Geri Ödemesiz Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Alma

 

Genellikle ülkemizin iç kesimlerinde ve kırsal alanlarda yapılan hayvancılık faaliyeti, son dönemlerin en popüler mesleklerinden birisi haline gelmiştir. Kırsal kesime göç ederek hayvancılık faaliyeti yapmaya başlayan kişilere bakıldığı zaman, büyük bir kısmının uygun faiz oranları ile bir hayvancılık kredisi aldığını ya da hayvancılık kredisi için gereken finansmanları devlet destekli olarak aldıklarını görmekteyiz.

Şuan güncel politikalara bakıldığı zaman ülkemizin finansal kesiminde hayvancılık faaliyetini desteklemek adına hem bankaların hem de devlete ait kamu kurumlarının büyük bir uğraş verdiği görülmektedir.

Hayvancılık kredisi veren bankalar ve kurumlara bakıldığı zaman, KOSGEB, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile bölgesel kalkınma ajansları karşımıza çıkmaktadır. Kamu kurumları tarafından sunulan hayvancılık desteklerinde bireylere yalnızca krediler değil, geri ödemesiz olarak verilen hibeler de karşımıza çıkacaktır.

Fakat, kamu kurumlarından alınacak kredi ya da hibeler, bankalarda olduğu gibi doğrudan başvuru ile sizlere sunulmayacaktır. Bunun için resmi kurumlar tarafından sunulan şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir.

KOSGEB Hayvancılık Kredisi Alma Şartları Ve Detayları

Genellikle KOSGEB’e yapılan hayvancılık kredisi başvurusunda, kişilerin girişimcilik eğitimi alması, eğitim sonucu yapılan sınavlardan başarılı olunup girişimcilik sertifikasının alınması şartı karşınıza çıkacaktır. Ayrıca, sertifikasını elinde bulunduran kişilerden, destek veya faizsiz kredi almak isteyen kişiler için proje şartı da aranmaktadır. Bu proje, kişilerin hayvancılık alanında yapmak istedikleri faaliyeti özetleyen ve finansman olarak da ihtiyaçlarını listeyelen bir form şeklinde olmalıdır.

KOSGEB dışında kişilere geri ödemesiz hayvancılık kredisi sunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile kalkınma ajanslarına baktığımızda, şartların biraz daha uygun olduğu görülmektedir. Bakanlık ve ajanslara yapılan başvuru işlemlerinde, sunulan özel şartlar bulunuyorsa bunların taşınıyor olması gerekmektedir. Bunun dışındaki işlemlerde, kişilerin faaliyet gösterecekleri alan etkili olacaktır.

Özellikle kalkınma ajansları, bulundukları bölgede ihtiyaç duyulan bir sektörde yapılacak girişimler için, çok yüksek tutarlarda bile finansman sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı hayvancılık kredisi ya da desteklerinden faydalanacak kişilerin, faaliyetlerini hayata geçirecekleri bölgedeki temel ihtiyaçlarına odaklanması, kalkınma ajanslarında öncelik verilen sektörü görerek, o sektöre tamamen yönelme ya da o sektörü destekleme yollarına gitmelidirler.

 

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi Ve Kredi Veren Diğer Bankalar

Ülkemizde bildiğiniz gibi sayılı devlet bankası var bunlar ise Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası’dır. Bankaların kendi aralarında da farklılaşmış hizmetleri bulunmaktadır. Mesela Vakıfbank hizmetleri memur çalışanlara daha çok hitap etmekte ziraat bankası ise tarım ve çiftçilik ve hayvancılık işleriyle uğraşanlara kredi vermektedir. Hayvancılık yapmak için hibe kredisi ise geçmiş senelerde veriliyordu. Fakat 2017 yılında hayvancılık hibe desteği % 50 hibe şekline dönüşmüş olup seçili 50 bölgeye verilmektedir.

Ziraat bankası hayvancılık kredisi almak isteyen çiftçilerimiz için küçük bir not iletmek isteriz. Eğer süt hayvancılığı kredisi kullanarak para kazanmak isteniyorsa yani bunun açıklaması süt parası satmak suretiyle para kazanmak, bunu bizler çok tavsiye etmiyoruz kazançlı olmadığından dolayı. Ama Büyükbaş Besicilik (hayvancılık ) kredisi kullanmak istiyorsanız bu tam size göre denemelisiniz diyoruz.

ziraat bankası büyükbaş hayvan kredisi

Büyükbaş hayvancılık kresisinde dikkat etmeniz gereken husus eğer 2-3 tane inek ve hayvan için kredi almak istiyorsanız şansınız çok az fakat, 10-15 inek alacaksanız ziraat bankası hayvancılık kredisi alma şansınız oldukça yüksek. Diğer hayvanlar için ise keçi, koyun ve kümes hayvanları içinde hayvancılık kredisinde bulunabilirsiniz fakat burada besicilik mi yoksa , süt, peynir satıcılığı gibi destek kredisine ihtiyacınız var ziraat bankasına başvurmadan önce bunu belirlemelisiniz.

Sonuç Olarak ; Ziraat Bankası Damızlık Süt Sığırcılığı kredisi nasıl alınır diyenler için; Manda veya Holstein Siyah Alaca, Holstein Kırmızı Alaca, Brown Swiss, Simental (Flekvi) ve Jersey ırkı hayvanlarla 10 baş ve üzerinde işletme kurmak ve/veya kurulu işletme kapasitesini 10 baş ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilerine Damızlık Süt Sığırcılığı Kredisi vermektedir.

Hayvan Ve Sığırcılık Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çiftçilere müjde niteliğinde olan büyükbaş, küçükbaş veya damızlık yahut süt hayvancılığı yapamak isteyenler için Ziraat Bankası hayvancılık kredisi için tüm girişimci çiftçileri ziraat bankası şubelerine beklediğini açıkladı. Hayvan kredisi çekmek için gerekli belgeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi
  • Tarımsal İşletme Teşvik Belgeleri (Tapu kaydı , kira kontratı, v.b gibi)
  • Kredi Çekmek İçin Gösterilecek Teminat Belgeleri
  • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu ve Nüfus cüzdanı gerekmektedir.

Hayvancılık kredisi kullanarak kendi işini kurmak isteyenler için büyük bir fırsat olan ziraat bankası hayvancılık kredisi çekere kendi işinizi sahibi patronu olabilirsiniz. 2017 senesinde çiftçiler için verilecek olan teşvik ve destek kredileri için web sitemizi takip ederek haberdar olabilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Genç Çiftçi Hibe Destek Kredisi Nedir Nasıl alınır yazımız ilginizi çekebilir.

Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
ekap üye olma
Ekap Nedir ? Ekap’a Üye Olma Ve İhale Arama Nasıl Yapılır ?

Öncelikle EKAP nedir ? Ne işe yarar bununla alakalı...

senet düzenleme
Boş Senet Nasıl Doldurulur Detaylı Anlatım

Öncelikle sizlere senet nedir bunu açıklayalım. Senetler, nakit...

x