finanskredirehberi.com

Anasayfa > Finans > İcradan Araba Alma Şartları (Riskleri) Ve Yorumları

İcradan Araba Alma Şartları (Riskleri) Ve Yorumları

Tarih: 09.10.2019
Güncel: 20.01.2020
icralık araba nasıl alınır

İcradan araba almak isteyen kişiler, araba hakkında detaylı bir şekilde araştırma yapmalıdır. Gerekli bilgiler araştırılmadan icralık araba alınması durumunda vatandaşlar maddi olarak ekstra zarara uğrayabilir. İcralık araba nasıl alınır, bu sorunun cevabını öğrenmek isteyenler bu işin bu kadar kolay olmadığının farkında olmalılar çünkü bu işin belirli riskleri de vardır. Sizler için icralık araba almanın ne gibi riskleri vardır, nelere dikkat edilmelidir ve bu konuda uzman ve kullanıcı yorumları nasıl hepsini araştırarak tek başlık altında sunmak istedik.

İcralık arabalar ihalelerden alınabileceği gibi bankalar nezdinde oluşturulan ihalelerden de alınabilmektedir. Konumuzun sonlarına doğru icralık araba satan bankalar hangileri, katılım şartları ile ilgili detayları paylaşacağız. Şimdi asıl konumuza dönelim icralık araba alınır mı bir inceleyelim.

İcradan Araba Alınırken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Aşağıda icralık olan araçları satın alırken karşılaşılacak riskler ve önlemleri yer alır. Bu önlemler şunlardır;

 • Aracın Muayene Edilmesi: Araçlar ihaleye girmeden önce otoparklarda bekletilir. Araç memurları otoparka aracı bırakmadan önce şartname raporunda aracın durumu hakkında gerekli raporlama işlemini yapar. Fakat ihale vakti ya da ihale sonrası araçta meydana gelebilecek başka hasarlar da olabilir. Bu hasarlar arasında parça çalınması, çizik veya herhangi bir harici zarar yer alabilir. Bu sebepten dolayı araç alacak kişiler daha sonra masrafla karşılaşmamak adına araçların muayene işlemlerini yaptırmalıdır.
 • Araç Bilgilerinin İncelenmesi: Araç hakkında eksik, arıza ya da beklenmedik bir masraf ile sonradan karşılaşılabilir. Bu sebepten dolayı vatandaşların ellerindeki araç bilgilerinin yazılı olduğu belgeyi iyi incelemesi gerekir. Satış sonrasında gerekleşen ve belgelerde bulunmayan arızalardan ya da masraflardan satın alan kişi sorumlu olmaz.
 • Satın Almada Ödenmesi Gereken Vergiler: Vatandaşlar satın almak istedikleri araçlara ne kadar vergi ödeyeceği ile ilgili araştırma yapmalıdır. İhalede verilen tekliften hariç ticari araçlarda %18, binek araçlarda %1 KDV ve 150-200 TL damga vergisi ödenir. Bu ücretlerin ödenmesinde aracı satın alan kişi sorumludur. Bunun yanı sıra araca ait otopark, tellâliye, vb. masraflar aracı satan kişiye aittir.
 • Araçların Ruhsatları: İcradan satın alınan araçların birçoğu ruhsat ve anahtara sahip değildir. Bu sebepten dolayı araç için yeni ruhsat çıkartılmalıdır. Ruhsat çıkarılmadan önce araçların muayeden geçmesi gerekir. Bu muayene işleminde aracı satın alacak kişinin araçta bulunan masraflardan sorumlu olacağını göz önünde bulundurması gerekir.
 • İcralık Aracın Borçları: İhaleye çıkarılan araçlardan bazılarının vergi borcunun olma olasılığı vardır. Bu sebepten dolayı vatandaşların araçları satın almadan önce aracın devlete olan herhangi bir vergi borcu olup olmadığı konusunda araştırma yapması gerekir.

Araç İhaleleri Ve Açık Arttırma

Araç ihalesinin gerçekleşmesi için İcra Müdürü, yediemin otopark yetkilileri, tellal ve hatta gerekirse polis görev alır. İhaleler yediemin otoparkında gerçekleşir. Bu otopark güvenlik amacıyla 24 saat kamera sistemiyle izlenir. İhalelerde güvenliği sağlayan yetkili kurum devlettir. Yapılan ihalelerde araçların değerleri bilirkişi tarafından belirlenir ve belirlenen bu değerin yarısı kadar fiyata açık arttırma ile satışa sunulur.

İcradan Araba Alma Yolları

Aşağıda icradan araba almak isteyen kişiler için izlenmesi gereken adımlar yer alır. İcradan araba alımı ile ilgili bilgiler şunlardır:

 • İlk olarak İcra Müdürü’nün yayınladığı dosyanın numarası not alınmalıdır.
 • İhale şartnamesinde vatandaşlardan istenen belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde temin edilmesi gereklidir.
 • İhaleye çıkmadan önce istenen teminat hazırlanmalıdır.
 • İlk ihalede aracın piyasa değerinin %60’ı kadar fiyat belirlenerek satılmak istenir. Daha sonra aracın satılmaması durumunda fiyatta indirimler yapılır ve aracın fiyatı %40 olarak belirlenir.
 • İhaleler açık artıma yöntemi ile gerçekleşir. Aracın değerinden çok fazla verilen teklifler konusunda şüpheci yaklaşılması daha doğrudur.
 • İhaleye çıkmadan önce satın alınmak istenen araç hakkında bilgiler öğrenilmelidir.
 • Aracın ihalesini kazanan kişiler ödeme işlemlerini 10 gün içerisinde gerçekleştirir. Ödeme işleminden sonra aracın satış işlemleri ile ilgili süreç başlar.

Alınan Araçların Teslim Zamanı Ve Teslim Şekli

Aracın teslim alma süresi ihale bittikten sonra yaklaşık olarak 15 günlük gibi bir süreyi bulur. İhale sonrasında aracı almayan kişiler vermiş oldukları teminat parasını geri alır. Banka ile yapılan teminat ödemelerinin geri alma süresi yaklaşık olarak 1 gün ile 3 gün arasında değişir.

İcradan Alınan Araçlarada Çıkabilecek Masraflar

İcradan satın alınan araçların vergi borçları ve muayene sonrasında ortaya çıkabilecek bazı masrafları bulunur. Bu ücretleri arabayı satın alan kişilerin ödemeleri gerekir. Ücretler ile ilgili daha detaylı bilgiye yetkili kişilerden ulaşılabilir.

İcralık Araba İhalesine Katılmak İçin İstenen Koşullar

İcradan araba almak isteyen kişiler için şartlar şunlardır;

icradan araba alınırken nelere dikkat edilmeli

 • İhaleye başvuruda bulunacak kişilerden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranır. Başka uyruklu kişiler ihaleye katılamaz.
 • İhaleye katılabilme yaşı 18’dir. 18 yaşından küçük kişiler hiçbir şekilde ihaleye katılma hakkına sahip değildir.

Tavsiye Konu : Banka İpotekli Araba Nasıl Satılır?

İcradan Araç Alan Kişilerin Yorumları

İhaleden icralık araç alan kişilerin yaptıkları yorumlar arasında hem olumlu hem de olumsuz yorumlar bulunur. İcradan araba almak isteyen kişiler özelikle sıfır ve 2. El araba fiyatlarının yükselişe geçmesi sebebiyle ihalelere başvurmak ister. Bunun yanı sıra ihale öncesinde araçların bekledikleri yerlerin güvenli bir şekilde 24 saat izlenmesi de icradan araba alan kişilerin olumlu yorumları arasındadır. Olumlu yorum yapanların yanı sıra olumsuz yorum yapan kişiler de var.

Bu kişiler araçlarda meydana gelen ek masraflardan dolayı icradan alınan araçlardan çok fazla memnun değiller. Bunun yanı sıra icralık aracı satın alan ve memnun olmayan kişiler araç alacak kişilere tamirhane ya da araba galerisinin bulunmaması durumunda araç satın almamaları yönündedir. Yapılan hem olumlu hem de olumsuz yorumlardan dolayı vatandaşlar icradan araba alma fikrini detaylı bir şekilde araştırmalıdır. Araç alırken artı ve eksi olan durumları tartarak kendilerine karar oluşturmaları gerekir.

Bankalardan Hacizlik ve İcralık Satılık Arabalar Nasıl Alınır ?

Bankalardan ve vergi dairelerinden de hacizlik ve icralık arabalar alamak mümkün ama bunun için her bankanın ve vergi dairesinin farklı yöntemleri bulunmaktadır.İstenilen evraklar ve işleyiş şekilleri, ihale usulleri farklılık gösterebilir. Önceki yazılarımızdan olan Ankara vergi dairesinden satılık araçlar yazımızı inceleyerek daha detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün. Bankalardan satılık araçlar için ise durum şu şekildedir.

Taşıt kredisi çekerek daha sonra bu taşıt kredisinin ödemesini yapamayan kişilerin araçlarına bankalar tarafından el konulur. Bu durumdan sonra bankalar bu araçları hacizli araç satışı olarak ihaleye çıkarır. Talep eden kişiler ihale usullerine göre ihaleye katılır ve icralık araçları satın alırlar.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
İcradan Araba Alma Şartları (Riskleri) Ve Yorumları
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git