Faizsiz Esnaf Kredisi ( 50 Bin TL KOSGEB KREDİSİ )

 

Ülkemizde son yıllarda küçük işletmelerin büyük kurumlardan dolayı piyasadan çekilmeye başlamaları söz konusu olmuştur. Bu yüzden devlet küçük esnaflara bazı desteklerde bulunmaktadır. Bu desteklerden biri 2018 yılında gelmiştir. Yeni yılla birlikte devletin sunduğu esnafa faizsiz kredi desteği esnaflara sunulmaya başlanmıştır. Devlet bu krediyi  esnaflık yapmak isteyen Türk vatandaşlarına KOSGEB ve bazı anlaşmalı bankalar aracılığı ile sunmaktadır.

Esnaflık hayali kuran vatandaşlarımıza sunulan bu kredi faizsiz olup kolay ödeme seçenekleri de bulundurmaktadır. Böylelikle esnaflık yapmak isteyenler yapacakları harcamaları taksitli bir şekilde ödeme imkanı bulacaklar ve işlerini ertelemek zorunda kalmayacaktır.

Bu kredinin en cazip yönü  faizsiz esnaf kredileri arasında en iyi olmasıdır.31.12.2016 tarihli Resmi Gazete’ de esnafa özel faizsiz kredi kampanyasının yolu açılmıştır. Yönetmelikteki maddelerde kredinin ayrıntıları hakkında geniş bilgi verilmektedir. Kredinin kullanım şartları, faizleri, vadeleri bu yürürlükte açıklanmıştır. Yönetmelikte verilen bilgiye göre bankaların sunduğu kredide,  esnaftan faiz talep edilmezken kredi faizi KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.

Böylelikle ihtiyaç sahibi esnaflara KOSGEB faiz desteği yapmış oluyor. Özellikle yeni esnafa faizsiz kredi verilecek yapılan bu desteğin amacı küçük ölçekli işletmeleri canlandırmak ve ekonomiyi canlandırmaktır.

Faizsiz Esnaf Kredisi Resmi Gazete Açıklaması

Yönetmelikte esnaf ve sanatkarların tanımı şu madde ile bildirilmiştir. Yönetmelik maddesi şu şekildedir: ‘Esnaf ve sanatkâr, İster gezici ister sabit bir mekânda bulunsun, Esnaf ve Sanatkâr ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulunca belirlenen esnaf ve sanatkâr meslek kollarına dahil olup, ekonomik faaliyetini sermayesi ile birlikte bedenî çalışmasına dayandıran ve kazancı tacir veya sanayici niteliğini kazandırmayacak miktarda olan, basit usulde vergilendirilenler ve işletme hesabı esasına göre deftere tabi olanlar ile vergiden muaf bulunan meslek ve sanat sahibi kimseleri kapsar.

Bu kredi  yönetmeliğe uyan esnaf ve sanatkarlara sunulan bir kredidir.

kosgeb hibe krediye nasıl başvurulur

31.12.2016 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete’ de esnaflık yapmak isteyenler için sunulan kredinin 1/1/2017 tarihinden itibaren Halk Bankası aracılığı ile kullandırabileceği bilgisi verilmiştir. Bu krediyi kullanmak için Esnaf ve Sanatkarlar Koopertifi ‘ne kayıtlı olmanız gerekmektedir. KOSGEB anlaşma sağladığı bankalarla bu kredi için esnaflara destek olmaktadırlar.

Bu desteği anlaşma yaptığı bankalarla kullandırttığı kredinin faizini ödeyerek yapmaktadır. KOSGEB’in bu krediyi sunmasındaki amacı esnafların üretim ve kalite standartlarını artırmaları, ihtiyaç duydukları finansmanı karşılamaları, istihdam yaratarak işsizlik oranına etkide bulunmaları, uluslararası rekabete katılabilmeleridir.

Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Esnaf faizsiz kredi şartları bu krediye başvurmanız için bazı şartlar aranmaktadır. Bunun yanı sıra başvuruda bulunurken teslim etmeniz gereken evraklar da bulunmaktadır. Bu evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Esnaflık için başvuran kişinin nüfus cüzdanı
 • Kooperatiften alınacak ortaklık beyannamesi
 • İkametgah belgesi
 • Muhasebeden alınmış son döneme ait hesap dökümü
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Esnaflar odasına kayıtlı olduğunuza dair belge
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Şoför esnaflar için ticari aracın ruhsatı

Banka kefil talep etmişse sunulan kefilin esnaf olması halinde gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı
 • Vergi levhası
 • Esnaflar odasına kayıtlı olduğuna dair belge
 • Esnaf sicil belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Vergi dairesinden alınmış muafiyet belgesi

Yukarıda belirtilen evraklarla herhangi bir Halk Bankasına başvuruda bulunabilirsiniz. Bu krediyi kullanabilmek için esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri ortağı olmanız gerekmektedir. Bankaya yukarıda belirtilen evraklarla başvuru yaptığınız taktide kooperatif sizin gelir ve kazançlarınızı araştırır ve istihbarat raporu hazırlar ve kefalet haddini öngörür, kredi teklifini Halk Bankasını bildirir, Halk Bankası tarafından tekrar yapılan araştırmalar sonucu olumlu olursa krediniz onaylanmış ve kullanıma hazır olur.

Esnafa Faizsiz Kredi Haberi Ve Duyurusu

Esnaflar için sunulan esnafa faizsiz kredi müjdesi resmi gazete aracılığı ile verilmiştir. Devlet esnafa faizsiz krediyi Halk Bank aracılığı ile kullandırıyor. Halk Bank ‘ tan kullanılacak olan bu kredi için uygulanan faizi KOSGEB karşılayacağı için esnaf bu krediyi faizsiz olarak kullanmış olacak. Bu kredi 50.000 TL ‘ ye kadar esnaf kredisi kullandırılabilecek. Üstelik kullandırılan bu kredi 12 ay ertelemeli olarak 3 aylık periyotlarla ödenebilecek. 12 ay erteleme  sonrasında 3 aylık periyotlarla 8 eşit taksit olarak ödenecek olan krediye toplamda 36 ay vade uygulanmış olacak. Bu krediyi kullanmak için yönetmelik kişilerde belli şartlar aramaktadır.

hibe kredisine nasıl başvurulur

Bu şartların başında Esnaf ve Sanatkarla Odasına kayıtlı olmak, Esnaf ve Sanatkarla Sicil Müdürlüğüne kayıtlı olmak, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri ortaklığı olmamak, 18 yaşını doldurmuş ve gerçek kişi olmak gelmektedir. Aynı zamanda daha önce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefaret Koopertafileri Birlikleri ‘ den kredi kullanmış olanlar bu kampanyadan faydalanamazken, özel bankalara borcu olanlar herhangi problem yaşamayacaklardır. Tabi bu borç kredi notunu olumsuz etkileyecek bir noktada değilse.

Bu kredi için faiz talep edilemezken bazı masraf kesintiler yapılmaktadır. Banka tarafından konulan 300 TL ‘ lik bloke tutar ,100 TL kooperatif kesintisi, 500 TL komisyon tutarı, 360 TL bankanın yaptığı hayat sigortası bedeli kredinize eklenir.

Esnafa Faizsiz ( 0 Faizle ) Kredi Veren Bankalar

Esnaflar için KOSGEB ‘in anlaşmış olduğu banklar bulunmaktadır. Ancak anlaşmaya dahil olan bankalar faizsiz kredi kullandırabilmektedirler. Bu bankalar esnafa kullandıracak oldukları kredinin fazini KOSGEB ‘ den talep ederler böylelikle faizsiz kredi kullandırmış olurlar.

 • Vakıf Bankası
 • Halk Bankası
 • Garanti Bankası

Bu bankalardan esnafa faizsiz kredi kullanmak isteyen esnaflar KOSGEB e kayıtlı olmalıdırlar. Aynı zamanda kayıtlı olanların da belgelerinin ve beyannamelerinin güncellenmiş olması gerekir.

KOSGEB Halkbank Esnaf Kredisi Başvurusu Nereye Yapılır ?

KOSGEB ile anlaşmalı olup esnafa faizsiz kredi halkbank ‘da Gelir vergisi kanunun 193. Maddesinde geçen meslek kollarından olan el dokuma, bakır işletmeciliği, çini- çömlek yapımı, ahşap oyma, kaşıkçılık, bastonculuk, oyacılık ve yemenicilik gibi sanatlarla uğraşan sanatkarlar , esnaf vergi muafiyeti belgesi olan esnaflar için tamamen faizsiz kredi kullandırılmaktadır.  Halk Bank’ın kullandırdığı bu kredi yönetmelikte de bildirildiği gibi 50.000 TL ye kadardır. Toplamda 36 ay vadeli olan bu krediyi ödeme şekli esnaflar için kolaylaştırılmak adına 12 ay ertelemeli sonrası için ise 3’er yada 6’şar ay aralıklarla 24 vadede ödenebilmektedir. Böylelikle, bu krediyi kullanan esnafların masraflarını kredi ile karşılarken geri ödemesini rahatlıkla yapabilmektedir.Bu kredide tahsis ücretsizdir.

Kredinin faizi KOSGEB tarafından karşılanmak şartıyla esnaflara faizsiz olarak kullandırılır. Halk Bankası kredisi için öncelikli olarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu KOSGEB yada Halk Bank ‘a yapabilirsiniz. Halk Bank başvurunuzu Halk bank şubelerinden, www.halkbankkobi.com.tr ‘ den, 444 0 401 numaralı müşteri hattından veya Halk Bank mobilden yapabilirsiniz. Ön başvurunuzun onaylanmasının ardından bankanın sizden talep ettiği evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bu evraklar; esnaflık için başvuran kişinin nüfus cüzdanı , 2 adet vesikalık fotoğraf, esnaflar odasına kayıtlı olduğunuza dair belge, esnaf sicil tasdiknamesi, vergi levhasının fotokopisini kapsamaktadır. Bu evrakları hazırlayarak size en yakın Halk Bank şubesine gitmelisiniz.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredi Hakkında Merak Ettiğiniz Detaylar ( Eğitim Videosu )

Kobiler için sağlanan 50 Bin TL esnaf kredisi için tüm detayları aktardık fakat, yine de eğitici bir video ekleyerek aklınıza takılan tüm detayları pekiştirmek istedik. Hibe kredilerle ilgili aklınıza takılan tüm soruları bizlere konumuz altından cekinmeden sorabilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
bankamatik para çekme limitleri
Bankaların Bankamatik (ATM) Günlük Para Çekme Limitleri

Teknolojinin gelişim göstermesi ile beraber, Dijital Bankacılık sektöründe...

nakit avansa faiz alınır mı
Faizsiz Nakit Avans Veren Bankalar

Acil nakit gereksinimlerinde öncelikli olarak başvurduğumuz bankalar, herhangi...

x