Garanti Bankası UGİ Nedir ? UGİ Nasıl Kullanılır ?

Yayın Tarihi: 07.09.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 01.09.2018
 

Yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesi ile yönelik günden güne yeni haberler gelirken, ülkemizde bu teknolojinin en güzel örneğini Garanti Bankası bizlere göstermektedir. Geliştirdikleri Garanti Bankası UGİ sayesinde, yapay zeka teknolojisinin bankacılık sektöründe kullanılması amaçlanmaktadır.

Garanti Bankası’nın geliştirmiş olduğu bu teknoloji, ilk olarak reklamlarda duyurulmuş, sonrasında ise Garanti Bankası müşterilerinin yorumları ile anlaşılmaya başlamıştı. Genel olarak UGİ’nin ne işe yaradığına baktığımız zaman, kişilerin bankacılık işlemlerini hızlı bir şekilde yapmaları ve işlemlerini mobil cihazlarda yalnızca seslendirerek gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Banka müşterilerinin kullanmış olduğu mobil bankacılık uygulamasından, UGİ’nin hizmetlerine hızlı bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Garanti Bankası UGİ Nasıl Kullanılır?

Garanti Bankası UGİ, aslında bir mobil bankacılık asistanıdır. Cep şubesinden ve mobil uygulama üzerinden yapılacak olan işlemlere yönelik geliştirilmiş ve sadece ses üzerinden komut alan bir teknolojiye sahiptir. Yani, cep şubesi ya da mobil uygulamaya giriş yaptığınız zaman, hangi bankacılık işlemini yapmak istiyorsanız bunu UGİ’ye seslendirmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında sistem otomatik olarak seslendirdiğiniz işleme yönelik sayfaya sizi götürecektir.

garanti ugi nedir nasıl kullanılır

Banka müşterilerinin özellikle banka müşteri hizmetlerine bağlandığında karşılarına çıkan sesli yanıt servisleri, Garanti Bankası’nın geliştirdiği UGİ’nin temelini oluşturmaktadır. Bundann dolayı da kişilerin zorlanmadan işlem yapmaları mümkün olmaktadır.

UGİ’nin mobil bankacılık uygulamasında nasıl çalıştığını merak edenler, öncelikle mobil uygulama hesaplarına giriş yapmaları gerekmektedir. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra hangi sayfada olursanız olun ekranı aşağı doğru çektiğiniz zaman otomatik olarak UGİ karşınıza çıkacak ve yapmak istediğiniz işlemi seslendirmenizi istemektedir.

Garanti Bankası mobil asistanı yani UGİ, geliştirilirken tamamen doğal konuşmaya göre odaklanmıştır. Bundan dolayı kişiler seslendirmelerinin ardından ikinci bir isteğe gerek kalmadan uygulamada işlemlerini gerçekleştirebilecektir. Bunun dışında yapacağınız işlemlerde bankacılık terimlerini kullanmanıza ya da kelimeleri teker teker ve yavaş bir şekilde söylemenize gerek yoktur. Normal yaşantınızdaki telaffuzunuz ile UGİ’yi kullanabilirsiniz.

Garanti Bankası Mobil Asistan UGİ İle Neler Yapılır?

Garanti Bankası UGİ kullanıldında, aşağıda belirteceğimiz alanlarda kolaylıkla işlem yapabileceksiniz.

 1. Hesap İşlemleri
 2. Para Transferleri
 3. Döviz Alım ve Satım İşlemleri
 4. Döviz Kuru Öğrenme
 5. Kart İşlemleri

garanti ugi yapılabilecek işlemler

Görüldüğü gibi, mobil asistan ile yapılacak işlemler, kişilerin gün içerisinde en fazla kullandığı hizmetleri kapsamaktadır. Bundan dolayı menüler arası ilgili alanı bulmakla zaman kaybetmeden, bahsedilen alanlarda anında işlem yapabileceksiniz. UGİ uygulamasını kullandığınızda, aşağıdaki gibi seslendirmeler yapabilirsiniz. Yapacağınız işlemlere göre sizler de bu tarz işlem taleplerinde bulunabilirsiniz.

 1. Kredi kartımdan ne kadar harcama yaptım?
 2. Vadeli hesabımda ne kadar para var?
 3. 100 Dolar kaç Türk Lirası yapıyor?
 4. Bu ay ne kadar para transferi yaptım?
 5. Ahmet’in Bebek Şubesi hesabına 100 TL göndermek istiyorum.
 6. Vadesiz hesabımda ne kadar para var?
 7. Elektrik faturamı ödemek istiyorum.
 8. Ek kart bilgilerimi öğrenmek istiyorum.
 9. Kredi faiz oranları ne kadar?
 10. IBAN numaramı öğrenmek istiyorum.
 11. IBAN numaramı mesajla göndermek istiyorum.
 12. Hesap özetimi mail adresime göndermek istiyorum.

Garanti Bankası Mobil Asistan UGİ İle Yapılan İşlemler Ücretli Mi ?

Görüldüğü gibi, banka şubelerindeki görevliler ile işlem yaparken nasıl bir adım atıyorsak,Garanti Bankası UGİ ile işlem yaparken de aynı şekilde telaffuz yapıyoruz. Ugi ile yapılan işlemlerde ise herhangi bir ücret talebi ya da işlem gecikmesi gibi bir durum da söz konusu değildir.

Sizlere daha iyi fikir vermesi açısından Garanti Bankasının hazırlamış olduğu UGİ nedir Videosunu sizlerle paylaşmak istedik.

Garanti Bankası müşterilerine ayrıcalıklı olarak sunulan bu hizmette, mobil bankacılık uygulamasında da tıpkı müşteri temsilcisi ile işlem yaparcasına kolaylık sağlanıyor.Eğer belirli bir kişinin hesabına para göndermek istiyorsanız, UGİ’den işlem yapmadan önce, hızlı işlemlerinize bu hesap bilgilerini eklemiş olmanız gerekmektedir. Ardından sesli bir şekilde işlem emiri verebilirsiniz.

Etiketler:

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Garanti Bankası UGİ Nedir ? UGİ Nasıl Kullanılır ?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
doğal afet sigortası
DASK Sigortası Ne İşe Yarar ? Dask Sigortası Zorunlu Mu ?

Ülkemizin jeolojik yapısı ve geçmişine bakıldığı zaman, doğal...

valör almak ne demektir
Valör Nedir ? Valör Nasıl Alınır ?

Bankalar tarafından birbirinden farklı alanda ve isim ile...

x