İmza sirküleri nedir ve nasıl çıkarılır bu konumuzda tüm yönleriyle ele alarak aklınızdaki soru işaretlerini tek tek kaldıracağız. Günümüzde kişilerin ve kurumların imza yetkililerinin kimler olduğunu resmi olarak anlayabilmemiz için ve özellikle resmi kurumlarda şirketler adına işlem yaptırırken gerçekten o imzanın ilgili kişiye ait olup olmadığını anlamak için imza sirkülerine gerek duyulur.

Noterde işlem yaparken, bankada işlem yaparken ya da bir resmi kurumda ihaleye girerken imza sirküleri istenmektedir. İmza sirküleri kötü niyetli kişilerin adımıza işlem yapmasını önlemektedir. İmzada sahteciliğin önüne geçmektedir. Bu tarz olumsuz ve can sıkıcı durumların başımıza gelmemesi ve evrakta sahtecilik olmaması için oldukça önemli olan bir yasal evraktır.

Aşağıdaki yazımızda imza sirküleri çeşitleri, nereden alınır ve nasıl çıkartılır paylaşıyor olacağız. İmza Beyannamesi ve İmza sirküleri arasındaki farklar nelerdir tüm soruların cevapları aşağıdaki yazımızda mevcuttur.

İmza Sirküleri Nedir?

İmza sirküleri, bir şirketin veya kurumun temsilcisine ait resmi evraklara belli ölçüde imza atma yetkisi olduğunu gösteren kıymetli bir belgedir. İmza sirkülerinde imzalarda gruplara ayrılmıştır, Sirkülerlerde olan A grubuna ait imzalar 3 er adet yan yana olacak şekilde belirtilir ve Yönetim Kurulu başkaları ve üyelerine aittir. B grubu imzalar yine 3 er adet ve yan yana olacak şekilde Firmanın üst düzey yöneticilerine aittir. C grubu imzalar ise aynı şekilde olup firmanın ağırlıklı olarak şef pozisyonundaki kişilerine aittir. İmza örnekleri noterden onaylanır ve imza sirkülerinde görülür.

Örnek vermek gerekir ise bir tane X firması olduğunu düşünelim ve bu firma da çalışan Ahmet bey imza atarak bir bankaya 500 TL ödenmesi için talimat iletti. Bankanın ilk sorguladığı kriter Ahmet Bey’in imzaya yetkili olup olmadığıdır. Banka imza sirküleri İster ve imzanın Ahmet Bey’e ait olup olmadığını kontrol ederek işlem yapar. İmza sirkülerinde imzaya yetkili olan kişilerin kimlik bilgileri imza örnekleri ve nüfus bilgileri bulunmaktadır. İmza sirkülerinde noter onayı olmalıdır. Noterden onaylandıktan sonra resmiyet kazanılmaktadır.

İmza Sirküleri Nereden ve Nasıl Çıkarılır?

İmza sirküleri nasıl çıkarılır bir bakalım, bir şirket için imza sirküleri çıkarılmak istendiğinde belli başlı evrakları hazır bulundurmak şarttır. Bu evrakların en başında vergi levhasının olması gerekmektedir. Şirketin kaydının olduğu son ticaret sicil gazetesi ve imza yetkililerine ait 3 er adet imza örneği ve nüfus cüzdanı fotokopileri gerekmektedir. Hepsi birlikte olarak tüm evrakların notere iletilmesi gerekmektedir.

Tüm bu bilgilerin hiçbir eksik olmadan hazırlanarak istediğiniz bir notere giderek teslim edebilirsiniz. Teslimden çok az bir süre sonra imza sirkülerinizi çıkmış olacaktır. İmza sirkülerinin arka sayfalarında firmaya ait ticaret sicil gazetesi ve Türkiye cumhuriyeti kimlik belgesi fotokopileri yer alacaktır. İmza sirküleri çıktıktan sonra bir nüshası noterde kalır bir nüsha firmaya teslim edilir.

Noter kanalıyla alınan sirkülerler çok çeşitli yerlerde kullanılabilir. Fakat imza sirküleri ile çok fazla yerde işlem yapmak, daha doğrusu aslı ile işlem yapmak hayli maliyetli olacaktır. Sebebi ise imza sirküleri fiyatları ile alakalıdır, bir nüsha çıkarmak 2.000 TL 3.000 TL arasında fiyatlar ile değişmektedir. Bu sebeple sirkülerin aslı yerine kopyasının kullanılması maliyet avantajı oluşturacaktır.

imza sirküleri nasıl çıkarılır

Bazen şirketler, resmi kurumlar ya da firmalar imza sirkülerinin asıl olmasını talep edebilir, bu gibi durumlarda, karşı firmaya imza sirkülerinin fotokopisi verilecek ise yanında mutlaka aslını da göndermek gerekmektedir. İlgili işlem bittiğinde firma asıl olan sirküleri tarafınıza iletebilir. Bu durumda hem katlanılan maliyet azalır hem de sorun giderilmiş olacaktır. İmza sirkülerinde, sirkülerin kullanım amacına göre kolaylıkla yetkiler belirlenebilir. Yapılacak işlere hangi seviyede kimin yetkili olduğu belirlenebilir.

İmza sirküsü belgesi içerisinde;

 • Yetki verilen kişinin birden çok imza örneği,
 • Yetkili bireyin işlem ya da firma ile alakalı yetkisinin olduğunu ifade eden ibareler,
 • Noter onayı bulunmaktadır.

İmza Sirküleri Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

 • İmza sirküleri çıkarılacak veya alacak kişi veya kişilerin kimlik belgesi fotokopileri
 • İmza sirküleri çıkarılacak şirketin vergi levhası
 • İmza sirküleri çıkacak firmanın ya da şirketin ticaret sicil gazetesi varsa yönetim kurulu kararları

İmza Sirküleri Ne İşe Yarar?

Peki imza sirküleri ne işe yarar bu değerli evrakla ilgili hangi işlemler yapılabilmektedir bir bakalım;

 • İmza sirkülerinin içerisinde olan imzalar yasaldır ve resmidir. Her kurumda bu imzalar geçerlidir. Farklı bir imza atıldığında işlem yaptırılan kurumda imza geçersiz sayılacaktır. İmza sirkülerinde kullanılan imza ile atılan imza aynı olmak zorundadır.
 • Sahte imza ile işlem yapılmasının ve eksik bilgi ile işlem yapılmasının önlenmesini  ve sorun ile karşılaşıldığında muhattap kişinin bulunmasını sağlar.
 • Şirket adına şirket ile ilgisi olmayan ya da şirket içindeki işlerler ilgisi olamayan birinin imza atmasının önüne geçer.
 • Firmalar için izin alınmaksızın yapılan ticari işlerde bulunulmasının önüne geçer ve yetkili olan kişilerin belirli olmasını sağlar.
 • Şirket de herhangi bir çıkmaz ya da problem oluştuğunda ilgilenecek olan kişileri belirler.
İmza Beyannamesi İle İmza Sirküleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

İmza Beyannamesi dediğimiz evrak kişiye özel hazırlanır ve gerçek kişilerin kullanmış olduğu beyannamelerdir. Şahsi imzamızı belgelendirmek için herhangi bir şirket olmaksızın kişinin kendi imzasına resmiyet kazandırmasıdır. Noterden belli bir tutar karşılığında nüfus cüzdanı fotokopisi ve imza örnekleri ile birlikte temin edilebilir. İmza

Beyannamesi ile ticari işlerde ve şahsi işlerde kimliğini rahatlıkla belgelenebilir. İmza sirkülerinde ise yukarıdaki yazımızda belirtilen evraklara gerek duyuluyor ve noterler tarafından talep ediliyor. Şahsi kişiler tarafından başvuru alınmayıp tüzel kişiler tarafından yapılan başvurular işleme alınıyor.

imza sirküleri nereden alınır

İmza Sirkülerinin Süresi Olur mu?

İmza sirkülerinde büyük muamma ise süre konusudur. Sirkülerlerde süre belirtilmeyebilir. Fakat imza sirküleri çıktığında belli konular için verilen yetkiler sonrasında kişi işten ayrıldığında hala devam eder mi? İmza sirküleri süresiz mi olur konuları en çok sorulanların başında gelmektedir.

İmza sirkülerlerinde süreler şirketlerin yönetim veya genel kurul süreleriyle ilgilidir. Genellikle bankalar ve finansal kurumlar 1 yıl sonra yeni imza sirküleri istemektedirler. Limited ve Anonim şirketlerine göre de süreler değişiklik gösterebilir.

İlgili İçerik : İş Yeri Açmak İçin Gerekli Evraklar

Limited şirketlerde genellikle sirkülerler süresiz çıkar ve Yetkili olan kişi işten ayrılana kadar geçerli kalır. Anonim şirketlerde ise durum farklıdır. Yönetim kurulu 3 yılda bir seçildiğinden geçerlilik süresi 3 sene ile sınırlandırılabiliyor.

İmza Sirküleri Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Şirketler imza sirkülerini düzenlenirken dikkat etmeleri gereken hususların en başında, sirküler onaylanma aşamasında karaların şirket ana sözleşmesine uyup uymadığıdır. Örnek vermek gerekir ise Anonim şirketlerde en az 2 iki şirketi temsil ediyor ise yalnızca bir kişiye imza yetkisi verilse dahi geçerli sayılmaz.

Sirküler onaydan geçemez. Anonim şirketlerde çift imza kullanma durumu sadece ve sadece şirket ana sözleşmesi ile bertaraf edilebilir. Tek imza ile yetki verilmesi isteniyor ise şirket ana sözleşmesinde değişiklik yapılması gerekmektedir. İmza sirküleri örneği ve İmza Beyannamesi  örneğini  aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz.

Yukarıdaki anlattığımız konulardan özetleyeceğimiz şu ki;  imza sirküleri ve imza beyannameleri hem şahsi hem ticari işlerimizde hayati önem taşımaktadır. Yaptıracağımız ve yapacağımız tüm işlemlerde imza sirküleri ve imza beyannamesini hem talep etmeliyiz hem de ibraz etmeliyiz. Resmi ve ticari kurumlarda işlem yaparken gerektiği gibi bizleri güvence altına alan bir belgedir. Dolandırılma, kandırılma gibi kötü durumlardan bizi koruyan resmi bir belgedir. Tüm şirketlerim imza sirküleri bulunur. Her gerçek kişinin imza beyannamesi olmasına gerek bulunmamaktadır.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir