İş Bankası cep anahtar iş bankasının bankacılık uygulamalarında rahat işlem yapılabilmesi için çıkarılmış bir üründür. Bu makalemizde İş bankası cep anahtar nedir, nasıl kullanılır ve temin edilir inceleyeceğiz. Günümüzde bankacılık işlemleri şubelerden dışarı çıkmış, internet ve akıllı telefonlara girmiştir. Birçok bankanın işlem hacmine baktığınızda mobil şube müşterileri çoğalmakta ve mobil bankacılık ile yapılan işlemler hızla artmaktadır. Şubeye gitmeden birçok işleminizi halledebileceğiniz mobil bankacılık ve internet bankacılığı ile hem zaman kazanmakta hem de kolaylıkla işlerinizi halledebilmektesiniz. 

Tabi ki mobil bankacılığın ve internet bankacılığının gelişmesi yanında bazı riskleri ve problemleri de getirmekte. Günümüz bankacılığının en büyük problemlerinden ve risklerinden olan güvenlik, mobil ve internet bankacılığında da öne çıkmakta. Hem müşterilerin hem de kendilerinin dolandırılmasını, mağdur olmasını istemeyen bankalar bu konuda çeşitli güvenlik önlemleri almakta. Bu önlemlerin en güzel örneklerinden biri de Cep Anahtar

Türkiye İş Bankası’nın geliştirmiş olduğu ve İş Bankası müşterilerinin kullandığı bir sistem olan Cep Anahtar, bankacılık işlemlerinde güvenliği en üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı oluyor. Banka hesabınıza girişte kullandığınız bu Cep Anahtar ile iki aşamalı giriş sistemi kullanmanızı sağlıyor ve yabancıların, dolandırıcıların sizden habersiz bir şekilde hesabınıza giriş yapmasını engelliyor. 

İş Bankası Cep Anahtar Nasıl Kullanılır? (AKTİVASYON)

İş Bankası cep anahtarını kullanabilmek için öncelikle bir akıllı telefona ihtiyacını var. İşletim sisteminin Android veya iOs olması fark etmiyor. 

Öncelikle Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonunuz varsa, yapmanız gereken ilk şey Google Play Store’u açarak İşCep uygulamasını akıllı telefonunuza yüklemeniz. Ücretsiz olan bu uygulamayı akıllı telefonunuza yükledikten sonra uygulamayı açarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Buradan Yükleyiniz

Aynı şekilde, eğer Apple iPhone akıllı telefon kullanıcısıysanız, yani işletim sisteminiz iOs ise, yapmanız gereken şey App Store’a girerek İşCep uygulamasını akıllı telefonunuza yüklemenizdir. Buradan Yükleyiniz

İşCep uygulamasını akıllı telefonunuza kurduktan sonra ilk açılış ekranında bir tanıtım ekranı ile karşılaşacaksınız. Sağ tarafta bulunan “İLERLE” butonuna basarak tanıtım ekranını geçebilirsiniz. 

İşCep uygulamasında, tanıtım ekranını geçtikten sonra uygulamanın ana sayfasına gelmiş olacaksınız. Burada alt tarafta bulunan “CEP ANAHTAR” butonuna dokunarak cep anahtar özelliğine girmeniz gerekir. İş Bankası’nda bulunan “Bireysel” hesabınız için cep anahtar kullanmak istiyorsanız, müşteri numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra, bundan sonraki girişlerinizde kullanacağınız 6 haneli bir “Cep Anahtar Kodu” belirleyeceksiniz. Böylece bundan sonra İşCep uygulamasında hesabınıza girerken bu belirlemiş olduğunuz 6 haneli cep anahtar kodunuzu kullanacaksınız. Size özel bir parola olacak olan bu cep anahtar ile hesaplarınıza dışarıdan yabancı girişleri engelleyebilirsiniz. 

Diğer yandan eğer İş Bankası’nda bulunan ticari hesabınız için bir cep anahtar kodu belirlemek istiyorsanız, Cep Anahtar butonuna dokunduktan sonra “Ticari” sekmesini seçmeniz ve devamında ticari müşteri numaranızı, kullanıcı kodunuzu ve ticari şifrenizi girmeniz gerekmekte. Devamında yine aynı şekilde 6 haneli bir Cep Anahtar kodu belirleyerek, İş Bankası’nın Cep Anahtar özelliğini kullanabilirsiniz. 

Bu işlemlerden sonra Cep Anahtar servisi ile banka hesabınıza daha güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Böylece yabancı kişilerin ve dolandırıcıların hesabınıza sizden izinsiz ve habersiz girmesini engelleyebilirsiniz. 

İş Bankası Cep Anahtar Şifresi Nasıl Değiştirilir?

İş Bankası hesabınızda bulunan Cep Anahtar şifrenizi değiştirmek istiyorsanız, yine akıllı telefonunuzda bulunan İşCep uygulamasını kullanabilirsiniz. Cep anahtar şifrenizi değiştirmek için öncelikle İşCep uygulamanızı açın ve Cep Anahtar butonuna dokunun. Ardından ekranda yer alan “Anahtar Kodunuz” boşluğunun altında yer alan “Unuttum / Tekrar Aktive Et” seçeneğine tıklayın. 

Ardından gelen ekranda, İş Bankası hesabına giriş yapmak için müşteri numaranızı ve müşteri şifrenizi girin ve “Devam” butonuna tıklayın. Devamında gelecek olan ekranda, telefonunuza gelen SMS mobil onay kodunu girin. Bu adımdan sonra, yeni Cep Anahtar şifrenizi belirleyebilirsiniz ve işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Her ne kadar güvenlik önlemlerinizi artırsanıza da dikkat etmeniz gereken hususlar var. Müşteri şifrenizi, cep anahtar şifrenizi ve işlemler sırasında telefonunuza SMS ile gelen tek kullanımlık şifreleri hiç kimseyle paylaşmamanız en önemli konu. Ayrıca şüpheli bir işlem olduğunu düşünüyorsanız, hiç tereddüt etmeden bankanızın müşteri hizmetlerini aramalısınız ve şüpheli işlemle ilgili anında bilgi vermelisiniz.

İş Bankası Kurumsal Müşteriyim Kişisel Cep Anahtar Şifresi İle Giriş Yapabilir Miyim?

Bazı durumlarda hem kişisel hesabınız hemde kurumsal yani ticari bir hesabınız olabilir böyle bir durumda kişiler acaba bireysel olan cep anahtar şifremi kurumsal yani ticari olan hesaplarımda da kullanabilirmiyim diye soruyor. Buna açıklık getirmem gerekirse kişisel hesabınıza ait cep anahtar şifreniz ile kurumsal hesaplarınız içinde giriş sağlayabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için;

“Ayarlar” menüsü altında bulunan “Cep Anahtar > Cep Anahtar Kullanıcısıyım”

Adımlarını izlemeli ve menü ayarlarını yaptıktan sonra kişisel hesap ve ticari hesaplarınız için aynı cep anahtar şifresini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İşCep Uygulamam Silinip Tekrar Yüklendiğinde Tekrar Aktivasyon Yapmam Gerekir Mi?

Güncelleme veya tekrar silip kaldırma işlemi sırasında bazı cep telefonu modellerinde “Uygulama verilerini kaydetmek istiyor musunuz?” Bu soruyu sorar. Bu soru için “Evet” seçeneğini belirlediğinizde mobil anahtar etkinleştirmesi kesintiye uğramaz. Bazı telefon modellerinde, güncelleme işlemi yada silip kaldırma işlemlerinde mobil anahtar etkinleştirmesine müdahale etmeden tamamlanır.
İşCep güncellemesini tamamladıktan sonra, İşCep’e giriş yaparken “Geçersiz bir anahtar kodu girdiniz” gibi bir hata alırsanız veya bir İnternet şubesine giriş yaparken “Geçersiz bir defalık şifre” gibi bir hata alırsanız, mobil anahtarınızı yeniden etkinleştirmeniz gerekir .

İş bankası cep anahtarla alakalı daha çok yardıma ihtiyacınız varsa İşCEP Ticari Yardım bu bağlantıdan ilerleyerek iletişim kurabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.