finanskredirehberi.com

İmza Sirküleri Nedir ? Ne İşe Yarar?

Tarih: 19.07.2017
Güncel: 11.09.2018

Adından da anlaşılacağı gibi resmi bir işlem konusunda yetkili olan bireyin imza örneklerinin yer aldığı belgeye imza sirküleri denmektedir. Özellikle maddi konuların ön planda yer aldığı işlemlerde imza sirküleri oldukça önem taşır. Bir kurumu temsil yetkisi olan kimsenin mutlaka imza sirküsü olması gerekir. Kurumsal işlerinizde yapacağınız her türlü harekette sizlerin yetkili kişi olduğunuzu kanıtlayan belge olarak imza sirküleri kullanılmaktadır.

İmza sirkülerinin noter onaylı sureti bazı resmi işlemlerde istenmektedir. Bazı işlemlerde ise fotokopi sureti ile işlem yapılabilmektedir. İmza sirküleri tarihin güncel olması yapacağız resmi işlemlerde aksaklık olmaması açısından önem taşımaktadır.

İmza sirküsü belgesi içerisinde;

  • Yetki verilen kişinin birden çok imza örneği,
  • Yetkili bireyin işlem ya da firma ile alakalı yetkisinin olduğunu ifade eden ibareler,
  • Noter onayı bulunmaktadır.

İmza Sirküleri Nerelerde Kullanılır Ne İşe Yarar ?

Peki imza sirküleri ne işe yarar ? Özellikle de ticari işlemlerde ciddi önem taşımakta olan imza sirküleri, yetkili bireylerin atmış oldukları imzaların yasal değer taşımasını sağlamaktadır.

imza sirküleri nereden alınır

Sahte imza kullanımı ve dolandırıcılığın gittikçe artış gösterdiği yeni yüzyıl içerisinde firmanız üzerinden veya sizin adınıza işlem gerçekleştirilmesini önlemek ya da gerçekleştirilmesi durumunda söz konusu sorunun en hızlı şekilde sizinle alakası olmadığını ispatlamak adına imza sirküleri önemlidir.

Neredeyse imzasız işlem yapılmadığı günümüzde adınıza şirket kurmadan kira sözleşmesine kadar pek çok şey gerçekleştirilme ihtimali olduğunu unutmayın.

İmza Sirkülerinin Kullanım Amacı Nedir ?

  • Bir firmaya ait olan belgeler ile alakalı olarak belge sahteciliği yapılmasının önüne geçmek,
  • Firma bünyesini tehlikeye düşürecek dış ve iç etkenlere bağlı sahte imza atılmasının önüne geçmek,
  • Firmanın yetki sahibi olan bireyinin belgeler üzerinde de kesin olarak belli olmasını sağlamak,
  • Firma ile alakalı olan her mesele için sorumluluğun kimde olduğunun belli olmasını sağlamaktır.

İmza Sirküleri Nereden Alınır ?

İmza sirküleri almak isteyen kişinin en yakınında bulunan notere başvurması gerekmektedir. Notere gerekli belgelerin iletilmesinin ardından 15 dakika gibi oldukça kısa bir sürede imza sirkülerini almak mümkündür.

imza sirküleri nedir

İmza Sirküleri Nasıl Alınır ?

Noter, imza sirküleri düzenlemek adına tarafınızdan 2 adet belgeye minimum 3 imza atmanız ister. Belgenin hazırlandıktan sonra gerekli ödemeyi yapmanız halinde noter size ait olan imza sirkülerini onaylar ve noter onaylı imza sirkülerinizi tüm resmi işlemlerinizde kullanabilirsiniz. İmza sirkülerinizin onaylanmasının ardından hazırlanan 2 belgeden biri belge sahibine teslim edilirken diğeri noterde kalır.

İmza Sirküleri Almak Adına Gerekli Evraklar Nelerdir ?

İmza sirküleri almak adına gerekli belgeler;

  • Vergi levhası,
  • Kurumun kayıtlı bulunduğu yerin ticaret sicil gazetesi,
  • İmza sirküleri çıkarmak isteyen bireyin nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi gerekmektedir.

“İmza sirkülerini alırken notere ödeyeceğiniz her yıl belirlenen ve 170 -200 TL arasında değişen ücreti göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.”

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
İmza Sirküleri Nedir ? Ne İşe Yarar?
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
borcu yoktur yazısı
İnternet Vergi Dairesi Borcu Yoktur Yazısı Alma

Sizlere bu yazımda resmi kurumlara yapmış olduğunuz işler...

x