finanskredirehberi.com

Faktoring Nedir ? Faktoring Avantajları Nelerdir ?

Tarih: 05.08.2017
Güncel: 11.09.2018

Sizler için ticari anlamda çok kullanılan Faktoring nedir ? Bu terimden bahsedeceğiz. Faktoring mal ve hizmet satışlarından meydana gelen fatura ya da faturanın yerine kullanılan belgeleri dayanarak vadeli olan alacakları bir Faktoring şirketine temlik edilmesi ile ilgili tahsilat ve finansman hizmetlerini sağlanması olarak belirtebiliriz.

Yani vadeli satış yapan bir firmanın yapmış olduğu satışlardan meydana gelen alacak haklarına Faktoring şirketleri üzerinden satın alma yöntemine dayalı olan bir finansman sistemidir.Özellikle ülke genelinde birçok firmanın ilgi gösterdi Faktoring sistemi birçok vadeli alacaklara likidite ve hareket kolayla kazandırıp işletmenin en büyük bir ihtiyaçlarından biri olarak bilinen nakit ve sıcak para girişi ne oluşturan en ciddi seçeneklerden biri olarak görülmekte.

Birçok faktörün kuruluşu yapacağınız sözleşmeler sayesinde alacaklarınızı etkili ve güvenli bir şekilde tahsile direkt nakit akışı sağlamaktadır. Özellikle Faktoring satışlarınızı nakite dönüştüren özel faktoring firmaları, işlerini büyütmek isteyenler için nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak nasıl açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Eski tarih nerden günümüzde özel bir gelişim aşaması kaydeden Faktoring, Fenikeliler ile bir sürecin başlayıp gelişme ve temel oluşturma sistemi Eski Roma dönemine kadar dayanmaktadır.

faktoring sözleşmesi nedir

O dönemde faktör olarak isimlendirilen kişilerin ticaretle uğraşan tüccarların ürünlerini satıp depolama işlemlerini gören çeşitli hizmetler sağlamışlardır. Günümüzde ise Faktoring kavramı ilk defa Alman bankerler tarafından görüldüğü bilinse de adeta yardımcı Tüccar sistemi olarak tanımlayabiliriz.

Ülkemizde Faktoring Kavramı Ve Anlamı

Ülke genelinde Faktoring sistemine aşamalar kaydetmesi 1980 darbesinden sonra dışa açık özel ekonomi politikaları ile ihracata dayalı sanayileşme stratejilerine benzerlik göstermesi ile yol almıştır.Özellikle insanlara kredi ve finans sağlamakla görevli bankacılık sisteminde faktoring mantığı, daha düzeyli ve özel tekniklerle yararlanabilme olanakları sağlamaktadır.

1983 yılından günümüze ödünç para verme işleri hakkında kanun hükmünde kararname ile Türkiye geneline yerleşen faktoring sistemi alacağınıza karşılık ödemelerde bulunup finansman sağlanması için kurulan faktoring şirketleri gün geçtikçe daha belirgin bir görünüm kazanmaktadır.2012 yılının Aralık ayında yürürlüğe giren özellikle de finansal kiralama faktoring ve finansman Şirketleri Birliği kanunu adı altında daha güçlü bir sisteme sahip olan Faktoring faaliyetleri daha kalıcı ve yapısal bir görünüme kavuşmuştur.

Yapılacak olan faktoring işlemleri için alıcı ve satıcı tarafından büyük avantajlar oluştururken ihracatın artması için önemli bir sistem olarak yorumlanmaktadır.Akreditif işlemler için kullanılacak kredi koşullarına alıcıya sağlayan faktoring şirketi alıcı ve satıcı ya güven ortamı içerisinde tutan tüm ticari işlemlerin şirket adına hacmini artırarak 90 güne kadar vadeli alışverişe imkan sağlayan özel bir prosedür alanıdır.

faktoring hizmetleri nelerdir

Bir çok alıcı için borçların zamanında ödenmesi ile bankalar nazarında kredibilite sürekli artış gösterir. Kredibilitesi artan firmalar ilerleyen zaman diliminde büyük avantajlar elde ederek kurt politik sorunlar ya da ürün transferi gibi riskleri ortadan kalkması da bu tarz firmalar için söz konusu.

Fakat unutulmaması gereken en önemli olumsuz durum bazı faktoring şirketlerinin bir çok bankada mevcut bağlantılarının yapılan değerlendirmede olumsuz netice alması karşısında “riskli grup” adı verilen sisteme dahil olmaları ile firmaların kredi durumları da negatif görünüm oluşturabilir. Seçimini yapacağınız faktoring şirketinin işlemlerinizi geç yapması veya komisyon ücretlerinde yüksek rakamlar belirtip belirtmesine dikkat etmenizde fayda var.

Faktoring İşlemlerinin Avantajları Nelerdir ?

Faktoring şirketkeri ile çalışmanın avantajları özellikle dış ticaret açısından büyük bir rekabet ortamı oluşturan Faktoring fatura ve muhasebe kayıtları gibi işlemlerde firmaya büyük ayrıcalıklar sağlarken işlem kayıtlarının şirket adına azaltılması da söz konusu. Satıcının rekabet etme gücünü oldukça üst seviyelere çıkaran Faktoring şirketleri sözleşme yapılması durumunda alacakların değeri kadar özel bir avantaj sağlamakta.

Ayrıca firmalar için kredi değerliliğinin artması adına büyük bir katkı sağlarken stoklar borçlar ve alacakların azaltılması için bilançoların likit pozisyonuna getirilmesi sağlanmakta. Yani mevcut şirketin belli bankadan kredi kullanması da kolaylaşırken karşı tarafın da borçlarını düzenli şekli ödemesi durumunda kredi limitinin banka gözünde artması da söz konusu.

Özel bir finansman sistemi olmasına karşın Türkiye’de oldukça hızlı bir gelişim safhası gösteren Faktoring, finans piyasalarının son dönemde oldukça ilgi gören bir enstrümanı olarak nitelendirilmektedir. Her çeşit hizmet ve mal satışının meydana gelmesiyle oluşan vadeli alacak döngüsünü Faktoring şirketine devredilmesi ile firmalar büyük avantajlar elde ederken Türkiye’de Faktoring sisteminden en fazla küçük ve orta ölçekli işletmeler ile Tekstil, Demir Çelik, Otomotiv, Gıda, yedek parça, Büro Makineleri, Sağlık ve Temizlik Hizmetleri gibi firma ve işletme alanları faydalanmaktadır.

Faktoring İşlemlerinin Dezavantajları Nelerdir ?

Firma adına oluşturulan olacak hakkının satışı konusunda bir çok firma tarafından bir olumsuz pozisyon olarak adlandırılırken işletmeye göre alacak hakkını satmış bir firma için gerçek anlamda likit bir varlık olarak tanımlanan finansal alacaklarını elden çıkarmış olur.

Bu durumda finansman yönünde bir olumsuz durum olarak algılanabilen pozisyon ile ilgili bazı satıcı işletmeler alacak haklarını özel satışı ile ilgili Finansbank oluşturan firmalara kredili olmak suretiyle mal satışında bulunmak istemeyebilir.

Faktoring firmalarıyla çalışmanın diğer bir dezavantajı ise  uluslararası Faktoring işlemlerinde uygun bir muhabir faktör bulunamaması nedeniyle kredi limitlerinin belirlenmesi aşamasında alacakların belli tahsilat ve takibi için alacak haklarının belli ölçüde korunması adına yapılması gereken işlemleri geciktirirse, firma için bu gecikmeler önemli sorunları beraberinde getirecektir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Faktoring Nedir ? Faktoring Avantajları Nelerdir ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
faiz kelime anlamı ve faiz hesaplama formülleri
Faiz Nedir ve Faiz Hesaplama Yöntemleri Nelerdir ?

Sümerlerden günümüze yaklaşık 5000 yıllık bir tarihi süreçten...

x