Evde Yaşlı Bakım Parası ( Maaşı ) Nedir, Nasıl Alınır ?

Yayın Tarihi: 27.03.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Bakıma muhtaç olan, yaşamlarını sürdürebilmesi için fiziki veya ruhsal engelleri bulunan, aynı zamanda yaşamak için yardıma ihtiyacı bulunan kişilere, evde bakım parası verilmektedir. 2016 yılında 924 lira olan yaşlılık aylığı yeni bir düzenleme ile beraber 2017 yılı ile birlikte artarak 1000 lira civarında oldu ve 2018 yılında da bu tutar devam etmektedir. Yaşlı bakım aylığı almak için gerekli şartları yerine getiren herkese, bu imkan tanınmakta ve aylık olarak ödemeler yapılmaktadır.

Yaşlı veya engelli olarak evde yatmak durumunda kalan hastaların bakımını üstlenen aile bireylerine devlet tarafından destek vermek amacıyla, maddi yardım yapılmaktadır. 2017 yılı ile birlikte %8 oranında zam gelen aylık tutarı 924 liradan 1000 liraya çıktı diyebiliriz.

Ülkemiz genelinde binlerce kişinin yaşlı ve bakıma muhtaç olan kişilere verilen paradan haberi yok ve nasıl alınacağını bilmiyor. 500 Binden fazla kişinin ülkemizde bu maaşı alındığı bilgisi gelmekte ve 4 milyar liraya kadar şu zamana kadar ödeme yapılmıştır.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Şartlar

Evde bakım maaşı nasıl alınır, bakılacak olan kişiye ait tam teşekküllü bir hastaneden sağlık kurulu raporunun alınmış olması gerekmektedir. Maaş alacak kişinin bakımı üzerine  %50 engelinin bulunuyor olması şarttır. Alınacak olan hastane raporunda ise ağır engelli ibaresinin yanında evet yazmış olması diğer bir şarttır diyebiliriz.

Engelli maaşını alabilmek için bu şartın yanında önemli olan diğer bir durum ise engelli ve yaşlı olan bakıma muhtaç kişiyle beraber aynı çatı altındaki kişilerin toplam gelirinin kişi başına toplam 606,95 liradan az bir rakam düşmesi gerekmektedir. Alınacak olan maaş bakım yapılan kişiye değil bakımı yapmakta olan kişiye verilir ve bu ödeme her ay düzenli olarak yatar.

yaşlı bakım parası detayları

Yaşlı Bakım Aylığından Kimler Faydalanabilir ?

Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından yapılan detaylı bir açıklamaya göre evde yaşlı bakımı yaparak bakım aylığı alan 500 binden fazla kişinin yeni bir düzenleme ile sigorta primlerinin düşük tutarlarda ödeneceği ve bu kişileri erken emekli edeceğinin de bilgisi verildi.

Yapılacak olan yaşlı bakım maaşı alan kişilere ilişkin emeklilik düzenlemesi 2019 yılında geçilmesi beklenmektedir. Bir kişinin en fazla iki engelliye bakabilmesi, şartları yerine getiren şu kişiler bu aylığı almaya hak kazanırlar.

 • Eşi
 • Çocuklarının eşleri
 • Ana
 • Baba
 • Çocukları
 • Annesinin anne veya babası
 • Babasının anne veya babası

Tüm bunlara ek olarak diğer kişilerde olmak üzere bakımı yapan herkes bu maaşı almayı hak kazanabilmektedir. Yaşlı ve engelli maaşı almak isteyen kişiler en fazla iki engelli ve yaşlıya bakabilmektedir. Her baktığı kişi için ayrı ayrı ödeme alma durumu bulunmaktadır. Yani bir kişi 2 engelli ve bakıma muhtaç yaşlıya bakarsa 2000 lira aylık olarak maaş alabilmektedir.

2 den fazla olan bakıma muhtaç kişi bulunuyor ise eğer, daha fazlasının bakımı için başka bakıcı bulunması gerekmektedir ve bununda aynı başvuru işlemlerini yaparak maaş alabilmesi durumu bulunmaktadır. Engelli olan kişi, engelli kadrosundan bir işe girmiş ve çalışmaktaysa, işe geliş gidişinde de bir yardıma ihtiyaç duyuyorsa yine aynı şekilde engelli bakım parası alabilmektedir.

Evde Engelli Bakım Parası (Maaşlı) Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Evde bakım parası alabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı‘na başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yaparken istenilen belgeler ise aşağıdaki gibidir. Bu belgelerin engelli ve engelli ile aynı evde kalan kişiler için kesinlikle temin etmesi gerekmektedir.

 • Engelli (özürlü ve çok yaşlı) sağlık kurulu raporu
 • Engelli kişiye ait kiralık taşınmazlar var ise kira kontratları, boş ise muhtardan taşınmazların boş olduğuna dair yazı
 • Nüfus müdürlüğünden alınan engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus cüzdan örneği ve yerleşim yeri belgesi
 • Bir Adet fotoğraf
 • Engelli ile aynı evde yaşayan iş yeri sahibi var ise bu kişiye ait vergi dairesinden alınan geçici vergi beyannamesi
 • Engelliye ait tarım arazisi varsa, ekili ürün, tarla veya arazilerin bulunduğu il ya da ilçe tarım müdürlüklerinden gelir belgesi
 • Boşanma halinde boşanma kararı gerekir.

evde yaşlı bakım maaşı şartları

Bakım Parası Başvurusu Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır ?
Başvurunuzun Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu ( SHÇEK ) Müdürlüğü evrak takibine ulaşmasından sonra kuruma bağlı gerekli uzman hekimler ve çocuk gelişimini alanında uzman hemşireler veya sağlık ekiplerinden oluşan, 3 kişilik oluşan bir heyet, özür yaşayan veya engelli bakıma muhtaş olan adresi yerinde ziyaret ederek gereken tetkikleri yaparak rapor hazırlayacaktır.
Rapor hazırlama sürece başvuru sahibinin başvuru sırası ve ikamet adresi göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Evde engelli ve yalı bakım başvurunuzun sonuçlanması normal şartlarda 3 ile 6 ay arasında sürdüğü belirtilmektedir.
2018 – 2019 Yıllarında Evde Yaşlı Ve Engelli Bakım Ücretleri

Bakıma muhtaç kalan yaşlı kişilere veya engel durumu bulunan kişilere, bulundukları evde bakım yapmakta olan kişilere aylık maaş ödemesi devlet tarafından yapılmaktadır. Engelli veya yaşlı bakımı yapanın maaşı 2016 yılı itibariyle aylık olarak 924,00 TL’yi bulmaktadır.2017 yılı için ilk altı ay için: 952,47 TL olarak düşünülürken, 2017 yılı ikinci altı ayı için 1000 TL planlaması yapılmıştır. Bakım parası kimlere verilir gibi bir araştırma içerisine girdiyseniz eğer, yukarıda yazdığımız şartları dikkatli okumanızı öneririz.

Devlet bunun için oldukça farklı şartlar ve durumlar koymuştur. İllegal durumların önüne geçmek adına, tam teşekküllü raporlar ve belgeler gerekmektedir. 2018 yılı için verilen 1000 TL tutarını her ay düzenli olarak PTT şubeleri üzerinden alabiliyorsunuz. Evde bakım parası alabilmek için engelli bireyin ikametgâhının bulunduğu yerdeki ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvurulması gerekiyor.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Evde Yaşlı Bakım Parası ( Maaşı ) Nedir, Nasıl Alınır ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kosgeb ne işe yarar
7 Başlıkta KOSGEB Kredisi Nedir ? Nasıl Başvurulur ?

Bu yazımızda sizler için kimi zaman KOSGEB, kimi...

kosgeb hayvancılık kredisi şartları
Küçükbaş Ve Büyükbaş Hibe Hayvancılık Kredisi

Ülkemizde küçük şehirlerden büyük şehirlere göç uzun yıllar...

x