Genç Çiftçi Proje Hibe Desteği Ve Başvuru Şartları

 

Ülkemizde tarımın desteklenmesi ve özellikle de genç nüfusun işsizlik sorunu ile karşılaşmaması için, son 3 yıldır devlet tarafından önemli adımlar atılmaktadır. KOSGEB başta olmak üzere bölgesel kalkınma ajansları, İŞKUR ve bakanlıklar aracılığı ile genç çiftçilere hibe desteği verilmekte, böylelikle hem ülkemizde tarım ürünlerinin ihtiyaçlarının karşılanması sağlanmış oluyor hem de genç nüfusun kendi istihdam alanlarının oluşturulması amaçlanmaktadır.

2017 yılında verilmeye devam edecek olan genç çiftçi hibe desteği kredisine, geçmiş yıllara oranla çok daha ayrı şartlar aranacaktır. Çünkü, geçmiş dönemdeki hibelerden yararlanan gençlerden yeterli verimin alınamadığı, gençlerin aldıkları hibeleri işlerinde kullanmadıkları tespit edilmiştir. Bundan dolayı genç çiftçilere hibe desteği kapsamında ortaya çıkan yeni şartlar şu şekildedir.

Genç Çiftçi Hibe Desteğinde Aranan Şartlar nelerdir ?

  • Genç çiftçilere hibe programına katılacak olan kişiler, meyve bahçesi, fidan, fide, süs bitkileri ya da örtü altı olarak adlandırılan bitki türlerini yetiştirmek zorundalar.
  • Oluşturulacak olan tarım alanları, destek verilmesi onaylandıktan sonra resmi kurumlar tarafından incelenecektir. Ayrıca yapılacak olan bu incelemeler yalnızca hibelerin verilmesi sırasında değil, hibeler verildikten sonra faaliyetlere ne ölçüde devam edildiğinin anlaşılması için de yapılacaktır.
  • Hibelerden faydalanacak olan kişilerin 27 yaşını tamamlamamış olmaları gerekmektedir.
  • Gençlerde üniversiteyi bitirme zorunluluğu aranmamaktadır.
  • Hibelerden faydalanacak olan kişiler, tarımsal faaliyeti yapacakları alanın kendi isimlerine göre düzenlenen tapusunu ya da kiralanmasına ilişkin yapılan resmi belgeleri sunması gerekecektir.

genç çiftçi desteği başvuru şartları

Bu beş şart, geçmiş dönemde sunulan çiftçi hibelerine ek olarak getirilmiştir. Eğer bu şartlar tamamlanıyorsa ve başvuruya da olumlu bir yanıt alınmışsa, ilk etapta 50 bin liralık hibe uygulamasına gidilecektir. Gençler tarım alanında yaptıkları tüm işlemleri ilk etapta gerçekleştirecek, yaptıkları harcamaların faturalarını da gerekli kurumlara sunduktan sonra ödemelerini kuruşu kuruşuna alacaktırlar.

Genç Çiftçi Projesi Destek Kapsamında Başvuru Şartları Ve Zamanı

Ayrıca, genç çiftçilere hibe desteği  proje uygulaması, ilerleyen dönemlerde ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanması için de sunulacaktır. Yani; traktör gibi araçların alınması, gübreleme işleminin yapılabilmesi, tarımsal üretimin yanında hayvancılık yapılmak istenmesi, hasat döneminde ortaya çıkacak ihtiyaçların giderilmesi ya da işçi ücretlerinin tamamının ödenebilmesi için, genç çiftçiler yeni hibe ya da kredi başvurusunda da bulunabilecekler.

 

Genç çiftçi desteği her sene Nisan Ve Mayıs aylarında proje başvuruları alınmaktadır genç çiftçi hibe ve proje desteği için başvuru şartlarını yukarıda zaten saymıştık her sene bazı kurallar değişebiliyor bir kaç kaynaktan okuyarak netleştirmeniz yararınıza olacaktır. Başuru yapan tüm genç çiftçilere destek sağlanmayacağını bilmeniz gerekmektedir.

Genç çiftçi kredisi veya desteğinden yararlanabilecek olanlar proje başvurusu yaparak projesi onaylanan çiftçiler yararlanabilecektir.Yaklaşık 500 bin kişiye yakın genç çiftçi başvurusu olacak fakat 15 bin kişi gibi bir kitle bu destek yararlanacak. Bu yüzden genç çiftçi hibe desteği aslanın ağzında desek yanlış olmaz. Bu yüzden çok iyi projeler ile başvurunuzu yapmanız gerekmekmektedir.

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
faizsiz emekli kredileri
Emeklilere Faizsiz Kredi Ve 3 Maaş Faizsiz Avans

Ülkemizde belki de bankaların sunduğu hizmetlerden en az...

en çok faiz veren bankalar güncel
Güncel En Yüksek Faiz Veren Bankalar Hangileridir ?

Eğer elinizde senelerce biriktirip birikim yaptığınız bir tutar varsa...

x