Eş Muvafakatnamesi, konut kredisi çekerken diğer eşin yazılı rıza gösterdiği resmi bir evraktır. Konut kredisi Evli çiftler arasında son yıllarda yaşanan en sık sorunlar arasında bankalara olan bireysel borçlanmalar bulunmaktadır. Eşlerden birinin bankalar üzerinden kullanmış olduğu kredili ürünlerde yaşadığı sorunlar diğer eşi de olumsuz olarak etkilediği için bu konuda bazı yasal düzenlemeler yapılması zorunlu bir hale gelmiş ve bir dizi uygulama hayata geçirilmiştir. Bunlardan birincisi konut kredisinde eş onayı kısmıdır.

Özellikle de son derece uzun vadeli ve yüksek tutarlı olması nedeni ile konut kredilerinde artık kredi kullanan kişi ile evli olan diğer eşin ( onayının ) rızasının  alınması kanuni bir zorunluluk haline getirilmiştir. Bu konu

Konut Kredisinde Eş Muvafakatnamesi Nedir ?

İlk olarak 2002 yılında hayata geçirilen yasal düzenleme ile beraber artık ipotekli kredilerde mutlaka diğer eşin bu kredi kullanımına rızası bulunduğunu gösteren bir belge imzalaması zorunlu hale getirilmiştir. İşte eşlerin kredi çekilmesine onay verdiğini gösteren bu belgeye eş muvafakatnamesi belgesi adı verilmektedir.

Medeni kanunda 2002 senesinde yapılan yasal düzenleme ile beraber üzerine ipotek tesis edilen kredilerin kullanılması durumunda bu belgenin eşler tarafından imzalatılması kanuni bir zorunluluk olarak kabul edilmiştir. Diğer durumların tümünde evin ipotek edilerek kredi kullanımına bankanın onay vermesi kesinlikle mümkün değildir.

ev kredisinde eş onayı

Ya da banka bu belgeyi atlayarak kredi kullandırsa dahi daha sonra diğer eşin durumu fark etmesi durumunda kredinin iptali için mahkemeye başvuruda bulunma hakkı vardır. Yine borcun ödenmemesi durumunda bankanın taşınmazı satmak istemesi durumunda eş tarafından imzalanan bir muvafakatname bulunmuyorsa eşin itirazı sonucu taşınmazın satışı kesinlikle yapılamaz.

Eş Muvafakatnamesi veya Eş Rızası Olmadan Konut Kredisi Çekilir Mi ?

Hayır, kesinlikle eşin rıza göstermediği durumlarda banka risk üstlenmemek adına kredi onayı vermeyecektir. Bilindiği üzere konut kredisi paketleri ipotekli krediler kategorisinde yer almakta olup bu nedenle konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka kredi kullanırken evli olmaları durumunda eş muvafakatnamesi imzalamaları gerekmektedir. Bu nedenle konut kredisi onayı verildikten sonra bankalar eşlerin her ikisinin de kredi kullanılacak olan banka şubesine gelerek gereken tüm belgeleri eksiksiz olarak imzalamalarını ister.

İmzalanacak olan belgeler arasında konut kredisi başvuru formu dolduran kişinin eşi tarafından imzalanan eş muvafakatnamesi de yar alır. Banka tarafından bu belge imzalatılmadan kredi kullandırılması kesinlikle söz konusu değildir. Çünkü konut kredisi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerden bankalar alacaklarını tahsil etmek için ipotek hakkını kullanarak kredi kullanılarak alınan evin satışını gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Kredi kullanılarak satın alınan evin satışı esnasında kredi kullanımında eş muvafakatnamesi imzalanmadıysa diğer eş konutun satışına itiraz etme hakkına sahiptir.

eşin rızası olmadan kredi çekilir mi

Banka bu durumda ipotek hakkını kullanarak konutu satıp alacağını tahsil etme fırsatından yararlanamayacağı için kesinlikle bu yöntemi tercih etmemekte ve kullanılan tüm konut kredilerinde evli çiftlerin eş muvafakatnamesi imzalamalarını zorunlu tutmaktadır. Tapu üzerinde ipotek bulunduğunu sonradan öğrenen eşin bir üst mahkemeye başvuruda bulunarak satışı engelleme hakkı bulunmaktadır. Yine eş sonradan ipotek konulduğunu öğrenirse mahkemeye başvuruda bulunarak tapu kütüğüne eklenen şerhi iptal ettirme hakkına sahiptir.

Hangi Durumlarda Konut Kredisinde Eş Onayı Aranmaz?

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerden bazı özel durumlarda eş rızası belgesi getirmeleri istenmemektedir. Eşi ile boşanma sürecinde olan ve çıkarılan mahkeme kararı ile yasal olarak ayrı yaşama kararı aldıran çiftler ile yasal olarak mahkeme kararı ile eşlerin birbirinden ayrılmaları durumunda da eş rızası aranmadan kredi onayı verilebilmektedir.

Tavsiye Makale : Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller Mi?

Kişinin kendisi için ipotekli kredi kullanmasının yanı sıra aynı zamanda başkasının kullanacağı konut kredisine kefil olmak talebinde bulunması durumunda da eşinden rıza belgesi alması istenmektedir.

Eş Muvafakatnamesi İpotek Gereken Ev, Taşıt, İhtiyaç Kredilerinde Şart!

Kanun yeni olduğundan bazı kişiler henüz ev kredisi, taşıt kredisi ve her türlü çekeceğiniz kredilerde eğer konut ipotek şartı var ise eşinizin onayı ve rızası olmadan almanız mümkün değil. Dilerseniz birde videolu anlatım olarak bu kanunu dinleyelim.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir