Ev alacağım Konut Kredisi Faizleri Ne olur (2019 ÖNGÖRÜ)

 

Ev alacağım Konut kredisi faiz oranları ne olur diye merak duyanlara 2019 senesinde de 2018 senesi gibi güzel haberler veremeyeceğiz. Faiz oranlarına geçmeden önce, konut kredisinin ne olduğuna değinmek istiyoruz. Konut kredisi, satın alınması istenen evi teminat altına alınması ile bankaların tarafından geri ödenmesi koşuluyla verilen paraya denir. 2019 senesinde konut kredisi faizleri düşecek mi merak ediyorsan yazımızı soluksuz okumaya devam edin.

2007 yılından beri yasallaşması ile birlikte Mortgage olarak da adlandırılmaya başlanan kredi, kenarda köşede birikiminiz, hazır paranız yoksa ev sahibi olmak için en çok çok tercih edilen yöntemdir. Ev sahibi olmanın her geçen gün daha zor olduğu bir ekonomi ortamında, kira öder gibi insanları ev sahibi yapma özelliğinden dolayı konut kredileri kurtarıcı rol oynamaktadır.

Yeni Yıl 2019 Senesi Mortgage Kredisi Faiz Oranları İner Mi ?

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ve mortagage kredilerinin ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarının düşmesi önümüzde ve yakın olan yerel seçimlere kadar öngörülmemektedir. Fakat seçimler biter ve istikrar ortamı devam ederse piyasalarda güven oluşacağından faizlerin kademeli olarak düşeceğinden analistler hem fikir halindedirler.

Eğer bir konut kredisi kullanmak istiyor ve faizlerin düşmesini bekliyorsanız bu anlattığımız seçim sürecini beklemeli ve yaz aylarına doğru ev alma planlarınızı yapmalısınız.Konut kredisi kullanmak istiyorsanız, bankanızın satın almak istediğiniz evin krediye uygun olduğuna dair onay vermesi gerekir. Bu yüzden,  evin kredi uygunluğunu tespit etmek adına  ev hakkında bir takım incelemeler yapılır.

Bankanın göndereceği ekspertiz tarafından yapılacak olan bu incelemeler sonunda ev krediye uygun olarak görülmüşse borç süresinin bitimine kadar ev banka tarafından ipotek altında tutulur. Bunun sebebi bankanın borcun ödememesi durumunda, parasını ev üzerinden çıkarmasıdır. Yani diğer bir değişle ipotek konulmasının sebebi bankanın parasını garantiye almak istemesidir.

Ev Kredisi Faizleri Düşer Mi, Sorusunun Yanında Konut Kredisinde Kredi Notu Durumu da Önemli

Ev üzerinde ipotek olması bankanın parasını tamamen güvence altına alması sebebiyle kefile ihtiyaç duyulmaz. Evin kendisi kefil durumundadır.Bankaların dikkat ettiği önemli bir nokta, kredi notunuzdur. Kredi notunuz, bankanın karşısında finansal yeterliliğinizin ve güvenilirliğinizin bir göstergesidir.

Borçlarınızı düzenli ödemiyor, ve genel anlamda kötü bir finansal geçmişiniz varsa, banka almak istediğiniz parayı da ödemeyeceğinizi düşünerek, size kredi vermek istemez. Öncesinde kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenirseniz, düşükse yükseltme imkanına sahip olarak, kredi çekme ihtimalinizi artırmanız akıllıca olacaktır.

Konut kredisi diğer kredilere göre yüksek tutarlı bir kredi türüdür. Bununla beraber alacağınızın evin tamamı ücretine kredi kullanamazsınız. Kredi kullanacak bile olsanız, elinizde yinede alacağınız evin fiyatına göre değişmekle birlikte bir miktar birikmiş para bulunmalıdır.

ev faizleri ne olur

Elinizde bulunması gereken fiyatlar ve kredi miktarlarının oranları %20’ye %80’dir. Yani 500.000 TL’ye ev satın almak isteyen bir kişi, elinde 500.000’in %20’sini peşinat olarak bulundurmak zorundadır. Banka yalnızca fiyatın %80’ine kredi verecektir. Bu nedenle, kredi için başvurmadan önce, hangi evi almak istediğinize karar vererek, peşinat miktarını önceden cebinize koymanız gereklidir.

Bankalarda iki çeşit konut kredisi faizi uygulanmaktadır. Bunlar,

  • Değişken konut faizleri, eviniz için çekmiş olduğunuz kredi için her ay, vade bitimine kadar farklı faiz miktarlarında ödeme yapmanız anlamına gelir.
  • Sabit konut faizleridir, eviniz için çekmiş olduğunuz kredi için her ay, vade bitimine kadar aynı faiz miktarında ödeme yapmanız anlamına gelir. Bu faiz türü genellikle en çok tercih edilen faiz türüdür.

Konut Kredisi Faiz Oranları Neye Göre Düşer Veya Çıkar

Konut kredisi faizleri, ülkenin içerisinde yaşanılan olaylardan etkilenir. Ülkemizi son zamanlarda etkisi altına alan, dolayısıyla faiz oranlarına da etki eden bu olaylara 15 Temmuz Olayları, OHAL, Dolar’ın fiyatının rekor artışa varması, terör olayları, siyasi operasyonlar gibi ekonomik, siyasi, sosyal hareketlerin tümü örnek gösterilebilir. Konut kredisi düşer mi? Sorusunun cevabı bu değişkenlere bağlı olarak artar veya azalır.

İlginizi Çekebilir : https://finanskredirehberi.com/konut-kredisi-ne-zaman-ve-hangi-durumlarda-duser/

Örneğin; 2017 yılında yaşanmış olan darbe girişimi sonrasında konut kredisi faizi göz ardı edilemeyecek miktarlarda düşüş yaşamıştır. Uzmanlar, yaşanılan bu olayın etkilerinin 2019’da da devam edeceği konusunda fikir birliğine varmışlardır. Yaşanılan siyasi olay sonrası %1 oranlarına kadar gerileyen faiz oranlarının 2019 yılında %1,55 değerlerinde seyretmesi bekleniyor.

Dolar ve Euro’nun fiyatlarındaki artış ise faizlerin yüksek değerlerde seyretmesine engel olmaktadır. Genel olarak ülkenin veya dünyanın içerisinde bulunduğu ortam ne kadar belirsizse yalızca konut faizi değil, her türlü faiz oranı yüksek oranlarda seyredecektir. Bunun temel sebebi bankaların belirsizlik ortamını risk olarak, diğer bir değişle verdiği paranın geri ödenemeyeceğini düşünmesi sebebiyle fiyatlarında artış yoluna gitmesidir.

Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar

Sizin için en uygun olduğunu düşündüğünüz bankayı seçtikten sonra, bankanıza istenmiş olan evraklarla birlikte başvurmanız gerekmektedir. Günümüzde kredi başvurusu yapmak SMS, hatta kimi zaman ATM’lerden bile yapmak mümkündür. Sizden genellikle istenilen evraklar;

  • Başvuru formu,
  • Nüfus cüzdanı veya kimlik yerine geçen diğer belgeler,
  • Çalışma durumunuza göre gelirinizi gösteren belge,
  • Almayı planladığınız evin tapusu,
  • Eğitiminize ilişkin belgeler,
  • Sigortanızdır.

Çalışacağınız bankaya ve finansal durumunuza, kredi notu durumunuza göre istenilen evraklar artabilir/azalabilir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
iş bankası ek hesap
İş Bankası Ek Hesap Başvurusu (Detaylı Anlatım)

Aslında hepimiz merak ediyoruz bu terimleri ek hesap...

hazır ofis nedir
Hazır Ofis Avantajları Nelerdir?

Hazır ofislerin avantajlarının başında maliyeti gelmektedir. Normal ofislere...

x