finanskredirehberi.com

Evin Tamamına Kredi Nasıl Çekilir? % 100 KREDİ

Tarih: 24.10.2017
Güncel: 06.12.2019
evin tamamına kredi çıkaran bankalar

Bankalardan konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin en çok zorlandıkları konuların başında konut kredisi peşinat tutarı olan rakamı bulmak yer alır. Bazı koşullarda evin tamamına konut kredisi çıkar mı, sorusuna cevap olarak bankalar tarafından konutun tamamına kredi kullanılmasına izin verilmekle beraber bunun için belirli kriterlerin taşınması gerekir.

Bu konumuzun devamında evin tamamına kredi nasıl çıkar detayları sizlerle paylaşacağız.Yine bu konumuzla doğrudan alakalı olan hiç peşinatsız ve konut kredisi kullanmadan ev nasıl alınır, şeklinde yayınladığımız makalemiz ilginizi çekebilir. Dilerseniz şimdi konumuzu derinlemesine inceleyelim.

Bir konut ve ev sahibi olmayı düşünüyorsanız ve cebinizde çok fazla nakit paranz yok ise kiradan hemen kurtularak, evin yüzde yüzüne kredi veren bankalar ile hızlı bir iletişim kurup hayalinize kavuşabilirsiniz. Aslında evin tamamına % 100 kredi çıkaran bankalar çok yasal olmasa da çeşitli yollarla bu durumu mümkün kılıyor.

Peki, hangi yollarla evin hepsine kredi çıkartabiliriz ; Bankadan konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişilerin büyük bir bölümü yeterli nakit birikimi olmadığı için sıkıntı yaşamaktadır. Bilindiği üzere konut kredisinde kanuni olarak belirli bir oranda peşinat tutarı ödenmesi zorunludur. Aslen hiçbir finans kuruluşu banka mortgage kredi başvurularında talip olunan konutun yüzde yüzüne kredi çıkarmamaktadır.  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yasada “Talep ettiğiniz evin ekspertiz değerinin % 75 oranına kadardır” şeklindedir.

Evin Tamamına Peşinatsız Ev (Konut )Kredisi Nasıl Kullanılır ?

Tamamına konut kredisi veren bankalar bulunmakta olup bu bankalar “peşinatsız ev almak istiyorum” diyen müşterilerine farklı seçenekler sunmaktadır. Bunlardan ilki ve en kolayı peşinatsız mortgage kampanyası fırsatlarından yararlanmaktadır. Ülkemizde konut kredisi veren tüm bankalar aynı zamanda evin tamamına kredi veren bankalar arasında da bulunmaktadır.

Bankanın peşinatsız konut kredisi kullandırmak için aradığı tek şart ise ikinci bir konut kredisi ipoteği sunulmasıdır. Bilindiği üzere bankalar konut kredisi kullanılarak satın alınan konutun tapusu üzerine ipotek tesis eder. Bu şeklide bankalar satın alınmak istenen konutun belirli bir bölümüne kredi kullandırma hakkına sahiptir.

Ancak konut kredisi kullanmak isteyen kişi bu taşınmazın yanı sıra ek bir taşınmazın daha tapusunu bankaya ipotek olarak sunarsa tamamına konut kredisi kullanarak peşinatsız olarak ev satın alma hakkı elde etmiş olurlar.

Evin Tamamına Kredi Alabilir Miyim ?

Ancak bu şekilde ikinci bir tapuyu daha bankaya ipotek göstermeniz durumunda tamamına konut kredisi kullanarak evinizi satın almanıza izin verilir. İpotek gösterilecek olan taşınmaz konut kredisi başvuru formu dolduran kişinin kendi adına kayıtlı olabileceği gibi yakın akrabalarına ya da 3. şahıslara da ait olma imkânı bulunmaktadır. Önemli olan bu ipoteğe rıza gösteren bir kişiye ait olan tapunun bankaya ibraz edilmesidir.

Ev Kredisinin Tamamına Ekspertiz Evin Değerini Yüksek Gösterebilir Mi ?

Yasal olarak konut ekspertiz raporu üzerinde bu tip bir oynama yapılması mümkün değildir. Ancak “yüzde yüz kredi çıkartılır” ilanları veren kişilerin anlaşmalı olduğu ekspertiz firmaları üzerinden yapmış oldukları kredilendirme işlemlerinde bu tip işlemler yapılabilmektedir.

Özellikle de emlakcılar bu sistemi çok yaygın bir şekilde kullanmakta olup eksper firmaları tarafından yapılan değerlendirmelerde fiyatın çok daha yüksek yazılmasını sağlayarak istenilen kredi tutarının kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Yapılan bu işlem kesinlikle yasal değildir ancak son derece yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta bu amaçla kurulan ve bu alanda hizmet veren şirketler dahi bulunmakta olup alınan komisyon karşılığında istenilen tutarda ekspertiz tutarının belirlenmesi için hizmet verilmektedir.

hiç peşinat vermeden kredi çekilir mi

Konut Kredisi Kullanırken Peşinat Oranı Ne Kadar ?

Konut kredisi peşinat tutarı 2016 yılında yapılan yasal düzenleme ile daha da düşürülmüş, bu sayede çok fazla birikimi olmayan kişilerin de ev sahibi olmalarının önü açılmaya çalışılmaktadır. Eskiden yüzde 70 olarak uygulanan konut kredisi peşinat tutarı % 75 olarak uygulanmaktadır. Yani 100 bin liralık bir ev almak isteyen kişilerin eskiden 30 bin lira konut kredisi peşinatı ödemesi gerekirken artık bu peşinat tutarı 20 bin liraya indirilmiş durumda.

Evin değerinin tamamına kredi veren bankalar bunun için mutlaka ikinci bir taşınmazın tapusunun ipotek olarak gösterilmesini isterken ekspertiz raporu yüksek gösterilerek konutun tamamına konut kredisi çekilmesi ise son derece zordur.

İlgili Makale : Asgari Ücrete Konut Kredisi Çıkar Mı?

Kullanılabilecek üçüncü yöntem ise kişinin peşinat tutarını ihtiyaç kredisi olarak çekmektir. Ancak ihtiyaç kredisi faiz oranları daha yüksek olduğu için ve maksimum 48 ay vadeli kredi kullandırıldığı için kişinin ödeme zorluğuna düşmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle peşinat için ihtiyaç kredisi çekilmesi kesinlikle önerilmez. Bunun yerine ikinci bir ipoteğin gösterilerek tamamına konut kredisi çekilmesi tercih edilmelidir.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Kullanılır ?

Tamamına konut kredisi veren bankalar üzerinden konut kredisi başvuru formu doldurulması atılması gereken ilk adımdır. Konut kredisi başvuru evrakları arasında yer alan evraklara ek olarak sadece ikinci tapunun da beyan edilmesi istenir. Tapu kredi kullanacak olan kişiye ait değilse o kişinin de kredi başvuru işleminde bankada olması ve rızası olduğunu beyan etmesi istenir. Banka konut kredisi başvuru süreci için gerekli olan işlemleri başlatır.

İlk olarak konut kredisi ekspertiz işlemi gerçekleştirilir ve kişiden konut kredisi ekspertiz ücreti talep edilir. Bu ücret peşin olarak konut kredisi başvuru formu dolduran kişinin adına açılan hesaba yatırılır ve konut kredisi başvuru reddi yaşansa dahi konut kredisi ekspertiz ücreti iadesi yapılmamaktadır. Bunun nedeni başvurunuz reddedilse dahi konut kredisi değerlendirme işleminin gerçekleştirilmiş olmasıdır. Bu konuda daha detaylı bilgi için “bağlantıyı” inceleyiniz.

Yapılan değerleme işleminin ardından talep edilen konut kredisi tutarını karşılayacak bir değer belirlendiyse ikinci aşamaya geçilir ve konut kredisi başvurusunda bulunan kişinin kredi notu ve aylık gelir belgesi değerlendirilir. Konut kredisi kullanmak için kredi notu talep edilen tutara bağlı olarak değerlendirilir ve yeterli seviyede ise kredi başvurusu kolay bir şekilde onaylanır.

ev kredisi peşinatı

Kaç Senelik Eve Kredinin Yüzde Sekseni Oranında Kredi Verilir ?

Kredi çekerken sadece evin yeni bir ev olması yeterli olmuyor evin hangi özellikleri taşıdığı ve bu daireye kredi çıkarmak mantıklımı bankalar için bunlarda önemli kriterledir. Yeni ev olsun, eski ev olsun kredi çekebilmek için evin özellikleri çok önemlidir. Aklınıza hemen “kaç yıllık eve konut kredisi verilir?” sorusu gelebilir. Hemen açıklayalım, bu durum almak istediğiniz dairenin konumu ve konutun gelişmekte olan ve ev talebi olan bir alanda mı banka daha çok buna bakmaktadır.

İlgili Makale : Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Eğer talep ettiğiniz almak istediğiniz ev gözde bir mekanda ve rağbet gören bir daire ise bankalar evin yaşına bakmadan evin yüzde ( % 80 ) oranında kredi verebiliyorlar.Kısacası kaç senelik eve kredi çıkar sorusunun cevabı evin kaç yıllık olduğundan daha çok evin güncel değeri ile alakalı olduğunu bilmeniz gerekmektedir.Hemen sırası gelmişken diğer bir husus olan inşaata başlanmamış eve kredi çıkar mı, sorusuna da cevap vererek yazımızı sonlandıralım.

Bankalar ve finans kuruluşları inşaatın veya ev projesinin yapımının en az yüzde sekseninin bitmiş olması şartı aramaktadır. Fakat kimi zaman bazı bankalar bu durumda insiyatif alabiliyor ve inşaat şirketinin anlaşmalı bankası ise zaman zaman kredi verebiliyor.

Gelirime Göre Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim ?

Konut kredisi limitleri için belirleyici olan bir diğer önemli etken ise kişinin belgelenebilir aylık gelir tutarıdır. Bu tutarı karşılamayan kişilerin ikinci bir taşınmazı ipotek gösterseler dahi tamamına konut kredisi onayı almaları mümkün değildir. Burada bankaların tüketicilere sağladığı en büyük kolaylık aynı adreste ikamet eden diğer aile üyelerinin de aylık gelirlerini kabul etmesidir. Bu sayede aynı evi paylaştığınız anne, baba, çocuk ve eşin de geliri hesaplamaya dâhil edilerek konut kredisi limiti belirlenir.

Konutun  Yüzde (% 100) Yüzüne Kredi Veren Bankalar Listesi

Evet yanlış duymadınız evin tamamına kredi veren bankalar mevcut bizde sizler için bu bankaları araştırdık ve bazı önemli bankaları ele aldık. Dilerseniz kısa detaylar ile evin yüzde yüzüne kredi veren bankaları inceleyelim

  • Garanti BBVA bankası ipotek karşılığı evinizin % 100 ne kredi kullanabilirsiniz. Garanti peşinatsız kredi için Buradan incelemelerde bulunabilirsiniz.
  • Qnb Finansbank  Peşinatsız mortgage kredisi sağlayan diğer bankalardan bir tanesi sabit faiz oranı ve 180 aya kadar kredi imkanı ile nakit vermeden alabileceğiniz bir kredi türü detaylar için bağlantıyı inceleyebilirsiniz.
  • Akbank ekspertiz bedelinin tamamı kredilendirilebilir kredi sitiliyle ev almak isteyen ve peşinatı bulunmayan bireyler için bulunmaz bir fırsat bankanın sayfasından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Evin Tamamına Kredi Nasıl Çekilir? % 100 KREDİ
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
boşanma durumunda kredi paylaşımı
Eşler Boşandığında Çekilen Kredilerin Durumu Ne Olur?

Boşanma halinde kredilerin durumu, eşlerin kendi aralarında anlaşıp...

asgari ücrete konut kredisi çıkar mı
Asgari Ücrete Ne Kadar Konut Kredisi Çıkar?

Asgari ücretle çekilebilecek kredi miktarı ve konut kredisi...

x