Hurda Araç Yasası 2018 YASAL MEVZUAT

Yayın Tarihi: 10.05.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

Eski araç sahiplerinin yakından takip ettiği Hurda Araç Teşviki 2018 yılının son aylarında sona erecektir. Mevcut düzenlemenin 31.12.2018 tarihinde sona ermesinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderilecektir. Bu durum yıpranmış ve yaşını doldurmuş araç sahiplerini oldukça heycanlandırmıştır. Bizde bu yüzden eski arabası olanların hurda araç yasası ile yakından ilgilendiğinin farkındayız ve sizlere tüm detayları ile hurda araç yasası hangi araçları kapsayacak, hurda araç kaç para, hurda araç alımı ne zaman başlıyor gibi tüm soruların cevaplarını yazımızda aktarmaya çalışacağız.

Peki, aracımı neden hurdaya ayırmalıyım diyenlere küçük bir bilgi aktaralım, trafikte kullanılan araçların üretim tarihinden sonra her parçasının belli bir kullanım ömrü vardır. Bu parçaların yıpranmasından, eskimesinden ve bakım eksikliğinden dolayı trafikte mal ve can kaybına yol açabileceği aşikardır. Bu nedenle bu yasayla 16 yaşın üzerindeki araçların trafikten çıkarılması gerekmektedir.

Hurda Araç Yasası, Hangi Model Araçları Kapsayacak ?

Herkesin merak ettiği bir diğer konu ise hurda araçlar hangi araçları ve hangi modelleri kapsayacak olmasıdır, bir önceki düzenlemede 1997 senesi ve üzerindeki model araçları kapsayan hurda araç teşviki içinde bulunduğumuz 2018 senesinde tekrar TBMM’de görüşülerek kapsamı genişletilecektir. Kısaca 16 yaşın üzerindeki tüm arabalar ve araçlar ( Otomobil, Kamyon, Minibüs, Otobüs, Traktör, Ticari Araç, Panelvan araçlar ) hurda teşviki kapsamında hurdaya ayrılacaktır.

Burada kısa bir öz eleştiri yapmak gerekirse, ülkemizde bilinçli araç kullanımı oldukça düşük bunun yanında eski araçlarla seyahat etmek ve yollara çıkmak oldukça tehlikelidir. Devletin sunmuş olduğu bu imkandan yararlanarak araçlarınızı kısa sürede karlı bir şekilde mevcut eskimiş araçlarınızı hurdaya ayırmak hem araç sürücüsü güvenliği, hemde yollardaki diğer araçların güvenliği açısından oldukça önemlidir.

hurda araç teşviki ne kadar sürecek

Hurda Araç Yasası Hangi Tarihe Kadar Sürecek ?

Yeni yıl yani içinde bulunduğumuz 2018 yılınıda kapsayacak şekilde 2002 yılı ve sonrasını kapsayacak olan hurda araç (teşviki) yasası 2019 yılının sonuna kadar sürecek bu zaman zarfında yaklaşık olarak 5-6 milyona yakın aracının bunların çoğunluğu otomobil olacak şekilde trafikten çekilmesi ve hurdaya ayrılması öngörülüyor. Bu sayede 2019 senesinde araç alım satım sektörünün hareketli ve araç satışlarının hızlanacağı bir sene olacak diyebiliriz.

Peki, Hurdaya ayrılan araçlardan ne kazanılacak, hurdaya ayırmış olduğunuz aracın model ve cinsine göre, yeni alacağınız aynı model ve cinste araçlardan 10.000 TL tutarında hurda araç ÖTV indirimi kazanacaksınız. Tabi burada belirleyici unsur aracınızın modeli cinsi olacaktır. Hurda araç ötv indirimi hesaplaması bakanlar kurulu tarafından belirlenecektir.

Hurda araç yasasından yararlanmak ve aracınızı hurdaya vermek için bazı dilekçe örneklerini doldurmanız gerekmektedir. İlgili vergi dairesine ve kuruluşlara vereceğiniz dilekçe örneklerini ve taşıt teslim tutanaklarını BURADAN indirebilirsiniz.

Aracımın Borcu Var, Hurda Yasasından Yararlanabilir Miyim ?

Borcu bulunan araç hurdaya çıkartılır mı, bu sorunun cevabını evet olarak verdikten ve içinizi rahatlıktan sonra detaylara geçelim. Hurda araç yasası kapsamında 1997 altındaki tüm araçlarınızın 2018 senesinin sonuna kadar olan, motorlu taşıtlar verigisi, daha önce kesilmiş trafik cezaları, çeşitli vergi cezaları, plaka cezaları, çekici borçları ve benzeri tüm borçları silinecektir.

hurda araç

Burada diğer önemli olan bir husus ve merak edilen soru ise hacizli araç hurdaya çıkarılır mı, oluyor. Malesef üzerinde haciz ve şerh bulunan araçlarınız hurda yasasından yararlanamıyor.

Resmi Hurda Araç Yasası Tebliği : http://www.gib.gov.tr/48-seri-nolu-motorlu-tasitlar-vergisi-genel-tebligi

Kayıp veya fiziki olarak mevcut olmayan araçlar hurda teşviki yasasından yararlanabilir mi ? Bu sorumuzun cevabıda evet olacaktır, fakat burada dikkat etmeniz gereken 31.12.2018 tarihine kadar aracın mevcut vergi borçlarının % 25′ in ilgili vergi dairelerine ödemeniz gerekmektedir.  Bu orandaki vergi borçlarını ödedikten sonra ilgili dilekçeler ile başvurunuzu yapabilmektesiniz.

Eski Aracımı Hurdaya Verirsem Kazancım Ne Olacak

Kişilerin en çok merak ettiği hurdaya verilen araçlardan satış tutarı ve elde edilecek gelir. Burada bundan önce dikkat edilmesi gereken kullanılan eski aracın araç sahiplerine taşıdığı risk daha ön planda olmalıdır.Makine ve Kimya Endüstrisi tarafına verilen ve hurdaya ayrılan araçlara KG başına 1 Türk Lirası ödenecektir. Fakat burada araç modeli ve yılı yine belirleyici unsur olacaktır. Yine eski araçlarını hurdaya ayırarak trafikten men eden araç sahipleri 10.000 TL’ ye kadar ÖTV indirim Teşvikinden yararlanacaktır.

Hurda Araç Yasası Resmi Gazete Tebliği http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/07/20170727-7.htm

Yeni hurda araç yasasındaki ayrıntılar net olarak belirlenmedi. TBBM’ye gönderilen kanun kapsamında tüm detayların belli olarak resmi gazetede yayınlanmasının ardından diğer detaylar daha net ortaya çıkacaktır. Bu detaylarıda yine Finans Kredi Rehberi web sitemizde sizlerle paylaşacağız.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Hurda Araç Yasası 2018 YASAL MEVZUAT
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
sigortam yok kredi çekebilir miyim
Sigortam (SSK Ve SGK) Yok Kredi Alabilirmiyim ?

Kişilerin çok merak ettikleri SSK ve SGK yok...

ev kredisi için istenilen evraklar
Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ? TÜM DETAYLAR

Konut alımlarını finanse etmek amacı ile bankaların vermiş...

x