Hibe kredi nedir, nasıl alınır bundan bahsedeceğiz hibe kredi geri ödenir mi sorularının cevaplarını arayacağız. Sizler için KOSGEB desteklerini araştırarak bu konu hakkında merak edilenleri tek tek anlatmak istedik. Sürekli olarak gündemde haberlerde veya sosyal medyada sık sık karşınıza hibe krediler çıkıyordur. Bazen kafanızı kurcalayan şu sorular hibe kredi nasıl alınır, hibe krediler geri ödenir mi ve hibe kredisi ne demek can sıkıcı hale gelebiliyor.

KOSGEB, desteklerinin yani hibe kredi dağıtımlarının bir çok aşaması ve şartı vardır. Bu kredi türlerinden yararlanabilmek için aşağıda anlatacağımız bir çok şartı yerine getirmeniz gerekmektedir. Dilerseniz beraber inceleyelim bu şartları.

Hibe Kredi Nedir?

Hibe kelime anlamı ile “karşılıksız olarak, karşılık beklenmeksizin verilen” anlamını taşımaktadır. Hibe krediler de geri ödemesiz olarak kullandırılan kredilerdir. Günümüzde hibe krediler daha ziyade devlet eli ile ekonominin güçlenmesi, işsizlik rakamlarının düşürülmesi, kadın girişimcilerin desteklenmesi, engelli bireylerin topluma kazandırılması, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi gibi amaçlar doğrultusunda kullandırılmaktadır.

Bu krediler geri ödemesiz olarak kullandırıldıkları için hem krediye başvuruda bulunan kişilerin sayıları çok fazla olmakta hem de kredi kullanma koşulları oldukça ağırlaştırılmaktadır.

Hibe Kredi Nasıl Alınır? 

Hibe kredisi başvurusu için izlenecek yollar ve hibe kredisi başvuru şartları için aranılan koşullar başvuruda bulunulan hibe kredi paketinin kendisine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin KOSGEB hibe kredisi için aranılan başvuru koşulları ile Avrupa Birliği hibe kredisi paketleri için aranılan koşullar son derece farklıdır. Bu nedenle öncelikle geri ödemesiz kredi kullanmak isteyen kişinin hangi krediye başvuruda bulunacağını belirlemesi ve başvurusunu buna göre şekillendirmesi gerekir.

Geri ödemesiz kredi denildiğinde akla ilk gelenlerin başında KOSGEB kredisi gelmektedir. Bu alanda en çok soruların başında “KOSGEB kredi başvurusu hangi bankalar üzerinden yapılıyor?” sorusu gelmekte olup bu kredilerde başvuru bankaya değil direkt olarak KOSGEB’in kendisine yapılmaktadır.

Daha ziyade genç girişimciler ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi amacı ile kredi veren KOSGEB her senenin başında kullandıracağı hibe krediler için bilgilendirmede bulunmakta olup başvuru tarihleri ve süreç hakkında bilgilendirmeyi kendi internet sitesi üzerinden yapmaktadır.

Hibe Kredi Başvuru Şartları Nelerdir ? (KOSGEB)

KOSGEB internet sitesi üzerinden açılan ilanlara yapılan başvurular değerlendirilmekte ve uygun bulunan adaylar KOSGEB eğitimlerine alınmaktadır. 50 bin lira faizsiz kredi paketi en çok ilgi ören kredi paketleri arasında yer almakta olup bu kredilerin büyük bir bölümünde açılan eğitim programlarına katılım zorunlu tutulmaktadır.

Özellikle de genç girişimcilere özel kredi paketinde KOSGEB girişimcilik kursu programlarına katılım ve bu kursu başarı ile tamamlama şartı bulunmaktadır. İleride açılan KOSGEB kredileri için başvuruda bulunma düşünceniz varsa açılan bu kurslara katılmak için hemen başvuruda bulunarak bu belgeyi hazırda bulundurmanız oldukça yarar sağlayacaktır.

hibe kredi nasıl alınır

KOSGEB faizsiz kredi desteği de vermekte olup faizsiz kredi kullanmak için de mutlaka girişimcilik sertifikası alınması istenmektedir. KOSGEB kredilerinden yararlanmak isteyen kişilerin ilk olarak KOSGEB veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir. Bu işlemde KOSGEB internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Veri tabanına kayıt olunduktan sonra ana sayfada yer alan kredi başvuru evraklarının internet ortamından tam ve eksiksiz olarak doldurulması gerekir.

Evraklar doldurulduktan sonra çıktıları alınarak hepsi bir dosyada toplanır. Oluşturulan dosya ile beraber geri ödemesiz kredi ya da faizsiz kredi kullanmak isteyen kişilerin kendilerine en yakın olan KOSGEB şubeleri üzerinden şahsen başvuruda bulunarak kredi kullanım sürecini başlatmaları gerekmektedir. Yapacağınız başvuru incelendikten sonra KOSGEB size geri dönüşte bulunacak ve kredi onayı alıp almadığınız konusunda bilgilendirmede bulunacaktır.

KOSGEB’ in hibe ve faizsiz kredilerini destekleyen sektörlere KOSGEB Desteklenen Sektörler linkinden ulaşabilirsiniz.

kosgeb hibe kredisi nedir

Hibe Kredi Veren Kurumlar Ve Kuruluşlar Hangileri?

  • Küçük Esnaf Ve Kobi Ölçeklerindeki İşletmeleri Destekleme Dairesi ( Kredi Başvurusu İçin Proje Gereklidir)
  • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakalnlığı Ve Bağlantılı Kuruluşlar ( Hayvancılık kredisinde de Proje Gereklidir)
  • Dört Farklı Program yolu ile Kırsal Kalkınmayı Destekleme Daire Başkanlığı
  • TÜBİTAK Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Merkezi
  • Türkiye Genelinde Bulunan Kalkınma Ofisleri
  • İlgili Sektörler Dahilinde Kooperatif Başkanlıkları
  • Bakanlıklar Ve Özel Finans Kuruluşları Özel Ve Devlet Bankaları
Hibe Kredi Geri Ödenir Mi ?

Hayır, hibe krediler tamamen geri ödemesiz olarak kullandırılan kredilerdir. Bu kredileri kullanan kişiler krediyi kullanma aşamasında kendilerine iletilen kriterleri yerine getirmeleri durumunda bu krediyi geri ödemekle yükümlü değildirler. Burada önemli olan kişinin kredi kullanırken imzalamış olduğu kredi sözleşmesindeki yükümlülükleri tam ve eksiksiz olarak yerine getirmektir.

Örneğin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen büyükbaş hayvancılık desteği alınıyorsa alınan bu para mutlaka bunun için kullanılmalı, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için istenilen kriterler yerine getirilmelidir. Sonuç olarak hibe kredilerin geri ödemesi oluyor mu, sorumuzun cevabı “hayır” oluyor.

Hibe Kredi Onay Süreci Nasıl İşliyor?

Geri ödemesiz hibe kredi alabilmek ve KOSGEB kredi başvurularında olumlu sonuçlar alabilmeniz için, bölgenizde hiç olmayan veya gerçekten ihtiyaç  duyulan projelerle bir iş planı hazırlayarak başvuru yapmak sizi diğer başvurular arasından hızlıca ön plana çıkaracaktır.

Genelde hibe kredi almak için yapılan başvuruların içinden genç girişimcilerin yeni bir buluş veya icat yapıldığında daha etkili sonuçlar vermektedir. Aklınıza takılan soruları sormak için KOSGEB’in destek hattı olan 444 15 67 numaralı telefonlarından her türlü sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir