İş bankası ek hesap başvurusu nasıl yapılır, aslında hepimiz merak ediyoruz bu terimleri ek hesap nedir, elma hesabı nedir, artı para veya avans hesap bir çok terimi var, bu hesaplar nedir ne işe yarar faiz oranları nelerdir gibi konulara değineceğiz. Ek hesap, diğer isimleriyle avans hesap, nakit avans, artı hesap, bankanız tarafından hesabınıza tanımlanmış olan paranın tükenmesi halinde, yine bankanız tarafından hesabınıza tanıtılacak olan, bir çeşit limitlendirilmiş olan borçlanma türüdür. Bir kredi türü olarak da tanımlanabilen bu hesap türüne eksi bakiyeye düşmek tanımı da halk arasında yapılır.

İş Bankası Ek Hesap Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu hesapla birlikte, aslında paranız olmasa da, para çekerek, havale, EFT gibi işlemleri yapabilir, elektrik, su faturalarınızı ödeyerek bütün bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmiş olursunuz. Faturaları otomatik talimatta olan bir kişinin, hesabında para olmasa da otomatik olarak ek hesabı devreye girer ve ödemeleri aksamaz.

Otomatik olarak devreye girmesi bacı insanlar için kafa karışıklığına sebep olabilir. Bu yüzden, limitinizi kullanmadığınız takdirde herhangi bir ücret ödemeyeceğinizi söylemekte fayda var.Bu da özellikle acil paraya ihtiyacınız olduğunda oldukça işinize yarayacaktır. Çünkü; acil para ihtiyacınızın olduğu durumda kredi kullanma prosedürleri zaman alacağından ihtiyacınızı kısa sürede gideremezsiniz.

Bankalar bu parayı mevduat hesaplarında bulundurduğu paralar ile yapar. Yani bu hesabın kredi kartı mantığı ile işlediğini söylemek pek de yanlış olmaz ve kredi kartı kullanmak istemeyen müşterilere hitap eder.

İş Bankası Ek Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurularınızı yaparken şubeye gitme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Oturduğunuz yerden İş Bankası ek hesap başvurusunda bulunmak için öncelikle bankanın resmi internet sitesini ziyaret edin. Önce kredilerim sekmesini, daha sonra ek hesap sekmesini ve son olarak başvuru sekmesini tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

İş Bankası ek hesap başvurunuzu İş Cep üzerinden yapmak istiyorsanız, İş Cep Krediler sekmesini, daha sonra ek hesap sekmesini ve son olarak başvuru sekmesini tıklayarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu uygulama bankanın resmi internet sitesinden, Google Play veya App Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebilir veya şubeye gitmek isteyen müşteriler şubeden de başvurularını gerçekleştirebilirler.

İş Bankası ek hesabın limiti 10.000 TL’dir. Ve ek hesap açılması için uygunsanız, başvurunuz anında onaylanarak, hesabınıza para tanımlanacaktır. Hesabınıza tanımlanan bu parayı 7/24 kullanabilmeniz mümkün.

İş Bankası Ek Hesap Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bütün koşullar kafanıza yattıysa başvurmak için gerekli belgeler şunlardır;

– Gelirinizi gösteren belge

-Ücretli çalışıyorsanız bordro,

-İmza sirküleri,

-İş yerinin sicil numarası

-Emekli iseniz,

-Emekli olduğunuzu gösteren maaş belgesi/hesap cüzdanı

-Şahıs şirketiniz varsa,

-Vergi levhanız

-Çiftçi iseniz,

-Odaya kayıtlı olduğuna dair belge,

-Karda olduğunu gösteren belge ile birlikte başvuru yapabilirsiniz.

  • Başvuran kişinin ve varsa kefilin nüfus cüzdanı veya yerine geçen pasaport gibi diğer belgeler
  • İkametgah adresi
  • Güncel olan fatura

Daha fazla bilgi almak isteyenler İş Bankası şubeleri, resmi sitesini ziyaret edebilir veya 0850 724 07 24 hatlı numara üzerinden müşteri servis hizmetinden yararlanabilirler.

İş Bankası Ek Hesap (KMH) Faiz Oranları Nedir?

Ek hesabın faiz oranları kredi kartına göre düşüktür ve faiz işlemi günlük olarak işletilir. Bu oran değişmekle birlikte şu an ortalama günlük faiz miktarı %1,7 civarlarında seyretmektedir. Bu faiz ödeme yapılana kadar işlemeye devam eder. Ayrıca, faiz ödemelerinizi başvuruyu yaparken seçeceğiniz gün yapabilirsiniz. Bunun için hesabınızda belirlediğiniz günde, faiz miktarı para olması, borcunuzun kapanması anlamına gelecektir.

Kullanım detaylarınıza hakim olmak isterseniz, hesap özet talimatı vererek borçlarınızı, ödeme gününü, faiz oranı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

iş bankası ek hesap başvurusu nasıl yapılır

İş Bankası Ek Hesap Borcu Nasıl Ödeniyor?

Peki ek hesap borcu nasıl ödenir? Ek hesabınızdan para çektiniz ve hesabınız eksi bakiyeye düştüyse, hesabınıza yapılan para girişi öncelikle kullandığınız limitin ödenmesine gidecektir. Yani borcunuzu ödemeniz için fazladan bir işlem yapmanıza gerek kalmaz, borç para hesaba girişiyle otomatik kapanır.

Bu ödemelerin yapılmaması durumunda, kredi kullanımında olduğundan çok da farklı bir süreç işlemez. Hukuki yollardan para temin edilir, 90 iş günü içerisinde ödenmeyen borç için yasal takip işlemi başlatılır ve kişinin borcunu ödemediği veya geç ödediği takdirde, kredi notu düşürülerek, bir daha ki kredi başvurularında tekrar kredi alma işlemi daha zorlaşır veya duruma göre almama ihtimali doğar. Bu nedenle her borçta olduğu gibi, ek hesap borçları da zamanında ödenmelidir. Eğer ödenmekte zorlanacağını düşünen kişiler varsa, başvuru yapmadan tekrar düşünmelidirler.

Türkiye’de bankacılığın önde gelen isimlerinden Finansbank, Vakıfbank, Akbank, Denizbank gibi ve diğer pek çok banka ek hesap açabilmektedir. Bunun için bankanıza başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu yazımızda sizler için İşbankası ek hesap başvurusunu anlattık.

Başvurunuzu yapmadan önce ek hesap başvuru şartları olduğunu bilmenizde fayda var. Ek hesap başvurusu yaparken, daha önce söylediğimiz gibi, bir kredi türü olması açısından, bankanın dikkat edeceği belli başlı noktalar bulunacaktır. kredi notunuz aylık geliriniz, mal varlıklarınız, çalıştığınız kurum gibi.

İlgili Makale : Akbank Serbest Hesap Nedir?

İş Bankası Ek Hesap Örnek Hesaplama Tablosu

Örnek bir ek hesap faiz oranı hesaplaması yapacak olursak,

  • 2.500 TL’lik krediyi, 10 gün vade ile öderseniz toplamda 2.522,50 TL ödeyerek, 18,75 TL faiz, 3,75 TL vergi ve fon ödemesi yapmış olursunuz.
  • 5.000 TL’lik krediyi, 10 gün vade ile öderseniz toplamda 5.045,01 TL ödeyerek, 37,50 TL faiz, 7,51 TL vergi ve fon ödemesi yapmış olursunuz.
  • 10.000 TL’lik krediyi, (bu kullanabileceğiniz maksimum tutardır) 10 gün vade ile öderseniz toplamda 10.090,00 TL ödeyerek, 75 TL faiz, 15,00 TL vergi ve fon ödemesi yapmış olursunuz.

Yorum Yok

Bir Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir