İkinci el Araçlara Kredi Çıkar Mı, Yaş Sınırı Nedir ?

 

Bankaların araç alımlarını finanse etmek üzere kullandırmış oldukları kredi türüne araç kredisi adı verilmektedir. Bu kredi türü sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi olmak üzere iki ana kategoride verilmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere sıfır araç satın almak isteyen kişilere sıfır taşıt kredisi, ikinci el araç satın almak isteyen kişilere de ikinci el taşıt kredisi verilmektedir.

Peki, ikinci el taşıt kredisi nasıl alınır ve hesaplama nasıl yapılır, bu konularda sizlere bilgiler aktarmaya çalışacağız.İkinci el araç kredilerinde yaş sınırı ve başvuru şartlarınıda yine aynı makalemiz içerisinde bulabileceksiniz.

2.El Araç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İkinci el araç kredisi almak isteyen kişilerin ilgili başvuru evrakları ile kredi kullanmak istedikleri banka şubesini ziyaret etmeleri ya da internetten kredi başvuru formu doldurmaları yeterlidir. İkinci el araç kredisi için başvuru evrakları ve belgeleri kredi kullanılmak istenen bankaya göre farklılıklar göstermekle beraber kredi kullanmak istiyorum diyen kişinin;

  • Kimlik belgesi,
  • Aylık gelirini gösteren resmi imzalı ve mühürlü belge,
  • Kredi kullanılarak satın alınmak istenen araca ait ruhsat,
  • Noter onaylı satış sözleşmesi,

Genelde tüm bankaların talep ettiği kredi başvuru evrakları arasında yer almaktadır. Bu evrakları eksiksiz olarak teslim eden kişilerin başvuruları değerlendirilmeye alınmakta olup uygun bulunması halinde taşıt kredisi onayı verilmektedir. Kredi kullanılmak istenen arabanın banka tarafından uygun bulunmaması ya da kredi başvuru formu dolduran kişinin düşük kredi notu ortalaması bulunması gibi nedenlere bağlı olarak taşıt kredisi reddi kararı da verilebilmektedir. Taşıt kredisi başvurunuz banka tarafından onaylanmazsa kolay kredi veren bankalar üzerinden yeniden başvuruda bulunmanız araç kredisi onayı alma şansınızı arttıracaktır.

ikinci el araba kredisi nasıl alınır

2.El Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir ?

İkinci el araç kredisi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olmaları ve bankaya belge sunabilecekleri düzenli bir gelire sahip olmaları şartı aranmaktadır. Bunlara ek olarak aracın yaşı içinde bankalar sınır koymaktadır. Bu yaş sınırı her banka için farklı olmakla beraber örneğin Vakıfbank ikinci el taşıt kredisi yaş sınırı olarak 36 aya kadar olan vadeli krediler için 8 yaş, 36 – 48 ay vadeli taşıt kredisi başvuruları için ise 5 yaş olarak sınırlandırılmaktadır.

Yani maksimum 8 yaşa kadar olan araçlar için kredi kullandırılmaktadır. Kredi onayı almak için aranılan son şart ise kredi notu sorgulaması yapıldıktan sonra kişinin kredi istihbarat raporunun olumlu çıkmasıdır. Bu şartları taşıyan kişilerin aylık hane gelirinin yüzde 50’sini aşmayan tutarlar için yapılan kredi başvuruları onay almaktadır.

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır ?

Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin kullanmak istedikleri kredi tutarı için ödemeleri gereken aylık taksit tutarı bankaların internet sitesinde yer alan kredi hesaplama makinesi ile hesaplanabilmektedir. Yine banka şubeleri üzerinden de başvuruda bulunmadan hemen önce müşteri temsilcisi aracılığı ile kredi hesaplaması yapmanız mümkündür. Bu konuda yararlanabileceğiniz bir diğer kaynak ise kredi hesaplama hizmeti veren internet siteleridir.

İkinci El Araç Kredisinde Yaş Sınırı Nedir ?

Bankalar ikinci el araç kredileri için yaş sınırı uygulamakta olup her bankanın uyguladığı yaş sınırı farklıdır. Yine bankalar kredi yaş sınırını belirlerken aracın yaşına ve kullanılacak olan kredi vadesine göre bu sınır belirlenmektedir. Örneğin Garanti Bankası 2.el araç kredisi yaş sınırı olarak kullanılacak olan kredi vadesi ile beraber toplam 108 ay olacak şekilde kredi verilmekte olup Vakıfbank 2.el araç kredisi yaş sınırı olarak ise 36 aya kadar olan kredi taleplerinde 8 yıl, 48 ay vadeli taşıt kredisi kullanılmak istenmesi durumunda ise 5 yıl vadeli olarak kullandırılmaktadır.

Taşıt Kredilerinde Yeniden Yapılandırma ( Refinansman)

Wowwo İle Araç Nasıl Alınır ?

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi Çekebilir
kredi vadesi uzatılır mı
Konut Kredisi Ve İhtiyaç Kredisi Vadesini Uzatmak

Bankadan kredi kullanan kişilerin genelde yapmış oldukları en...

tekno kredi ile cep telefonu
Teknokredi İle Cep Telefonu Kredisi Nasıl Alınır ?

Kredi kartına telefon alımlarında taksit yasağının gelmesi ile...

x