Artık kredi çekmenin ilk kriteri oldu diyebiliriz kredi derecelendirmesi, bu yüzden kredi notu öğrenme işlemi SMS ile nasıl yapılır ve kredi puanı sorgulama servisleri nasıl çalışır ücretleri nelerdir tüm detayları paylaşacağım. sizlere. İlk çıktığında pekte kimsenin haberi olmayan ama artık günümüzde bankalarla işi olan herkesin bildiği kredi puanı hepimizin takip ettiği ve sorgulama yaptığı bir not. Artık bankalardan kredi kullanmak isteyen her birey öncelikle kredi derecesini öğrenerek bu aşamadan sonra işlemlere başlıyor. 

Peki, Kredi skoru nasıl öğrenilir, bunun birden fazla farklı yöntemi bulunmaktadır. Ücretli ve ücretsiz yöntemler internetten ve gsm operatörleri aracılığı ile SMS mesajlar ile de öğrenebiliyorsunuz bunların hepsini detaylı olarak ele alacağız.Kredi puanı neden gerekli, kişilerin kredi kullanabilmeleri için finansal geçmişlerinin, kredi kullanmaya elverişli olması gerekir. Finansal geçmiş; bankacılık ürünlerinin kullanımı sonrası oluşan kredi notu referans alınarak belirlenir. Bankaların genel kredi şartlarını sağlayan tüm banka müşterileri, kredi puanları yeterli olması durumunda kredi kullanabilirler.

Gsm Hatları Üzerinden SMS İle Kredi Notu Öğrenme

Bilindiği gibi artık bankalar ile olan tüm finansal işlemlerinizde, sizin kimlik numaranız ile şahsınıza oluşturulmuş kredi siciliniz baz alınarak işlem yapılıyor. Bu bir bireysel kredi başvurusu olabilir veya bir konut kredisi başvurusu olabilir, örnekleri çoğaltmak mümkün. Böyle bir işlem yapmaya karar vererek bankalara başvurduğunuzda başvurunuz kredi sicilinizde bulunan kredibilitenize bakılarak sonuçlandırılmaktadır. Cepten kredi derecesi sorgulama yazımızın detaylarına geçmeden önce bu sistemle alakalı bir kaç bilgilendirme daha yapmak istiyoruz.

Bu yüzden bu içeriğimizde sizlerin olumsuz bir sonuç yaşamamanız için kredi notununuzu nasıl kontrol atında tutabilirsiniz, ve GSM hatlarınızı kullanarak Kısa SMS ( Mesaj ) ile kredi notu öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz bunu açıklamaya çalışacağız.

Turkcell GSM Operatörü Üzerinden SMS İle Kredi Puanı Sorgulama

Turkcell kısa mesaj ile kredi notu sorgulama yapmak isteyen kişiler cep telefonlarından kısa mesaj bölümüne gelmeli ve ilk olarak 11 haneli TC kimlik numaralarını yazmalıdır.TC kimlik numarası yazıldıktan sonra bir boşluk bırakılıp doğum yılı yazılmalıdır. Yani oluşturulacak olan kısa mesaj 12345678901 1980 şeklinde olacaktır.

Hazırlamış olduğunuz bu kısa mesajı da 1122’ye göndermeniz, yeterli olacaktır. Turkcell kısa mesaj ile sorgulama yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken temel durum ise, sorgulama ücretidir. Turkcell, sms yolu ile kişilerin kredi puanını öğrenmelerini sağlarken, bunun için hizmetine karşılık olarak 9 Türk Lirası bedel istemektedir. ( Lütfen güncel fiyatları sorgulayınız. )

Vodafone Hatlarından Kısa Mesaj (SMS) Kredi Notu Öğrenme

Vodafone kısa mesaj ile kredi notu sorgulama işlemlerinde ihtiyaç duyulan bilgiler yalnızca TC kimlik numarası ve doğum yılıdır. Bu bilgiler ile birlikte kişilerin kendi adlarına kayıtlı olmayan bir hat üzerinden de anında sorgulama işlemi yapılabilecektir. TC kimlik numarası ve doğum yılının kullanılarak oluşturulacak SMS, 1122’ye gönderilmelidir. Örnek kısa mesaj ise şu şekilde olmalıdır.

” 12345678910 boşluk 1966 yazıldıktan sonra, 1122’ye kısa mesaj gönderilmelidir.”

Vodafone kısa mesaj ile kredi notu sorgulama işlemi yapacak olan kişilerden 9 Türk Lirası tahsilat yapılacaktır. Bu işlem yalnızca operatör firmaların sunduğu hizmetlerden değil, tüm kredi notu sorgulama işlemlerinde kişilerden tahsil edilecektir. Bundan dolayı operatör firmanızı aramanız, alınacak ücretin ortadan kalkmasını sağlamayacaktır.

Türk Telekom Telefon Operatörü SMS Servisi İle Kredi Skoru Sorgulama

Avea Ve Türk Telekom kredi notu sorgulama işlemi için kişilerin tek bir mesaj göndermeleri ve sorgulama ücretini de yatırmış olmaları gerekmektedir. Sorgulama ücreti faturalı hat sahiplerinin bir sonraki faturalarına eklenecekken, faturasız hat kullanıcılarından da lira bakiyelerinden peşin olarak tahsil edilecektir.

Türk Telekom Avea kredi sicili sorgulama işlemlerinde tek yapılması gereken 11 haneden oluşan vatandaşlık numarasının ve yalnızca doğum yılının yazılarak, ” bu mesajın 1112’ye “gönderilmesidir.Kısa mesaj gönderildikten yaklaşık iki dakika sonra Findeks ve tüm banka sisteminde kayıtlı olan kredi notunuz cep telefonunuza Avea tarafından gönderilecektir.

PTT Cell Üzerinden SMS İle Kredi Notu Öğrenebilir Miyim ?

PTT Cell ne kadar da yeni bir GSM operatörü olsa kullanan sayısı pekte az değil belki merak eden olacaktır bu yüzden bu konuya da kısaca değinerek bir alt başlığıma geçmek istiyorum. Şuan için PTT Cell Kredi notu öğrenme ve sorgulama servisi bulunmamaktadır. Bu hatta sahip kişiler farklı kredi notu sorgulama hizmetlerini deneyebilirler.

SMS İle Ücretsiz Findeks Kredi Notu Öğrenme Yolu Var Mı?

Arkadaşlar bildiğiniz gibi Findeks Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) bir koludur. Bu internet sitesi üzerinde bireylerin tüm kredi skorları aylık olarak güncellenir ve kayıt altına alınır. SMS ile ücretsiz findeks kredi notu öğrenme yöntemi bulunmamaktadır. Ancak üyelik paketlerinden satın alırsanız bu mümkün.

Belirlenen kredi notu öğrenme paketlerinden ücretini ödeyerek aldığınızda aylık hatta bazı paketlerde günlük olarak SMS ile uyarı hizmeti alabilirsiniz. Cep telefonunuza sürekli düzenli periyotlarda SMS ie bilgilendirme mesajları alırsınız. Bu paketleri buradan temin edebilir ve SMS ile kredi notunuzu anlık takip edebilirsiniz.

SMS Cevabı Olarak Kredi Notum Sıfır (0) Olarak Geldi Ne Yapmalıyım?

Her şeyi çok güzel anlatmışsınız ama ben GSM operatörümden kısa mesaj ile kredi notu öğrenmek istedim ve SMS gönderdim fakat cevap olarak Sıfır (0) puan geldi diyebilirsiniz. Aslında bu çok karşılan bir durumdur kredi notum sıfır gözüküyor ne yapmalıyım diyen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Eğer kısa mesaj sorgulama servisinden kredi puanınız sıfır geldiyse, daha önce bankalarda kredili bir ürün kullanıp kullanmadığınızı düşünmelisiniz. Eğer bankalarla hiçbir şekilde kredi ve kredi kartı ürünlerinden kullanmadıysanız banka sizi neye göre tanımlayacak ki ? Tabi ki puanınız sıfır olarak gözükecektir.

Fakat hayır efendim ben çok kez kredi kullandım ödedim hiçte borcum yok ama SMS ile kredi notu öğrenme servisinde puanım sıfır gözüküyor derseniz hemen kredi notuna itiraz etme başlıklı makalemi okuyarak kredi notunuza itiraz edebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir