finanskredirehberi.com

Anasayfa > Finans > Hiç Duymadığınız Para Biriktirme Taktik Ve Yolları!

Hiç Duymadığınız Para Biriktirme Taktik Ve Yolları!

Tarih: 29.05.2019
Güncel: 18.01.2020
birikim yapma yolları

Birikim yapmak ve para biriktirmek sanılanın aksine hem çok kolay hemde motivason kaynağıdır. Zor diye düşündüğünüz para biriktirme işlemini gider ve harcamalarınızı kontrol altında tutarak yapabilirsiniz. Bu hiçte zor değil. Özellikle aşağıda sıralayacağımız tekniklere dikkat ederek hareket ettiğinizde istediğiniz birikime kavuşmuş olacaksınız.

Bu makalemizde para biriktirme yol ve yöntemlerinden bahsedeceğiz aslında bir çok yol olmasına rağmen biz sıfıra sıfır bütçeleme yöntemi ile birikim yapma taktiği ile başlayacağız. Farklı yerlerde daha önce hiç duydunuzmu ama herkez para biriktirerek hayatını ve yakınlarının hayatını garanti altına almak ister. Fakat bunu yaparken çok zorlanıyoruz.

Pazartesi gününden itibaren para biriktirmeye başlıyorum dediğimizde hep yarım kalıyor ve bir şekilde birikime başlayamıyoruz. Peki birikim yapmak, gelecekte rahat etmek ve mutlu bir hayat sürmek için hangi yolları izlemek gerekiyor? Para biriktirmek için ne yapmalıyım? Diyorsanız aşağıdaki yöntemleri birlikte inceleyelim.

Sıfır  Bütçeleme Yöntemi İle Para Biriktirme Yöntemi

Para biriktirme yöntemlerinden ilki  sıfır bütçeleme  yöntemidir. Sıfır  bütçeleme yöntemi birikim yapacağınız tutardaki ayıracağınız parayı her şeyin en başından hesaplamanız gerekmektedir. İlk önce her ay elinize geçen gelirinizi bir kağıda not olarak alın ve sonrasında tüm giderlerinizi tek tek yazın ve birikim yapacağınız tutarı da bu giderlerinizin içine ekleyin.

Bir diğer önemli konu da, Örneğin, Faturalara ayıracağınız para ile, yemek, ev kirası, yakıt gideri olarak ayıracağınız parayı hep birlikte anaparadan paylaştırmanız gerekecektir.Bu teknik ile birikim yapacağınız ve tüm giderlerinizi sıfıra sıfır olarak ayarlamış ve rahat rahat birikim yapabilir durumda olmuş oluyorsunuz.

Kartopu Yöntemi Kullanarak Birikim Ve Tasarruf Yapma

Kartopu yöntemi aslında daha çok borçlarımızla ilgili bir yöntemdir. 4 tane herhangibir yere borcunuz olduğunu varsayarsak,  dolayısıyla  bu borcunuz olan yerlere ödeyeceğiniz rakamlarda farklıdır.

En düşük olan borcunuzu ilk olarak kapatmaya başlayın ve kapandıktan sonra  kalacak olan parayı  ikinci yere olan borcunuza ekleyip sonrasında da  3. yere olan borcunuza odaklanın ve ödeme işleminizi yapın. Bu şekilde devam ettikten sonra borçlarınız bitecektir ve para birikimi yapmaya devam edeceksiniz.

Bankada Vadeli Hesap Açarak Para Biriktirmenin Sırrı

Daha önce  elinizde bulundurduğunuz bir para var ise bu parayı kolaylıkla harcayabilirsiniz. Lakin geleceğe yatırım yapmak ve ileride rahat etmek için paranızı bir bankada vadeli hesap açarak biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bu sizin için daha karlı olacaktır.

Birikim yapmak istediğinizde ve bankada hesap açmaya karar verdiğinizde bankalarında sunmuş olduğu çok çeşitli hesaplar var ve birikiminize birikim katan vadeli hesaplar mevcuttur. Vadeli mevduat hesabıyla otomatik ödeme talimatı vererek, ister kredi kartınızdan ister vadesiz TL hesabınızdan birikim yapabilirsiniz.

Harcamalardan Kısarak Tasarruf Yapma

Çeşitli zamanlarda, bazen can sıkıntısından bazen gereksiz yere  kendimizi alışverişten dönerken buluyoruz..Hatta ve hatta kimi zamanlarda AVM’lerde kendimizi öyle kaybediyoruz ki  gereksiz birsürü şey alarak evimize dönmüş buluyoruz.. Bu da bizim birikim yapamayarak paramızını boşyere harcamamıza sebep oluyor. Elbette bunu engellemek mümkündür.O zamanlarda borçlarınızı gözünüzün önüne getirin ve kendinizi mümkün olduğunca frenlemeye çalışın.

Kolayca Para Biriktirmek İçin Pratik Çözümler

Birikim yapmak aslında çok kolay gündelik yaşamımıza biraz dikkat ederek ve bazı şeyleri sınırlandırarak aslında hiç beklemediğimiz paraları bir araya getirebiliriz.

  • Demir paralarınızı bir kumbaraya atıp birikim yapmanız acil durumlara karşı güvenceniz olabilir. Örneğin her gün 2,3 TL gibi bozuk paralar birikerek bir açığınızı kapatabilirsiniz.
  • Aylık yapmış olduğunuz harcama tutarlarınızı kontrol ederek neler aldığınızı gözden geçirebilirsiniz. Ayda bir kez bile bu işlemi yapmanız fazla para ödemenizin ve yanlış olan bir çekim varsa düzelttirerek tasarruf etmenizi sağlar.Belkide gereksiz harcamalarınızdan birini gelecek ayda birikim hesabınıza gönderebilirsiniz.
  • İçsel olarak kendinize pahalı şeyler almayacağınızın sözünü verin ve bunu bir düşüce tarzı haline getirin. Pahalı bir şey alacağınız da çok fazla fiyat araştırması  yapın ve en az 1,2 gün düşünün. Bu sayede aldığınız üründen pişman olmazsınız ve acil nakit ihtiyaçları için daha yüksek tutarda paranız yanınızda olur.
  • Kredi kartlarınızı mümkün mertebe çok kısıtlı kullanın ve nakit para ile dönmeye çalışın. Bu tutum sizi gereksiz faiz ödemeleri ve gereksiz masraf, komisyon kesintilerinden kurtarır.

para nasıl biriktirilir

  • Gelir Gider durumunuzu ölçmek için gelecek ayın ilk gününden başlayarak her alışverişinizi faturası veya fişini mutlaka alın ve bir dosyada biriktirin. Ay sonunda tüm bu fatura ve fişleri kontrol ederek gelirinizin nereye gittiğini hesaplayarak gerekli ve gereksiz tüm masrafları analiz etmiş olursunuz ve birikim yapacak tutarınızı belirleyebilirsiniz.
  • Para biriktirmek için hedef koymak şarttır, uzun vadeli hedefler koymak yerine örneğin yıllık 1.000,00 TL biriktirmek yerine, haftalık 100 TL biriktireceğim diye kısa vadeli hedefler koyun göreceksiniz daha rahat para biriktireceksiniz.
Birikim Ve Tasarruf Yapmanın Önüne Geçen Engel Olan Faktörler

Çalıştığımız kurumdan sosyal yardım paketiniz ödendiğinde yada beklemediğiniz bir yerden elimize bir para geldiğinde anında o parayı harcayacak yer mi arıyorsunuz?   Hiç aklınızda yokken birdenbire alışveriş için soluğu dışarıda almak ve çok fazla para harcamak tehlikeli durumlardan birisidir. İş yerinizden aldığınız primi hemen tüketmek amacıyla dışarı çıkıp, olan bütün paranızı 1,2 saat içerisinde harcamanız mümkündür.

Bu durumu yaşadığınızda bütün bir hayat boyu borçlarınızı nasıl ödeyeceğinizi düşünerek yaşamanız işten bile değildir ve hala paranızın nasıl olsa bir sonraki ayda geleceğini düşünerek param var diyerek ancak kendinizi kandırabilirsiniz. Pahalı giyim tarzı ve pahalı aksesuarların daha kaliteli yaşamanızı sağladığını düşünmek çok yanlış bir düşüncedir. Aylık maaşınızın tamamını harcamak gibi bir alışkanlığınız var ise bu alışkanlığınızdan bir an önce kurtulun. Dostlarınızı ve akraba eşrafının lüks arabası var diye sizinde olması gerekmiyor. Kendi yaşam standartlarınıza göre hayatınızı yaşayın.

Birikim tutarını ertelemek en büyük engellerden biridir. Maaşınızı alır almaz ilk önce birikim tutarınızı ayırmalı ve hesaplamalısınız yoksa ay sonuna kadar ayıracak 1 kuruşunuz bile kalmaz. Kendinizi kandırarak bu ayda geçsin, şunu da alayım ayırırım, bunu da alayım ayırırım diyerek kendinizi tehlikeye atmayın.Bu durumdan kurtulmak için otomatik BES hesabı açtırarak kaynakta kesinti yoluyla siz daha maaşınızı almadan, kesinti yapılarak birikim hesabınıza aktarılabilir.

Para biriktirmeyi saçma bulan kişiler, kendilerini kandırarak gelecek düşünmek yerine anı yaşamayı tercih ettiklerini belirtiler. Fakat şunu unuturlar ki birikim yapan kişi ani olarak tatile çıkacağında tatil için sizden daha rahat olur ve sürekli parasının biteceğini düşünmez. Anı yaşıyorum dediğinizde çok istediğiniz bir şeyin fırsatı ayağınıza geldiğinde o şeyi elde edemez ve moraliniz bozulabilir fakat para birikiminiz olursa rahatlıkla alabilirsiniz. Sonuç olarak para biriktirmek ekonomik olarak özgürlüktür.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Hiç Duymadığınız Para Biriktirme Taktik Ve Yolları!
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git