgelerini kullanarak son 12 aylık dönem içinde kendi isimlerine işletme kurmuş olmaları da gerekmektedir. Halk Bankası genç girişimci kredisi için ise yaş sınırı uygulanmakta olup başvuruda bulunan adayların 30 yaşını doldurmamış olmaları şartı aranmaktadır.

Buna ek olarak KOSGEB tarafından açılan KOSGEB girişimcilik destek programı eğitimine katılmaları ve girişimcilik sertifikası almaları da kredi kullanmaları açısından aranılan şartlar arasında yer almaktadır.

Bu kredilere ek olarak Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatiflerinin kefilliği ile verilen avantajlı kredi paketleri de bulunmakta olup burada önemli olan başvuruda bulunan esnafın aranılan kredi koşullarını taşımasıdır.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
hayvancılık kredisi nasıl alınır
Geri Ödemesiz Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Alma

Genellikle ülkemizin iç kesimlerinde ve kırsal alanlarda yapılan...

ekap üye olma
Ekap Nedir ? Ekap’a Üye Olma Ve İhale Arama Nasıl Yapılır ?

Öncelikle EKAP nedir ? Ne işe yarar bununla alakalı...

x