finanskredirehberi.com

Faturalı Cep Telefonu (GSM) Hatlarına Kredi

Tarih: 16.03.2018
Güncel: 31.08.2018
cep telefonu hattına kredi nasıl çekilir

Artan nakit ihtiyaçları, finansal desteklerin yetersiz olması gibi durumlarda, şüphesiz ki vatandaşlarımız öncelikli olarak kredilere başvuru yapıyor. Bilindiği gibi bankaların sunduğu kredilerin alınabilmesi için, sağlanması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar kısaca sizlerin kredi notu, aylık geliriniz vb gibi değerlendirmelerdir. Bu gibi şartlara bakan bankalar, yetersiz profili gözüken kişilere, kredi olanağı sunamazlar.

Nakit gereksinimi içerisinde olan vatandaşlarımız uzun zamandır kredi alamayınca farklı alternatifler denemişler ve ortaya faturalı hatlara kredi kavramı çıkmıştır. Faturalı hatlara kredi genel anlamda, bankalar tarafından riskli gözüken kişilere sağlanan bir kredi durumudur. Peki Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom faturalı hatlara kredi nedir, faturalı hatlara kredi nasıl alınır, faturalı hat kredisi gibi başlıklara detaylı olarak cevaplar verelim.

Turkcell Vodafone Ve Türk Telekom Faturalı Hatta Kredi İmkanı

Faturalı hatta kredi kavramı, 3 büyük operatör şirketi olan Turkcell, Vodafone, Turk Telekom tarafından sağlanmaktadır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, krediyi bu operatörler vermiyor. Sizler Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya hesaplarınızda gezerken, ‘’Faturalı Hattınıza Kredi Verelim’’ gibi ibareler görmüşsünüzdür. İşte faturalı hat kullananlara kredi kavramının başlangıç noktası budur.

Toplumda kredi alamayanlara fırsat verme gibi durumlardan kar sağlamak isteyen şirketler türemiştir ve yaklaşık 5 bin TL’ye kadar kredi olanağı sunmuştur. Kısaca açıklayacak olursak eğer, bu şirketlere sizler form dolduruyorsunuz ve formun karşılığında sizleri arıyorlar. Daha sonra almak istediğiniz kredi tutarını belirliyorsunuz. Bu da genel olarak 1.000 TL ile 5.000 TL arasında oluyor.

Daha sonra kredi başvurusu alınıyor ve sizlerin profili inceleniyor. 2-3 bin TL civarında kredi almak için mutlaka 6 ay faturalı hat kullanıcısı olmanız ve aynı zamanda bazı şartlar aranıyor. Buna ek olarak 5 bin TL tutarını almak için de, en az 1 yıl boyunca faturalı hat kullanmış olmanız gerekiyor. Daha sonra bu kişiler sizlerin adına onay dahilinde tarifenize ek telefon alıyor. Bu telefonu da satarak, üzerinden karını alıyor ve size paranızı veriyor.

turkcell hatlı telefona kredi çekme

Şimdi daha iyi anlaşılması için sizlere bir hesaplama yapalım. Örneğin sizler 1 senedir Vodafone hat kullanıyorsunuz ve kredi çekmek istediniz. Profiliniz incelendi ve en pahalı telefonu almaya uygun görüldünüz. Piyasadaki en pahalı telefonun da 5.500 TL olduğunu düşünecek olursak eğer, sizlere 5 bin TL verilir ve 500 TL de şirketin karı olarak kendilerinde kalır. Bunun faizi de eklendiği zaman sizler 24 aylık süre içerisinde aylık 300 TL civarında ödeme yaparsınız ve 5 bin TL tutarında kredi çekmiş olursunuz.

Aslında bu işlemi yapmak için aracı kurumlara ihtiyacınız yoktur. Sizlerde gidip bir telefon alıp, bunu sahibinden veya letgo gibi alanlarda 200-300 TL altına satabilirsiniz. Hem herhangi bir şüpheye düşmezsiniz hem de daha fazla para cebinizde kalır. Çünkü bu işi yapanların çoğu, toplumda dolandırıcı olarak yer alıyor. Bu yüzden son derece dikkatli olmanızı öneririz.

Faturalı Hattıma Nasıl Kredi Kullanırım ?

Peki son çare olarak bu yönteme başvurmak istediniz ve kredi alamadığınız için, faturalı hatlara kredi durumundan faydalanmak istiyorsunuz. Bu durumda ne yapmanız lazım? Bankalardan kredi başvurunuz sürekli olumsuz sonuçlanıyor ve acil olarak 4.000 TL ile 5.000 TL arası acil paraya ihtiyacınız varsa, Faturanıza ek olarak aldığınız cep telefonunu kutusunu bile hiç açmadan faturası ile beraber internet üzerinden(letgo, sahibinden) ya da ikici el telefon alım ve satımı yapan dükkanlardan size en uygun gelen fiyatı alarak, satmanız son derece mantıklı olacaktır.

Bayiinin sizden alacağı 500 TL aracı olarak yer aldığı için aldığı 500 TL ücretin yanında, yaptığınız pazarlık sonucu 300 TL civarı zarar ile telefonun satışını yapabilirsiniz. Genel olarak sistem bu şekilde ilerliyor. Kredi başvuru yapmak için ise, sizlere en yakında olan GSM sağlayıcınızın şubelerine gidebilir veya komisyon ile bu işi yapan şirketler ile görüşebilirsiniz.

Faturalı Hatta Kredi Şartları

Faturalı hatlara kredi alabilmek için sizlerin en az 6 ay boyunca aynı operatörü kullanıyor olmanız ve aynı zamanda borçlarınızı düzenli olarak ödemiş olmanız gerekiyor. Örneğin 6 aydır kullanıyorsunuz ve sabit 49 TL faturanız var. Bu faturaları aydan aya düzenli, son ödeme tarihi geçmeden ödemek büyük bir avantaj olacaktır.

vodafone ve türk telekom hatlara kredi

Böyle bir durumda 2-3 bin TL bandında kredi alma durumunuz vardır. Bunun dışında 1 sene eğer sizler ödemelerinizi düzenli yapar ve güvenilir müşteri profilinde yer alırsanız da, 5 bin TL’ye kadar kredi alma durumunuz bulunmaktadır. Eğer ödemelerini düzenli yapmıyorsanız, maalesef ki faturalı hatlara kredi imkanından yararlanamazsınız.

Faturalı Hatta Kredi Örnek Ödeme Planı

Örneğin 4-5 bin TL tutarına bir paraya ihtiyacınız var diyelim ve ne yaparsanız yapın, bu parayı bulamadınız. Böyle bir durumda 5 bin lira değerinde olan(İphone X) telefonu alıyorsunuz. 36 Ay vadelendirdiğiniz zaman aylık ödemeniz gereken faizler ile birlikte ortaya çıkan tutar 180 TL oluyor.

Anlaşmalı bankalar olmasından dolayı, ekstra herhangi bir faiz ödemesi de yapılmıyor. Siz cebinize 5 bin liranızı alıyorsunuz ve herhangi bir telefon satıcısına gidiyorsunuz. 500 TL gibi bir komisyon ödemesi yaptıktan sonra 4.500 TL ile evinize geliyorsunuz.

Bayilerin çok güzel para kazandıkları yöntemin bu olduğunu sizlere söyleyebiliriz. Ayrıca acil nakit ihtiyaçlarınız olduğu zaman da değerlendirebileceğiniz bir durumdur diyebiliriz. Bu şekilde kredi çeken birçok vatandaşın olduğunu sizlere söyleyebiliriz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Faturalı Cep Telefonu (GSM) Hatlarına Kredi
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartı bloke kaldırma
Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır ?

Günlük alışverişlerde kullanılan kredi kartları zamanla nakit paraların...

konut kredisi faiz oranları ne olur
Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi ? (2020 ÖNGÖRÜ)

Gelişen ve değişen ekonomik etkenler ve siyasi hareketler...

x