İban Numarası Nedir ? İban Numarası Öğrenme Yolları

Yayın Tarihi: 16.06.2017
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 11.09.2018
 

Sizlere bankacılık işlemlerinizde çok fazla duyduğunuz ama belkide bu güne kadar tam anlamını bilmediğiniz iban numarası hakkında bilgiler aktaracağız. Peki bu çok duduğumuz iban numarası nedir, nerelerde kullanılır, hangi işlemleri kolaylaştırır bir inceleyelim.Hemen hemen hepimizin neredeyse en az bir bankada mevduat hesabı bulunmaktadır. Bazen birikim yapmak için bazen çalıştığımız şirketlerin istemesinden dolayı hesaplarımızı açmışızdır.

Eskisi gibi elden para verme ve alma gibi durumların çok nadire indiği, giderek yaygınlaşan bu bankacılık ağından çok net bir şekilde gözükmektedir. Bankacılık sektörü gün geçtikçe kendini daha kolay hale getirmiş, zamanla kendini en ileriye götürmüş ve teknolojiyi an ve an takip etmiş öncü sektörlerden biridir.

Hayatımızda olmadığını dönemleri hatırlamakta güçlük çekenlerimiz bile vardır. Büyüyen ve gelişen Türkiye ekonomisinde bankalar her zaman hayatımızda olacaktır. Bu şekilde gelişen bankacılık yöntemleri kişisel banka hesap numaraları gibi kullanılan ve gene bireye ait olan Uluslar Arası Banka Hesap Numarası diye adlandırdığımız ” İban Numarası “ yöntemini kullanmaktadır.

İban Numarası Tanımı Ve Kullanım Şekli

İban numarasının kullanımı gerek yurt içi gerek ise yurt dışı tüm bankacılık işlemlerinde kullanılabilinir. Para transferi alacak olan kişilerin veya para gönderecek kişilerin iban numarası kullanarak bu işlemleri gerçekleştirmesi işlem doğruluğunu büyük ölçüde arttıracaktır.

İban numarası özel olarak çıkartılan veya iban numarası çıkartmak için bir yere başvurmayı gerektiren bir hadise değildir.

iban numarasından hesap öğrenme

İban numaraları bir bankada hesabı olan herkesin sahip olabileceği uluslar arası banka hesap numarasıdır. Tüm para transferi işlemlerinizde iban numarası kullanımına özen göstermeniz, hedef alacağa veya borca isabetli ödeme yapmanızı sağlayacaktır.

İban numarası size lazım olmadan önce, öğreneceğiniz veya farkına varacağınız birşey değildir. Genellikle iban numarasına ihtiyacı olan kişiler, bu terimi öğrenmek zorunda kalmıştır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi iban numarası kullanımı uluslar arası banka hesap numarası olsa da yurt içi kullanımlarda da en güvenilir yöntemdir ve basittir

İban Numarası Hangi Yöntemlerle Öğrenilebilir ?

Tükiyede iban numarası 26 haneden oluşmaktadır. Ülkelere göre farklılık gösterme durumu bulunmaktadır. İban bilgilerinin ilk iki basamağında ülke kodu bulunur. Türkiye iban numarası ülke kodu TR ‘ dir. Türkiye’deki bir bankadan açılmış bütün iban kodları TR ile başlar. Ardından gelen 2 hane kontrol algoritmasında kullanılır, tamamen kontrol etme amaçlıdır ve sadece rakamlardan oluşur. 2 hanelik kontrol kodundan sonra gelen 5 hanelik kısım ise banka kodunu oluşturmaktadır.

Onu takip eden rezerv kodu diye adlandırdığımız kısım tek haneden oluşur ve bilinenin üzerine genellikle 0 rakamı kullanılmaktadır. Son olarak geriye kalan 16 hane ise sizin hesap numaranızı oluşturmaktadır. Bu şekilde bir yapıya sahip olan iban numarasına örnek vermek gerekirse;

İban Numarası Örneği : ” TR35 0063 0 1234567898765432 ” toplam 26 haneden oluşan bir uluslar arası banka hesap numarasıdır.

Peki size ait olan bir iban numarasını öğrenmek için hangi yolları deneyebiliriz. Aslında bunun için bir kaç yöntem var siz içinden size kolay gelen bir yolu deneyebilirsiniz.

  • Telefon ile bankanızın çağrı merkezini arayarak İban numarasını talep edebilir, karşı taraf sizinle iban bilgilerini paylaşırken not alabilirsiniz.
  • İnternet bankacılığı bilgilerinizi biliyor iseniz internet bankacılığına giriş yapıp, hesaplarım bölümünde adınıza olan bütün iban bilgilerini görebilirsiniz.
  • Bütün kartlarda olmasada bazı kartlarda bulunan ve konumu 16 haneli olan kart numarasının altında yer alan küçük punto ile yazılmış iban bilgilerini göre bilirsiniz.

ziraat bankası iban sorgulama

Bankacılık işlemleri gerçekleştirirken her konuda dikkatli olmalısınız, şüpheli bir işlemle hesabınıza para giriş çıkışı olabilir bu tarz durumlara fırsat vermemek için bankanızdan alacağınız aylık hesap dökümü ekstrelerini düzenli bir şekilde incelemeyi unutmayınız.

Ziraat Bankası İban Numarasını Öğrenme

En çok kullanılan bankalardan olan Ziraat Bankası olduğundan dolayı vatandaşlarımızın en çok aradığı ve öğrenmek istediği iban numarası Ziraat Bankası’na ait iban numaraları oluyor. Bizde size Ziraat Bankası İban Öğrenmek İçin pratik bir bilgiyi yazımızın sonunda vermek istedik.

İlgili bankanın http://www.ziraat.com.tr/tr/index.html adresinde göreceğiniz IBAN hesaplama bölümünden veyahutta 0850 220 00 00 müşteri hizmetleri numarasından ya da Ziraat Bankası şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası’na ait IBAN numarası öğrenme işleminizi gerçekleştirirken sizlere ; şube kodunuz, şube isminiz ve müşteri numaranız ve en önemlisi EK NO sorulacaktır. Ek No, numaranız hesap numaralarınızın sonundaki son 4 rakamıdır.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
İban Numarası Nedir ? İban Numarası Öğrenme Yolları
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
İban Numarası Nedir ? İban Numarası Öğrenme Yolları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Omer dedi ki:

    İban no ile hafta sonu yapilan eft lere bir duzenleme gelse harika olur.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartı numarası nerede yazar
Kredi Kartı Üzerinde Bulunan Numaraların Anlamları

Sizlere bu yazımızda kredi kartı ön yüzünde bulunan...

kara listeden nasıl çıkabilirim
Kara Liste Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Günümüzde ev tadilatından doğuma, eğitimden tatile kadar farklı...

x