Findeks kredi notu renkleri ne anlama gelir diyorsanız, bu yazımızda tüm soru işaretlerinin önüne geçeceğiz. Kredi notu sorgulama konusunda lider kuruluş olan findeks.com, büyük bankaların ortaklığı ile KKB tarafından kurulmuştur. Bankalar da kredi notu sorgulaması ve kredi değerlendirmesi yaparken Findeks üzerinde yer alan verileri çekerek işlem yapmaktadır. Bu konulara yabancı, daha önce bankalarla çalışmamış kişiler de Findeks üzerinde yer alan bilgileri ve renkleri yorumlamakta zorlanabiliyor. Çok basit bir tabir ile yeşil ve kırmızı renklerinin aslında ne anlama geldiği de ortada.

Yeşil güveni simgelerken, kırmızı ise tehlikeyi ifade eder. Kredi notu olarak ele aldığımızda ise kırmızı bir renk ile karşı karşıya kaldıysak, banka sicilinin kırmızı sinyaller verdiğini söylemek mümkündür. Şimdi gelin tüm renklerin incelemesini birlikte yapalım.

Kredi notu renkleri ve seviyesi şunlardır;

Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir?

Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması yaptığınızda karşınıza çıkacak rakamlar 0 ila 1900 arasındadır. Eğer kredi notunuzu 0 olarak görüyorsanız, kırmızı uyarı vermeyebiliyor. Çünkü kredi notunun sıfır olmasının tek sebebi sicilin bozuk olması değil, bankalarla herhangi bir ilişiğinizin olmadığını da gösterebilir. Tam da bu sebeple kredi notunun renkleri ve bize gönderdiği sinyaller çok önemlidir. Sadece findeks kredi notu renkleri değil, kredi notu sorgularken karşımıza çıkan verilerin tamamı çok önemlidir. Bu verilerden bazıları da şunlardır;

  • Kredi notu,
  • Banka sicili,
  • Toplam limit,
  • Toplam borç,
  • Limit – borç analizi,
  • Risk analizi.

Findeks ile kredi notuna bakmak istediğinizde, üstteki tüm bilgiler de rapor içinde yer alıyor. Bu bilgiler, kredi notunun oluşmasına sebep olan en büyük etkilerin başında geliyor. Eğer kredi notunun düşük olduğunu görüyorsanız, bu üstte saydığımız sebeplerin herhangi bir olumsuzluk içinde olduğunu söylemek de gayet mümkün. Şimdi daha basit bir anlatım yaparak kredi notu renkleri ne anlama geliyor, hep birlikte inceleyelim.

Çok Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
0-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Yeşil Kredi Notu Ne Anlama Gelir? 1499 – 1900

Yeşil rengi, yazımızın giriş bölümünde de belirttiğimiz gibi güveni temsil eder. Tam da buradan yola çıkarak genel banka sicilimiz ve kredi notumuzda herhangi bir problem olmadığını bize gösterir. Eğer kredi notunuz 1499 ile 1900 arasında yer alıyorsa findekse giriş yaptığınızda ekranın yeşil olacağını söyleyebiliriz. Elbette bu durumda yelkenleri suya indirmemek gerekiyor. Kredi notunu yeşil olarak görmek, her şey sorunsuz demek değil. Notunuz sınıra yakın bir yerde yer alıyorsa, yakın zamanda sarı olma ihtimali bulunuyor.

Sarı Kredi Notu Ne Anlama Gelir? 699 – 1299

Sarı kredi notu, kırmızı ile yeşil arasında yer alan, ne iyi ne de kötü olarak değerlendirebileceğimiz ortalama bir kredi notunu simgeler. Bu durumda bankalar sicilinizde sorun olmasa da, sizinle çalışmaya başlayacağında çekimser davranabilir. Kredilerin onaylanması bir süreçten geçebilir ve bu süreç içinde sizlerden ek teminatlar isteyebilir. Elbette bu durumda diğer analiz bilgilerinin de oldukça önemi vardır. Eğer kredi notunuzun düşmesine sebep olan durum bankalar tarafından olumsuz olarak karşılanıyorsa, kredi notunun çok daha fazla düşebileceğini unutmamak gerekiyor. Bu durumda da findeksin ücretli danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kırmızı Kredi Notu Ne Anlama Gelir? 0-699

Renginden de anlayacağınız üzere, çok riskli bir kredi notu seviyesidir. Bu kredi notu aralığına sahip olan kişiler, maalesef bankalardan kredi kullanabilme ihtimali en düşük olan kişilerdir. Elbette bankalarla yeni çalışmaya başlayan bir kişi de sıfırdan başlayacağı için, bu durumu çok da önemsememek gerekiyor. Kredili ürünler kullanarak ve düzenli ödemeler yaparak kredi notunu hızlı bir şekilde yükseltebiliyorsunuz.

Ama kredi notunuzun düşmesine sebep olan farklı etkiler bulunuyorsa, banka tüm bu durumları ekranlarında göreceği için zor bir dönem olacağı da söylenebilir. Kredi notu kırmızı olan kişiler bankalardan kredi çekemez, kefil ve teminat göstermeleri gerekir. Kefil gösterilmesi de kredinin onaylanması için yeterli bir sebep olmadığı gibi, avukata düşen borçlar varsa mutlaka bunların ödemesi yapılmalıdır. Kredi notunun düşmesine sebep olan durum ortadan kaldırılmadan kredi notunun yükselmeyeceğini de bilmelisiniz.

Kredi Notu Rengi Ne Olmalı?

kredi risk raporu nasıl yorumlanır

Herkesin merak ettiği ortak sorulardan birisi de kredi notunun renginin ne olduğudur. Kredi notunun seviyeleri, kredi çekerken dikkat edilen en önemli kriterdir. Bu sebeple de olumlu bir seviyede olması, en azından sarı olması kredi çekerken daha rahat onaylanmasına sebep olur. Kırmızı kredi notu seviyesinde bulunan kişiler bir üstte de belirttiğimiz gibi kredi çekerken oldukça zorlanır. Hatta açıkca söylemek gerekirse kredileri kesinlikle onaylanmaz ve mutlaka teminat göstermeleri gerekir.

Kredi notunu hızlıca yükseltmek için;

  • Düzenli ödemeler yapmalı,
  • Kredili ürünler kullanmalı,
  • Kredi kartının en az asgarisini ödemeli,
  • Kredi notunun düşmesine sebep olan durum ortadan kaldırılmalıdır.

Ayrıca ideal kredi notu seviyesi, kredi notu rengi ve kredi çekmek için en kritik kredi notu seviyeleri konusunda kapsamlı bir inceleme yaptığımız ve altın bilgiler paylaştığımız kredi notum kaç olmalı isimli makalemizi okuyarak da fikir edinebilir, kredi notunuzu hızlı bir şekilde nasıl yükseltebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir