İmar Barışı Nedir, İmar Barışından Yararlanma

Yayın Tarihi: 30.05.2018
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.12.2018
 

İmar barışı nedir, İmar affı nasıl olacak, tüm merak edilenleri bu yazımızda anlatmaya çalışacağız. Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir durum olan imar affının çıkarılması sayesinde, 13 milyondan fazla konut için özel olarak girişimlerde bulunulabilecektir. Son dönemde özellikle imar barışıyla birlikte affın da detayları ortaya çıktı ve bakan Özhaseki tarafından sorular yanıtlandı. Bu sayede milyonlarca aile, evlerinin geleceğiyle ilgili planlarını yapmaya başladı.

Bakanın müjdesi, evlerin artık özellikle genel şartlara uygun olduğu anlaşıldığı taktirde yıkılmak istenmeyeceği yönünde oldu. Evini ruhsatsız bir şekilde oluşturan fakat genel yapı kurallarına uygun, C-15 beton dayanım özelliğinin üzerinde olan binalara ruhsat verileceği belirtiliyor. Alınacak olan ruhsatla birlikte ev hem sahibinin üzerine kayıtlara geçirilecek hem de elektronik, doğalgaz, su gibi temel ihtiyaçların bağlanmasıyla birlikte yaşanabilir bir hale gelecek.

İmar Barışı Nedir?

İmar barışının temel amacı, iskânsız olan tüm yapıların kayıt altına alınması ve iskan verilmesini sağlayan proje olmalarıdır. İmar barışı ile birlikte herkes tarafından, kaçak evlerin kayıt altına alınması ve doğal olarak elektrik, su, doğalgaz gibi temel ihtiyaçların kanuna uygun şekilde bağlanması sağlanıyor.

İmar barışının ilan edilmesi ve bakan Özhaseki tarafından detaylarının açıklanması, müdürlüklere çok sayıda başvurunun yapılmasını sağladı. Özellikle çıkarılan yeni kararla birlikte milyonlarca kişinin iskansız dairelerde yaşamlarını güvenle sürdürmesi hedeflenerek, kanuna uygun şekilde yaşamaları sağlanacaktır. İmar barışının finans sağlanmasıyla birlikte oldukça etkili bir düzenleme olması bekleniyor. İmar affı 2018 KHK ile duyurulmuştur.

imar barışı çıktı mı

İmar Barışının İmar Affı İle Farkı Nedir?

İmar barışının af ile arasındaki fark, ruhsat ve belediye kayıtlarına geçme durumlarına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. İmar barışının temel amacı, binanın genel yapısını, boyutlarını, görünüşünü veya diğer bir özelliğini değiştirmeden abone olmasını sağlamakla ilgilidir. İmar affı ise yapılan binaların direkt olarak kayıt altına alınmasını kapsayan maddelere sahiptir.

İmar barışı işe bireylere, evleri için doğalgazdan elektriğe kadar tüm imkanlar yasal bir düzlemde sunuluyor. Böylelikle evlerinde kaçak elektrik kullanmadan, yasal olmayan herhangi bir enerji kullanmaları gerekmeden ve kanuna uygun şekilde yaşamaları sağlanacak. İmar affı ile farkları doğrudan kayıtları, abonelik durumları ve planlamaya olan etkileri ile ortaya çıkıyor.

İmar Barışında Ne Hedefleniyor?

Barışın değerlendirilmesi için milyonlarca kişiye uygun şekilde verilen karar, kentleşmenin son derece büyük bir önem teşkil ettiğini gösteriyor. Artık gecekonduların yoğun olduğu ve çok büyük bir bölümünün ruhsatsız olduğu bilinen mahallelere sürekli olarak kepçeler ve yıkma araçları girmeyecek. Bunun yerine bakan ve ekibi tarafından alınan karar, depreme dayanıklı olan kaçak binaların da ruhsatlı hale getirilmesi yönünde çıkarılmış oldu. Bu sayede imar hakkından yararlanılması ve şartlara uygun şekilde ruhsat alınması mümkün oluyor.

imar barışı detayları

İmar affından nasıl yararlanılır? Genellikle son dönemde kentleşmeyle ilgili alınan ve planlamalarda yer verilen kararlar tamamen yapıcı oluyor. Bu durum, ruhsatsız bir şekilde kentleşmiş olan bölgelerin sürekli olarak yıkılmasının önüne geçiyor. İmar barışı ile bireyler evleri için ruhsat alabilir, vergiler ve diğer genel değerlere uygun şekilde yıkılma korkusu yaşamadan evlerinde kalabilirler. Alınacak olan kararların son derece büyük bir önemi, uzun vadede gerekli şartlara uygun olması halinde belediyeler için yıkılması gerekmeyen bir yapısının olduğunu sağlamak mümkün oluyor.

Hangi Binalar İmar Affından Yararlanabilir?

İmar affından yararlanma imkanı bulunan binalarla ilgili oldukça geniş bir liste oluşturulmuştur. Bunlar arasında özellikle C-15 deprem güvenlik seviyesinin altında olan binalarla ilgili net bir karar bulunuyor. Eğer binanızın C-15’in altında olduğunu öğrendiyseniz, bu durumda imar affıyla ilgili başvuruda bulunamayacak kişiler arasında yer almış olacaksınız.

Binasının depreme dayanıklı olmadığı bilinen, ruhsatsız yapı oluşturan, sağlam olmadığı halde oturmak isteyen bireylerin gerekli işlemleri gerçekleştirmesine izin verilmeyecektir. Beton dayanım sınıfının C-15 değerinin altında olarak tanımlanan depreme dayanıksız ve çökme riski son derece yüksek olan binalar için imar affını alma imkanı tanınmıyor.

Türkiye’de yasal olmayan şekilde yapılan ve milyonlarca bina oluşturularak kentleşmenin gelişmesine yol açılan bölgeler için yeni bir plan devreye giriyor. Artık imar affı tarihleri doğrultusunda direkt olarak binanızla ilgili aftan yararlanmanız mümkün oluyor. Eğer kanuna uygun olmayan bir şekilde evinizi 31 Aralık 2017 tarihinden önce yaptıysanız, bu durumda C-15 beton dayanım sınıfının üzerinde olması halinde ruhsat çıkarmanız mümkün oluyor.

O an olduğu haliyle birlikte artık yasal bir şekilde doğalgaz, su, elektrik bağlatabilir ve yaşamınızı ruhsatlı evinizde sürdürebilirsiniz. Bu süreçte bakanlık tarafından dikkat edilecek en önemli durum, binanın depreme dayanıklı olup olmadığıdır. Dayanıklı olmayan bina yapan kişilerin bu imkandan yararlanması asla mümkün olmayacak.

Bu İçeriğe Oy Verin
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Oylanmadı)
Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
İmar Barışı Nedir, İmar Barışından Yararlanma
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
finansbank Xclusive kart nedir
Xclusive Bankacılık Hakkında Merak Ettikleriniz

Xclusive bankacılık nedir? QNB Finansbank tarafından oluşturulmuş yeni...

ihtiyaç kredisi ödenmezse ne olur
Bireysel İhtiyaç Kredisinde İcra Süresi

Bireysel ihtiyaç kredisi kaç gün ödenmezse icralık olur?...

x