finanskredirehberi.com

İpotekli ( Teminatlı ) İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Tarih: 22.11.2017
Güncel: 08.11.2019
teminatli krediler

Nakit para arıyorum diyen kişiler ilk olarak bankalardan kredi kullanmayı tercih ederken kredi kullanmak için aranılan şartları taşıyan kişilerin yapmış oldukları kredi başvuruları kısa sürede hemen onaylanmaktadır. Ancak düşük kredi notu ortalaması ya da kredi sicili bozuk olan ya da maaşı bankalarca yetersiz kabul edilen kişilerin kredi kullanım şansları düşmektedir. Bu kişilerin kredi onayı alma ihtimallerini yükseltmek için mutlaka ipotekli ihtiyaç kredisi gibi teminatlı krediler için başvuru formu doldurmaları önerilir.

İpotekli ihtiyaç kredilerinde kullanılabilecek mallar arasında ev tapusu, arsa tapusu, araç ruhsatı, yazlık tapusu ve benzer malvarlıklarınızın size ait olduğunu kanıtlayan belgeler istenecektir. Bu hussuta dikkat etmeniz gereken sunduğunuz ve teminat gösterdiğiniz mallarınızın üzerinde daha önce konmuş bir haciz veya herhangi bir şerh veyahutta koyulmuş bir ipotek bulunmamalıdır.

Teminat Gösterilerek İhtiyaç Kredisi Veren 4 Büyük Banka

Ev İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında en yüksek kredi verme oranına sahip olması ile öne çıkan İş Bankası özellikle de yüksek limitli ihtiyaç kredisi başvuruları için müşterilerinden ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmalarını istemektedir. İş Bankası ipotekli kredi başvurusu için normal ihtiyaç kredisi başvuru evraklarına ek olarak sadece ipotek gösterilecek olan taşınmazın tapusu talep edilmektedir. Kredi başvurusu banka şubelerinden yapılmaktadır.

Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişiler için özel olarak geliştirilen Akbank ipotekli kredi başvurusu için konut ya da işyeri ipotekleri kabul edilmektedir. İpotek alınacak olan taşınmazın tapusu, gelir belgesi ve nüfus cüzdanı ile Akbank şubeleri üzerinden kredi başvurusu yapılabilmektedir. Buna ek olarak Akbank internet sitesi üzerinden de online kredi başvuru formu doldurulma imkanı bulunmaktadır.

haciz koyarak kredi çıkar mı

Vakıfbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Teminat karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi kullandıran Vakıfbank 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi onayı vermektedir. Kişinin ne kadar kredi kullanabileceği ise ipotek gösterilen taşınmazın eksper tarafından belirlenen değerinin yüzde 80’i ile sınırlanmaktadır. Yani 100 bin liralık bir taşınmaz gösteren kişi en fazla 80 bin liraya kadar ihtiyaç kredisi kullanma hakkına sahiptir. Buna ek olarak Vakıfbank arsa ipoteği karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi de kullandırmaktadır. Ancak bu kredide kullanılabilecek olan maksimum kredi tutarı eksper tarafından belirlenen arsa değerinin yüzde 75’i kadar uygulanmaktadır.

Garanti Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sonbahar kredi kampanyası ile adından söz ettiren Garanti Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi paketleri ile müşterilerine çok daha kolay kredi onayı vermektedir. Özellikle de düşük kredi notu ortalaması olduğu için bankadan kredi kullanamayan kişilere yönelik olarak bu kredi paketini öneren banka daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullandırılmaktadır. Ancak bankadan kredi onayı almak isteyen kişilerin mutlaka konut ya da işyeri tapusunu ipotek göstermek zorunludur.

serh gösterilerek kredi almak

Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileri ?

İpotekli kredi kullanmak isteyen ancak bunun için rehin gösterebileceği bir taşınmazı bulunmayan kişilere bankalar ikinci bir seçenek olarak araç ipoteği karşılığı kredi kullandırmaktadır. Araç ipotekli kredi Denizbank başta olmak üzere pek çok banka tarafından verilmekte olup her bankanın kullandırmış olduğu kredi faiz oranı farklı olduğu için kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka kredi karşılaştırması yaptıktan sonra kredi başvuru formu doldurmaları önerilir. Bu kredinin tercih edilme nedeni diğer kredilere oranla araç kredi şartları ve koşullarının daha hafif olmasıdır.

İpotekli İhtiyaç Kredisinin Avantajları Nelerdir ?

Bu kredi paketinin kullanıcılara sağladığı en büyük avantaj hiç şüphesiz daha kolay kredi onayı verilmesidir. Hatta ihtiyaç kredisi ret kararı ile karşı karşıya kalan kişiler daha sonra ipotekli kredi başvurusunda bulunmaları durumunda kolaylıkla kredi onayı alabilmektedir. Yine aynı şekilde bu kredi paketlerinde yüksek tutarlı kredi başvuruları da daha kolay bir şekilde kabul edilmektedir.

Yani bu kredi paketi aslında düşük kredi notu ortalaması ya da düşük gelir belgesi ibrazı nedeni ile bankadan kredi onayı almakta zorlanan kişilere hitap etmektedir. Bazı bankalar ipotekli ihtiyaç kredisi faiz oranları için normal ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kıyaslandığında daha düşük kredi faiz oranları sunabilmektedir.

İpotekli İhtiyaç Kredisinin Dezavantajları Nelerdir?

Ne yazık ki yaygın inanışın aksine 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kesinlikle kullanılmamaktadır. İpotekli kredi kullanan kişiler dahi en fazla 48 ay vadeli kredi kullanabilmektedir. Bu kredinin tek dezavantajı tapunun üzerine ipotek konulduğu için ek masrafların ortaya çıkması, ipotek işlemi öncesi eksprertiz işlemlerinin uzun sürmesi nedeni ile kredi kullanım sürecinin uzamasıdır. Yaşanan bu tip olumsuzluklar nedeniyle kişinin kredi onayı alma ihtimali bulunuyorsa her zaman için önceliği normal ihtiyaç kredisi paketleri olmalıdır.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
İpotekli ( Teminatlı ) İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartı aidatı olmayan kartlar
Kart Aidat Ücreti Almayan Bankalar (AİDAT-HESAP İŞLETİM)

Son yıllarda bankalar ile tüketicileri en çok karşı...

kredi borcu ödenmesse ne olur
Kredi Kartı Borcu Yüzünden Haciz Gelir Mi?

Kredi kartı borcundan dolayı haciz işlemlerini merak eden...

x