finanskredirehberi.com
İnternetten Para Kazanma Yol Ve Yöntemleri [Online İş] | YAZIYI OKUYUN

Anasayfa > Finans > Sıfır Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? (Konut Analizi)

Sıfır Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? (Konut Analizi)

Tarih: 06.02.2020
Güncel: 06.02.2020
sıfır ev alırken nelere dikkat edilmeli

Sıfır ev alırken nelere dikkat edilmeli, heyecanla ev araştırdığımız dönemlerde bazı detaylar gözden kaçabilir ev daire alırken nelere dikkat edeceğiz anlatmaya çalışacağım. Geleceğe yatırım yapmak isteyen kişilerin ortak amaçlarından biride ev sahibi olmaktır. Büyük bir yatırım tutarı gerektiren konut alımlarında sonradan zarar etmemek adına son derece dikkatli olunmalıdır. Başarılı bir yatırım yapmak ve yeni alınan evinizde huzur içinde rahat bir yaşam sürmek adına mutlaka doğru tercihte bulunmanızı sağlayacak bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Bu yazımızda ev almak isteyenler nelere dikkat etmeli, sıfır ev alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar neler bunları inceleyeceğiz. İster sıfır daire olsun, ister inşaattan veya müteahhitten alınan evlerde olsun alım yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli püf noktalar vardır. Bunlardan sırasıyla bahsedeceğiz.

Sıfır Daire Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sıfır bir konut alırken dikkat etmeniz gerekenler oldukça fazladır, bu yüzden bunları maddeleyerek anlatacağım dairenizi aldıktan sonra olumsuz bir durumla karşılaşmamak için bunlara dikkat etmelisiniz.

İskan Durumu

En önemlisi hemen hemen iskandır, neden derseniz iskanı alınmamış bir evde elektrik su ve doğalgaz gibi temel giderlerinizin faturalarını % 50 daha fazla ödeyeceğinizi bilmelisiniz. Bu yüzden alacağınız sıfır evde iskan olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz.

Tapu Durumu

Yeni sıfır olarak alınacak evlerde kat mülkiyeti ve kat irtifakı olarak iki tapu sunulmaktadır. Kat irtifakı tapuları henüz iskanı alınmamış evlere arsa payı olarak verilir. Daha sonra kat mülkiyetine geçilir ve bu süreçte tekrar tapunuz değişmesi gerekir ve yaklaşık 500-600 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekecek. Bu yüzden kat mülkiyeti olan daireleri seçmelisiniz.

Elektrik, Doğalgaz ve İnternet Abonelik İşlemleri

Sıfır evlerdeki en büyük sorun elektrik doğalgaz ve internet aboneliklerinin yeni yapılmasından dolayı ödenecek abonman bedelleridir. Hemen hemen hepsine yaklaşık 500 TL gibi bir tutarda depozito ödemeniz gerekecek ve bu dönemde maddi olarak oldukça sıkışabilirsiniz.

Tapuyu Üstünüze Almadan Ödeme Yapmayın!

Eğer sıfır bir daire ev alacaksanız en son aşamada ödeme işlemleri vardır. Vermiş olduğunuz peşinatları ve ödemeleri mutlaka bankadan yapınız. Elden ödeme yapmayınız, olumsuz bir durumda elinizde belge ve dekont olursa kendinizi savunabilirsiniz. Tapuyu üstünüze almadan ödeme yapmamalısınız.

Projeden ( İnşaattan ) Konut Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Tercihiniz konut projesinden ev almak yönünde olacaksa bu durumda mutlaka kira garantisi verilen konut projelerine yönelmeniz olacaktır. Bazı konut projelerinde kira garantisi verilmekte olup yine yüksek prim yapması muhtemel olan projeleri tercih etmeniz gerekir. Son dönemde topraktan konut projeleri hakkında yürütülen kampanyalar ile çok daha düşük fiyatlarla konut sahibi olunmasına izin verilirken bu projelerden konut alımında bulunması daha yüksek bir getiri elde edilmesini sağlamaktadır. İnşaat firmasından konut projesi kapsamında konut satın alırken dikkat etmeniz gerekenler;

  • Projeyi üreten toplu konut şirketinin daha önceki projeleri incelenmeli, projeyi teslim etme süresi ve teslim koşullarına uyup uymadıkları kontrol edilmelidir.
  • Müşteri memnuniyeti araştırılmalı, daha önceki projelerden konut alan kişilerin konutları hakkında şikâyetleri olup olmadığına bakılmalıdır.
  • Konut projesinin lokasyonu incelenmeli, ana arterlere ve toplu ulaşım araçlarına olan yakınlığına göre karar verilmelidir. Gelişmekte olan bölgelere yapılan projeler daha ekonomik fiyatlı satışlar yapıldığı için tercih edilmelidir.
  • Yeni yönetmeliklere göre artık yeni yapılan projeler depreme dayanıklı ve ısı yalıtımlı olarak yapılmakta olup yine de bunların kaliteleri sorgulanmalıdır.

2 el ev alırken nelere dikkat edilmeli

İkinci El Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Ne yazık ki ikinci el konut satışlarında çok sayıda dolandırıcılık olayı da yaşanmaktadır. Bu nedenle konut alımlarında son derece dikkatli olunmalıdır. Önceliğiniz her zaman için size konutu satmak isteyen kişi ile tapuda ismi yazan kişinin aynı olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Size satışı yapacak olan kişi bilindik bir emlak firması değilse, ofisi bulunmuyorsa ve size güven vermiyorsa tapuda ismi farklı olan bir kişiye asla elden ödeme yapmayın.

İlgili Makale : 15-20 Yıl Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar

İkinci olarak tapu kaydında olan konut ile size gösterilen konutun aynı konutlar olup olmadığını sorgulayın. Mümkünse tapu kaydının örneğini alın ve tapu dairesine giderek bu taşınmaz üzerinde ipotek ya da istimlâk şerhi olup olmadığını inceleyin. Yine konutun iskân belgesi olup olmadığını mutlaka sorgulayın ve asla iskânı olmayan bir daire satın almayın.

Yine alacağınız evde kiracı bulunup bulunmadığı ve evin boş olup olmadığı da dikkat etmeniz gereken bir konudur. Özellikle de kiracı olan dairelerin boşaltılması sürecinde son derece ciddi sıkıntılar yaşanmakta olup kiracıdan tahliye taahhütnamesi almadan konutu satın almamanız da fayda vardır. Yine ev sahibinin içinde olduğu daireyi satın alırken de mutlaka boşaltma tarihini içeren bir sözleşme imzalamanız sizin lehinize olacaktır.

Konut kredisi kullanarak ev satın alacaksanız konutun kredi kullanımına uygun olup olmadığını incelemeniz gerekir. Konut kredisi yaş sınırı uygulanmakta olup genelde 20 yıldan daha yaşlı binalara konut kredisi kullandırılmamaktadır. Yine iskânı olmayan dairelere de konut kredisi kullanımına izin verilmemektedir. İkinci ev konut satın alırken bunlara ek olarak konuta yapılan makyaja da aldanılmaması gerekir. Çoğu emlakçı çok eski binaları düşük fiyata satın alırken içerisine düşük bir masraf yaparak çok daha yüksek fiyatlara satma yolunu benimsemekte olup yapılan bu aldatmacaya kanmamanız gerekir. Çevresine yeni projeler yapılan, gelişen bölgelerde yer alan, yakınında okul, sağlık kuruluşu ve toplu ulaşım aracı durakları bulunan, depreme dayanıklı, inşaatında kaliteli malzemeler kullanılan konutlar her zaman için tercihiniz olmalıdır.

Sıfır Daire Alırken Tapuda Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Bildiğniz gibi günümüzde artık ve konut almak yükselen faiz oranları karşısında oldukça zor. Yılların birikimini yaparak biriktirdiğiniz paraların üstüne kredi çekerek evinizi alacaksınız ve kredi başvurunuzu yaptınız ve mutlu sona yakınsınız tapunuzu alacaksınız. Peki ev alırken tapuda dikkat edilmesi gerekenler ve önemli püf noktaları biliyormusunuz ? Bilmeyenler için hemen söylemeliyizki birincisi tapuda şerh veya ipotek var mı ? Bunu basit bir şekilde ilgili belediye makamına giderek alacağınız evin tapusu ile giderek basit bir sorgulama ile bu adımı geçebilirsiniz.

sıfır daire alırken dikkat edilmesi gerekenler

Alacağınız veya almayı düşündüğünüz evinin, konutun veya dairenin rayiç bedelini bilmeniz gerekmektedir. Rayiç bedel demek sizin evi alırken alım satım masraflarınızı belirleyecek olan tutardır. Burada dikkat etmeniz gereken kullandığınız konut kredisi kadar en az rayiç bedel göstermelisiniz. Daha az gösterilen rayiç bedellerde ceza almanız muhtemel olabilir. Gösterdiğiniz rayiç bedel ne kadar yüksek olur ise ev alırken tapu masrafı gideriniz de okadar yüksek olacaktır.

Kredi çekerken zorunlu bir şey olan dask sigortasıda evin alım satımı esnasında olması gereken bir sözleşmedir. Bir diğer husus ise konut kredisinde ortak tapu işlemidir. Eğer krediyi kullanan kişi farklı evi alan kişi farklı ise burada ortak tapu düzenlenmesi ve krediyi kullanan kişinin ev tapusuna ortak olması şart koşulmaktadır.

Krediyle Sıfır Ev Alırken Sözleşmede Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Mortgage yani ev kredisi kullanırken inşaat şirketi sözleşmesinde dikkat edimesi gerekenler ise, öncelikle alıcı ve satıcı sözleşmeyi dikkatli bir şekilde zaman ayırarak sakin bir şekilde okumalıdır. Eğer etrafınızda tanıdığınız veya güvendiğiniz konunun uzmanı kişiler varsa bu kişilere de inceletilmelidir. Projeden bir daire alan kişi sözleşmede kat irtifakı şeklinde uygulama yapılıp yapılmadığını, yapılmadı ise kat irtifakı tesis edilmesinde bir sıkıntı var mı bu konuları incelemeli ve sonuçlandırmalıdır.

Alınacak dairenin veya konut projesine ait apu ve imar projesi, projeye ait ruhsat ve bulunuyor ise iskan belgeleri detaylı olarak incelenmelidir. Müteahhit firmanın size teslim edeceği evin yapılacaklarla tamamlananlar ve malzeme özelliklerini açık bir şekilde yazdığı evin teslim süresinin net bir şekilde ortaya konduğu alıcı ve satıcının imzası bulunan sözleşme olmasına dikkat edilmelidir.

Ev satış sözleşmesinde diğer dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bazılarıda evin teslimat süresi, verilen peşinat, evin beyan edilen tarihten daha geç bir tarihte teslim edilmesi durumunda ne kadar tazminat ödeneceği veya ne gibi bir yaptırım yapılacağı yazılmalıdır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Sıfır Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? (Konut Analizi)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git