Evin Fiyatının Tamamına Kredi Kullanılır (Çıkar) Mı ?

 

Bankalardan konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin en çok zorlandıkları konuların başında konut kredisi peşinat tutarı olan rakamı bulmak yer alır. Bazı koşullarda evin tamamına konut kredisi kullanılmasına izin verilmekle beraber bunun için belirli kriterlerin taşınması gerekir. Bu konumuzun devamında evin tamamına kredi nasıl çıkar detayları sizlerle paylaşacağız.

Yine bu konumuzla doğrudan alakalı olan hiç peşinatsız ve konut kredisi kullanmadan ev nasıl alınır, şeklinde yayınladığımız makalemiz ilginizi çekebilir. Dilerseniz şimdi konumuzu derinlemesine inceleyelim.

Evin Tamamına Peşinatsız Ev (Konut )Kredisi Nasıl Kullanılır ?

Tamamına konut kredisi veren bankalar bulunmakta olup bu bankalar “peşinatsız ev almak istiyorum” diyen müşterilerine farklı seçenekler sunmaktadır. Bunlardan ilki ve en kolayı peşinatsız mortgage kampanyası fırsatlarından yararlanmaktadır. Ülkemizde konut kredisi veren tüm bankalar aynı zamanda evin tamamına kredi veren bankalar arasında da bulunmaktadır.

Bankanın peşinatsız konut kredisi kullandırmak için aradığı tek şart ise ikinci bir konut kredisi ipoteği sunulmasıdır. Bilindiği üzere bankalar konut kredisi kullanılarak satın alınan konutun tapusu üzerine ipotek tesis eder. Bu şeklide bankalar satın alınmak istenen konutun belirli bir bölümüne kredi kullandırma hakkına sahiptir.

Ancak konut kredisi kullanmak isteyen kişi bu taşınmazın yanı sıra ek bir taşınmazın daha tapusunu bankaya ipotek olarak sunarsa tamamına konut kredisi kullanarak peşinatsız olarak ev satın alma hakkı elde etmiş olurlar.

hiç peşinat vermeden kredi çekilir mi

Evin Tamamına Kredi Alabilir Miyim ?

Ancak bu şekilde ikinci bir tapuyu daha bankaya ipotek göstermeniz durumunda tamamına konut kredisi kullanarak evinizi satın almanıza izin verilir. İpotek gösterilecek olan taşınmaz konut kredisi başvuru formu dolduran kişinin kendi adına kayıtlı olabileceği gibi yakın akrabalarına ya da 3. şahıslara da ait olma imkânı bulunmaktadır. Önemli olan bu ipoteğe rıza gösteren bir kişiye ait olan tapunun bankaya ibraz edilmesidir.

Ev Kredisinin Tamamına Ekspertiz Evin Değerini Yüksek Gösterebilir Mi ?

Yasal olarak konut ekspertiz raporu üzerinde bu tip bir oynama yapılması mümkün değildir. Ancak “yüzde yüz kredi çıkartılır” ilanları veren kişilerin anlaşmalı olduğu ekspertiz firmaları üzerinden yapmış oldukları kredilendirme işlemlerinde bu tip işlemler yapılabilmektedir.

 

Özellikle de emlakçılar bu sistemi çok yaygın bir şekilde kullanmakta olup eksper firmaları tarafından yapılan değerlendirmelerde fiyatın çok daha yüksek yazılmasını sağlayarak istenilen kredi tutarının kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Yapılan bu işlem kesinlikle yasal değildir ancak son derece yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta bu amaçla kurulan ve bu alanda hizmet veren şirketler dahi bulunmakta olup alınan komisyon karşılığında istenilen tutarda ekspertiz tutarının belirlenmesi için hizmet verilmektedir.

ev kredisi peşinatı

Konut Kredisi Kullanırken Peşinat Oranı Ne Kadar ?

Konut kredisi peşinat tutarı 2016 yılında yapılan yasal düzenleme ile daha da düşürülmüş, bu sayede çok fazla birikimi olmayan kişilerin de ev sahibi olmalarının önü açılmaya çalışılmaktadır. Eskiden yüzde 70 olarak uygulanan konut kredisi peşinat tutarı yüzde 80 olarak uygulanmaktadır. Yani 100 bin liralık bir ev almak isteyen kişilerin eskiden 30 bin lira konut kredisi peşinatı ödemesi gerekirken artık bu peşinat tutarı 20 bin liraya indirilmiş durumda.

Evin değerinin tamamına kredi veren bankalar bunun için mutlaka ikinci bir taşınmazın tapusunun ipotek olarak gösterilmesini isterken ekspertiz raporu yüksek gösterilerek konutun tamamına konut kredisi çekilmesi ise son derece zordur.

Kullanılabilecek üçüncü yöntem ise kişinin peşinat tutarını ihtiyaç kredisi olarak çekmektir. Ancak ihtiyaç kredisi faiz oranları daha yüksek olduğu için ve maksimum 48 ay vadeli kredi kullandırıldığı için kişinin ödeme zorluğuna düşmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle peşinat için ihtiyaç kredisi çekilmesi kesinlikle önerilmez. Bunun yerine ikinci bir ipoteğin gösterilerek tamamına konut kredisi çekilmesi tercih edilmelidir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi çekerken yapılan sigorta ne işe yarar
Konut Kredilerinde Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerden bankalar bu kredi...

evlenmeden önce alınan mallar paylaşılır mı
Eşler Boşandığında Konut Kredisini Durumu Ne Olur ?

Yola ilk çıkıldığında bütün çiftler ömür boyu aynı...

x