finanskredirehberi.com

Anasayfa > Krediler > 8 Maddede Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir? (2019-2020)

8 Maddede Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir? (2019-2020)

Tarih: 16.04.2018
Güncel: 03.11.2019
ikinci el araçlara kredi çıkar mı

Araba hayali kurarak yaşayan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi araç kredisi kaç yaşa kadar verilir veya çıkar sorusu oluyor. Bunun sebebi herkes sıfır bir araç alacak parayı biriktirip bir araya getiremediğinden biraz daha yaşlı araçlarla ilgilenerek bütçelerini korumaya çalışıyorlar. Peki, bankadan kredi çekebilmek için ikinci el araçlarda araç yaşı kaç olmalı detaylarına inerek inceleyelim.

Taşıt kredisi, 0 kilometre ve ikinci ele düşmüş  araçlar ile ilgili kişilere satınalma kolaylığı sağlayan bir kredi çeşididir ve ikinci el otomobiller için alım kolaylığı yaratan kredi türüdür. Bu kredi çeşidi ile istediğiniz araca uygun olan ödeme seçenekleri ile sahip olunabiliyor.

Sıfır kilometre bir araç satın alacak isek kredinin geri ödemesi bitene kadar satın alınan araç banka tarafından ipotek alınıyor kredinin son taksit ödemesi ile birlikte rehin edilen araçtan ipotek kaldırılıyor. Araç kredileri için, satın alınan taşıt banka tarafından rehin alındığından genellikle  kefil istenmiyor. Bakalım 2019-2020 senelerinde şartlar nasıl.

İkinci El Araç Kredisi İçin Bankalar Finansman Sağlıyor Mu?

Yeni bir araç almak isteyenler için ilk düşünülen şey sıfır araç almaktır. Fakat ikinci el araç için kullanılan kredilerde hatırı sayılır derecede fazladır. İkinci el araç piyasası sıfır araçlar kadar rağbet görmektedir. Bu durumda bankaların ikinci el taşıtlara verdikleri krediler ön plana çıkmaktadır. İkinci el taşıt kredisi nedir ve sıfır taşıt kredisi arasındaki farklar nelerdir aşağıdaki yazımızda inceleyelim.

Bankalar sıfır araçlar için verdikleri kredilendirmeyi ikinci el araç alacak olan müşterilerine de yapabiliyorlar. Fakat sıfır araç kredisinden biraz daha farklı yanları vardır. İkinci el taşıt kredisinde aracın bedeli kasko değerine göre belirlenir ve kullanılacak olan kredi kasko bedeli üzerinden hesaplanır.

2. El Araç Ve Taşıtlarda Kredi Onayı İçin Araba Yaşının Önemi

Banka tarafından sunulan daha önce kullanılmış (2. El ), bir araç kredisi kullanmak için, belirli koşulları yerine getirmeniz gerekir. Bir araç kredisi verirken, banka diğer kriterleri dikkate alır. Taşıt kredisine başvururken; Yaş, gelir, kredi notu, sigorta süresi ve mevcut borç durumu. Bu test sonucunda ikinci el araba kredisinin onaylanıp onaylanmayacağı belli olacaktır.

İkinci el araç kredilerinde yaş sınırı vardır, fakat her banka kendi iç politikalarına göre belirlediği yaş sınırlarına göre kredilendirme yapıyor. Genellikle 5-6 yaşa kadar verilen taşıt kredileri bankadan bankaya göre farklılıklar gösterebiliyor. Çoğu bankada 5-6 yaşa kadar olan taşıtlar için kredi kullanabilirsiniz.

ikinci el araba kredisi nasıl alınır

İkinci El Araç için Kredi Kullanımında Kasko Bedelinin Yüzde Kaçı Kadar Kredi Kullanabilirim?

İkinci el araç kredisi hesaplama işleminde alımlarında belli bir tutar peşinat olması gerekmektedir. Bankalar kredi kullanımını kasko değeri üzerinden ve belli bir oranda yapıyorlar. Kalan kısım için ise nakit ödeme yani peşinat talep ediyorlar. Örnek vermek gerekir ise 200 bin TL kasko değeri olan bir araç için 140 bin TL kredi kullandırılır.

Yani % 70 oranında kullandırım yapılır. Önemli olan bir detayda 100 bin TL ye kadar kasko bedelli araçlar için % 70 100 Bin TL den fazla kasko değerli araçlar için ise 100 bin TL ye kadar % 70, aşan kısmı için ise %50 oranında kullandırım yapılır.

Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? En Fazla Kaç Taksitli Taşıt Kredisi Kullanabilirim?

Bankalar, taşıt kredisi kullanmak istediğinizi beyan ettiğinizde sizden belli başlı evrakları talep ediyorlar Bu evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Maaş bordrosu
  • Son aya ait faturalarınızdan 1 tanesi( Elektrik, su , Doğalgaz, İnternet vb.)
  • Kimlik Belgesi(Ehliyet,Nüfus Cüzdanı)
  • İkinci El araç alımında Ruhsat fotokopisi

Yukarıdaki evraklar ile bir bankadan kredi başvurusu yaptığınızda, banka şubesi evrakları inceleyerek kısa sürede olumlu yada olumsuz olarak tarafınıza bilgi verir. Hatta anında cep telefonunuza kısa mesaj ile de ileten bankalar mevcuttur. Bu konuda Garanti Bankasını örnek gösterebiliriz. Finansal kuruluşlar, araç kredisi başvurularınız da gelir durumunuza, sigortalılık sürenize ve kredi skorunuza ve mevcutta olan borç durumunuza bakarak karar veriyor. Bu durumdan kredi skorumuzun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz

Taşıt Kredileri kullanımlarında en fazla 48 aya kadar taksit yapılabiliyor, daha yüksek taksit sayısı yapılamıyor. Fakat İhtiyaç kredisi faiz oranları ve taşıt kredisi faiz oranlarına bakarak, oranda çok fazla fark yok ise ihtiyaç kredisi kullanarak taşıt almak ve 60 ay taksitten faydalanmakta cazip hale geliyor.

Tek Teker (Motosiklet) Ve İş Makinalarına Taşıt Kredi Verilmiyor 

İkinci ele düşmüş yahut sıfır araçlar için taşıt kredisi kullanabilirsiniz.. Fakat alınacak olan  aracın türü ticari yada  binek türünde  olmalıdır.

Önemli detaylardan bir tanesi de  ikinci el araçlarda otomobilin yaşının en fazla 10 olması gerektiğidir. Genel itibari ile 5 yıl için taşıt kredisi kullandırımı yapılır fakat 10 yaşa kadar da kullanım olabiliyor. Motor, Mobilet yada iş makinası alımlarında taşıt kredisi kullandırılmamaktadır.

İş makinası gibi daha yüksek bedel ve tutarlarda satışan taşıtlar ve araçlar için ayrı finansman şekilleri ve leasing’ler bankalar tarafından müşterilere sunulmaktadır.

İlgili Makale : Wowwo İle Araç Nasıl Alınır ?

İkinci Elde Hızlı Onay Ve Kredi Veren Banakalar Listesi

Araç  alımı yaparken oluşan acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili  finansal kurumların ve bankaların tüketicilere  sunmuş olduğu araç kredisi imkanları çok fazla tüketici tarafından tercih bulan bir seçenek, fakat bankalar kredi ile ilgili başvuru yapan tüm tüketicilere olumlu bir sonuçta ulaşmıyor. Peki hangi bankalar başvuruları genellikle olumlu olarak değerlendiriyor?

QNB FİNANSBANK Evrak talebi bulunmuyor Kefil Yok
ENPARA.COM Evrak talebi bulunmuyor Kefil Yok
AKTİFBANK(KREDİ KOLAY) Evrak talebi bulunmuyor Kefil Yok

Garanti BBVA olumlu sonuçlanan bankalar sırasında en önde geliyor, istenen belgeler tamalandıkdan sonra( Gelir Belgesi, Kimlik belgesi)  TC kimlik numarası üzerinden sorgulama yapılarak müşteri taraması yapılıyor ve sonuç anında müşteriye aktarılıyor. Araç ipotek alındığından genellikle olumlu sonuçlanıyor. Diğer Bankaları da aşağıda bulabilirsiniz.

Taşıt Kredilerinde Yeniden Yapılandırma ( Refinansman)

 

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
8 Maddede Araç Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir? (2019-2020)
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git