Garanti BBVA Bankası kimin ve sahibi kim herkesin merak ettiği bir konu bunun sebebi son zamanlarda işlem gören ve tabelaları değişerek Garanti BBVA olan bankanın BBVA’sının açılımı nedir ve tarihçesi hakkında sizlere detaylı bilgiler aktaracağım.

Garanti bankası türkiyenin en çok kullanıcı kitlesine sahip olan özel bir bankadır. Sizleri daha fazla sıkmadan bakalım bu bankayı kim kurdu geçmişi nasıl bir inceleyelim

Garanti Bankası Kimin?

Peki, Garanti Bankası’nın sahibi kim;

Garanti Bankası’nın kuruluşunda Mahmut Nedim İrengün ve Halil Naci Mıhçıoğlu önemli isimlerdendir. Vehbi Koç’un arkadaşları olan bu kişiler Garanti Bankası’nın ilk şubesini Ankara’da açmıştır. Daha sonra Koç ve Sabancı Vakfı’nın bankada hisleri yer alır.

Fakat banka üzerindeki hissenin büyük kısmı Koç Holding’e aittir. Bankadaki hisseler Koç ve Sabancı’nın anlaşamaması üzerine Doğuş Grubu bankanın hisselerini satın alır. Daha sonra geçtiğimiz kısa zaman diliminde hislerin %49,85 oranı Meksikalılar tarafından satın alınır. Kalan hisseler halka açık bir şekilde bırakılır.

Garanti BBVA Ne Demek, Açılımı Nedir ?

Bugün bilinen adı Garanti BBVA olan Garanti Bankası 1857 yılında kurulmuştur. Meksikalı olan ortağı BBVA finansal hizmetler yeni ortağıdır. BBVA firması meksikadaki en büyük 3 banka arasındadır.

Garanti BBVA hisse oranı % 49,85, diğer kısım ise Borsa İstanbul üzerinde dolaşım oranı % 50,06 olarak belirlenmiştir. BBVA açılımı nedir, diye sorarsanız “Banco Bilbao Vizcaya Argentaria” olarak geçmektedir ve bir meksika bankasıdır.

Garanti Bankası Geçmiş Tarihçesi

Bankanın geçmişi 1946 yılında Ankara’da kurulmasıyla başlar. Bankanın kurulmasına 103 ortak katkıda bulunur. Bankanın kurulması için ayrılan sermaye 100’er liralık 25.000 hisseye ayrılmış 2,5 Milyon TL’dir.  Ankara’da ilk şube 21 Haziran 1946 tarihinde Anafartalar Caddesi’nde kurulur.

Daha sonra ikinci şubelerini açarlar. Bu ikinci şube ise İstanbul’da yer alan Bankalar Caddesi’nde açılır. Banka yaklaşık olarak 7 sene geçtikten sonra şube sayılarını giderek arttırır. Bu 7 sene içerisinde açılan şube sayısı 22 olur. Banka 1950 yılında merkez şubesini İstanbul Sirkeci Yeni Postane Caddesi’ndeki bina olarak belirler. 1983 yılında Doğuş grubu bankanın hisselerini satın aldıktan sonra 1993 yılında yurt dışına hisse ihraç edilir. O dönemlerde öğle tatillerinde açık banka bulunmuyordu.

Garanti Bankası, 1995 yılında “Öğlen Açık Banka” uygulamasını başlatır. 1996 yılında Osmanlı Bankası, Garanti Bankası tarafından satın alınır. 1997 yılında İnternet ve Telefon Bankacılığını birlikte kullanılır. 2000 yıllarında banka müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalarına hız katar.

Bu tarihlerde ilk çipli ve çok markalı kredi kartı Bonus ve Türkiye’nin uçuş mili kazandıran tek kredi kartı Shop & Miles Türkiye’de müşterilerin kullanımına ilk defa sunulur. 2002 senesinde ilk kez bankalar arası kart platformu kurulur.

2001 yılında Körfezbank ve Osmanlı Bankası’nın birleşmesinin ardından Osmanlı Bankası ile Garanti Bankası da Garanti Bankası’nın bünyesinde birleşir. 2015 yılında İspanya tarafından bankanın hisselerinin yaklaşık olarak yarısı satın alınır. Bu süreçten sonra Garanti Bankası, Garanti BBVA olur. Garanti BBVA bankası son çıkarmış olduğu ödeme sistemi Garanti Pay ile internet ödeme sistemleri alanında  öncü olmuştur.

Garanti Bankası Bugüne Kadar Hangi Bankaları Bünyesine Katmıştır?

Garanti Bankası sadece sürekli gelişen bir banka değil, aynı zamanda çeşitli ilk öncülerdir. 1995 yıllarında kendilerince oluşturdukları “öğlen açık banka” sloganı ile bir ilke atarak öğle saatlerinde çalışan ilk bankadır. Banka bugüne kadar bünyesine aşağıdaki bankaları katmıştır.

  • 1966 Osmanlı Bankası’nı satın almıştır.
  • Körfezbank’ı satın almıştır.

Bu iki bankayı bünyesine katarak daha da güçlenmiştir.

Garanti Bankası Genel Merkez İletişim Bilgileri

Garanti bankası iletişim adres ve bilgileri aşağıda listelenir;

  • Genel Müdürlük Adres: Nispetiye Mahallesi, Aytar Caddesi No 2 Levent Beşiktaş İstanbul
  • Telefon: 212-318 18 18
  • Web Sitesi: http://www.garanti.com.tr
  • Faks: 212-318 18 88
  • Çağrı Merkezi: 444 0 333

Bir önceki yazımız olan Akbank Kimin, Sahibi Kim başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir