Hazır Ofis Avantajları Nelerdir?

Yayın Tarihi: 11.12.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 11.12.2018
 

Hazır ofislerin avantajlarının başında maliyeti gelmektedir. Normal ofislere göre oldukça uygun fiyatlı olan hazır ofisler günümüzde birçok kurum ve firma tarafından tercih edilmektedir. Özellikle personel sayısı az olan firmaların tercihi olan hazır ofislerin çoğu 7/24 kullanılabilmektedir. Temel ofis malzemelerinin yanı sıra faks cihazı, fotokopi makinesi ve yazıcı hizmeti de veren hazır ofisler günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır.

Geleneksel ofis mantığı ile hazırlanan bu ofisler kullanıcılarını birçok maddi yükümlülükten kurtarmaktadır. Yeni kurulan şirketler tarafından da tercih edilmektedir bu sebeple ofis kiralayan firmalar tarafından yeni kurulan şirketler için birçok kampanya düzenlenmektedir.

Hazır Ofis Nedir?

Hazır ofis nedir; küçük çaplı ya da az personel ile çalışan firma, kurum ve yeni açılan şirketler tarafından kullanılmakta olan ofis tipidir. Hazır ofislere sadece gerekli evrak ve bilgisayarlarınız ile giriş yapabilir ve gün sonunda kişisel eşyalarınız ile çıkabilirsiniz. Kendinize ait kilitli dolap ya da kasalarda ise önemli evrak ve kişisel eşyanızı saklayabilirsiniz. Hazır ofisler bir ofiste bulunması gereken tüm malzemeleri barındıran ve sadece kira ücreti alan ofis türleridir. Hazır ofislerde birçok malzemenin yanı sıra güvenlik ve temizlik hizmetleri de yer almaktadır.

Hazır Ofiste Yer Alan Hizmetler Nedir?

Hazır ofiste bir ofis için gerekli olan ve olabilecek temel eşyalar ve hizmetler yer almaktadır. Kiraladığınız ofisler için güvenlik hizmetleri, temizlik hizmetleri ve sekreter hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Hazır ofis firmaları tarafından sunulan hizmet ve malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ofis tipine ve kişi sayısına göre ayarlanmış sandalye ve çalışma masaları,
 • Ofis içinde ya da ofis dışında bulunan toplantı salonları,
 • Bekleme salonları,
 • Dosya dolapları,
 • Fatura hizmetleri (su, elektrik, doğal gaz, internet gibi)
 • Tadilat hizmetleri,
 • Boya ve badana işlemleri,
 • Sekretarya işlemleri,
 • Televizyon,
 • Faks makinesi, yazıcı ve fotokopi makinesi gibi temel gereçler,
 • Mutfak kullanımı,
 • Posta ve kargo karşılanması ve gönderimi,
 • Bazı ofislerde ise sadece çay ve kahve ikramı yer almaktadır.

Hazır Ofislerin Avantajları Nelerdir?

Hazır ofislerin birçok avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır. Hazır ofislerin kullanımı bir sözleşme ile korunmaktadır. Bu sözleşmeler kapsamında belirlenen süre boyunca hazır ofisler müşterilere kiralanmaktadır. Hazır ofislerin birçok avantajı da bulunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hazır ofisler son derece yasal olup, resmî işlemler için hazır ofis adresinizi verebilir ve ofis adresinizi kartvizitlerinize ekletebilirsiniz. Ayrıca kargo işlemleri ve evrak teslimi için de hazır ofisler sizin adınıza çalışmakta ve gelen kargoları ücretsiz bir şekilde teslim almaktadır. Bir ofisinizin olması da müşterilerinizde profesyonel bir izlenim bırakmanız için oldukça önemlidir.
 • Dekorasyonu düşünmek zorunda kalmadan sıfırdan başlarsınız. Hazır ofisler dekore edilmiş, boya, badana ve tadilat işlemleri bitmiş olarak size teslim edilmektedir. Bu sebeple herhangi bir tadilat ya da dekorasyon ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.
 • Hazır ofisler için birçok güvenlik önlemi alınmıştır. Güvenlik kameraları, kart sistemleri ve güvenlik çalışanları ile ofisiniz korunmaktadır. Çoğu hazır ofiste önemli evrak, doküman ve eşyalarınız için kasalar da bulunmaktadır.
 • Hazır ofis avantajları arasında kurumunuza gelen aramalar hazır ofislerin sunduğu sekretarya hizmetleri kapsamında cevaplanacaktır. Ayrıca bu aramalar istediğinize bağlı olarak kişisel telefonunuza aktarılacak ve müşterileriniz ile olan görüşmelerinizi hızlıca yapabileceksiniz.
 • Sekretarya işlemleri ile randevularınızı, adınıza gelen kargo ve evrakları daha kolay takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra kargo gönderimi, arama cevaplama ve müşteriler ile toplantı düzenleme gibi önemli etkinlikleri de sekretarya düzenlemektedir.
 • Birçok hazır ofis müşterilerine otopark hizmeti de sunmaktadır.
 • Ofis için fiber internet bağlantısı yer almaktadır. Bu sayede kesintisiz internet kullanımı yapabilirsiniz.
 • Hazır ofis tarafından sunulan tüm ihtiyaç ve malzemelerin ücreti kiranın içindedir. Ekstra harcama ya da ödeme yapmanıza gerek kalmadan sadece kiranızı ödeyerek tüm ödemelerinizi yapabilirsiniz.
Hazır Ofislerin Dezavantajları Nelerdir?

Hazır ofislerin avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Ancak bu dezavantajlar artan ofis kiralama firmaları ile neredeyse azalmıştır. Hazır ofislerin dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hazır ofislerin dezavantajları arasında ilk olarak konum gelmektedir. Hazır ofisler, sanal ofislere göre daha maliyetli olmaktadır. Bu sebeple seçkin konumlarda yer alan ofislerin fiyatları bir hayli pahalı olabilmektedir. Merkeze uzak yerlerde bulunan ofisler ise işinize yaramayabilir. Bu sebeple merkezden uzakta bir hazır ofis kiralayacaksanız otoparkı olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Hazır ofis fiyatları konum ve metrekare gibi etkenler ile değişiklik göstermektedir. Çok küçük bir hazır ofise sadece konumu ya da manzarası sebebi ile yüksek kiralar istenebilmektedir. Bu sebeple hazır ofisinizi seçerken görselliğinden ziyade işlevselliğini ön planda tutarsanız daha uygun ücretlere daha iyi hazır ofisler kiralayabilirsiniz.
 • Hazır ofislerde genellikle büyük odalar bulunmaz. 5 – 6 kişilik odası olan ofislerde, oda sayısı ve metrekare yine önemli bir unsurdur ve fiyatı etkilemektedir. Küçük odalar yerine büyük 2 ya da 3 odalı bir ofis seçmeniz sizin için daha yararlı olabilir.
 • Hazır ofislerde sözleşme imzalamadan önce ofis kullanım kurallarını iyice okumanız gerekmektedir. Birçok ofis firması hazır ofislerin kullanımına sınırlama getirmektedir. Hazır ofisinizi 7/24 kullanmak istiyorsanız buna uygun sözleşme hazırlatmalı ya da zaman kısıtlaması bulunmayan hazır ofisleri tercih etmelisiniz.
 • Hazır ofis kiralarken nelerden ek ücret alındığını da mutlaka iyice öğrenmeniz gerekmektedir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Hazır Ofis Avantajları Nelerdir?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
bekleyen provizyon ne kadar sürer
Kabusunuz Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer? ( TÜM DETAYLAR)

Ele alacağımız konu kredi kartı bekleyen provizyon, bekleyen...

döviz hesap işletim ücreti almayan banka
Döviz Hesabından Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Makalemizin başında sizleri sıkmadan akıcı bir şekilde döviz...

x