finanskredirehberi.com

Hac ve Umre Kredisi Hangi Bankadan Alınır?

Tarih: 08.07.2018
Güncel: 09.12.2018
hac kredisi nasıl alınır

Hac ve umre kredisi kullanarak, Müslümanlar için kutsal toprak arasında yer alan ve dini bir görev olan Hac ve Umre ziyareti yapılabilmektedir. Kredi kullanılarak yapılan Hac ve Umre ziyareti, ekonomik olarak kişileri zorlanmamasını sağlamaktadır. Bankalar, krediye başvuran kişilerin ekonomik koşullarına göre taksitlendirme yaparlar. İbadet amacını güden Hac ve Umre ziyaretleri için kullanılmak istenilen kredilerde, bazı bankalar faiz uygulamasına gitmez.

Yani faizsiz kredi kullanımı sağlanır. Bu içeriğimiz de hac ve umre kredisi çekmek caiz mi, faizsiz hac ve umre kredisi veren bankalar hangileri, ve hac kredisi hakkında merak edilen tüm soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Hac ve Umre Kredisi İçin İstenilen Belgeler

İstenilen, tercih edilen bankaya Hac ve Umre kredisi için başvuru yapılmak istendiğinde, bankanın talep edeceği evraklar aşağıdaki gibi olacaktır.

  • Müftülükten alınması gereken Hac ve Umre ön kayıt belgesi,
  • Krediye başvuru yapacak kişinin gelir belgesi,
  • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaportu,
  • Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan onaylı Hac firmasından alınmış fatura,
  • Bankanın gerekli görmesi dahilinde diğer ek belgeler ya da kefil şartı.

Hac ve Umre ziyaretleri için faizsiz kredi kullanmak isteyen kişiler, yukarıdaki belgeleri eksiksiz bir biçimde banka şubelerine teslim etmeleri gerekmektedir. Faizsiz kredi kullanmak isteyen kişilerin tercihi katılım bankaları olmalıdır.

Hac Ve Umreye Kredi Çekerek Gitmek Caiz Mi ?

Bu konuda çok fazla yorum yapamayacağız ama sizlere yinede konumuz hac kredisi çekmek caiz mi sorusu bir cevap aramak ise araştırmalarımıza ve bizlere göre olması gerekeni bir fetva değilde nacizane bir fikir olarak paylaşmak isteriz. Eğer faizli bir kredi çekeren hac ve umre ibadeti yapmak istiyorsanız bu çok doğru değil çünkü İslam dinine göre faiz haramdır.

umreye krediyle gidilir mi

Eğer paranız yoksa zaten size hac farz değildir. Bu yüzden kendinizi sıkıntıya ve üzüntüye sokmanıza gerek yoktur. Fakat faizsiz borç para bularak hacca gitmek daha uygun olacağını düşünüyoruz. Yinede bu konuda uzman kişilere danışılmasında fayda vardır.

Hac kredisi caiz mi, sorusu bankalardan kredili ürün kullanarak Hac ve Umre ziyaretini gerçekleştirmek isteyen kişilerin en çok önem verdikleri konu olmaktadır. Bu bakımdan Halk Bankası Umre kredisinden herhangi bir faiz talep etmez. Yani kredide faiz uygulaması yoktur.

Albaraka Türk Bankası Hac ve Umre Kredisi

Albaraka hac kredisi faizsiz kredi özelliği taşır. Albaraka Türk’ten kullanılacak Hac ve Umre kredisinde, banka 48 aya varan vade seçenekleri sunmaktadır. Hac görevlerini yerine getirmek isteyen kişiler, bankadan tüm giderleri için kredi talebinde bulabilir. Hac ve Umre ziyaretlerindeki giderler dönemsel olarak farklılık gösterdiği için güncel fiyat bilgileri banka şubeleri aracılığıyla öğrenilmelidir.

Hac ve Umre ziyareti için Albaraka Türk’ten faizsiz kredi kullanmak isteyen kişiler, hizmet aldıkları acentelerin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından onaylanmış acente olduğunu belgelemek durumundadırlar. 18 yaş ve üstündeki kişiler, kredi için başvuruda bulunabilir. Başvuru, şahsi olarak nüfus cüzdanı ile birlikte yapılmalıdır. Başvuru esnasında yapılacak ziyarete dair proforma faturasının da bulunması gerekmektedir.

Hac ve Umre kredisi başvurusunda, yukarıda belirtilen belgeler ile birlikte; kredi başvurusunda bulunan kişinin gelir belgesi, maaş bordrosu ya da net maaş tutarının yer aldığı ve de çalışılmakta olan işyerinin onaylanmış olduğu belgenin banka şubesine sunulması gerekmektedir. Tüm istenen belgeler eksiksiz bir biçimde hazırlandıktan sonra kredi başvurusu 24 saat içinde sonuçlanır.

faizsiz hac kredisi

Kuveyt Türk Hac ve Umre Kredisi

Hac ve Umre ziyaretlerinde Kuveyt Türk hac kredisi de faizsiz kredi imkanı tanımaktadır. Hac kredisi için banka son derece esnek ödeme planları sunar. Kredinin geri ödemesi için 36 aya varan vade seçenekleri sunulmaktadır. Hacca gitmek isteyen kişiler için sunulan kredi türünde faiz uygulaması yoktur ancak küçük bir kar payı alınmaktadır. Kar paylarının oranları ise, çekilmek istenen kredi tutarı 24 aya kadar vadelendirildiğinde % 0.89 olmaktadır. 24 ay ile 36 ay arasındaki vadelerde ise kar oranı % 0.99 olur.

Ziraat Bankası Hac ve Umre İbadeti Kredi İle Yapılır Mı ?

Ziraat Bankası da Hac ve Umre ziyaretlerinde bulunmak, hacı olmak isteyen kişiler için faizsiz kredi imkanı tanıyan bankalar arasındadır. Ziraat Bankası umre kredisi için 36 Aya varan vade seçenekleri sunmakta ve ödeme planlarını başvuru yapan kişinin ekonomik durumuna göre oluşturmaktadır. Başvuru işlemleri sırasında diğer bankalarda olduğu gibi kimlik belgesi ile gelir belgesi gerekmektedir. Hac ve Umre kredisi için başvuruların bankanın şubeleri üzerinden yapılması gerekir.

Hac Kredisi İçin Türkiye Finans Bankası Uygun Tercih

Türkiye finans Hac Umre kredisi de faizsiz kredi türlerindendir. Türkiye Finans Bankası, faizsiz kredi uygulamasında bulunan diğer bankalar gibi bir katılım bankasıdır. Yani, bankaya finansal yardımda bulunan kişiler, hacı olmak isteyen kişilerin kutsal toprakları ziyaret etmelerini sağlamaktadır.

Finansal kaynakların doğru yere ulaşması için de bankaya, aracı acentenin Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan onaylanmış belgesinin sunulması gerekmektedir. Belirlenen firmalar haricinde, başkanlığın onaylamadığı firmalar için kredi desteği sunulmaz. Güncel Hac ve Umre ziyareti aracı firmaları için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet adresi takip edilmelidir. Herhangi bir faiz uygulamasında bulunmayan banka, kar payı talep etmektedir. Belirlenen taksit sayısı için aylık % 1.39 oranında kar payı alınır. Ödemeler, 36 aya kadar vadelendirilebilir.

Hacı Adaylarına Kamu (Devlet ) Bankalarından Umre Destek Kredisi

2018 yılıyla birlikte Halk Bankası, Hac ve Umre ziyaretinde bulunmak isteyen hacı adaylar için faizsiz Hac ve Umre kredisi uygulaması sunan bankalardan biridir. Diğer bankalarda olduğu gibi, Devlet bankası olan Halk Bankası’nın sunduğu bu krediden yararlanmak için birtakım şartların sağlanması gerekmektedir. Sunulan kredili ürün, Umre Bedeli Faizsiz İhtiyaç Kredisi, başlığında hacı adaylarına sunulmaktadır.

Umre Bedeli Faizsiz İhtiyaç Kredisi için kişilere 4 aylık vade imkanı sunulmaktadır. Yani kredi tutarının geri ödemesi 4 ayda yapılmalıdır. Genel olarak ihtiyaç kredilerinden alınan kredi tahsis ücreti, yani dosya masrafı Umre Bedeli Faizsiz İhtiyaç Kredisi’nde alınmaz. Yani hem faiz uygulaması hem de dosya masrafı yoktur. Kredi tutarı, anlaşmalı acente faturası ya da yol, konaklama ve diğer giderler üzerinden belirlenir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Hac ve Umre Kredisi Hangi Bankadan Alınır?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
garantipay nedir ne işe yarar
Garantipay Nedir, Nasıl Kullanılır Ve Alışveriş Yapılır?

GarantiPay kullanımı ışık hızıyla artan internet alışverişlerinin daha...

dolara faiz veren bankalar
Hangi Bankalar Dolar ve Euro’ya Faiz Veriyor?

Dövize faiz veren bankalar Dolar ve Euro dövizlerinde...

x