İş Bankası Cep Anahtar Nedir, Kullanım Detayları (Android Ve İOS )

Yayın Tarihi: 09.07.2019
Yayın Son Güncelleme Tarihi: 09.07.2019
 

Günümüzde bankacılık işlemleri şubelerden dışarı çıkmış, internet ve akıllı telefonlara girmiştir. Birçok bankanın işlem hacmine baktığınızda mobil şube müşterileri çoğalmakta ve mobil bankacılık ile yapılan işlemler hızla artmaktadır. Şubeye gitmeden birçok işleminizi halledebileceğiniz mobil bankacılık ve internet bankacılığı ile hem zaman kazanmakta hem de kolaylıkla işlerinizi halledebilmektesiniz. 

Tabi ki mobil bankacılığın ve internet bankacılığının gelişmesi yanında bazı riskleri ve problemleri de getirmekte. Günümüz bankacılığının en büyük problemlerinden ve risklerinden olan güvenlik, mobil ve internet bankacılığında da öne çıkmakta. Hem müşterilerin hem de kendilerinin dolandırılmasını, mağdur olmasını istemeyen bankalar bu konuda çeşitli güvenlik önlemleri almakta. Bu önlemlerin en güzel örneklerinden biri de Cep Anahtar

Türkiye İş Bankası’nın geliştirmiş olduğu ve İş Bankası müşterilerinin kullandığı bir sistem olan Cep Anahtar, bankacılık işlemlerinde güvenliği en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı oluyor. Banka hesabınıza girişte kullandığınız bu Cep Anahtar ile iki aşamalı giriş sistemi kullanmanızı sağlıyor ve yabancıların, dolandırıcıların sizden habersiz bir şekilde hesabınıza giriş yapmasını engelliyor. 

İş Bankası Cep Anahtar Nasıl Kullanılır? (AKTİVASYON)

İş Bankası cep anahtarını kullanabilmek için öncelikle bir akıllı telefona ihtiyacını var. İşletim sisteminin Android veya iOs olması fark etmiyor. 

Öncelikle Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonunuz varsa, yapmanız gereken ilk şey Google Play Store’u açarak İşCep uygulamasını akıllı telefonunuza yüklemeniz. Ücretsiz olan bu uygulamayı akıllı telefonunuza yükledikten sonra uygulamayı açarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Buradan Yükleyiniz

Aynı şekilde, eğer Apple iPhone akıllı telefon kullanıcısıysanız, yani işletim sisteminiz iOs ise, yapmanız gereken şey App Store’a girerek İşCep uygulamasını akıllı telefonunuza yüklemenizdir. Buradan Yükleyiniz

İşCep uygulamasını akıllı telefonunuza kurduktan sonra ilk açılış ekranında bir tanıtım ekranı ile karşılaşacaksınız. Sağ tarafta bulunan “İLERLE” butonuna basarak tanıtım ekranını geçebilirsiniz. 

İşCep uygulamasında, tanıtım ekranını geçtikten sonra uygulamanın ana sayfasına gelmiş olacaksınız. Burada alt tarafta bulunan “CEP ANAHTAR” butonuna dokunarak cep anahtar özelliğine girmeniz gerekir. İş Bankası’nda bulunan “Bireysel” hesabınız için cep anahtar kullanmak istiyorsanız, müşteri numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra, bundan sonraki girişlerinizde kullanacağınız 6 haneli bir “Cep Anahtar Kodu” belirleyeceksiniz. Böylece bundan sonra İşCep uygulamasında hesabınıza girerken bu belirlemiş olduğunuz 6 haneli cep anahtar kodunuzu kullanacaksınız. Size özel bir parola olacak olan bu cep anahtar ile hesaplarınıza dışarıdan yabancı girişleri engelleyebilirsiniz. 

Diğer yandan eğer İş Bankası’nda bulunan ticari hesabınız için bir cep anahtar kodu belirlemek istiyorsanız, Cep Anahtar butonuna dokunduktan sonra “Ticari” sekmesini seçmeniz ve devamında ticari müşteri numaranızı, kullanıcı kodunuzu ve ticari şifrenizi girmeniz gerekmekte. Devamında yine aynı şekilde 6 haneli bir Cep Anahtar kodu belirleyerek, İş Bankası’nın Cep Anahtar özelliğini kullanabilirsiniz. 

Bu işlemlerden sonra Cep Anahtar servisi ile banka hesabınıza daha güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Böylece yabancı kişilerin ve dolandırıcıların hesabınıza sizden izinsiz ve habersiz girmesini engelleyebilirsiniz. 

İş Bankası Cep Anahtar Kullanımını İptal Etme

İş Bankası hesabınızda, hali hazırda bir cep anahtar kodunuz varsa ve kullanıyorsanız bunu istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. İş Bankası cep anahtar kodunu iptal etmek için yapmanız gereken Türkiye İş Bankası müşteri hizmetlerini aramak. Cep anahtarı iptal etmek için İş Bankası’nın müşteri hizmetleri olan 0850 724 0724 nolu hattı arayabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra belli başlı güvenlik sorularını cevaplamanızın ardından müşteri hizmetleri yetkilisi cep anahtarınızı kaldıracaktır.

İş Bankası Cep Anahtar Şifresi Nasıl Değiştirilir?

İş Bankası hesabınızda bulunan Cep Anahtar şifrenizi değiştirmek istiyorsanız, yine akıllı telefonunuzda bulunan İşCep uygulamasını kullanabilirsiniz. Cep anahtar şifrenizi değiştirmek için öncelikle İşCep uygulamanızı açın ve Cep Anahtar butonuna dokunun. Ardından ekranda yer alan “Anahtar Kodunuz” boşluğunun altında yer alan “Unuttum / Tekrar Aktive Et” seçeneğine tıklayın. 

Ardından gelen ekranda, İş Bankası hesabına giriş yapmak için müşteri numaranızı ve müşteri şifrenizi girin ve “Devam” butonuna tıklayın. Devamında gelecek olan ekranda, telefonunuza gelen SMS mobil onay kodunu girin. Bu adımdan sonra, yeni Cep Anahtar şifrenizi belirleyebilirsiniz ve işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Her ne kadar güvenlik önlemlerinizi artırsanıza da dikkat etmeniz gereken hususlar var. Müşteri şifrenizi, cep anahtar şifrenizi ve işlemler sırasında telefonunuza SMS ile gelen tek kullanımlık şifreleri hiç kimseyle paylaşmamanız en önemli konu. Ayrıca şüpheli bir işlem olduğunu düşünüyorsanız, hiç tereddüt etmeden bankanızın müşteri hizmetlerini aramalısınız ve şüpheli işlemle ilgili anında bilgi vermelisiniz.

İş bankası cep anahtarla alakalı daha çok yardıma ihtiyacınız varsa İşCEP Ticari Yardım bu bağlantıdan ilerleyerek iletişim kurabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
İş Bankası Cep Anahtar Nedir, Kullanım Detayları (Android Ve İOS )
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
banka provizyon verilmedi
Bankanız Provizyon Vermedi (Acaba Neden Vermedi) İŞTE ÇÖZÜM

Eskiden insanlar alışverişlerde daha çok nakit para kullanırken...

en iyi ticari kredi kartları
En Çok Tercih Edilen Ve İyi Özellikleri Olan 5 Ticari Kredi Kartı

Ticari kredi kartları, işletmeler ve operatörler için şirket...

x