finanskredirehberi.com

Faiz Nedir ve Faiz Hesaplama Yöntemleri Nelerdir ?

Tarih: 05.08.2017
Güncel: 11.09.2018

Sümerlerden günümüze yaklaşık 5000 yıllık bir tarihi süreçten geçen faiz, borcun karşılığı olarak ödenen tutar olarak yorumlamaktadır. Sadece para ile değil piyasaya üretilmiş bir mal için getiri oranı olarak adlandırılan faiz, hemen hemen her alanda kullanılabilen bir sistem olarak adlandırılabilir.

Merak ettiğiniz ve konumuz olan faiz oranı nedir ne anlama gelir ? İki farklı sistem üzerine kurulmuş olan faiz reel ve nominal değerlerden kurulu olup kurumlar üzerinden belirtilen faiz oranlarına nominal faiz enflasyona göre hazırlanan ve müdahaleler sonucunda oluşan faizlere ise reel faiz oranı adı verilmektedir.

Nominal oran ile enflasyon oranı arasındaki fark ülke genelinde kullanılan faiz oranını temsil ederken aksi iddia edilmediği sürece yıllık olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca borç alınmış bir paranın yüzdesine oranla vade dilimi hesaplaması yapılmakta. Faizlerin çeşitli dalları bulunurken ödenecek tutarlar faizin türüne göre değişkenlik göstermekte. Faiz için kredinin türü zamanı kredi kullanacak kişinin özellikleri krediyi kullandıran kurumun şartları faizin farklılığını ortaya koymaktadır.

güncel faiz oranı hesaplama formülü

Özellikle insanların en çok rağbet ettiği faizi kredileri sıralayacak olursak bireysel ihtiyaç kredileri, konut kredileri, taşıt kredileri, ipotekli ihtiyaç kredileri, kobi kredileri, spot kredileri başlıca faizli kredi türlerinden olmakta.

Tabi bu kredi türlerini tercih eden kişiler öncelikle faiz oranının düşük olması konusuna önem vermekte çünkü yüksek faiz oranları ile kullanılan para düşük faiz oranına göre daha yüksek geri ödeme oluşturacağını insanlar düşük faizli kredi kullanımına önem vermektedir.

Faiz Oranı Neye Göre Nasıl Belirlenmektedir ?

Bir ülkenin Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranı özellikle enflasyon kelimesi ile bütünleşen ve doğrudan ekonomi ile ilişkili olan bir konudur.Dünya ülkeleri faiz oranlarının ortalamasına yüzde 2’lik enflasyon oranına göre belirlerken ülkemizde bu belirtmiş olduğumuz enflasyon oranı hayli yüksektir.

Ülkelerde mevcut Merkez bankaları fiyat istikrarının sağlanabilmesi için para politikalarını oluşturarak belli bir düzen sağlar.Ülke genelinde aktif olarak hizmet veren bankalar borç verebilme yetkisine sahip Merkez Bankası, ayrıca borç alabilme özelliğini de kullanırken bono veya mevduat faizleri para politikalarının oluşturulması için oldukça önemlidir.

faizli ödeme tablosu formülü

Ekonomik krizlerin ortaya çıkmaması için düzenleyici bir politika hedefleyen Merkez Bankası enflasyonun düşmesi ile birlikte ülke ekonomisine duyulan güvenin cevap ve buna bağlı olarak yatırımlarında aynı çizgide artacağı anlamına gelir.Enflasyonu düşüşüne bağlı işsizlik oranları azalırken daralan ekonomiden genişleyince bir ekonomiye geçiş sağlanır.

Ülke enflasyonu oranlarının belirlenmesi için ücretler istihdam üretim ve tüketim miktarı ekonomik veriler ama fiyatları döviz kurlarındaki değişim kredi büyüklüğü gibi seçenekler ekonomiyi önemli derecede etkileyen faktörler olarak algılamakta. Bu değerlere bağlı olarak ülke içi enflasyon durumu ortaya çıkmaktadır.

Faiz Oranı Değişmesini Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

Çeşitli faktörlerle değişime uğrayan faiz oranları ülke dengesini belli dönemlerde sekteye uğratırken faiz artırıcı veya düşürücü para politikaları Merkez Bankası tarafından uygulanarak faiz oranlarında değişme yaşanır.
Bu değişimle beraber vatandaş ve yatırımcıya doğrudan etkileyen durumlar oluşurken faiz oranlarının değişmesi ile finans sahasında işlem hacminde bulunan araçlarında değerlerinde bir takım farklılıklar oluşur.

Faiz oranları yükseldiğinde ülke içi tüketici ve yatırımcı birçok yönüyle etkileyeceği gibi tasarruf konusu ortaya çıkacaktır. Faizin yükselmesiyle birlikte o ülke sıcak paranın girişiyle artış gösterirken ihracat azalarak İthalat belli oranda artış gösterir yani işin özeti uluslararası alanda kan kaybeden ülke için rekabet gücü azalırken faiz oranlarının artması hem vatandaş hem de yatırımcı biri için olumsuz bir etki oluşturur.

Mevduat Hesabı Ve Taksitli Ödeme Tablosu Faiz Ödemesi Nasıl Hesaplanır ?

Öncelikle en çok kullanılan yaygın olarak tercih edilen faizli ödeme tablosunun hesaplama formülünü sizlere vermek istiyorum.

Bu formülde kullanacağımız ‘Faiz’ değeri faiz yüzdesi olmayıp, faiz oranı olacaktır. Örnek vermek gerekir ise 1 aylık  faiz %1 olacak ise formülümüzde 0,01, yüzde 0,80 ise 0,0080 olarak kullanacağız. Yapılacak ödemeler ayda bir değil, 3 ay’da bir yapılacak ise kullanacağımız oran, 3 aylık basit faiz yani verilen aylık oranın üç katı olacaktır.

Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı Hesaplama Formülü

Vadeli mevduat faizi hesaplanırken aşağıda belirttiğimiz faiz oranları kullanılarak hesaplama yapılmaktadır.

vadeli hesap faiz hesaplaması nasıl yapılır

faiz stopaj hesaplamasi

Stopaj % si yapılacak vade oranına göre değişiklik gösterecektir. Altı (6) aya kadar vadeli (6. ay dahil) TL hesaplar için 15, doviz hesaplar için 18, 6 aydan 1 yıla kadar vadeli (1 yıl dahil) TL hesaplar için 12, doviz hesaplar için 15, 1 yıldan uzun vadeli TL hesaplar için 10, doviz hesaplar için 13, olarak alınacaktır.

” Net Faiz Getirisi :Brüt Faiz Tutarı – Stopaj Tutarı “

Sizlere daha önce yayınlamış olduğumuz yine faizle alakalı konumuz olan Bileşik Faiz Nedir Ve Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır konumuz ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Faiz Nedir ve Faiz Hesaplama Yöntemleri Nelerdir ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
esenlerde evlere iş veren firmalar
İstanbul Esenlerde Evlere İş Veren Firmalar (ONLİNE ÖRGÜ SATIŞI)

Konumunun son derece uygun olması nedeni ile İstanbul...

x