finanskredirehberi.com

GSM Hatları Üzerinden Sms İle Cepten Kredi Notu Öğrenme

Tarih: 01.02.2018
Güncel: 08.11.2019
sms ile kredi notu öğrenme

Bilindiği gibi artık bankalar ile olan tüm finansal işlemlerinizde, sizin kimlik numaranız ile şahsınıza oluşturulmuş kredi siciliniz baz alınarak işlem yapılıyor. Bu bir bireysel kredi başvurusu olabilir veya bir konut kredisi başvurusu olabilir, örnekleri çoğaltmak mümkün. Böyle bir işlem yapmaya karar vererek bankalara başvurduğunuzda başvurunuz kredi sicilinizdeki kredi notunuza bakılarak sonuçlandırılmaktadır. Cepten kredi notu sorgulama yazımızın detaylarına geçmeden önce bu sistemle alakalı bir kaç bilgilendirme daha yapmak istiyoruz.

Tabiki kredi notunuzu öğrenmeden yapacağınız başvurularınızda eğer kredi notunuz eksi yönlü ve düşüşte ise bu başvuru ile biraz daha aşağı yönlü ivme kazanacak ve sizin için duble olumsuz bir sonuç doğruacaktır. Hem kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanacak hemde kredi puanı düşüklüğü yaşayacaksınız.

Bu yüzden bu içeriğimizde sizlerin olumsuz bir sonuç yaşamamanız için kredi notununuzu nasıl kontrol atında tutabilirsiniz, ve GSM hatlarınızı kullanarak Kısa SMS ( Mesaj ) ile kredi notu öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz bunu açıklamaya çalışacağız.

Bu yazımızı her türlü operatör hattı kullanan ziyaretçilerimiz okuyabileceğinden büyük üç GMS Operatörü ile kredi notu sorgulama işlemini anlatacağız.

Turkcell Operatörü İle Kısa Mesaj Gönderilerek Kredi Notu Nasıl Sorgulanır ?

Türkiye’de hizmet veren operatör firmalarından en çok bilinen Turkcell, kullanıcıları için uygun tarifeler ve kapsama alanı hizmetlerinin yanı sıra, finansal hayatta yaşanan problemlerin temel nedeni haline gelen kredi notlarının sorgulanması için de köklü bir değişime giderek hizmet sunmaya başlamaktadır.

Kişilerin Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan ve Findeks üzerinden yapılacak sorgulamalarda karşılarına çıkacak kredi notlarının öğrenilmesi için geliştirilen bu hizmete baktığımız zaman, Turkcell operatörü ile kısa mesaj (SMS) ile kredi notu sorgulama işlemi yapıldığını görebiliriz.

Turkcell kısa mesaj ile kredi notu sorgulama yapmak isteyen kişiler cep telefonlarından kısa mesaj bölümüne gelmeli ve ilk olarak 11 haneli TC kimlik numaralarını yazmalıdır.TC kimlik numarası yazıldıktan sonra bir boşluk bırakılıp doğum yılı yazılmalıdır. Yani oluşturulacak olan kısa mesaj 12345678901 1980 şeklinde olacaktır.

İlgili Makale : Eşin Kredi Notu Kredi Çekmeyi Engeller Mi?

Hazırlamış olduğunuz bu kısa mesajı da 1122’ye göndermeniz, kredi notunuzu anında öğrenmeniz için yeterli olacaktır. Turkcell kısa mesaj ile kredi notu sorgulama yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken temel durum ise, sorgulama ücretidir. Turkcell, sms yolu ile kişilerin kredi puanını öğrenmelerini sağlarken, bunun için hizmetine karşılık olarak 9 Türk Lirası bedel istemektedir. ( Lütfen güncel fiyatları sorgulayınız. )

kredi notu sorgulama

Eğer faturalı hat kullanıyorsanız, bu tutar doğrudan cep telefonu faturanızın güncel borcuna eklenecek ve ödeme gününde sizden talep edilecektir. Ama, siz faturasız bir hat kullanmaktaysanız, bu durumda hattınızda 9 Türk Lirası kadar bakiyenin olması gerekmektedir. Turkcell üzerinden yapacağınız sorgulama işlemlerinde sonucunuz kısa mesaj ile sizlere geri iletilecektir.

Vodafone Operatörü İle SMS Atarak Kredi Notu Sorgulama

Vodafone kısa mesaj ile kredi notu sorgulama işlemlerinde ihtiyaç duyulan bilgiler yalnızca TC kimlik numarası ve doğum yılıdır. Bu bilgiler ile birlikte kişilerin kendi adlarına kayıtlı olmayan bir hat üzerinden de anında kredi notu sorgulama işlemi yapılabilecektir. TC kimlik numarası ve doğum yılının kullanılarak oluşturulacak SMS, 1122’ye gönderilmelidir. Örnek kısa mesaj ise şu şekilde olmalıdır.

” 12345678910 boşluk 1966 yazıldıktan sonra, 1122’ye kısa mesaj gönderilmelidir.”

Vodafone kısa mesaj ile kredi notu sorgulama işlemi yapacak olan kişilerden 9 Türk Lirası tahsilat yapılacaktır. Bu işlem yalnızca operatör firmaların sunduğu hizmetlerden değil, tüm kredi notu sorgulama işlemlerinde kişilerden tahsil edilecektir. Bundan dolayı operatör firmanızı aramanız, alınacak ücretin ortadan kalkmasını sağlamayacaktır.

vodafone ile kredi puanı nasıl öğrenilir

Dokuz Türk ( 9 TL ) Lirası ücret karşılığında göndereceğiniz bu kısa mesaja bir ya da iki dakika içerisinde Vodafone Gsm Hattı üzerinden yanıt gelecektir. Yanıta baktığınızda, kredi notunuz ve varsa bankalarda bulunan takibe düşmüş borçlarınızı kolay bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Tavsiye Makale : Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Çıkar?

Vodafone kullanıcılarının sorguladıkları bu kredi puanı, eğer ileri bir dönemde tekrar ihtiyaç duyulursa yani geçmiş dönemli sorgulamalara bakılmak istenirse, TC kimlik numarası ile kişilerin Findeks’in internet sitesine üye olmaları yeterlidir. Kişisel hesap üzerinden bu zamana kadar sorgulanmış tüm kredi notu sonuçlarınız burada karşınıza çıkacaktır.

Türk Telekom Mesaj İle Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?

Ülkemizde Avea ismi ile yıllarca hizmet vermiş olan ve gücünü Türk Telekom ile birleştirerek operatör hizmeti sunmaya devam eden firma, birbirinden farklı konuda kullanıcılarına hizmet sunmaya devam etmektedir. Son dönemlerde bankacılık ve finansal işlemlerde çok sık kullanılan kredi notu hakkında kullanıcılarının bilgilendirilmesi için çalışmalarda bulunan Türk Telekom, müşterilerinin bankacılık işlemleri ya da Findeks üzerinden vakit kaybetmesini önlemek amacı ile Türk Telekom SMS üzerinden onlara kredi notu öğrenme şansını sunmaktadır.

Avea Ve Türk Telekom kredi notu sorgulama işlemi için kişilerin tek bir mesaj göndermeleri ve kredi notu sorgulama ücretini de yatırmış olmaları gerekmektedir. Sorgulama ücreti faturalı hat sahiplerinin bir sonraki faturalarına eklenecekken, faturasız hat kullanıcılarından da lira bakiyelerinden peşin olarak tahsil edilecektir.

Türk Telekom Avea kredi notu sorgulama işlemlerinde tek yapılması gereken 11 haneden oluşan vatandaşlık numarasının ve yalnızca doğum yılının yazılarak, ” bu mesajın 1112’ye “gönderilmesidir.Kısa mesaj gönderildikten yaklaşık iki dakika sonra Findeks ve tüm banka sisteminde kayıtlı olan kredi notunuz cep telefonunuza Avea tarafından gönderilecektir.

Cep telefonlarınızdan gerçekleştireceğiniz Türk Telekom hatlarınızdan yapacağınız SMS kredi notu sorgulamaişlemi sonucunda, 1 ve 1900 arasında sahip olduğunuz bir kredi notu sizlere gönderilecektir. Sahip olduğunuz kredi notunun anlamını ise iyi yorumlamalısınız. Çünkü, bankalar kredi notunuzun yanı sıra puanınızın hangi kategoride yer aldığına da önem vermektedir.Bundan dolayı, hiçbir bankacılık hizmetinden mahrum kalmamak istiyorsanız, kredi notunuzun en az 1500 seviyesinde yer almasına dikkat edin.

Eğer bu aralıkta bir kredi notu karşınıza çıkıyorsa ve düzenli olarak yani sigortalı bir şekilde çalışma hayatındaysanız, gelir belgeniz ile birlikte bankalardan dilediğiniz kredi veya kredi kartı için başvuru yapabilirsiniz. Avea’nın sunduğu bu hizmeti, dilediğiniz zaman 9 Türk Lirası bedel karşılığında kullanabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
GSM Hatları Üzerinden Sms İle Cepten Kredi Notu Öğrenme
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
GSM Hatları Üzerinden Sms İle Cepten Kredi Notu Öğrenme Konusuna 10 Yorum Yapıldı
  1. Yakup dedi ki:

    güzel yazı olmus elinize sağlık

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
araba kredisini ödeyemeyenlere yapılandırma
Taşıt Kredilerine Yapılandırma Yapılır Mı?

Yeni bir araba satın almak ya da var...

kredi borcu olanlar ev kredisi çekebilir mi
Kredi Borcu Olanlar Ev ( Konut ) Kredisi Çekebilir Mi ?

Son dönemde bankaların konut kredisi faiz oranları yükselmesine...

x