İcradan araba nasıl alınır, sorusunu aklına getiren kişiler araba hakkında detaylı bir şekilde araştırma yapmalıdır. Gerekli bilgiler araştırılmadan icralık araba alınması durumunda vatandaşlar maddi olarak ekstra zarara uğrayabilir. İcralık araba nasıl alınır, bu sorunun cevabını öğrenmek isteyenler bu işin bu kadar kolay olmadığının farkında olmalılar çünkü bu işin belirli riskleri de vardır. Sizler için icralık araba almanın ne gibi riskleri vardır, nelere dikkat edilmelidir ve bu konuda uzman ve kullanıcı yorumları nasıl hepsini araştırarak tek başlık altında sunmak istedik.

İcralık arabalar ihalelerden alınabileceği gibi bankalar nezdinde oluşturulan ihalelerden de alınabilmektedir. Konumuzun sonlarına doğru icralık araba satan bankalar hangileri, katılım şartları ile ilgili detayları paylaşacağız. Şimdi asıl konumuza dönelim icralık araba alınır mı bir inceleyelim.

İcradan Araba Nasıl Alınır?

İcraya düşen araçların satışları, icra daireleri tarafından ihale usulü ile yapılıyor. Katılım sayısının az olduğu ihalelerde bazı araçları ihale açılış fiyatına almak mümkün oluyor. Borçların tahsil edilemediği durumlarda kurumlar işlemlerini avukatlara devrediyor ve borçlu hakkında yasal işlem başlatılıyor. Yasal işlem sonucunda borçlunun borcunu ödememesi durumunda, haciz işlemleri ile borç tahsil ediliyor. Borca karşılık haciz konulan arabalar, icra daireleri tarafından otoparklarda bekletiliyor ve ihale usulü satılarak paraya çevriliyor.

Bu ihalelere katılarak, normal fiyatından daha düşük fiyata araç sahibi olabilirsiniz. Ancak icradan araba almanın riskleri de bulunmaktadır. İhaleye katılım şartları ve diğer prosedürlerle ilgili detaylı bilgi yazının devamında anlatılacaktır. Aşağıda icradan araba almak isteyen kişiler için izlenmesi gereken adımlar yer alır. İcradan araba alımı ile ilgili bilgiler şunlardır:

 • İlk olarak İcra Müdürü’nün yayınladığı dosyanın numarası not alınmalıdır.
 • İhale şartnamesinde vatandaşlardan istenen belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde temin edilmesi gereklidir.
 • İhaleye çıkmadan önce istenen teminat hazırlanmalıdır.
 • İlk ihalede aracın piyasa değerinin %60’ı kadar fiyat belirlenerek satılmak istenir. Daha sonra aracın satılmaması durumunda fiyatta indirimler yapılır ve aracın fiyatı %40 olarak belirlenir.
 • İhaleler açık artıma yöntemi ile gerçekleşir. Aracın değerinden çok fazla verilen teklifler konusunda şüpheci yaklaşılması daha doğrudur.
 • İhaleye çıkmadan önce satın alınmak istenen araç hakkında bilgiler öğrenilmelidir.
 • Aracın ihalesini kazanan kişiler ödeme işlemlerini 10 gün içerisinde gerçekleştirir. Ödeme işleminden sonra aracın satış işlemleri ile ilgili süreç başlar.

İcradan Araba Almak İçin İhaleye Katılım Şartları

İcradan araba yorumları içerisinde ihaleye katılım şartları ve ihale süreci ile ilgili çok fazla yanlış bilgi bulunmakta, bilgi kirliliği yaşanmaktadır. İcradan satılan araçların ihalesine katılmak için öncelikle Türk vatandaşı olmak gerekmektedir. Ardından diğer tüm resmi işlemlerde olduğu gibi sadece 18 yaşını doldurmuş kişiler icradan araba ihalelerine başvuru yapabilir. Bu şartları sağlayan kişiler nüfus cüzdanları ile ihaleye başvuru yapabilir.

İhaleye başvuru yapılmasının ardından kişinin ihale ile satılacak aracı alım gücünün olduğuna dair bir teminat bedeli yatırması gerekir. Bu teminat bedeli, satılan aracın fiyatına göre değişiklik gösterir. Araç fiyatı yükseldikçe teminat bedeli de artacaktır. Teminat bedeli anlaşma sağlanan bankaya yatırılabilir veya yüz yüze başvurularda başvuru esnasında verilebilir.

İcradan Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İcradan araba almak anlatıldığında çok kolay gibi gözükse de her araba için farklı durumlar söz konusu olduğu için zorluklar yaşanabilir. İhaleye katılmadan önce icradan satılacak araç ve bilirkişinin hazırlamış olduğu rapor dikkatle incelenmelidir. Bu raporda yazan araç hasarlarına sonrasında itiraz edilemez.

Bu ihalelere katılmak normalden ucuza araba almak anlamına gelse de icradan araba almanın riskleri de bulunmaktadır. Bilirkişi raporunda araca ait borcun bulunup bulunmadığı, mevcut hasar durumu, değişen parçaları ve aracın genel durumu hakkında detaylı bilgi yer almaktadır. İhaleye katılan kişiye, bilirkişi raporunu okuduğuna dair belge imzalatılır. Yani aracı alan kişinin raporda yazan bilgileri bilerek aracı aldığı belgelenir. Bu sebeple ihale sonrasında raporda yer alan herhangi bir sorun için itiraz edilemez.

Aşağıda icralık olan araçları satın alırken karşılaşılacak riskler ve önlemleri yer alır. Bu önlemler şunlardır;

 • Aracın Muayene Edilmesi: Araçlar ihaleye girmeden önce otoparklarda bekletilir. Araç memurları otoparka aracı bırakmadan önce şartname raporunda aracın durumu hakkında gerekli raporlama işlemini yapar. Fakat ihale vakti ya da ihale sonrası araçta meydana gelebilecek başka hasarlar da olabilir. Bu hasarlar arasında parça çalınması, çizik veya herhangi bir harici zarar yer alabilir. Bu sebepten dolayı araç alacak kişiler daha sonra masrafla karşılaşmamak adına araçların muayene işlemlerini yaptırmalıdır.
 • Araç Bilgilerinin İncelenmesi: Araç hakkında eksik, arıza ya da beklenmedik bir masraf ile sonradan karşılaşılabilir. Bu sebepten dolayı vatandaşların ellerindeki araç bilgilerinin yazılı olduğu belgeyi iyi incelemesi gerekir. Satış sonrasında gerekleşen ve belgelerde bulunmayan arızalardan ya da masraflardan satın alan kişi sorumlu olmaz.
 • Satın Almada Ödenmesi Gereken Vergiler: Vatandaşlar satın almak istedikleri araçlara ne kadar vergi ödeyeceği ile ilgili araştırma yapmalıdır. İhalede verilen tekliften hariç ticari araçlarda %18, binek araçlarda %1 KDV ve 150-200 TL damga vergisi ödenir. Bu ücretlerin ödenmesinde aracı satın alan kişi sorumludur. Bunun yanı sıra araca ait otopark, tellâliye, vb. masraflar aracı satan kişiye aittir.
 • Araçların Ruhsatları: İcradan satın alınan araçların birçoğu ruhsat ve anahtara sahip değildir. Bu sebepten dolayı araç için yeni ruhsat çıkartılmalıdır. Ruhsat çıkarılmadan önce araçların muayeden geçmesi gerekir. Bu muayene işleminde aracı satın alacak kişinin araçta bulunan masraflardan sorumlu olacağını göz önünde bulundurması gerekir.
 • İcralık Aracın Borçları: İhaleye çıkarılan araçlardan bazılarının vergi borcunun olma olasılığı vardır. Bu sebepten dolayı vatandaşların araçları satın almadan önce aracın devlete olan herhangi bir vergi borcu olup olmadığı konusunda araştırma yapması gerekir.

İcradan Araç Satışlarında İhaleler ve Açık Arttırma Nasıl Yapılıyor?

Araç ihalesinin gerçekleşmesi için İcra Müdürü, yediemin otopark yetkilileri, tellal ve hatta gerekirse polis görev alır. İhaleler yediemin otoparkında gerçekleşir. Bu otopark güvenlik amacıyla 24 saat kamera sistemiyle izlenir. İhalelerde güvenliği sağlayan yetkili kurum devlettir. Yapılan ihalelerde araçların değerleri bilirkişi tarafından belirlenir ve belirlenen bu değerin yarısı kadar fiyata açık arttırma ile satışa sunulur.

İcradan araba satımı işlemlerini İl Müdürlüğü’ne bağlı İcra Dairesi yürütür. Bu sebeple İcra Dairesi’nin tüm ilan ve duyuruları yakından takip edilmelidir. İhalenin yapılacağı gün ve saat duyuru ve ilanlar ile bildirilecektir.

Tüm duyurular ihale dosya numarasına göre yapıldığı için başvuru esnasında verilen dosya numarası not edilmeli, duyurular bu şekilde incelenmelidir. Ayrıca duyuruda getirilmesi gereken belgelerin yer alıp almadığına dikkat edilmeli, istenen belgeler eksiksiz şekilde tamamlanmalıdır.

İcradan araba satışı ihalelerinde, ilk ihalede arabanın satılamadığı durumlarda 2. ihale yapılabilir. 2. ihalenin günü ve saati gibi bilgileri kaçırmamak için tekrar İcra Müdürlüğü duyuruları takip edilmelidir.

Alınan Arabaların Teslim Zamanı ve Teslim Şekli

Aracın teslim alma süresi ihale bittikten sonra yaklaşık olarak 15 günlük gibi bir süreyi bulur. İhale sonrasında aracı almayan kişiler vermiş oldukları teminat parasını geri alır. Banka ile yapılan teminat ödemelerinin geri alma süresi yaklaşık olarak 1 gün ile 3 gün arasında değişir.

İcradan Alınan Arabalarda Çıkabilecek Masraflar

İcradan satın alınan araçların vergi borçları ve muayene sonrasında ortaya çıkabilecek bazı masrafları bulunur. Bu ücretleri arabayı satın alan kişilerin ödemeleri gerekir. Ücretler ile ilgili daha detaylı bilgiye yetkili kişilerden ulaşılabilir.

İcradan Satılan İhalelere girmek için Aranan Şartlar Nelerdir?

İcradan araba almak isteyen kişiler için şartlar şunlardır;

 • İhaleye başvuruda bulunacak kişilerden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranır. Başka uyruklu kişiler ihaleye katılamaz.
 • İhaleye katılabilme yaşı 18’dir. 18 yaşından küçük kişiler hiçbir şekilde ihaleye katılma hakkına sahip değildir.

Tavsiye Konu : Banka İpotekli Araba Nasıl Satılır?

icradan araba alınırken nelere dikkat edilmeli

Bankalardan Hacizlik ve İcralık Satılık Arabalar Nasıl Alınır ?

Bankalardan ve vergi dairelerinden de hacizlik ve icralık arabalar alamak mümkün ama bunun için her bankanın ve vergi dairesinin farklı yöntemleri bulunmaktadır.İstenilen evraklar ve işleyiş şekilleri, ihale usulleri farklılık gösterebilir. Önceki yazılarımızdan olan Ankara vergi dairesinden satılık araçlar yazımızı inceleyerek daha detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün. Bankalardan satılık araçlar için ise durum şu şekildedir.

Taşıt kredisi çekerek daha sonra bu taşıt kredisinin ödemesini yapamayan kişilerin araçlarına bankalar tarafından el konulur. Bu durumdan sonra bankalar bu araçları hacizli araç satışı olarak ihaleye çıkarır. Talep eden kişiler ihale usullerine göre ihaleye katılır ve icralık araçları satın alırlar.

İhale Fesih Edilir mi?

İhalenin bitmesinin ardından satış işlemleri başlatılır ve araç ihaleyi kazanan kişinin üzerine kayıt edilir. İcradan araba yorumları okunduğunda ihale sonrasında herhangi bir itiraz hakkı bulunmadığı söylense de ihaleden sonra 7 iş günü içerisinde ihaleye itiraz hakkı bulunmaktadır. Ancak itiraz edebilmek için bazı şartlar gerekir. İhale sonrasında arabada bilirkişi raporunda bulunmayan herhangi bir hasarın tespit edilmesi durumunda, belge eksikliği veya yanlışlığının tespit edilmesi durumunda, ihaleye fesat karıştığının ispatlanması durumunda ve aracın söylenenden eksik belgelerinin bulunduğu durumlarda ihaleye itiraz edilebilir.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir