Faiz Koridoru Nedir?

Yayın Tarihi: 13.07.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Faiz koridorunun tanımı, döviz kurlarında önemli gelişmeler yaşandığında en çok gündeme gelen konular arasında yer alır. Ülke ekonomilerinde çeşitli sebeplerden ötürü faiz koridorları oluşturulabilmektedir. Faiz koridorlarının oluşturulmasının amacı ülke ekonomisinin korunması ve ülkenin para biriminin değer kaybetmesinin önüne geçilmesidir. Gelişmekte olan ülkelerde genel olarak mutlak faiz koridoru yöntemine başvurmaktadır. Para birimlerinin bazı dönemlerde koruma altına alınması gerekebilir. Faiz koridoru nedir diye merak edenler, bu uygulamanın ülke ekonomisi için gerekli bir uygulama olduğunu bilmelidir.

Faiz koridorunun uygulanıp uygulanmayacağı, Merkez Bankası tarafından alınan bir karardır. Merkez Bankası, faiz koridoru oluşturmaya karar verdiğinde, ülkedeki borç alma ve borç verme faizlerinde oynama yapar. Bu oynamalar sayesinde ülkenin para birimi, döviz kurlarının aşırı yükselmesi durumunda değer kaybına uğramaz. Bankalardaki likidite fazlalığı da faiz koridoru oluşturulmasındaki etkenlerden bir tanesidir. Merkez Bankası, bankalardaki likidite fazlalığını değerlendirerek bu fonları kendi içerisinde mevduat fonu olarak koruma altın alır.

Faiz Koridoru Uygulaması Hakkında Genel Bilgiler

Faiz koridoru nedir ne işe yarar gibi sorular, terime yabancı olan kişiler tarafından sıklıkla sorulur. Faiz koridoru uygulaması, kolay bir şekilde alınan bir karar değildir. Uygulama sırasında ve ileriye dönük olarak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Merkez Bankası, bankaların likidite fazlalıklarını değerlendirerek uygulamayı gerçekleştirmektedir. Bu fonlar değerlendirilirken, ihtiyaç duyulduğu zamanlarda, likidite fonu sıkıntısı yaşayan bankalara da borç sağlanabilmektedir. Likidite sorunu olan bankalar, Merkez Bankası’ndan kısa süreli borçlanma yapabilmektedir. Bu sayede, küçük çaplı bir devir daim oluşturulabilmekte ve paranın korunurken aynı zamanda da aktif olarak kullanılması sağlanabilmektedir.

Faiz koridoru oranları belirlenirken dikkatli olunması gerekmektedir. Bu uygulama sonucunda oluşturulacak olan dengenin iyi bir şekilde oluşturulması gerekir. Aksi takdirde, ülke ekonomisine ciddi zararların verilmesi söz konusu olabilir. Uygulama sonucunda denge oluşmadığı takdirde hem Merkez Bankası hem de diğer bankalar ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Bankaların sıkıntı çekmesi ise ülke ekonomisi ve vatandaşların sıkıntı çekmesi anlamına gelmektedir. Alınan yanlış kararlar sonucunda döviz kurunun yükselmesi söz konusu olabilir.

Faiz Koridoru Uygulamasının Amacı

Faiz koridoru sayesinde, likidite yatırımları ve likidite talepleri arasındaki düzen kurulabilmektedir. Merkez Bankası tarafından oluşturulan fonların, dengeyi sağlayacak şekilde paylaştırılması gerekir. Bu iki unsur arasındaki dengesizlik, faiz oranlarının değişmesini ve bankaların politikalarını doğrudan etkilemektedir. Bunlar dışında daha pek çok unsur kötü bir şekilde etkilenerek, ülke ekonomisinin her geçen gün daha kötüye gitmesine neden olur. Ülke ekonomisinde düzenleyici bir rol oynadığı için faiz koridoru uygulaması en çok tercih edilen ekonomi uygulamaları arasındadır.

faiz koridoru penceresi

Faiz koridorları, ülkelerin ekonomisine ve bazı unsurlara göre genişletilebilmekte ve daraltılabilmektedir. Bu karar, Merkez Bankası tarafından alınmaktadır. Merkez Bankası, ülke ekonomisi üzerinde söz sahibi olan kurumlardan bir tanesidir. Merkez bankası, gerekli araştırmaları yaparak, faiz koridoru üzerinde nasıl bir düzenleme yapılması gerektiğine karar verir.

Faiz Koridorunun Daralması ve Genişlemesi Ne Anlama Gelir?

Faiz koridoru daralırsa ne olur merak edenler için faiz koridorunun daralması, bankalar açısından borç alma maliyeti ile borç verme getirisinin birbirine yaklaşması anlamına gelmektedir. Bu sayede bankaların kredi maliyetleri düşer. Faiz koridorunun genişletilmesi durumunda da borç alma maliyeti ile borç verme getirisi arasındaki fark daha fazla olacağından, bankalar daha yüksek maliyet ile kredi kullandırmaya başlayacaktır. Görüldüğü üzere, faiz koridorunun daralıp genişlemesi, banka politikalarını doğrudan etkilemektedir.

Geç Likitide Penceresi Ve Faiz Koridoru İlişkisi

Kısa vadeli likitide sıkıntısı çeken bankalar, son çare olarak Merkez Bankası’ndan borç almaktadır. Gün sonunda banka hesaplarının kapatılamaması ödeme sıkıntılarına neden olabilir. Bu durum banka ve banka müşteri açısından ciddi sıkıntıların oluşması demektir. Bu nedenle, pek çok banka, mecbur kaldığında Merkez Bankası’ndan borç almaya karar vermektedir.

Tam tersi bir durum olarak da elinde likidite fazlalığı olan bankalar, Merkez Bankası’nda borç vermeyi tercih etmektedir. Bankalar gün sonlarında ellerinde kalan likitide fazlalıklarını değerlendirmek ya da likidite eksiğini gidermek için 1 saatlik bir vakte sahiptir. Bu işlemler 16.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilir.

faiz koridoru ne işe yarar

Merkez Bankası, gecikmiş bankaların gün sonu nakit fazlalıklarına sıfır faiz uygulamaktadır. Bu sayede, bu bankalara karşı borçlanma engellenmektedir. Merkez bankasından borç isteyen bankalar, gecelik borç verme faizi olarak da adlandırılan, %9.5 faiz oranı üzerinden borçlanabilmektedir. Normal faiz oranlarına göre oldukça fazla olduğundan, caydırıcı bir nitelik de taşır. Bu nedenle pek çok banka, en son çare olarak Merkez Bankası’ndan borç almayı tercih etmektedir.

Faiz koridorunun üst ve alt bantlarındaki faiz değişiklikleri kredi faizlerin, mevduat faizlerini ve döviz kurlarını doğrudan etkiler. Merkez Bankası, faiz oranlarında değişikliğe giderek, piyasadaki para arzını kontrol altında tutmaya çalışmaktadır. Merkez Bankası’nın çalışmaları sayesinde enflasyon hedefi sağlanmakta ve finansal istikrar sürdürülebilmektedir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Faiz Koridoru Nedir?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
e haciz sorgulama
E-Haciz Nedir Nasıl Sorgulanır Ve Kaldırılır?

E-Haciz kaldırma işlemi, internet üzerinden gerçekleştirilebilen bir işlemdir....

hac kredisi nasıl alınır
Hac ve Umre Kredisi Hangi Bankadan Alınır?

Hac ve umre kredisi kullanarak, Müslümanlar için kutsal...

x