finanskredirehberi.com

Gayrimenkul Tapusu İle Kredi Çekmek ( FARKLI TÜYOLAR)

Tarih: 20.09.2018
Güncel: 08.11.2019
tapu karşılığı ev kredisi

Ev tapusu göstererek kredi çekmek günümüzde herkes tarafından merak edilen bir konudur. Bu konuya dair merak edilen konu başlıkları genel anlamda bankaların konut kredilerini çekmeye yöneliktir. Günümüzde emlak fiyatlarının ütopik meblağlara ulaşmasıyla birlikte vatandaşlar ev satın alırken maddi desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bunun dışında kredi desteğine ihtiyaç duyduğu durumlarda da, bin bir zorlukla sahip oldukları evlerinin tapusundan yararlanmak istemektedir.

Eğer mevcut bir eviniz veya gayrimenkulünüz varsa, bu bir arsa, ev veya tarla tapusu olabilir yatırımınızı kredi çekmek için nasıl kullanabileceğinizi sizlere anlatacağız. Bugün pek çok banka ev tapusunu kredi çekme amacı için kullanabiliyor. Bu bankaların neler olduğunu ve ev tapusu ile kredi çekmenin mümkün olup olmadığını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Ev Tapusu Veya Arsa Tapusu İle Kredi Çekmek

Kredi çeşitleri ve alma imkânları arttıkça bankaların bu alanda sunduğu hizmetler de artmaya başladı. Günümüzde pek çok banka mevcut ev tapusuyla kredi veriyor. Yani teorik olarak ev tapunuzu göstererek kredi sahibi olmak mümkün. Ancak bunu yapabiliyor olmanız her durumda yapacağınız anlamına gelmiyor. Bankaların tapu karşılığında verdiği kredi desteği için aradığı bazı şartlar var ve bu şartlara uygun değilseniz bu fırsattan yararlanamıyorsunuz. Bu şartların neler olduğuna değinmeden önce, ev sahibi olan vatandaşlara tapu göstermeleri karşılığında kredi veren bankaların neler olduğuna bakalım. İpotek göstererek kredi çekme hizmeti gösteren bankalar sırasıyla;

 • Ziraat Bankası
 • Burgan Bank
 • Halk Bankası
 • Vankıf Bank
 • HSBC
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Finans Bank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • ING Bank’tır.

Bu bahsi geçen bankalar, ev tapunuz ile yaptığınız başvuruları değerlendirmeye alır. Yalnız bu bankaların hizmetinden yararlanmak için ev ipotekli kredi veren bankaların “konut kredisi” seçeneğine değil, “ipotekli ihtiyaç kredisi” seçeneğine başvurmanız gerekmektedir. ev tapunuzu teminat alarak kredi desteği veren hizmet türü ipotekli ihtiyaç kredisidir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar

İpotekli ihtiyaç kredisi ile kredi desteği almak için bankaların gözettiği bazı şartlar vardır. Bu şartlara riayet etmediğiniz takdirde bankalardan olumlu bir geri dönüş alma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Bu şartlardan başlıcaları;

 • Kredi için başvuracak vatandaşın 18 yaşından büyük olması
 • Banka tarafından belirlenen kredi notunun ipotekli ihtiyaç kredisi almak için yeterli olması
 • Kredi için başvuran vatandaşın kanıtlanabilir bir aylık gelirinin olması
 • Kredinin aylık taksitinin, başvuran kişinin aylık gelirinin %50’sini geçmemesi
 • Krediye teminat gösterilebilen bir gayrimenkulün tapusu
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Eğer nüfus cüzdanı yer almıyorsa sürücü belgesi veya pasaportun aslı ve fotokopisi
 • Güncel bir ikametgâh belgesi
 • Eğer bir devlet kurumunda çalışıyorsunuz maaş bordrosu
 • Eğer özel bir kurumda çalışıyorsanız imzalı sirküler
 • Eğer emekliyseniz aylık emekli maaşı dökümü

arsa tapusu ile kredi almak

Bu belgeler ile ipotekli ihtiyaç kredisi almak istediğiniz bankaya başvurarak kredi almaya hak kazanabilirsiniz. Eğer bankanın değerlendirmesi sonucunda belirlenen kredi notunuz, ipotekli ihtiyaç kredisi almak için yeterliyse, kredinizi alabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, bankanız iletişim bilgileriniz aracılığı ile sizinle irtibata geçer. İpotek karşılığı ihtiyaç veren kredilere verdiğimiz bu linkten ulaşabilirsiniz.

Konut, Arsa Veya Tarla İpotekli İhtiyaç Kredisi Hesaplaması Ve Ödeme Planı 

Her bankanın ipotekli ihtiyaç kredisi adı altında sunduğu imkânlar farklıdır. Bu krediden yararlanmak istiyorsanız öncelikle ne kadar tutarında bir kredi desteğine ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Daha sonra, muhatap olduğunuz banka nezdinde, uygulanan faiz oranlarını ve vade süresini öğrenerek kendinize bir ödeme planı oluşturmalısınız.

Bu gibi durumlarda tek başınıza bir ödeme planı oluşturmakta zorlanıyorsanız, bankaların ipotekli ihtiyaç kredisi uzmanlarından yararlanabilirsiniz. Uzmanlar, krediniz için bir ödeme planı oluşturmanıza yardımcı olarak ödeme sürecini sizler için daha kolay bir hale getirir.

Güncel hesaplamalara göre, arsa ve tarla ipotekli ihtiyaç kredisi miktarı, evinizin mevcut değerinin %80’i kadardır. Evinizin değerini belirlemek için yine bankanın bünyesinde çalışan ekspertizler görev alır. Evinizin belirlenen değerinin %80’i, başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde kredi olarak tarafınıza verilir.

İlgili İçerik : Kredi Çekerken Ortak Tapu Nasıl Alınır?

İlgili bankadan ipotekli ihtiyaç kredisi aldığınız takdirde ödemek için sahip olduğunuz vade süresi oldukça uzundur. Kredinizi ödemek için 48 aydan 120 aya varan vade imkânlarına sahip olursunuz. Bu fırsattan yararlanmak için bankanızla bireysel olarak görüşmeniz gerekmektedir.

Ödeme planınızı yaparken ödeme şeklini kendiniz belirlersiniz. Ödeyeceğiniz tutarı, dilerseniz tek seferde, dilerseniz belirlediğiniz vade süresince taksitlendirerek ödeyebilirsiniz. Taksitlerinizin sabit, artan veya azalan şekilde devam etmesi de yine sizin elinizdedir. Aylık gelirinize göre oluşturacağınız taksitlendirme seçenekleri ödeme konusunda size kolaylık sağlar.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Vakıfbank : Buradan

Tapu Karşılığı Kredi Ziraat Bankası : Buradan

Alacağınız ipotekli ihtiyaç kredisine her bankanın uygulayacağı faiz oranı farklılık gösterir. Ana hatlarıyla bankaların faiz oranı;

 • Akbank’ın uyguladığı faiz oranı: %2.70
 • Ziraat Bankası’nın uyguladığı faiz oranı: %1.29
 • Halk Bankası’nın uyguladığı faiz oranı: %1.30
 • Vakıf Bank’ın uyguladığı faiz oranı: %1.40’tır.

Bunun dışındaki bankaların faiz oranlarını öğrenmek için ilgili bankalarla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Krediyi aldıktan sonra ödemelerinizi takip etmek için e- devlet hesabınıza giriş yapmanız yeterlidir. Gerekli tüm sorgulamaları e- devlet hesabı aracılığı ile yapabilirsiniz. Hala ipotekli ihtiyaç kredisi almakla ilgili sorularınız ve sorunlarınız varsa kredi için başvuracağınız banka ile iletişime geçerek sağlıklı bilgiler alabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Gayrimenkul Tapusu İle Kredi Çekmek ( FARKLI TÜYOLAR)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git