finanskredirehberi.com
Kredi Notu Kaç Olmalı Diyenlere Açıklamalı Findeks Rehberi | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Banka İletişim > İng Bank Müşteri Hizmetleri (Çağrı Merkezine) Direk Bağlanma

İng Bank Müşteri Hizmetleri (Çağrı Merkezine) Direk Bağlanma

Tarih: 09.08.2020
Güncel: 09.08.2020
ing çağrı merkezi

Bankaların müşteri hizmetlerini aramak, bekleme süreleri ve hızlı okunan menü seçenekleri nedeniyle çoğumuz için sıkıcıdır. Sesli yanıt sisteminin ne söylediğini anlamaya çalışırken, bağlanmak istediğimiz operatörün numarasını kaçırmamız muhtemeldir. İng Bank Müşteri Hizmetleri direkt bağlanma seçeneği ile özellikle İng Bank müşterisi iseniz bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. 0 850 222 0 600 numaralı İng Bank müşteri hizmetlerini arayın, TC kimlik numaranızı ve kart bilgilerinizi girerek sırası ile 3 ve 0 numaralarını tuşlayarak direkt bağlanabilirsiniz.

ING Bank Müşteri Hizmetlerine Direk Nasıl Bağlanırım?

0 850 222 0 600 telefon numarası ile İng Bank Müşteri hizmetlerine bağlanabilir ve hangi işlemi yapmak istiyorsanız, öngörülen talimatlar ile ilgili destek operatörüne bağlanabilirsiniz.

İletişim numarasını aradığınız zaman hangi operatöre bağlanmak istediğinizi bilmiyorsanız, direkt İng Bank müşteri hizmetlerine bağlanarak sizi aktarmalarını rica edebilirsiniz. İng Bank Müşteri Hizmetleri ile yapacağınız tüm görüşmeler güvenlik nedeni ile kayıt altına alınır ve birkaç kısıtlı bankacılık işlemleri haricinde, tüm finansal işlemlerinizi bu iletişim numarasını arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

ING Bank Çağrı Merkezine Direkt Bağlanma Numaraları

Belli dönemlerde bankaların iletişim merkezlerinde çeşitli yenilikler yapılır. Farklı sesli yanıt sistemleri veya tuşlama seçenekleri getirebilir. İng Bank direkt bağlanma 2020 yılı içinde değişmedi. 0 850 222 0 600 destek numarasını arayıp, sizden istenilen bilgileri girdikten sonra sırayla 3-0 numaralarını tuşlayarak, hiç sıra beklemeden direkt İng Bank Müşteri Hizmetlerine bağlanma seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra, yapacağınız işlem konusunda müşteri temsilcisinden destek alarak, ilgili birime aktarılmanızı sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için, İng Bank müşterisi olmanız gerekir. Henüz İng Bank müşterisi değilseniz, İng Bank web sitesindeki canlı destek robotundan bu konuda yarım alabilir ve size verilen talimatları takip ederek iletişim kurabilirsiniz.

ING Müşteri Hizmetleri Hızlı Bağlantı Kanalları

Çoklu iletişim kanalları ile hizmet veren İng Bank Müşteri Hizmetleri, 0 850 222 0 600 numaralı destek hattı haricinde farklı bir iletişim numarası kullanmamaktadır. Web sitesindeki müşteri iletişim sayfasında yer alan seçenekler, direkt iletişim kurmanızı sağlamaktadır.

İng Bank Bilgi Destek bölümünde yer alan hazır soru-cevap seçeneklerinden faydalanarak, merak ettiğiniz tüm sorulara, iletişim numarasını aramadan önce cevap bulabilirsiniz.

Çok kapsamlı sık sorulan sorular kategorisi mevcuttur. Eğer aradığınız sorunun yanıtını burada bulamadıysanız, 0 850 222 0 600 numaraları İng Bank Müşteri Hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Ayrıca İng Bank Sosyal Medya hesaplarından da anlık yanıt alabilirsiniz. Kısaca; 7×24 İng Bank ile kesintisiz iletişim kurabilirsiniz.

ING Bank Telefon Bankacılığı Hizmetleri

Teknoloji geliştikçe, Türkiye’de hizmet veren bankalar da yenilikleri takip ederek alt yapılarını buna göre şekillendirmeye başladı. İng Bank Telefon Bankacılığı da bu bağlamda çeşitli yenilikler getirerek, müşterilerin işlemlerini kolayca yapmalarını sağlamaktadır. 1-2 sınırlı işlem haricinde tüm işlemlerinizi 0 850 222 0 600 numarasını arayarak yapabilmektesiniz.

Her birimin operatör desteği farklıdır. 7 gün 24 saat boyunca işlem yapabilirsiniz. Ancak bazı günlük işlem saatlerine bağlı olan işlemleriniz kısıtlıdır. ( Eft, Swift, Borsa ve yatırım işlemleri gibi). Bireysel ve kurumsal tüm finansal işlemlerinizi saniyeler içinde telefon bankacılığı sayesinde organize edebilirsiniz.

İng Bank müşteri hizmetleri numarası haricinde sizi arayan telefon numaralarına itibar etmeyiniz. Bu konuda özellikle son zamanlarda çok büyük dolandırıcılık vakaları yaşanmakta ve birçok kullanıcı mağdur olmaktadır.

Tavsiye Bağlantı : Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Numarası

Telefon Bankacılığı ile Yapılabilen İşlemler Nelerdir?

Üstün özelliklere sahip olan İng Bank Telefon Bankacılığı ile aşağıdaki işlemleri ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmeniz için, öncelikle telefon bankacılığı kodunuzu ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapmanız gerekir. Kullanıcı onayı aşamasını geçmeden bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz. İşte İng Bank Telefon bankacılığı ile yapabileceğiniz işlemlerden birkaçı:

  • Kayıp – Çalıntı bildirme
  • Şifre değiştirme
  • Havale – Eft talimatı verme ve bu işlemleri gerçekleştirme
  • Kredi başvurusu yapma ve mevcut başvuruları takip etme
  • Vadeli – Vadesiz hesap açma veya kapatma
  • Kredi kartı ödeme, limit artırma, hesap özeti öğrenme
  • Yurt dışına para transferi yapma
  • Hesabınıza gelen para transferleri hakkında bilgi alma
  • Yatırım hesaplarınızı yönetme

ING Bank Müşteri Hizmetlerine Bağlanamıyorum Ne Yapmalıyım?

Sunduğu pratik bankacılık hizmetleri ile Türkiye’nin en iyi bankaları arasında yer alan İng Bank, aynı zamanda teknoloji dostu bir bankadır. Web sitesi ara yüzü, mobil uygulaması ve telefon bankacılığı sayesinde milyonlarca müşterisine hizmet veren bankanın iletişim numarasını aradığınız zaman, genellikle saniyeler içinde müşteri temsilcisine bağlanırsınız.

Ancak nadir de olsa İng Bank Müşteri Hizmetlerine bağlanamıyorum diyen kullanıcılar olabilir. Bu gibi sorunlar yaşıyorsanız 2 ihtimal olabilir. Ya kullandığınız telefon hattı 0850 hatlara kapalıdır, ya da aradığınız zaman müşteri hizmetlerinde olağanüstü bir yoğunluk yaşanmaktadır. Böyle bir durumda tekrar denemenizi öneriyoruz. Müşteri hizmetlerinde bekleme süresi de, diğer bankalara göre daha kısadır.

Müşteri Hizmetlerini Direk Aramak Ücretli Mi?

İng Bank müşteri hizmetleri numarasını arayınca, kendi tarifeniz üzerinden ücretlendirilirsiniz. Yani sabit hattı aramış gibi ücretlendirilir. Tabi bunu yapabilmeniz için öncelikle hattınız 0850 hatlara açık olması gerekir. İng Bank Müşteri Hizmetlerini Yurt Dışından Aramak ta aynı tarife üzerinden yapılır.

Ancak bazı ülkelerde iletişim sorunu yaşanabilmektedir. Eğer yurt dışından İng Bankasını arayamıyorsanız +908502220600 şeklinde deneyiniz. Normal şartlarında direkt 0 850 222 0 600 numarasını arayarak yurt dışından İng Bank Müşteri Hizmetlerine kolayca ulaşabilirsiniz. Sorun yaşadığınız durumlarda, kullandığınız Gsm operatörünü arayarak bilgi alabilirsiniz. Çünkü her Gsm operatörün kuralları ve işleyişi bir birinden farklı olabiliyor.

ING Müşteri Hizmetleri Şikâyetleri

İnternette hakkında şikâyet olmayan tek bir kurumsal firma bulamazsınız. Hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin, mutlaka birkaç şikâyet olacaktır. Hele ki konu bankacılık sektörü ise, tüm bankalar hakkında yüzlerce şikâyet konularına rastlayabilirsiniz.

İng Bank Müşteri Hizmetleri Şikâyetleri de elbette bunlardan biridir. Yaşanan sorunları şikâyet sitelerine bildiren veya sosyal medyadan dile getiren kullanıcılar, bu sayede daha hızlı çözüm bulabilmektedir. Arada gözden kaçan şikâyetler olsa da, bu sayede sorun daha çabuk çözülmektedir. Ancak yine de ilk başvurmanız gereken mercii İng Bank Müşteri Hizmetleri olmalıdır. Her şikâyet, bir bildirim numarası ile ilişkilendirilir ve yaptığınız başvuru ya da şikâyetleri bu bildirim numaraları ile internetten ya da müşteri hizmetlerinden takip edebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri Yorumları

Konumuz, her ne kadar İng Bank Müşteri Hizmetleri Direkt Bağlanma olsa da, banka hakkında yapılan tüketici yorumlarından da bahsetmek istiyorum. İng Bank Müşteri Hizmetleri Yorumları, genellikle %98 olumludur. Bankanın sunduğu hizmetler, işlem süreleri, müşteri destek birimin çalışma prensipleri, şikâyetlere dönüş hızı ve çözüm odaklı olup olmadığı ile ilgili yapılan bu yorumlar genellikle İng Bank müşterileri tarafından yapılmaktadır.

Sosyal medya ve tartışma platformlarındaki bu yorumlar, size bankanın hizmetleri hakkında az da olsa fikir verecektir. Eğer siz de İng Bank müşterisi olmayı düşünüyorsanız, öncesinde bu yorumları ve şikâyet konularını okuyarak fikir edinebilirsiniz. Daha evvel sizler için yazdığım ING Bank Teknokredi nedir başlıklı yazım ilginizi çekebilir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
İng Bank Müşteri Hizmetleri (Çağrı Merkezine) Direk Bağlanma
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git