İban numarası nerede yazar ve nasıl öğrenebiliriz inceleyeceğiz. Bankacılık işlemlerinizde çok fazla duyduğunuz ama belkide bu güne kadar tam anlamını bilmediğiniz iban numarası hakkında bilgiler aktaracağız. Hemen hemen hepimizin neredeyse en az bir bankada mevduat hesabı bulunmaktadır. Bazen birikim yapmak için bazen çalıştığımız şirketlerin istemesinden dolayı hesaplarımızı açmışızdır.

Eskisi gibi elden para verme ve alma gibi durumların çok nadire indiği, giderek yaygınlaşan bu bankacılık ağından çok net bir şekilde gözükmektedir. Bankacılık sektörü gün geçtikçe kendini daha kolay hale getirmiş, zamanla kendini en ileriye götürmüş ve teknolojiyi an ve an takip etmiş öncü sektörlerden biridir.

Hayatımızda olmadığını dönemleri hatırlamakta güçlük çekenlerimiz bile vardır. Büyüyen ve gelişen Türkiye ekonomisinde bankalar her zaman hayatımızda olacaktır. Bu şekilde gelişen bankacılık yöntemleri kişisel banka hesap numaraları gibi kullanılan ve gene bireye ait olan Uluslar Arası Banka Hesap Numarası diye adlandırdığımız ” IBAN Numarası “ yöntemini kullanmaktadır.

IBAN Numarası Nerede Yazar, Nasıl Öğrenilir?

Tükiyede iban numarası 26 haneden oluşmaktadır. Ülkelere göre farklılık gösterme durumu bulunmaktadır. İban bilgilerinin ilk iki basamağında ülke kodu bulunur. Türkiye iban numarası ülke kodu TR ‘ dir. Türkiye’deki bir bankadan açılmış bütün iban kodları TR ile başlar. Ardından gelen 2 hane kontrol algoritmasında kullanılır, tamamen kontrol etme amaçlıdır ve sadece rakamlardan oluşur. 2 hanelik kontrol kodundan sonra gelen 5 hanelik kısım ise banka kodunu oluşturmaktadır.

Onu takip eden rezerv kodu diye adlandırdığımız kısım tek haneden oluşur ve bilinenin üzerine genellikle 0 rakamı kullanılmaktadır. Son olarak geriye kalan 16 hane ise sizin hesap numaranızı oluşturmaktadır. Bu şekilde bir yapıya sahip olan iban numarasına örnek vermek gerekirse;

[safir_note type=”mavi” text=”İban Numarası Örneği : ” TR35 0063 0 1234567898765432 ” toplam 26 haneden oluşan bir uluslar arası banka hesap numarasıdır.”]

Peki size ait olan bir iban numarasını öğrenmek için hangi yolları deneyebiliriz. Aslında bunun için bir kaç yöntem var siz içinden size kolay gelen bir yolu deneyebilirsiniz.

  • Telefon ile bankanızın çağrı merkezini arayarak IBAN numarasını talep edebilir, karşı taraf sizinle iban bilgilerini paylaşırken not alabilirsiniz.
  • İnternet bankacılığı bilgilerinizi biliyor iseniz internet bankacılığına giriş yapıp, hesaplarım bölümünde adınıza olan bütün iban bilgilerinin yazdığını göreceksiniz.

Kredi Kartı Ve Bankomat Kartı Üzerinde IBAN Yazar Mı?

İban numarası kredi kartı veya banka kartı üzerinde yazmaz, kullanımı ise gerek yurt içi gerek ise yurt dışı tüm bankacılık işlemlerinde kullanılabilinir. Para transferi alacak olan kişilerin veya para gönderecek kişilerin iban numarası kullanarak bu işlemleri gerçekleştirmesi işlem doğruluğunu büyük ölçüde arttıracaktır. IBAN numarası özel olarak çıkartılan veya IBAN numarası çıkartmak için bir yere başvurmayı gerektiren bir hadise değildir.

iban numarasından hesap öğrenme

İban numaraları bir bankada hesabı olan herkesin sahip olabileceği uluslar arası banka hesap numarasıdır. Tüm para transferi işlemlerinizde iban numarası kullanımına özen göstermeniz, hedef alacağa veya borca isabetli ödeme yapmanızı sağlayacaktır.

IBAN Numaranız Bankanızın İnternet Şubesinde Yazıyor?

IBAN numaranızın yazdığı tek yer kullanmış olduğunuz bankanın internet bankacılığında yazmaktadır. Mesela örnek vermek gerekirse Garanti bankasının bu sayfasında IBAN sorgulama yapabiliyorsunuz şube kodunuz ve hesap numaranızı girdiğinizde IBAN numaranız ekranda yazacaktır.

Başka bir örnek vermem gerekirse Ziraat bankası internet şubesinde IBAN numaranız yazmaktadır. Ziraat bankası iban sorgulama sayfası için tıklayınız. Ziraat Bankası’na ait IBAN numarası öğrenme işleminizi gerçekleştirirken sizlere ; şube kodunuz, şube isminiz ve müşteri numaranız ve en önemlisi EK NO sorulacaktır. Ek No, numaranız hesap numaralarınızın sonundaki son 4 rakamıdır bu bilgileri girdikten sonra size ait IBAN numarası ekranda yazacaktır.

Gördüğünüz gibi aslında kartlarınızın üzerinde iban numaranız yazmasa bile rahat bir şekilde her kullanıcı kendi bankasından IBAN no’sunu öğrenebilir

1 Yorum

  1. Omer
    22 Haziran 2017 at 16:20 — Cevapla

    İban no ile hafta sonu yapilan eft lere bir duzenleme gelse harika olur.

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir