Hacizli eve kredi verilir mi, günümüzde ev sahibi olmak isteyen kişi sayısı oldukça fazla, kişiler kira ödemek yerine aylık taksitlerle kredi ödeyerek kendi evinin sahibi olmak istiyor.Fakat konut kredisi faizlerinin yüksek olması ve dar gelirli kişilerin bir diğer çözüm noktası ise bankalar tarafından icralık olan evleri satın almak oluyor. Bizde bu yazımızda icralık eve kredi çıkar mı, icradan alan ev satılır mı veya banka hacizli olan eve kredi verir mi sorularının cevaplarını arayacağız.

Bankalar hacizli evi nasıl satar derseniz bildiğiniz gibi bankalar tüketicilere hemen hemen hergün konut kredisi sağlamaktadır. Fakat müthiş sevinçlerle alınan bu konutlar ve dairelerin geri ödemeleri her zaman hesaplanan gibi olmayabiliyor ve bazen konut kredisi ödemeleri gecikebiliyor bazende maddi olarak zor duruma düşen kişiler tarafından ödenemiyor.

Durum böyle olunca bankalar bu konutlara el koyuyor, yani diğer bir deyişle haciz yolu ile geri alıyor. Bu süreden sonra banka bu evi acil olarak icra yolu ile satışa çıkarır.İşin bu kısmını anladıktan sonra icradan satılan eve banka kredi verir mi dilerseniz bunu cevaplayalım.

Hacizli Eve Kredi (Mortgage) Çıkar Mı?

Kredi çıkar mı çıkmaz mı buna geçmeden önce kişilerin bu duruma bakış açılarından bahsetmek istiyorum. Bazı kesim icralık mallara ağlayanın malı gülene yaramaz mantığında icralık malları almaktan uzak durmaktadır. Fakat bazı kesim ise uygun ücretli olmasından dolayı icradan hacizli olan ev,konut, iş yeri, dükkan ve arsalar üzerine kredi çekerek bu taşınmazları almak istemektedirler.

Hacizli ev almak çokta kolay değildir. Bunun için istenilen şartları taşımanız gerekmektedir. Her isteyen şirket veya gerçek kişi hacizli ev satışı ihalesine katılamaz. İhaleye açılacak hacizli evin satışı için evin bedeli bilirkişi ve ekspertizler tarafından belirlenir. İhale bedeli ise ekspertizin belirlemiş olduğu tutarın yüzde 60’ı oranında olacaktır. Eğer bu şekilde icradan satılık gayrimenkul ve ev satışına girecekseniz belirlenen % 60 lık oranın % 20 sini teminat olarak nakit olarak yatırmalısınız.

Yani örnek vermek gerekir ise 200.000 TL değerindeki satışa çıkarılan bir eve 20.000 TL teminat gösterilecek demektir. Eğer bu icralık ev ilk ihalede satılamaz ise daha sonra belirlenen eksper tutarının % 40′ na düşürülecektir.İcradan satılan eve kredi çıkmaz, peki neden ? Çünkü icradan satılık evlere teminat yatırılması gerekmektedir bu birinci sebep, 2. sebep ise, satış gerçekleşse dahi diğer ihaleye giren alıcılar yasal süre yani 1 yıl içerisinde icradan satılan evce itiraz yani “ihaleyi feshi davası” açabilmektedirler, bu yüzden bankalar icralık evlerin satışında kredi kullanımına bankalar sıcak bakmamaktadır.

İhalenin fesih olma olasılığı bankaların elini kolunu bağlamakta ve satışta konut kredisi kullandırımını olumsuz yönde etkiliyor. Satışın veya ihalenin iptal olması için açılan davalar genellikle satış ihalesinde fesat olması yüzünden açılıyor, ve bu süreç geriye dönük bir yıl diğer alıcılara hak veriyor.

İcradan Alınan Ev Satılır mı, Ne zaman Satılır?

Hemen belirtelim ki icradan bir ev, arsa veya dükkan almış iseniz hemen satma gibi bir durum söz konusu değildir.Peki, icralık ev kaç yıl satılamaz derseniz bunun için yasal süreç olan 3 yılı beklemeniz gerekmektedir.İcradan alınan evler dükkan ve taşınmaz mallar 3 yıl içerisinde kiraya verilemez, satılamaz, taksitlendirme yapılamaz.

icradan ev almak avantajlı mı

Eğer siz bu yasal sürece uymayarak banka hacizli konut satışı işlemini gerçekleştirirseniz, kazancınız oranında vergi ödemeniz gerekmektedir.

Hacizli İcradan Alınan Ev (Konut) Masrafları Nelerdir?

Eğer icradan ev almaya karar verdiyseniz aşağıdaki listelediğimiz masrafları göz önünde bulundurmalısınız.

  • Satış tapu harcı, satış bedeli üzerinden her iki taraftanda ayrı ayrı olacak şekilde alınacaktır.Eğer 4.000 TL bir harç bedeli var ise 2.000 TL alıcıdan, 2.000 TL satıcıdan tahsil edilecektir.
  • Fakat şunu söylemeliyiz ki eğer ihalede satıcının ödemesi gerekmekte olan harç bedeli icra dairesi tarafından tahsil edilmiş ise, kalan harç bedeli sadece alıcıdan alınacaktır.Ayrıca, Veraset ve intikal vergisi, vergi dairesine ödenmemiş ise bu vergide alıcıdan tahsil edilecektir.
  • İcradan almış olduğunuz ev iç masraf olarak, birde döner sermaye işletmesi tarafından güncel olarak belirlenen bir tutar tahsil edilmektedir. Bu bedel geçmiş yıllarda 88.00 TL olarak alınıyordu.

İCRALIK EV İLANLARI : https://www.ilan.gov.tr/ Resmi İnternet Sitesi.

Hacizli Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İcradan bir konut veya gayrimenkul satın almak istiyorsanız bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Zira icraya düşen evleri satın almak normal bir ev satın almaktaki prosüdürlerden daha fazla işlem gerektirmektedir. Bu hususlardanda kısaca bahsedelim.

  • İhale usulü ile alacağınız konut, dükkan, arsa vs. olabilir, ihale ilanını dikkatlice tüm detayları ile okuyunuz. Alacağınız taşınmaz hisseli olabilir veya taşınmaz üzerinde bir şerh veya ipotek, rehin olabilir.
  • Eğer örnek vermek gerekirse icradan satılık daire alacak iseniz özellikle dairenin yerini bizzat gidip görerek inceleyiniz. İhale dosyasını önceden alabiliyorsanız dosyayı ve evrakları alarak detaylı bir şekilde inceleyiniz.

İlgili Makale : Ankara İcra Dairesinden Hacizli Araba Nasıl Alınır?

  • Genellikle ev satın almak isteyen ve ihaleye giren tüketiciler ilk ihalede evi almayarak, ikinci ihalede daha düşük fiyata almayı düşünürler. Fakat şunu unutmayınki ikinci ihalede evi almak isteyen çok fazla katılımcı olabilir ve açık arttırmada ilk ihaleden daha fazla bir fiyata satın almak zorunda kalabilirsiniz.
  • İcralık ev ihalesinde çok fazla heyecan yaparak muammen bedeli unutup çok yüksek fiyatlara alım yapmayın. Sakin ve istikrarlı şekilde yükseltmelerinizi yapın veya uygun bir fiyatta geri çekilin.

Sizlere bu makalemizde icradan ev almak istiyorum nasıl alabilirim veya icradan ev almak mantıklı mı sorularının cevaplarını vermeye çalıştık aklınıza takılan sorularınızı alttaki yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz kısa sürede sizlere cevap vereceğiz.

Hacizli Ev Kredisi Kullanmak İsteyenlere Örnek Hesaplama

Hacizli ev almak istiyorsanız düşen kredi faizlerinden mutlaka haberiniz vardır 0,98 hatta 0,89′ a kadar faiz oranları ile bankalar şu aralar kredi vermektedir. İşte size bazı konut kredisi ödeme planları;

Kredi Tutarı Taksit Tutarı Faiz Oranı Toplam Geri Ödeme
75.000 TL 1.618,74 TL % 0,89 97.124,30 TL
100.000 TL 2.158,32 TL % 0,89 129.499,06 TL
125.000 TL 2.697,90 TL % 0,89 161.873,83 TL
140.000 TL 3.021,64 TL % 0,89 181.298,69 TL

Ödeme planları 5 sene 60 ay vade üzerinden hesaplanmıştır. Eğer uygun bir hacizli ev var ise uygun faiz oranlarından yararlanarak şu aralar uygun bir icralık ev alabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir