finanskredirehberi.com

Fed Faiz Artırırsa Dolar ve Euro Nasıl Etkilenir, Ne Olur?

Tarih: 17.11.2018
Güncel: 06.04.2019
fed faiz arttırırsa ne olur

Fed faiz artırırsa dolar ne olur? Fed tarafından yapılacak olan faiz artışı doların ülkemizdeki durumu nedeniyle merak edilen konulardan biri olmuştur. Türkiye’de yaşanan enflasyon her geçen gün döviz kurlarının hareketlerini merak etmemizi sağlamaktadır. Dolar ve Euro’nun şu anda yüksek bir değere sahip olması herkesin aklında tek bir soruyu getirdi; “Acaba Fed faiz artışı olacak mı veya artmaya devam edecek mi?”.

Bu yazımızda Fed’in ne olduğunu, Fed faiz artışının doları veya Euro’yu nasıl etkilediğini ve bu artışın alt üzerindeki etkisinin de nasıl olduğunu anlatacağız.

Fed Nedir?

Fed aslında Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın kısaltmasıdır. Banka “Federal Reserve System” ismiyle anıldığı için ona kısaca Fed denmektedir. Banka 1913 yılında kurulmuştur ve merkezi Washington olarak belirlenmiştir. Fed; Amerika Birleşik Devletleri’nin para politikalarını yürütmek ve düzenlemek, finans sistemindeki istikrarı sağlamak, finans kuruluşlarını düzenlemek ve denetlemekle görevlidir.

Fed Faiz Artışı Neden Yapılır ve Etkileri Nelerdir?

Fed faiz artışı Amerikan dolarının diğer paralar üzerindeki etkisini artırmak için yapılan bir işlemdir. Fed bu artış ile piyasalardaki dolar bazlı düzenlemeyi sağlamaktadır.

Fed faiz artırırsa ne olur, Fed faiz artışı gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkelerin ekonomilerini etkilemektedir. Şu anda yaşanan krizden ve diğer sebeplerden dolayı bu faiz artışı Türkiye ekonomisini de doğrudan etkilemektedir. Yatırımcılar istikrarsız ve risk altında olan ülkeler yerine başka ülkelere yönelmeye başlayacaktır. Dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri yatırımcılar tarafından tercih edilen ülke olacaktır. Bu sayede doların değeri ile beraber Amerika Birleşik Devletleri piyasasındaki hareketlenme de artacaktır.

Yaşanan faiz artışının etkileri ne zaman hissedilir? Fed’in yaptığı faiz artışının sektörler üzerindeki etkisi 6 ayda hissedilmektedir. Sektörlerin etkilenmesi diğer alanlara göre daha uzun sürmektedir. Fed faiz artırırsa borsa ne olur? Hisseler ve döviz piyasaları faiz artışından anında etkilenmektedir. Bu etkinin yansımaları en çok gelişmekte olan ülkeler ile az gelişmiş ülkelerde gözükmektedir.

Fed faiz artışının Amerika Birleşik Devletleri’ne faydası nedir? Fed faiz artışı sonrası Amerika Birleşik Devletleri’nin yatırım merkezi olarak kullanacak yatırımcıların sayısı artacaktır. Bu da ülkeye giren sıcak paranın artması demektir. Amerikan doları dünya üzerinde en çok bulunan para birimidir. Bu yatırımlar sayesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne dolar geri dönecektir ve dolar rezervi artacaktır. Bu artış diğer ülkelerdeki dolar rezervinin düşmesini sağlamakla beraber doların değerlenmesini sağlayacaktır. Yani diğer ülkelerin ekonomisi üzerinde bir etki olacaktır.

Fed Faiz Artışıyla Neden Döviz Kurları da Artmaktadır?

Fed faiz oranı neden dövizleri etkilemektedir? Fed faiz artışının yaşanmasından sonra yatırımcıların Amerika Birleşik Devletleri’ni seçmeye başlayacağını belirtmiştik. Yatırımcılar faizin daha fazla olduğu ülkelere yönelmektedir. Bu da diğer ülkelerden yatırımlarını çekmeleri anlamına gelmektedir. Çekilen yatırım diğer ülkelerdeki sıcak para akışının yavaşlamasını sağlamaktadır.

Yatırımcılar paralarını döviz aracılığıyla çekmek isteyecektir. O zaman yatırımcıların çekildiği ülkelerde bulunan döviz rezervinde azalmalar olacaktır. Gerekli döviz miktarını karşılamakta zorluk çekmeye başlayacaktır. Bu da döviz kurlarında yükselmeye yol açacaktır.

Fed Faiz Artışı Türkiye’yi Nasıl Etkileyecektir?

Fed’in faiz artırımı Türkiye’yi nasıl etkiler? Fed faiz artışı ile beraber Türkiye’deki döviz kurunda artış yaşanacaktır. Özellikle dolarda büyük artışlar yaşanabilir. Fed’in faiz artışı doların Amerika Birleşik Devletleri’ne geri dönüşünü sağlamaktadır. Faiz artışından sonra Türkiye’deki yatırımcılar Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru ilerlemektedir. Bunun üzerinde yatırımlarını dolar üzerinden geri almaktadır.

fed nedir fed ne demek

Bu da Türkiye’deki dolar rezervini zorlamaktadır. Dolar talebi fazla olup ülkede yeterli kadar dolar olmayacaktır. Sonuç olarak doların karşılanamaması nedeniyle değeri artacaktır. Bu ülkelerin cari açığının artmasını sağlayacaktır. Cari açık artınca ülkenin parası değer kaybedecektir ve bu enflasyonun habercisi olacaktır. Cari açığın artması ticareti etkileyecektir. Ticarette kullanılan para ve ülkenin para değerinin düşmesi sadece doların değil euronun da yükselmesini sağlayacaktır.

Sıcak paranın ülkeden çıkarılması ne demek? Ülkeye sıcak para yatırımcılar sayesinde girmektedir. Yabancı yatırımcılar ile gelen sıcak para ülkedeki döviz rezervinin dengede olmasını sağlamaktadır. Döviz rezervi dengede olduğu zaman ülkenin parasının dövizlere karşı olan değeri de dengede olur. Fakat başka bir ülkenin sağlayacağı faiz artışı yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Bu durumda yaşanan Fed faiz artışı yatırımcılar Amerika Birleşik Devletleri’ne çekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki finansal ürünlere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar diğer ülkelerindeki yatırımlarını çeker. Bu da sıcak paranın ülkeden çıkarılmasını sağlamaktadır.

Fed Faiz Kararı Sonrası Altının Durumu

Doların artışı altın fiyatlarını da etkilemektedir. Böyle Fed faiz artışı altını da etkilemiş olur. Altın fiyatları ons üzerinden sağlamaktadır. Ons; 31,10 gram has altına denk gelen bir İngiliz ölçü birimidir. Ons fiyatları dolar üzerinden sağlanmaktadır. Ons fiyatları Türkiye’deki altın fiyatlarını da etkilemektedir. Etkilemeler şu şekildedir:

  • Ons altın fiyatları ile doların değeri yükselirse Türkiye’deki altın fiyatları yükselir.
  • Ons altın fiyatları ile doların değeri düşerse Türkiye’deki altın fiyatları düşer.
  • Ons altın fiyatları yükselir, doların değeri düşerse Türkiye’deki altın fiyatları sabit kalabilir ya da düşer.

  • Ons altın fiyatları yükselir, dolar ile Türk lirasının karşılıklı değerleri düşerse Türkiye’deki altın fiyatları sabit kalabilir ya da yükselir.

Kısaca; Fed faiz artışı Türkiye’deki dolar, Euro ve Altın’ın değerlenmesini sağlayacaktır. Döviz rezervi azalacaktır ve sıcak para akışı duracaktır. Bu durum cari açığa sebep olup enflasyonu oluşturacaktır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Fed Faiz Artırırsa Dolar ve Euro Nasıl Etkilenir, Ne Olur?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
mal beyanında bulunmama
7 Başlıkta Mal Beyanında Bulunmama Suç Mu, Cezası Nedir?

Yazımıza başlamadan önce mal beyanı nedir, bunu açıklayalım....

mastercard nedir
Visa Card Ve Master Card Arasındaki 5 Temel Fark Ne Oluyor?

Cüzdanımızdaki bir çok kredi kartı ve banka kartının...

x