finanskredirehberi.com
Garanti Bankası POS Cihazları Destek Hattı [Telefon-E-Posta] | YAZIYI OKUYUN

Anasayfa > Bankalar > İş Bankası Kart Şifresi Alma (Yeni-Unutulan) Detaylı Anlatım

İş Bankası Kart Şifresi Alma (Yeni-Unutulan) Detaylı Anlatım

Tarih: 03.02.2020
Güncel: 03.02.2020
iş bankası kart şifresi nasıl alınır

İş bankası kart şifresi alma, konusunda ve yeni kart sahibi olanlara ve şifremi unuttum nasıl yenileyebilirim diyenler için hazırladık bu makalemizi. Kredi kartları hayatımızın o kadar içine girdi ki artık her işlemimizi kredi kartları veya banka kartları ile yapabiliyoruz. Artık en küçük bakkal ve marketlerde bile pos cihazı bulunmakta, alışverişlerimizi yaparken en güvenli yol olan kart şifresi kimi durumlarda bloke olabiliyor ve unutabiliyoruz veya yeni bir kartımız geldiğinde şifremizi belirlememiz gerekiyor.

Yazımızın devamında iş bankası yeni kart şifresi veya unutulan kart şifresi nasıl alınır, nasıl değiştirilir ve kısa mesajla (sms) ile nasıl öğrenilebilir tüm detayları ile ele alacağız.

İş Bankası kartlarının şifrelerinin belirlenmesi işlemleri aşağıda yer alan kanallar aracılığı ile yapılır. İş Bankası şifre için kullanılan bu kanallar şunlardır;

 • İşCep ile şifre belirleme
 • İnternet Bankacılığı aracılığı ile şifre belirleme
 • Müşteri Hizmetleri ile şifre belirleme

İş Bankası Kart Şifresi Alma (İşCep Mobil Uygulaması İle Şifre Belirleme)

İşCep ile şifre işlemlerinin yapılması için öncelikli olarak telefonlara İşCEP uygulaması indirilmelidir. Bu uygulama “Google Play” ya da “Apple Store” üzerinden indirilir. Daha sonra sisteme müşteri numarası ve müşteri şifresi ile giriş yapılmalıdır.

Müşteri şifresini bilmeyen kişiler, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak şifrelerini belirleyebilir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra “Yeni Kart Şifresi Al” sekmesine girilmelidir. Bu sekmeden şifre belirleme ve şifre değiştirme işlemleri hızlı bir şekilde yapılabilir. İşlemleri tamamladıktan sonra iş bankası kart şifresi kısa mesaj SMS ile tarafınıza ulaşacaktır.

İş Bankası Kart Şifresi İnternet Bankacılığı İle Nasıl Alınır?

İnternet Bankacılığıyla İş Bankası kart şifresini belirleme adımları aşağıda yer alır. Sırasıyla uygulanması gereken bu adımlar şunlardır:

 • İnternet tarayıcılarından “www.isbank.com.tr” internet adresine giriş yapılmalıdır.
 • Siteye giriş yapıldıktan sonra “Kartlar” bölümüne tıklanmalıdır.
 • Kartlar bölümünde yer alan kart işlemlerine girilmelidir.
 • Kart şifresi kısmından şifre işlemleri yapılmalıdır.

İş Bankası Müşteri Hizmetleri İle Kart Şifresi Nasıl Oluşturulur?

İş Bankası müşteri hizmetlerinden şifre işlemleri Sesli Yanıt Sistemi ile kolay bir şekilde yapılır. Bunun için müşteriler, ilk olarak bankanın müşteri hizmetleri numarası olan 0850 724 07 24 hattı aramalıdır. Daha sonra yapılmak istenen işlem sorusuna ““Kart şifresi almak istiyorum” denilerek kart işlemleri sekmesine yönlendirilir. Buradan tuşlama yöntemi ile birlikte şifre alınır.

İş Bankası Kart Şifresi Değiştirme

İş Bankası tarafından verilen kart şifresini hatırlamayan veya unutan kişiler şifre değişiklerini çeşitli yollarla yapabilir. Müşteriler banka şubelerinden POS cihazları ile şifre değişikliği yapabilir. Bunun yanı sıra bankanın müşteri destek hattından ya da SMS ile de şifre değiştirilir. SMS ile şifre değiştirmek isteyen kişiler aşağıda yer alan adımları sırasıyla uygulamalıdır;

İlgili Makale : Akbank Kredi Kartı Şifresi Alma

 • Cep telefonlarının mesaj kısmına “SIFRE”, kart numarasının son 4 hanesi, doğum yeri ve kartın güvenlik kodunun ilk iki hanesi yazılmalıdır.
 • Mesajda yer alan bilgiler yazılırken aralarında birer boşluk bırakılmalıdır.
 • Oluşturulan mesaj 4402’ye gönderilmelidir. 

iş bankası kart şifresi

Eğer yeni değilde kartınız elinizin altında hali hazırda kullandığınız bir iş bankası kredi kartı ise o zaman yukarıdaki adımları aynen uygulayabilirsiniz. Mevcut unutulan şifreler için ayrı bir prosüdür bulunmamaktadır. Eğer kart şifrenizi çok sık unutuyorsanız. Zor ama hatırlanabilir evlilik yıl dönümü gibi kolay hatırlanabilecek fakat gün ay yıl şeklinde şifreler oluşturabilirsiniz.

Kredi Kartı Şifresi Bloke Olursa, Yeni şifre Nasıl Alınır?

Kredi kartının kaybolması ya da çalınması durumunda aşağıda yer alan işlemler uygulanmalıdır. Bu işlemler şunlardır;

 • Kredi kartlarının öncelikli olarak limiti kontrol edilmelidir. Limitin düşük ya da yüksek olmasına bakılmaksızın banka ile iletişime geçilerek kartın kapatılma işlemi yapılmalıdır.
 • Banka arandığında “kayıp çalıntı” kısmına girilmelidir. Buradan direkt olarak müşteri temsilcisine bağlanılır. Müşteri temsilcisi ile birlikte kart iptal edilir.

Tavsiye Konu : İş Bankası Cep Anahtar Nedir Nasıl Kullanılır ?

 • Kartların kaybolması ya da çalınması durumunda 24 saat öncesinden yapılan işlerde birçok banka sorumluluk üstlenmez. Bu sebepten dolayı durumun en kısa süre içerisinde fark edilip bankaya bildirilmesi gerekir.
 • Müşteri temsilcisi, kartın kapatılmasından önce güvenlik amacıyla müşterilere birkaç soru sorulur. Bu sorular genellikle en son yapılan harcamaların kontrolünü sağlamak amacıyla sorar. Bu sebepten dolayı vatandaşlar yaptıkları harcamalar hakkında doğru bilgi vermelidir.
 • Kartların sigortalanması halinde 24 saat içerisinde yapılan harcamaların 150 TL’si banka tarafından müşterilerden alınır. Yapılan harcamalardan dolayı toplam borç istenmez. Fakat bankaların müşterilerinden bu durumu suistimal ettiklerinin görülmesi durumunda yapılan harcamaların tamamı istenir.
 • Kayıp ya da çalıntı durumunda yapılan harcamalar banka tarafından yapılamıyorsa harcama itiraz formu ile birlikte polis tutanağı ya da savcılık suç duyurusunun bir kopyasıyla Cumhuriyet Savcılıkları’na başvuruda bulunulabilir. Bu belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde temin edilmesi gerekir.
 • Şifrelerin çalınmasına karşı alınabilecek önlemler arasında seçilen şifrelerin kolay bir şekilde bulunabilir olmaması yer alır. Kartlar için oluşturulan şifrelerde doğum tarihi, vb. gibi yıllar yer almamalıdır. Bunun yanı sıra oluşturulan şifreyi sadece kart sahibi bilmelidir. Şifrenin paylaşılması kartın güvenliğinde bir takım sorunlar gelmesine sebep olabilir.
 • İş Bankası şifre belirleme ile ilgili her türlü sorular bankanın 0850 724 07 24 numaralı telefon hattından iletilebilir.

Tufan DEMİRCİ / Finans Uzmanı
İş Bankası Kart Şifresi Alma (Yeni-Unutulan) Detaylı Anlatım
Finans Kredi Rehberi sitesinin kurucusudur, Pamukkale Üniversitesi işletme bölümü mezunu olup özel bir şirkette Risk Analiz ve Finans Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Bankalar, krediler, faiz oranları ve kredi notu konularında araştırmalar yaparak finans alanında eğitici ve öğretici makaleler yayınlamaktadır.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git