finanskredirehberi.com

Hesap İşletim Ücreti Almayan Talep Etmeyen Bankalar (5 BANKA)

Tarih: 24.07.2019
Güncel: 04.10.2019

Günlük yaşantımızda parasal konularda ve para alışverişlerimizde tümüyle bankalar üzerinden kuruluyor. En basiti kredi kartları hayatımıza girdi gireli tahmin ederim ki büyük çoğunluğumuz nakit taşımıyoruz. Hatta nakit para taşımayı unutuyoruz. Özellikle düzenli ödemelerimiz kira, elektrik, su, telefon fatura  ödemelerimiz bile bankaların internet şubelerinden yapılıyor.

Küçücük bir işlem için dahi bankada bir hesabınızın bulunması gerektiği için bankacılar tarafından hesap açmaya yönlendiriliyoruz. Bu durumda tüm işlemlerimizi bankalar üzerinden yapıyoruz. Hem bize çok rahat hem de çok güvenli oluyor.Bankacılık hizmetlerini kullanmaya başladığımızda karşımıza, hesap işletim ücreti, EFT Masrafı, komisyon ücreti gibi  hesabımız’dan tahsil edilen masraflar çıkıyor.

Bu konuyu okumaktaysanız bu durumdan sizlerde şikayetçisiniz demektir. Bizde bu yüzden hesap işletim ücreti almayan bankalar başta olmak üzere hesaplardan banka masrafı ve komisyon tahsil etmeyen finans kuruluşları ve bankaları inceleyerek sizlere bu konuda bilgiler aktarmak istedik.Bu yazımızda ayrıca gönderilen havale işlem ücreti ve gönderilen EFT kesilen işlem ücreti almayan bankalara da yer vereceğiz.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Ve Detayları

Bu konuda biraz bilgi aktararak yazımıza devam edelim hesap işletim ücreti adı altında bankalar tarafından senede bir kesilen ücretin adıdır. Bazen karşılaşmış olabilirsiniz, uzun süredir kullanmadığınız bir hesabınıza para yatar parayı çekmeye gittiğinde para hesabınızda yoktur veya bir kısmı çekilmiştir. Dekont açıklamasında hesap işletim ücreti kesintisi yazısını gördüğünüzde biraz canınız sıkılabilir.

Hesap işletim ücretleri bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Bazı banka yıllık maliyet olarak 55 TL hesap işletim ücreti tahsil ederken, Örnek bir diğer bankanın hesap işletim ücreti kesintisi 100 TL olabilir. Bu yüzden bankanızın müşteri temsilcisi https://finanskredirehberi.com/banka-iletisim/ ile görüşerek en doğru ve sağlıklı bilgiyi edinebilirsiniz. Bu can sıkıcı durum acaba hesap işletim ücreti almayan banka var mı ? Sorusunu aklımıza getirebilir elbette var ! Şimdi bu bankaları ve şartlarını birlikte ele alalım.

hesap ücreti komisyonu almayan banka

Hesap İşletim Ücreti Tahsil Etmeyen Banka – enpara.com

Qnb Finansbank’a ait olan bu banka tüm bankaların içerisinde hesap işletim ücreti adı altında kesinti yapmayan en yaygın ve güvenilir bankadır. Fiziki olarak şube ağı olmasa da dijital dünyada internet ortamında en önde giden bankadır. Müşterilerinden hiçbir suretle banka masrafı EFT ve havale masrafı gibi ücretler almaz. Hesap işletim ücreti’de ödemezsiniz. Bu bankadan hesap açabilmek için enpara.com internet adresinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Alınmadığının Kanıtı : https://m.qnbfinansbank.enpara.com/ucretler

TEB Bankası Dijital Uygulaması Yükle Hesap İşletim Ücreti Ödeme – CEPTETEB

TEB bankasına ait bir hesabınız var ve bankaya ait dijital uygulamayı kullanıyorsanız şanslısınız, çünkü CEPTETEB uygulamasından açacağınız ve kullanacağınız hesaplar için hesap işletim ücreti talep edilmeyecektir.

Bankaya ait uygulamayı Apple Store Ve Google Play aracılığı ile kolayca indirip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanında çok önemli bir bilgi daha aktaralım göndermiş olduğunuz havale ve EFT işlemlerinden de ücret talep edilmemektedir.

Hesap İşletim Ödemesi Almayan Diğer Bankalar

Yukarıda açıkladığımız bankaların yanı sıra sizlere yönlendirme olması açısından hesap işletim adı altında kesilen ödemeleri almayan diğer bankaları kısa kısa açıklamak istedik.

Kuveyt Türk (Senin Bankan)

Dijital bankacılığın öncülerinden olan Kuveyt Türk Katılım Bankası, müşterilerinden hesap işletim ücreti talep etmeyen bankalardan bir tanesidir.Bankada hesap açan hiçbir müşteriden işlem başına ücret talep etmemekte olup, hesap işletim ücreti adı altında hesabınızdan bir kesinti yapmazlar.

YKB – Nuvo Dijital Bankacılık

İşletme masraflarını almayan bir bankaya bakarsanız, dijital bankacılık hizmetleri sunan bankalar olduğunu görebilirsiniz. Bu bankalardan biri Yapı Kredi Nuvo Dijital Bankacılık. Yapı Kredi Nuvo, yıllık veya aylık hesap yönetim ücreti almaz.

Albaraka Türk Katılım Bankası İle Hesap İşletim Ücretine Veda Edin !

Katılımcı bankalar müşteri hesapları konusunda daha esnek davrandıklarını söyleyebiliriz. Albaraka Türk Katılım Bankası, müşterileri için yıllık hesap yönetim ücreti talep etmemektedir. Diğer bir katılım bankası olan Türkiye Finans Katılım Bankası’da müşterilerinden hesap işletim ücreti almamaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Alınması Yasal Mı?

Bazı bankalar hesap işletim ücreti iadesi yapmamak için müşterilerin imzaladıkları sözleşmeyi öne sürmektedir. Şöyle ki banka size kart verirken yapılan sözleşmede hesap işletim ücretini size bildirdiklerini, sözleşmede hesap işletim ücretiyle ilgili bir madde olduğunu, sizin de bu sözleşmeyi imzalamanızın bütün maddeleri kabul ettiğiniz anlamına geldiğini söyleyebilirler. Bu gerekçeyle banka hesap işletim ücreti iadesi yapmak istemeyebilir. Siz bu maddeye haksız kazanç içerdiği sebebiyle karşı çıkabilirsiniz, ayrıca sözleşmeyi imzaladığını dönemde yasal hakkınızı bilmediğinizi, BDDK tarafından kaldırılan hesap işletim ücretini geri talep ettiğini söyleyebilirsiniz.

Eğer bankanızdan hala olumsuz yanıt alırsanız size Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yolu açılmıştır, bu hakkınızdan mutlaka faydalanmalısınız. Aynı bilgiler ve dekontlar ile Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapın. Tüketici Hakem Heyeti’ne yapacağınız başvuruya bankaya yazdığınız dilekçeyi ve bankanın size yolladığı cevabı da ekleyin. Müşterisi olduğunuz bankayı da belirtmeyi unutmayın.

Banka Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 2014 yılında düzenlenen yönetmeliğe göre bankalar müşterinin hesap sayısına bakmaksızın hesap işletim ücreti alabilirdi fakat Kasım 2015 tarihli karar ile bu yönetmelik durdurulmuştur. Dolayısıyla şu an hesap işletim ücreti alınması yasal değildir.

Hesap İşletim Ücreti Kalktı Mı, Geri İadesi Alınabilir Mi ?

Bu sorun defalarca gündeme getirildi ve bankanın bu ücretleri almasını engellemek için birkaç adım atıldı. Ancak, bankalar fonları farklı bir adla toplamaya devam etti. Aslında. Bankaların adalet dengesine uygun olarak sunduğu hizmetlere cevap olarak yılda 80-180 TL hesap işlem ücretlerini incelerken makul bir rakamın adil olabileceğini söyleyebiliriz.

Tabii ki tüketicilerin sırtlarına para yüklemeleri çokta yasal değil. Bu konuda denge dikkate alınmalıdır. Hesap taşıma ücretinin iadesi tamamlandıktan sonra, yasal yollardan yararlanmanız gerekir. Elbette, tüketiciler 150TL lik bir ödeme geri ödeme için daha fazla para ödemek istemedikleri için bu yöntemi kullanmak istemiyor.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Hesap İşletim Ücreti Almayan Talep Etmeyen Bankalar (5 BANKA)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
spot ve nakit krediler
5 Başlıkta Ticari Banka Kredi Çeşitleri ( ROTATİF-OVERNİGHT-SPOT )

Günümüzde bankaların ticari müşterilerine sağlamış olduğu bir çok...

x